Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

[es] :: Advocacy :: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33462 | Odgovora: 324 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?24.01.2019. u 19:01 - pre 62 meseci
Citat:
Ali problem je sto ne mogu svi da se zaposle i onda ih drzava stimulise na razne varijante. Ja tako vidim pausalac. A drzava ne moze da zna kako ce preduzenik zaradjivati ona mu nudi onda manje namete. Ja se slazem da je to izvestan free-ride, ali i to je bolje nego da sedi besposlen i opet za dz dobija sve od vas koji radite. Neka krene neka radi pa videcemo posle.


To je sustina koju moderni levicari ne zele da prihvate, ne samo kada je pausalno oporezivanje po sredi, vec i recimo minimalna cena rada, time se onaj ko ne moze da radi dovoljno kvalitetno za minimalac primorava da zivi od socijalne pomoci, a kao najugrozeniji takvi bi upravo trebali levicarskim zakonodavstvom da budu zasticeni.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?24.01.2019. u 20:08 - pre 62 meseci
Ceo problem je što oni koji dobro zarađuju hoće liberalan sistem (kao u SAD), ali kad bi zatrebalo milion evra za lečenje, onda bi hteli da je sistem socijalan.
Ne može i jedno i drugo, a posebno ne istovremeno kako nama odgovora.

Problem je što Srbija zbog raspada sistema postaje praktično liberalna kad su u pitanju usluge (u bolnici ništa ne radi pa te upute kod privatnika), a kad su u pitanju porezi postaje još više socijalna (povećanje akciza i drugih nameta), pa potpuno razumem da neko neće da uplaćuje za zdravstveno triput više od onog sa prosečnom platom, jer ne dobija praktično nikakvu korisnu uslugu kad npr. odvede dete kod lekara, već mora da ga odvede kod privatnika.

Zamislite da su roditelji onog dečaka iz Loznice, koji je preminuo zbog sepse usled stavljanja gipsa na otvoren prelom ruke, bili programeri i uplaćivali "na belo" doprinose na neto platu od 2000 evra. I šta su dobili time, da im dete više nije živo zbog nemarnosti lekara? A da su sebe prijavili preko agencije na minimalac i dete za najmanju sitnicu razlikom dobijenog novca lečili u dobroj privatnoj klinici, dete bi im možda bilo živo.
Ali, u Srbiji ni privatna klinika nije neki garant, setimo se Anje Grahovac koja je preminula 2007. godine zbog greške anesteziologa, a koji je tek posle 10 godina osuđen na 3 godine zatvora. Koliko bi npr. u SAD klinika morala da plati i kolika bi bila kazna za lekare koji su napravili grešku? Naravno, ne može novac da nadoknadi takav gubitak, ali za te firme je strah od velike finansijske kazne jedini način da se uozbilje i da ne zapošljavaju one koji nisu dovoljno stručni.



Ne moramo da pričamo ovde o banalnim stvarima da se radom preko agencije napravi ušteda za auto ili luksuzno letovanje, u slučaju Srbije je realna mogućnost da neko uplaćuje npr. za penziju popriličan novac, a za 10 godina skupština jednostavno izglasa ko zna šta, npr. da onima sa penzijama od 100k dinara umanje te penzije za 40%. I onda ovi što su radili "na belo" ispadnu budale.

Zato ne treba mnogo da pričamo o Nemačkoj, Holandiji, a posebno ne npr. Švajcarskoj, jer tamo kad odete u penziju znate tačno koliko ste uplatili u sistem i koliko će vam novca biti isplaćeno.
U Švajcarskoj, koliko sam razumeo neki tekst, ne može da se desi da neko umre mesec dana po odlasku u penziju i da te pare ostanu državi (ili penzionom fondu) jer niko od članova porodice ne ispunjava uslov da prima tu penziju. Ono što ste uplaćivali sigurno ćete vi ili vaša porodica dobiti nazad, a penzioni fond treba taj novac da investira u sigurne poslove tako da ima godišnje rast bar kolika je inflacija.
Zato ima smisla da u Srbiji svi uplaćuju isto u penzioni fond iz koga će po odlasku u penziju primati neku vrstu socijalne penzije, a ko hoće više, neka uplaćuje u privatne fondove ili na svoj račun u banci, njegova stvar.

Ovako, uplaćujete ogroman novac 40 godina, a onda vam neki tamo političari umanje to nekim glasanjem u skupštini (namerno malo "s").
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?24.01.2019. u 20:30 - pre 62 meseci
Citat:
jablan:
Citat:
BluesRocker:
samo da pitam zašto stalno poredite programere zaposlene full time i programere preduzetnike? To što se dešava da sede u istoj kancelariji i rade isti posao, nema veze sa temom.

Jel se ti zezaš? Zašto poredimo dvojicu koji rade isti posao u istoj firmi, primaju istu platu, a jedan plaća državi tipa 200e, a drugi 1000e?

Oni fizički dele isti prostor, koji može i da bude co-working, uopšte ne mora da bude kancelarija određene firme. Imao sam takav slučaj, i da neki od kolega rade samo part time za firmu s kojom sarađujem, i da sede na različitim delovima sveta i neki su freelenceri, neki su zaposleni u drugom pravnom licu u inostranstvu, ... hiljade mogućnosti.

Taj što plaća 1000e ne plaća državi već sebi, jer će kad napuni 65 godina dobiti ogromnu doživotnu penziju za ovdašnje pojmove. On je izabrao da ga država čuva, da investira u nju i nada se da će mu se to isplatiti. Ovaj drugi mora da odvaja sa strane u privatne fondove da bi imao za starost.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?24.01.2019. u 20:31 - pre 62 meseci
brux002

Meni zaista nisu jasne neke stvari, živimo li mi u 21-om veku pre ili posle Hrista. Ljudovi, pa ovo više nije ni smešno, ovo je žalosno. Svi bi da se heftaju, ali ako ikako može da im ne uđe. Pa ne može gospodo, ako hoćete da se hebete, mora da vam uđe. Izvinjivam se na rečniku, ali nekima ne možeš drugačije da objasniš.

Citat:

Bradzorf je jedino objasnio da bolje zna sta je bolje za sve nas od nas samih.


Ne, ništa nisam objašnjavao, hteo sam malo da diskutujem, ali je malo sagovornika koji imaju šta da kažu. Pročitaj šta je Ivan pisao, možda ti bude jasnije. Potpuno je nebitno koji model je po tvom ili mom mišljenju bolji. Bitno je samo i jedino to, da se model poreske politike, ekonomske ili socijalne politike koji društvo odabere dosledno sprovodi i važi za sve jednako. Ni manje, ni više. Osnovni problem je što ti i još neki ovde želite za sebe da prisvojite prednosti i jednog i drugog modela. To ne može.

Citat:

Inace zasto stalno pricamo o minimalnom i ogromnom porezu? Sta fali umerenim porezima? Svica ima sasvim umerene poreze i uspeva da iz njih plati i policiju i vojsku i puteve i razne socijalne programe. Ostalo ostavi narodu pa nek on sam bira gde ce da se skoluje, leci, itd...


Stvarno? Hehe, kada bi stvari bile tako jednostavne kako ih mali Perica zamišlja. Za šta je primer Švajcarska? Osim veličine teritorije i brojnosti stanovništva, Švajcarska nema nikakvih dodirnih tačaka sa Srbijom. Poređenje ti je potpuno besmisleno, a nabrajanje razloga ostavljam tebi, napravi malo istraživanje.

Što se tiče visine poreza, pokušaj da čitaš pažljivo i polako. To je političko pitanje o kom odlučuju svi građani jedne zemlje, ne radnici, ne poslodavci, ne kompanije. Odluku o tome donosi društvo. Ti, ja ili neko treći može da ima ovaj ili onaj stav i mišljenje, ali je dužan da poštuje ono što odluči većina(na izborima).

Citat:

Zasto naturati drzavne servise gradjanima ako ih oni ne zele?


Zato što onda to više nije država po definiciji nego livada, ali kako to objasniti geniju? Dakle, neki od elemenata države su teritorija, granice, vlast(uprava), uređenje, instrumenti prinude i sile(vojska prema spoljnom svetu, pravosuđe i policija prema sopstvenom stanovništvu). Da li ti uopšte imaš predstavu šta je društveni ugovor? Jesi li čuo nekad za nju dil ili perestrojku? Guglaj, možda naučiš nešto.

Dakle, pravosuđe, vojsku i policiju moraš da plaćaš, hteo ne hteo. Osim ovoga, postoje i civilizacijska dostignuća kao pravo na zdravstvenu zaštitu i osnovno obrazovanje.

Sada čitaj još pažljivije, pošto si me optužio da bolje od svih vas, znam šta je dobro za vas(mislim ono, mi vi...). Ni sam nisam siguran šta bi bilo dobro za mene, a tek ne za ostale. Pošto su mi primanja iznad proseka, a u poslednjih petnaestak godina kod lekara nisam bio tri puta, možda meni baš odgovara model plati pa klati. Da ponovim, to je političko pitanje o kojem ne odlučuju ni poslodavci ni radnici, o tome odlučuju građani na izborima: bogati, siromašni, obrazovani, nepismeni, seljaci, građani, gospoda, zaposleni, nezaposleni, penzioneri... nebitno.

Citat:

Sto se tice debate pausal vs stalno zaposlenje - ti sa stalnim zaposlenjem dobijas sigurnost. Sa pausalom menjas tu sigurnost za vise novca.


Hm, ne vredi. Ja ja ja pa ja, moje sve je moje. Batice, ne biraš ti visinu poreza koji želiš da platiš, nego poslovni model. Hoćeš da budeš kontraktor, može. Hoćeš da budeš zaposleni, može. Hoćeš da budeš vlasnik firme, može. Ali, ne može da radiš po jednom modelu, a da si oporezovan po drugom, to ne može.

Citat:

Zasto je problem imati izbor od ta 2:

[] Hocu da me drzava stiti i platicu za to
[] Necu da me drzava stiti i necu da platim za to


Problem je i to veliki. Ti ne možeš da se odričeš svojih prava, najpre zbog toga što država ne bi smela nikoga, pa ni tebe da diskriminiše, ali i iz nekih drugih razloga. Država bolje reći društvo, štiteći tebe, štiti i sebe. Ako ti nije jasno, objasniću ti na primeru. Nedavno sam pročitao komentar na vest, koji je u skladu sa agendom koja se ovde zastupa. Dakle, genije se glasno pita, zašto poslodavac i radnik ne mogu da zaključe ugovor o radu gde je radno vreme 16 sati ili dva radna vremena. Pita se, ako su obe strane saglasne, zašto bi to bilo sporno? Pa sporno je iz mnogo razloga. Prvo, on time uzurpira pravo na rad nekog drugog čoveka. Drugo, kada mu alava guzica krene da radi 16 sati dnevno zbog novih kolica, letovanja i ostalog počeće da puca po šavovima. Onda će da dođe kući i mlati ženu i decu, a mi ćemo da plaćamo sigurne kuće, socijalne radnike i psihologe. Nema veze, kompanija je ostvarila profit, a to je jedino što se računa.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 03:14 - pre 62 meseci
Citat:
Bradzorf012:Za šta je primer Švajcarska? Osim veličine teritorije i brojnosti stanovništva, Švajcarska nema nikakvih dodirnih tačaka sa Srbijom. Poređenje ti je potpuno besmisleno, a nabrajanje razloga ostavljam tebi, napravi malo istraživanje.
 
Pa... Švajcarska ti je primer za državu a Srbija je isto tako država, pa onda u Švajcarskoj žive ljudi a u Srbiji isto tako žive ljudi, pa onda u Švajcarskoj ljudi žive udobno a i u Srbiji malo manje, poređenja se prave i da bi se utvrdila razlika pa tako u Švajcarskoj je krava Milka a kod nas su Šarulja i Rosulja, pa onda oni imaju IT industriju a mi IT "scenu", njihova scena je dosta bedna naša je bolja 10 puta, pa onda od industrije oni imaju plastični sat sa kukavicom, Švajcarski armiski nož, banke i čokoladu od Milke, što je jako čudno s obzirom da nemaju armiju i da kod njih ne postoje izreke "pre rata" i "posle rata" jer bi zvučale blesavo s obzirom da su poslednji put ratovali pre hiljadu godina prosto da se čovek upita zašto žive ako ne ratuju, šta će im onda armijski nož? Pošto im je IT scena bedna softver za banke kupuju a naša scena ih piše od nule. U njihovim bankama može da se čuva novac, a kad dođeš na šalter posle 5 minuta ti kažu izvolite vozačka vam je produžena pa se posle pola sata okrećeš da nije neka skrivena kamera, to je zato što su kupili dobar softver, a kod nas je pao sistem. Od ostalih sličnosti bih naveo da imaju kantone a mi smo imali republike, da govore 3 jezika a mi 4, da nemaju bicikle jer su na nekoj planinčugi Alpi, ali zato od razlika imaju skije a nama su sela zavejana zimi i nema ko da očisti sneg pa ljudi umru od smrzavanja u veku što ga neki još zovu i 21-vek. Uzeo si jako čudne parametre za poređenje veličina teritorije i brojnost stanovništva skoro da nikako ne utiču na kvalitet IT scene, imaš prostranije države sa lošijom scenom, i maloljudnije sa boljom scenom i to nije povezano.

Citat:
Bradzorf012:Što se tiče visine poreza, pokušaj da čitaš pažljivo i polako. To je političko pitanje o kom odlučuju svi građani jedne zemlje, ne radnici, ne poslodavci, ne kompanije. Odluku o tome donosi društvo. Ti, ja ili neko treći može da ima ovaj ili onaj stav i mišljenje, ali je dužan da poštuje ono što odluči većina (na izborima).
 
Pa da ali osim radnika i poslodavaca još jedino postoje deca, nezaposleni i penzioneri a ja se ne sećam na kojim izborima smo birali visinu poreza? A i da smo odabrali pokrali bi izbore.

Citat:
Bradzorf012:Zato što onda to više nije država po definiciji nego livada, ali kako to objasniti geniju? Dakle, neki od elemenata države su teritorija, granice, vlast (uprava), uređenje, instrumenti prinude i sile (vojska prema spoljnom svetu, pravosuđe i policija prema sopstvenom stanovništvu). Da li ti uopšte imaš predstavu šta je društveni ugovor? Jesi li čuo nekad za nju dil ili perestrojku? Guglaj, možda naučiš nešto.
 
Pa onda po toj definiciji i svim parametrima mi živimo na livadi, okupirana teritorija, uđe, izađe, ostene, prođe, bombarduje ko hoće, granica ne zna se de je, uprave nema ili čudno krivi usta, uređenje na pola puta između haotično i od frlje, e jedino instrumenti prinude se još uvek drže ali doćićemo i njima glave jer "Al tirjanstvu stati nogom za vrat..."

Citat:
Bradzorf012:Dakle, pravosuđe, vojsku i policiju moraš da plaćaš, hteo ne hteo. Osim ovoga, postoje i civilizacijska dostignuća kao pravo na zdravstvenu zaštitu i osnovno obrazovanje.
 
Ču da ih plaćam, odakle što bi rekli? Nek zarade za sebe ako su sposobni, kako ja zarađujem nek zarade i oni. Jel kapitalizam lepo privatna vojska, policija i pravosuđe pa da vidimo koliko su sposobni. Osim toga ako ih ja plaćam da li onda oni plaćaju porez ili ja, ili oni od mojih para? Osim toga izgleda da su u koliziji sa ovim:
Citat:
Bradzorf012:Bitno je samo i jedino to, da se model poreske politike, ekonomske ili socijalne politike koji društvo odabere dosledno sprovodi i važi za sve jednako.
Da li za njih važi sve jednako?

Citat:
Bradzorf012:Batice, ne biraš ti visinu poreza koji želiš da platiš, nego poslovni model. Hoćeš da budeš kontraktor, može. Hoćeš da budeš zaposleni, može. Hoćeš da budeš vlasnik firme, može. Ali, ne može da radiš po jednom modelu, a da si oporezovan po drugom, to ne može.
Dobro ali onda da napravimo atmosferu da čovek može da po sopstvenom nahođenju i afinitetima bira poslovni model?  


Citat:
Bradzorf012:
Problem je i to veliki. Ti ne možeš da se odričeš svojih prava, najpre zbog toga što država ne bi smela nikoga, pa ni tebe da diskriminiše, ali i iz nekih drugih razloga. Država bolje reći društvo, štiteći tebe, štiti i sebe. Ako ti nije jasno, objasniću ti na primeru. Nedavno sam pročitao komentar na vest, koji je u skladu sa agendom koja se ovde zastupa. Dakle, genije se glasno pita, zašto poslodavac i radnik ne mogu da zaključe ugovor o radu gde je radno vreme 16 sati ili dva radna vremena. Pita se, ako su obe strane saglasne, zašto bi to bilo sporno? Pa sporno je iz mnogo razloga. Prvo, on time uzurpira pravo na rad nekog drugog čoveka. Drugo, kada mu alava guzica krene da radi 16 sati dnevno zbog novih kolica, letovanja i ostalog počeće da puca po šavovima. Onda će da dođe kući i mlati ženu i decu, a mi ćemo da plaćamo sigurne kuće, socijalne radnike i psihologe. Nema veze, kompanija je ostvarila profit, a to je jedino što se računa.

Nije sporno uopšte i trebalo bi da može da zaključi ugovor o radu gde je radno vreme 16 sati ako su obe strane saglasne, time ne uzurpira pravo na rad drugog čoveka osim za neke najprostije poslove koje svako može da radi, taj neki drugi čovek možda ne ume da drži hirurški nož a nema pravo da ga drži zbog toga, pa mu ne uzurpira pravo na rad ni na koji način, ili ne ume da sudi i presuđuje, ili programira itd...Da li će on da puca po šavovima ili neće njegova stvar i njegovog poslodavca da li im odgovara da rade tako, a po zakonu ne sme da mlati ni ženu ni decu ni nikog osim u nužnoj samoodbrani a i to da pazi da ne prekorači. "Država bolje reći društvo" je dužna da ga upozori da će ako tako nastavi pucati po šavovima, i ako proceni da je pojava masivnijeg ili štetnog po društvo obima može svojim sredstvima a najbolje povećanjem poreza da osujeti takvo nešto, u Amerikama te čak i zamole da li možeš da radiš prekovremeno i to dodatno plaćaju a ako slučajno nećeš otpuste te, a u Francuskama eksperimentišu da skrate radno vreme na 6h jer su ljudi tako produktivniji, svakom svoje. U prvom slučaju ako sat košta 1 prekovremeno košta 1,2 i tako se štiti radnik, a u drugom pošto su na osnovu tri različita radnika utvrdili normu videli su da kad je radno vreme 6 sati manje dangube nego kad je 8.

Moguće da si ono pucanje po šavovima pomešao sa jednom drugom pojavom iz davnašnjeg Američkog kapitalizma: Ako je radnik plaćen na dnevnicu onda se vuče ko prebijen i ne zanima ga koliko će uraditi bitno da uzme tu dnevnicu po koju je došao, a ako ga plate po učinku/po komadu trudi se da uradi što više da bi više zaradio pa su im onda radnici tim tempom sagorevali već posle par godina što je loše i za firmu je l te, tako da su smislili razne "nešto između" sisteme, na normu, na satnicu, u lokalu, na terenu itd itd...da bi koliko toliko kontrolisali/usmeravali tu proizvodnju, ali to je bilo početkom veka, radnici bi naravno iz svog ugla gledanja više voleli da budu plaćeni prema učinku, a poslodavci oni gube živce i oboljevaju od menađerske bolesti.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 03:26 - pre 62 meseci
"Nije sporno uopšte i trebalo bi da može da zaključi ugovor o radu gde je radno vreme 16 sati ako su obe strane saglasne"

Cek zar nije zakonom propisano koliko sati se radi nedeljno? To gazde uveliko zaobilaze, pogotovo u IT-ju, gde se radi svakojako pogotovo ako treba da se ispostuju rokovi. Retko koja firma tu propisuje placeno prekovremeno
na konto vecih plata, kao ono sve ide u rok sluzbe, sto se bunis dobro si placen/a. Nije to samo u IT-ju da se razumemo.

"Pošto im je IT scena bedna softver za banke kupuju a naša scena ih piše od nule."

A Aseco kod nas kao ne drzi banke ?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 04:31 - pre 62 meseci
Citat:
Nedeljko:
@mjanjic

Univerziteti ne treba da prate industriju, već obrnuto. Pročitaj članak koji sam linkovao. Top nauka je bar 20 godina ispred top privrede. Softveraj tu nije nikakav izuzetak.


Mislim da bi univerziteti trebalo da sarađuju sa industrijom ako ne i u nekom smislu da im stoje na usluzi, da nastave da se bave top naukom bez ograničenja ali i da može da dođe privrednik i pita kako da rešim taj problem, savladam taj proces i da dobije odgovor koji je univerzitet imao još pre 20 godina.
I šta tačno znači ta paušalna ocena top nauka je 20 godina ispred top privrede, da će privreda ovim tempom tek kroz 20 godina koristiti današnja dostignuća nauke? Hajde onda da osposobimo bar jednu firmu koja će to da sustiže malo brže?
Softveraj verovatno tu nije nikakav izuzetak osim što je pojava novijeg datuma i za razliku od većine drugih pojava prilično virtuelan, neopipljiv, mora da se nabavi hardver za njega jer inače neće da se vrti, harver mora da se poznaje da bi se nabavio jer inače ume da ne bude kompatibilan, mora da se pazi na patente jer se inače ugroze nečija prava, i na kraju iz sasvim nepoznatih razloga jednostavno ne radi ono za šta je predviđen jer se pravila i uslovi ubrzano menjaju, inače nije izuzetak.

Citat:
mjanjic:
Postavlja se i jedno prosto pitanje, zašto na fakultetima umetnosti profesori imaju 5 studenata, a na nekim drugim studijama imaju po 50, 100, 300 ili 500?
Kakve bi inženjere IT-a stvarao neki fakultet kad bi nastavnik ceo semestar radio sa grupom od 5 studenata? Jeste ekstremno poređenje, ali zar neko misli da je 10 puta teže postati maestro na violini nego vrhunski IT inženjer za bilo koji segment IT-a?


Pedagogija je davno iz svog ugla dala odgovor na ta pitanja, optimalna maksimalna veličina odeljenja je 20 ljudi, optimalno maksimalno trajanje časa je 45 minuta, sve preko toga je gužva u učionici/laboratoriji ili titranje po živcima i profesora i učenika, za one nauke gde se potencira konvergentno mišljenje, rešavanje zadataka koji bi trebalo da imaju 1 tačno rešenje kao matematika učionica gde su okrenuti u pravcu table, demonstranta, za one nauke gde se potencira divergentno mišljenje što više i što kreativnijih različitijih rešenja kao srpski jezik učionica u krug ili amfiteatar potencira razgovor.



Citat:
Branimir Maksimovic: "Nije sporno uopšte i trebalo bi da može da zaključi ugovor o radu gde je radno vreme 16 sati ako su obe strane saglasne"

Cek zar nije zakonom propisano koliko sati se radi nedeljno? To gazde uveliko zaobilaze, pogotovo u IT-ju, gde se radi svakojako pogotovo ako treba da se ispostuju rokovi. Retko koja firma tu propisuje placeno prekovremeno
na konto vecih plata, kao ono sve ide u rok sluzbe, sto se bunis dobro si placen/a. Nije to samo u IT-ju da se razumemo.

"Pošto im je IT scena bedna softver za banke kupuju a naša scena ih piše od nule."

A Aseco kod nas kao ne drzi banke ?


Nije verovatno propisano koliko se radi nego na koliko možeš da sklopiš ugovor, a i to verovatno varira jer u nekim firmama za sigurno postoji institucija prekovremenog rada pogotovo za one koje šalju radnike na teren, a šta sve naše firme rade ljudima i sebi to je već za priču, ali uglavnom kako rade tako i prolaze.

Nisam pisao ko šta drži nego ko kako i od koga nabavlja softver, pošto su švajcarske banke "najbolje na svetu" a sigurno najčuvenije sigurno su nabavile najbolji softver, glupo bi bilo da je drugačije, bilo da su naručile pisanje softvera ili sam softver, kod nas banke ne služe da se u njima drži novac nego da ojade narod pa je i softver prilagođen specifičnostima lokalnog tržišta.

Više sam hteo da naglasim da u Švajcarskoj teško da postoji bilo kakva IT scena ali može da postoji IT industrija, dok kod čuvenih hakera Rumuna, Bugara i Srba/Yugoslovena ni jedno ni drugo. Ali odgovor je ionako bio prilagođen Bradzorf012 "a sad pažljivo čitaj ako si u stanju da razumeš spremam se da nešto veoma važno napišem nemoj slučajno da propustiš evo samo što nisam na početku bi hteo da ti kažem da nisi u pravu" raskošnom opisnom demagoškom stilu poređenja Švajcarske sa Srbijom što je kao što znamo neuporedivo, pa ne moraš mnogo obraćati pažnju

Evo jedna slika iz Leskovica, kad god se nađem tu kažem sebi Ma kakva Švajcarska :)



[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 27.01.2019. u 05:43 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 04:37 - pre 62 meseci
Nisam nikada cuo za IT scenu, ali si nasao los primer. Kod nas banke ne razvijaju same softver od nule. Prvo zato sto nemaju kapaciteta za tako nesto, drugo je sto im je potreban IT u smislu razvoja softvera koji bi ionako kostao vise nego da kupe gotovo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 04:55 - pre 62 meseci
Citat:
Mislim da bi univerziteti trebalo da sarađuju sa industrijom ako ne i u nekom smislu da im stoje na usluzi


@MajorFatal

Svakako da stoje niko nije gadljiv na pare pa ni univerzitetski profesori tako da ne znam sta hoces da kazes? Privrednik samo treba da plati.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:01 - pre 62 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Nisam nikada cuo za IT scenu,


A u uvodnom postu postavljača teme?
Citat:
tiktak2019:
Zanima me vase strucno ili laicko misljenje o tome sta bi Srbija kao drzava mogla da uradi za IT scenu? Od zakona preko licenca,obrazovanja, subvencija i ostalo.
Tema je siroka tako da pustite masti na volju.


Citat:
Branimir Maksimovic:
ali si nasao los primer.
Dobro, primer je bio slikovit zbog neopravdanog poređenja sa Švajcarskom.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Kod nas banke ne razvijaju same softver od nule. Prvo zato sto nemaju kapaciteta za tako nesto, drugo je sto im je potreban IT u smislu razvoja softvera koji bi ionako kostao vise nego da kupe gotovo.


Nisam ni mislio da šalterska službenica koja radi u banci razvija softver od nule za banku, nego naša scena, a tako sam i napisao.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:08 - pre 62 meseci
Ne postoji nikakva IT scena. Mi nismo ni glumci, ni muzicari ni cirkuzanti pa da pravimo predtsave. Da, vidis to sam propustio da pomenem.
Bankarski softver tesko da neko razvija od nule osim ako bas upravo nije otvorio firmu i na volseban nacin misli da ubedi banke da promene tekuce resenje. Ne ide to tako...
A jos manje ce zika i laza da krenu da pisu bankarski softver.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:13 - pre 62 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Citat:
Mislim da bi univerziteti trebalo da sarađuju sa industrijom ako ne i u nekom smislu da im stoje na usluzi


@MajorFatal

Svakako da stoje niko nije gadljiv na pare pa ni univerzitetski profesori tako da ne znam sta hoces da kazes? Privrednik samo treba da plati.


Da ne treba da plati negadljivom profesoru i njegovoj privatnoj firmi/birou/konsalting offisu, nego univerzitetu, ako je u pitanju znanje koje se naplaćuje i nije zastarelo već 20 godina. Te takođe da bi trebalo da dobije pomoć i ako nije u stanju da plati očekivanu cifru, i da može delom da plati tako što će studenti imati praksu u njegovoj firmi i učestvovati u uvođenju nove tehnologije, osvajanju novog procesa itd sve ono što bi inače trebalo biti normalno da ima samo malo više dobre volje među ljudima, nego kapitalizam :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:17 - pre 62 meseci
Citat:
Te takođe da bi trebalo da dobije pomoć i ako nije u stanju da plati očekivanu cifru,


Hajde bezi ne troluj!
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:44 - pre 62 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Ne postoji nikakva IT scena. Mi nismo ni glumci, ni muzicari ni cirkuzanti pa da pravimo predtsave. Da, vidis to sam propustio da pomenem.
Ako ne postoji scena zašto se na 10 strana raspravlja "sta bi Srbija kao drzava mogla da uradi za IT scenu?" I ako nije scena šta jeste?

Citat:
Branimir Maksimovic:
Bankarski softver tesko da neko razvija od nule osim ako bas upravo nije otvorio firmu i na volseban nacin misli da ubedi banke da promene tekuce resenje. Ne ide to tako...
A jos manje ce zika i laza da krenu da pisu bankarski softver.
Da, uvek postoji tekuće rešenje i njegovo održavanje, još je Tito nabavio jedan Eniak za SDK, posle su Sloba i Dinkić sve upropastili nabavivši PC i žika i laza što su odbacili kliper, ali tekuća rešenja su uvek najbolja i njih ne bi trebalo menjati.

Citat:
bojan_bozovic: Hajde bezi ne troluj!
Ti znaš kako se pravi rashladni tunel, a komšija još uvek koristi model koji je napravio od dva zamrzivača, on nema da plati tvoj potpis, a ti nemaš mušterije i studenti ti izlaze teoretski potkovani ali funkcionalno nepismeni sa studija, a mogao bi da plati ako studenti dođu na praksu, ali kako će ako ti držiš privatnu firmu mimo predavanja ti onda želiš da šalješ svoje radnike, a i on bi najradije primio volontere ili naplaćivao obuku, i eto ti dok svako gleda stvari iz svog ugla Švajcarska je zamisli poželjnije mesto za život.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:49 - pre 62 meseci
Ni kod babe nema dzabe majstore. Ne mogu ti privrednici i tajkuni da daju neku donaciju za nauku i univerzitet, nego trazis dzabe da se radi za njih?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:50 - pre 62 meseci
"Ako ne postoji scena zašto se na 10 strana raspravlja "sta bi Srbija kao drzava mogla da uradi za IT scenu?" I ako nije scena šta jeste? "

Industrija. Kljucno. Kakva takva, ali industrija.

"Da, uvek postoji tekuće rešenje i njegovo održavanje, još je Tito nabavio jedan Eniak za SDK, posle su Sloba i Dinkić sve upropastili nabavivši PC i žika i laza što su odbacili kliper, ali tekuća rešenja su uvek najbolja i njih ne bi trebalo menjati."

Dinkic prvo sto je uradio kad je upao u NBJ je otpustio ceo IT, tu zgradu poklonio B92, i kupio gotovo resenje. Na svu srecu, sam vec odavno otisao iz NBJ.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:56 - pre 62 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Ni kod babe nema dzabe majstore. Ne mogu ti privrednici i tajkuni da daju neku donaciju za nauku i univerzitet, nego trazis dzabe da se radi za njih?


Ne postoji neka industrija u Srbiji, pa nema ni mnogo posla. U svakom slucaju profesori jesu angazovani oni prvo pre nego armija web developera...
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 05:59 - pre 62 meseci
kad neko rece ko pravi software bankama, pretpostavio bih da su nekad u pocetku i banke krenule od scratch npr 70. Bas sam danas gledao npr dokumentarac o jednom masovnom ubici koji je harao 70 tih i dugo niko nije mogao da ga uhvati jer je operisao u nekoliko drzava a drzave su svaka imala inace primitivnu bazu podataka i bile naravno nepovezane. Bas u to vreme razvijale su se i baze podataka i oni su konacno krenuli da se digitalizuju. Cak su policije 5 drzava odrzale i konferenciju u gradu bas sa ciljem poboljsanja pretrage potencijalnih pocinilaca preko BP.

Pada mi na pamet, kako su najpre u digitalizaciju krenule banke, osiguravajuca drustva, policija, aviokompanije i posta. Moram da priznam da su terminali u bankama uvek radili po nekim cudnim programima bar koje sam ja video, nesto za sta bi se zakleo da radi u DOS ili Berkeley UNIX...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 06:02 - pre 62 meseci
Racunari na kojima se vrteo bankarski softver sve do druge polovine 90ih nisu mogli da guraju baze. Cobol je tu carevao i asembler.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?27.01.2019. u 06:04 - pre 62 meseci
@Branimir Maksimovic

Stoji, ali stvarno ne moze nista da se uradi, dok se ne promeni poreska politika i ova zemlja ucini konkurentnom u onoj meri u kojoj je Kina za proizvodnju, a i vlast i opozicija, ma kakva da je, nista ne cine. I opet ovde vidim levicare/neokomuniste kako se zalazu za veci porez, no sustina da drava ne zloupotrebljava, vec da svakome stoje na raspolaganju sredstva koja je uplatio za penziono i zdravstveno, pa ako zeli da se isplate njemu ili njegovoj porodici ako umre. Nema razlike da li opljacka drzava ili obican razbojnik, u svakom slucaju ostao si bez para, samo mozes da se tesis da je prvo po zakonu, na koga ionako nisi imao uticaj pa ti je nametnut.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33462 | Odgovora: 324 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.