Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta

[es] :: ISP :: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta

[ Pregleda: 1375 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.comtrade.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta28.01.2020. u 09:53 - pre 50 meseci
Interesuje me već neko vreme da li se stabilnost DOCSIS (dakle, kablovskog) Interneta može poboljšati smanjenjem pristupne brzine? Kod xDSL tehnologije pristupa, tehnička služba Telekoma (bez obzira koji operater se koristi, Telekom administrira sve DSLAM-ove) prvo spusti brzinu, što često poveća stabilnost veze. Postoji takođe i jasno određena maksimalna brzina neke parice, koju modem može da izračuna i "dogovori" sa centralom prvi sinhronizaciji (dakle, pri paljenju modema), a izvan koje se veza ne može uspostaviti.

Da li je to primenjivo na DOCSIS mrežu? Zašto kablovski operateri prodaju maksimalne pakete svim korisnicima, bez ikakve provere kapaciteta i iskorišćenosti kapaciteta mreže na nekoj lokaciji? Zašto im je rešenje svakog problema -- zamena splitera, ponovno krimpovanje kablova, zamena kablova, zamena modema? Ako je problem na mreži, posebno nedostatak kapaciteta, ništa od toga neće rešiti problem, i samo troše vreme tehničarima na terenu i nepotrebno troše pare na zamenu terminalne opreme, koja neće rešiti problem...

Da li bi smanjenje brzine korisniku rešilo problem?

Često korisnici kablovskog interneta imaju punu brzinu ali im ping "skače" na sumanute vrednosti (>1000 ms), i periodično se prekida pristup Internetu. Da li bi u tom konkretnom slučaju problem mogao biti umanjen smanjenjem pristupne brzine korisniku ili ne?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta28.01.2020. u 10:23 - pre 50 meseci
Ne znam kako stanica reaguje na maksimalni kapacitet, pa bi eveuntalno to mozda poboljsalo situaciju.
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.comtrade.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta28.01.2020. u 10:36 - pre 50 meseci
Pitam teoretski, ali koliko shvatam, ta praksa da se svim korisnicima svugde omoguće maksimalni paketi znači da su praktično sva čvorišta konstantno preopterećena, a korisnicima koji se najviše žale se poveća prioritet na QoS sistemu CMTS-a, i dodeli više vremenskih slotova po kanalu. Shodno tome, smanjenje brzine jednom korisniku ne može njemu da poboljša kvalitet veze, jer je čvorište svejedno preopterećeno i biće dok se svim korisnicima ne smanji brzina, što naravno iziskuje smanjenje cene, a provajderi to ne vole...

Mada, bolje je korisnicima prodati realnu brzinu nego neke sumanute imaginarne cifre koje 1) nikada neće ostvariti, 2) ugrožavaju stabilnost njihove veze, 3) indirektno ugrožavaju stabilnost veze ostalim korisnicima...
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta17.02.2020. u 18:37 - pre 50 meseci
Pa.. mozes imati situaciju da je kanal (tj. vise njih u slucaju bonding-a koji je najverovatnije upotrebi - da bi se omogucile brzine reda >50Mb/s.. i sasvim sigurno na DOCSIS ≥ 3.0) koji koristis dostigao maksimum kapaciteta saobracaja koji podrzava. Tada svi koji su na istom kanalu/kanalima imaju problem sa smanjenom maksimalnom brzinom (od deklarisane i one na kojoj postoji limit na modemu ili/i CMTS-u), povecanom latencijom, povecanim jitter-om.. u slucaju velikog zagusenja i oversubscription-a (preprodaje kapaciteta) i gubitkom paketa / tcp retransmisijama..
Ovo vazi za oba smera - downstream i upstream koristi razlicite frekventne kanale, zagusenje se, jasno, moze desiti u bilo kom - sto ces prvo uociti na bilo kojoj aplikaciji koja korsti tcp, jer su one osetljive na oba smera.

Takodje, moze biti slucaj da zagusenja i maksimalne iskoriscenosti kanala nema, ali da su tebi ili vecem broju korisnika losi fizicki parametri signala (signal level, SNR..) i da modem ima problema u komunikaciji sa CMTS-om - opet isti simptomi, smanjena brzina, povecan jitter, gubitci paketa, a u ovom slucaju i povecan broj CRC greska na (coax) interfejsu i sl.

Naravno, mozes biti te srece da su te zadesila oba slucaja.. :D

Smanjenje brzine - tj. limitiranje svih korisnika na jednom setu kanala na cvoristu, tako da ukupni kapacitet cvorista/kanala nije preprodat, bi svakako resio problem u prvom slucaju, ali nije nesto sto mislim da je realno da ces videti - ne samo u Srbiji, nego kod bilo kog kablovskog (DOCSIS) ISP provajdera u svetu koji preprodaje rezidencijalni, best-effort Internet. Situacija moze donekle biti bolja ako imas biznis servis, ali i tu sasvim sigurno ima preprodaje kapaciteta, samo u manjem obimu (i za njih moze biti definisan drugi/poseban QOS model). Nivo oversubscription-a, bilo u pristupnoj mrezi, bilo na agregacionim ili transit uplink-ovima je nesto sto definise kvalitet servisa, cenu servisa i na kraju krajeva, koliko je koji ISP pilicar. Medjutim, oversubscription je, kao sto rekoh, normalna i pristuna stvar kod svakog komercijalnog ISP-a - iako ne nuzno u pristupnom delu mreze (u zavisnosti od tehnologije pristupa koju koriste).

U drugom slucaju, kada su losi fizicki parametri signala, smanjenje brzine naravno pomaze, ali ne nuzno smanjenje brzine kroz manji max. limit na modemu, nego kroz setovanje druge modulacije kanala, na modulaciju koja je otpornija na sumove na infrastukturi, ali koja kao posledicu ima smanjeni maksimalni kapacitet kanala (sto vazi za bilo koju modulaciju u upotrebi, bilo gde). Kao sto mozes da pretpostavis, problemi tek nastaju kada moras da promenis modulaciju, na neku manje spektrano efikasnu, zato sto su instalacije vecini ili dobrom delu korisnika lose, a maksimalne brzine i broj korisnika po kanalu/cvoristu ostane isti...

Cela ova prica do sad vazi za tzv. 'kablovski' (DOCSIS) internet - gde dolaizmo i do osnovog problema i onoga sto se razlikuje od primera koji si naveo vezanog za xDSL, a to je da se u sustini radi o deljenom (shared) mediumu, bez obzira koji je, i koliko 'mocan', standard DOCSIS-a u upotrebi. Kao takav uvek ce biti podlozan ovim navedenim problemima.

Za razliku od njega, xDSL (bilo koji DSL) nije deljeni medium - koristi tvoju, i samo tvoju, bakarnu paricu do DSLAM-a, tako da tu prica o oversubscription-u (u pristupnom delu!) nije primenjiva. Njega svakako ima u drugim delovima mreze, ali tamo vec nije bas tako lako uocljiv kao u pristupnom.
Kao posledica toga, problema u radu xDSL Internet-a moze da bude, i najcesce i jeste, zbog losih fizickih parametara veze i prevelike udaljenosti od centrale/DSLAM-a za neku odredjenu brzinu, sto se svodi na isto. Smanjivanje maksimalne brzine (opet ne kroz puki capping na nekom agregacionom uredjaju) koja onda menja broj carrier-a koji je u upotrebi i frekventni spektar na liniji, kao i promena nacina ispravljanja gresaka (interleave vs fast) dovodi do pouzdanije i stabilnije veze.


"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta17.02.2020. u 18:51 - pre 50 meseci
Hvala na informativnom i detaljnom odgovoru.

Ja imam sreće da je moj CMTS, koliko sam video na tabletu tehničara kada mi je pokazivao, iskorišćen do nekih 80% kapaciteta, dakle postoji underselling. Iz nekog meni nepoznatog razloga, nema puno korisnika na tom CMTS-u, jer pokriva samo deo ulice, pa se dešavalo da skoro cela ulica ima problem, ali nekoliko kuća i zgrada nema, među kojima je i moja.

Ono što se meni do sada dešavalo je loš kvalitet signala, koji uzrokuje probleme. Bilo je slučajeva da su ljudi uključivali neispravne TV uređaje na kablovsku mrežu, koji su proizvodili štetne smetnje i vraćali napon u nedozvoljenim vrednostima nazad kroz kablovsku mrežu.

Nisam siguran da oni (operateri) probleme uopšte mogu da reše. Tehnička služba po pravilu uvek krpi brljotine tima prodaje, koji ljudima "uvaljuju" najveće pakete, a nerealno je prodavati više od X% (x>100) kapaciteta (tačne brojke ne znam) CMTS-a korisnicima, jer će se degradirati kvalitet usluge svima podjednako.

Paradoksalno, sa većom brzinom je moguće ostvariti bolju minimalnu brzinu sa smetnjama, jer se za najveće pakete alocira 20-24 kanala, a za najmanje 8 kanala. Tako npr. ja na Cisco EPC3208 nisam mogao da ostvarim stabilnu vezu, a na CGA2121 mogu, jer Cisco ima 8/4 a CGA 20/4 (od max. 24/8) kanala.
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta17.02.2020. u 19:27 - pre 50 meseci
Da, nažalost, kablovski net je vrlo ‘noisy and messy’ pristup internetu. Pogotovu u sredinama kakva je naša gde svako može da prikaci bilo šta na kabl bez bilo kakve brige dal je uredjaj, ili čak i strujna mreža ispravana. To je konstantna igranka sa kvalitetom signala i brojem korisnika po cvoristu. Ako je i ovog meseca sve ok, i nema previše korisnika na CMTS-u ili neuzemljenih televizora, ne znaci da će sledeći mesec biti isto.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Stabilnost i brzina DOCSIS Interneta

[ Pregleda: 1375 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.