Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor električnog klavira

[es] :: Muzička produkcija :: Izbor električnog klavira

[ Pregleda: 6979 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Izbor električnog klavira30.12.2020. u 17:39 - pre 39 meseci
(Zamoljen sam da se rapitam...)

Potrebna mi je preporuka za električni klavir, koji bi zadovoljavao potrebe đaka osnovne i srednje muzičke škole (naravno, plus je ako može služiti i starijem uzrastu). Najbitnije je da klavir ima svih 88 dirki i sve tri pedale; a ono što je takođe veoma, veoma bitno jeste osećaj klavirskih dirki pod prstima, koji treba da bude što je moguće bliži pravom klaviru. MIDI In / Out se, naravno, podrazumeva

Ono što NIJE bitno je masa skalamerije, jer klavir treba da bude stacionaran, a ne prenosiv.

Takođe, nije mnogo bitan kvalitet zvuka koji sprava daje (naravno, ne baš ni da je neka "krdža").

Cena bi trebalo da iznosi oko 1000€.

Malo sam pretraživao ponudu kod domaćih uvoznika, i mislim da bi najbolje odgovarao Korg G1 Air. Uglavnom sam razgledao Korgove modele, i mislim da je ova model najbolji za tu cenu. Opet, nisam siguran da li bi trebalo da razmotrm nekog drugog proizvođača.

Ono što mi se dopada kod G1 Air je to što su ga nahvalili u pogledu "osećaja pod prstima", kao i u pogledu kvaliteta zvuka koji generiše.

Međutim, ne dopadaju mi se dve stvari. Prvo, klavir nema LCD ekran, nego samo 7-segmentne LED-displeje. Nemam nikakvih iskustava i ne znam koliko je "pravi" ekran koristan, ali ako bih ga koristio za neke "trivijalne" stvari (jačina, metronom, korišćenje ugraćenih melodija), mislim da mi to ne bi smetalo.

I drugo, i jedino što bi mi stvarno smetalo, je nepostojanje aranžera. Zato me zanima da li je moguće koristiti neki kompjuterski program-aranžer, poput onemanband ili nekog sličnog.

Ako bih povezao klavir sa računarom, da li bih tada mogao da koristim neki od softverskih aranžera? Da li postoje emulatori / simulatori nekih drugih poznatijih klavijatura ili aranžera, kojima bi se prevazišao ovaj problem?

I konačno: kod povezivanja klavira sa računarom, da li je bolje koristiti USB ili MIDI? MIDI je nekako "prirođen" za e-klavir, pa me zanima da li sa strane računara treba da ide neka posebna MIDI karta, ili je USB dovoljan.

Hvala.
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira30.12.2020. u 17:45 - pre 39 meseci
P. S. Kakva je situacija sa korišćenjem virtuelnih instrumenata? Ovde sam potpuni laik, i možda ću omašiti nešto u pogledu tehnologije ili opšteg neznanja, ali da li je kod virtuelnih uređaja moguće umesto jednog instrumenta staviti drugi -- kvalitetniji ili potpuno drukčiji?

I konačno: da li su virtuelni instrumenti, VST instrumenti i soundfontovi ista -- ili bar slična -- stvar?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira30.12.2020. u 20:51 - pre 39 meseci
Vidi, stameni, čini mi se da ovde 'oćeš i 'leba i pogaču.

Zna se šta je električni KLAVIR. To je KLAVIR.
A ako hoćeš aranžer, "emulatore/simulatore, mini, midi, maxi" ... onda lepo potraži aranžer. Te dve stvari, jednostavno - nisu isto.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

krgo

Član broj: 66142
Poruke: 131



+46 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira30.12.2020. u 22:08 - pre 39 meseci
Za školarca isključivo KLAVIR. Dobar je taj KORG, to što nema razne džidža-bidže je samo plus. Ima on sve što treba za učenje, neko je to dobro prostudirao, ne brini. Možeš pogledati i Yamahe mada kvalitetniji modeli počinju od malo veće cifre. Kada krene u srednju muzičku onda razmišljaj o drugim spravama.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira31.12.2020. u 09:14 - pre 39 meseci
Taj klavir po specifikaciji ima MIDI IN/OUT što znači da možeš da ga povežeš na kompjuter i koristiš sa nekim aranžerskim softverom (Cubase, Studio One, Garageband...). Samo treba imati u vidu da i ti programi mogu da koštaju. Recimo Studio One (koji ja koristim) ima sasvim upotrebljivu besplatnu verziju koja omogućava snimanje u više traka i ima gomilu već ugrađenih efekata. Međutim, ako se plati dodatno oko 100 dolara, onda se dobija još više instrumenata, efekata i mogućnost učitavanja eksternih VST pluginova (koji opet mogu biti besplatni ili ne).

Ono što je malo nezgodno je sama konstrukcija tog klavira pa korišćenje zajedno sa kompjuterom neće biti previše praktično. Možda je bolja varijanta uzeti neku MIDI klavijaturu (sa klavirskim dirkama) pa to staviti na neki kompjuterski sto gde bi imao ispod tastaturu na izvlačenje i iznad monitor. Tako već dobijaš ozbiljan "mini studio" za slične novce. One pedale takođe mogu da se kupe odvojeno.

Dakle, stvar je izbora. Ako uzmeš pravi klavir, bolji je osećaj sviranja klavira (što je i logično), ali ako postoji bojazan da učenik to vrlo brzo preraste i hoće malo "širu priču", onda treba razmišljati i o drugim kombinacijama. A koliko vidim, za 1000e može da se nađe opako dobra MIDI klavijatura sa pravim piano dirkama, čak i sa softverom.

https://www.native-instruments...eyboards/komplete-kontrol-s88/



 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira31.12.2020. u 11:06 - pre 39 meseci
MIDI IN/OUT ti APSOLUTNO ne treba. Kalviri mogu da se nađu od 250EUR na više

https://www.skymusiccenter.com...jature/elektricni-klaviri.html
http://www.mitrosmusic.com/pro...40-Elektri%C4%8Dni-klaviri.b:1

Displej: nebitno
Aranžer: nebitno

Sve ostalo što si pomenuo, nebitno.
Detetu treba električni pijanino, ne studio. Ni sintisajserzer, ni veza sa kompjuterom, SAMO INSTRUMENT KOJI PODSEĆA NA PIJANINO.
Citat:
Takođe, nije mnogo bitan kvalitet zvuka koji sprava daje (naravno, ne baš ni da je neka "krdža")

Ono što je bitno, a što tebi nije, to je da zvuk podseća na pravi klavir. MNOGO JE BITNO.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira31.12.2020. u 11:17 - pre 39 meseci
A, da: metronom - mehanički. Bez obzira što svi ti električni klaviri imaju metronom, obavezno uzeti mehanički.
Stolica, poželjno da može da se menja visina, ali nije obavezno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.dynamic.sbb.rs.



+183 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira31.12.2020. u 20:55 - pre 39 meseci
Citat:

Stolica, poželjno da može da se menja visina, ali nije obavezno.


Ufff... Jedna od najvažnijih stvari kod sviranja klavira, a posebno kod razvijanja tehnike je mogućnost podešavanja visine stolice. To je neophodno kako bi se prilagodio idealan ugao šake i prstiju u odnosu na klavijaturu. U protivnom nema ništa od uspešnog savladavanja tehnike a moguće su i stravične upale tetiva. Stolica mora da bude podešavajuća po visini i ne sme da bude kancelarijska (ne sme da se rotira). Ako mi ne verujete - nek dete pita profesora.

Sad sam na brzinu pogledao i jednostavnije klavirske stolice mogu da se kupe već za tridesetak ojra, a klasične već od pedesetak. To je za nove, polovne se verovatno mogu naći jeftinije.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira04.01.2021. u 17:36 - pre 39 meseci
Posto sam u detinjstvu prosao taj dril, mislim da je klasican instrument za djaka nezamenljiv, jer je mehaniku klasicnog klavira tesko simulirati bilo kakvom elektronskom klavijaturom. Na staro mozes da nadjes pijanino i za manje od 1000 evra, ima oglasa za klavire na Kupujem-Prodajem, idu cak i za 200-300 evra. To ce ti resiti problem barem dok je dete u nizoj muzickoj. Mala je verovatnoca da ce nastaviti srednju, vecina dece odustane jos na polovini nize, jer muzika zahteva vezbanje, a vezbanje zahteva kontinuitet, disciplinu i istrajnost, sto deca nemaju ... pogotovo ne deca ove sadasnje Instagram generacije, naviknuta na kulturu instant zadovoljstva, kojima je sve sto je na duze staze "jao, smor, ufff, ma bezi bre ...". Ali ako je neki talenat, pa gura i do akademije - tim bolje, onda ces lako prodati pianino i kupiti nesto bolje. O tom potom.

Sto se stolice tice, ja sam to bio resavao klasicnom stolicom i dodavanjem onih teskih enciklopedija ispod pozadine ... a po muzickim skolama su bile one obrtne stoilce bez naslona iz majstorskih radionica koje su bile fiksirane da se ne vrte. Naravno, to sam 40 godina kasnije platio zdravstvenim problemima ... tako da je mozda bolje poslusati ljude i uzeti cestitu stolicu za to.

Medjutim, postoje dva dodatna problema zasto se ljudi danas radije odlucuju za klavijature nego za klavire kada je u pitanju decje muziciranje po kuci.

Prvi je prostor. Nasi "socijalisticki" stanovi su tradicionalno mali. Kada u takav stan udje klavir odu minimum 4 kvadrata samo na to. Tu je klavijatura mnogima spas, jer se sve lako demontira i odlozi u neki cosak. Takodje dobra opcija su i digitalni klaviri, koji (navodno) imaju isti look-n-feel kao klasicni, a zauzimaju nesto manje mesta. Ne znam gde to moze da se nabavi u Srbiji, ali na sajtu koji sam ti ostavio mozes da vidis neke reference vezane za proizvodjace, tipove, modele ... imas i englesku verziju sajta.

Drugi problem, doduse ne toliko znacajan u Srbiji, ali u nekim uredjenim zemljama poput Svajcarske itekako bolan, je komsiluk. Pogotovo kada nemas svoju porodicnu kucu, vec zivis u ****** stambenoj zgradi gde cujes cak i kada komsija mljacka dok jede. Vezbanje nije bas prijatno slusati cak ni kada za klavirom sedi Barenboim ... o pocetnicima da i ne govorimo, to tek para usi (i nerve!) samo tako. A ljudi, narocito stariji, imaju svoje pravo na mir i tisinu u svojim stanovima. Pogotovo u ovo nesrecno doba ove idiotske epidemije, gde je mnogima stan nazalost ujedno i kancelarija. Tu su klavijature i e-klaviri spas, jer imaju i dzek za slusalice (u novije vreme sve podrzavaju, naravno, i Bluetooth), pa izbegavas sukobe s komsijama, koji se u Srbiji zavrse beskonacnim svadjama, uvredama, a ponekad i fizickim tucama, a u zemljama gde postoje policija i sud - tuzbama i kaznama.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1236
87.116.160.*



+346 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira04.01.2021. u 18:11 - pre 39 meseci
stameni:

Citat:
Potrebna mi je preporuka za električni klavir, koji bi zadovoljavao potrebe đaka osnovne i srednje muzičke škole (naravno, plus je ako može služiti i starijem uzrastu). Najbitnije je da klavir ima svih 88 dirki i sve tri pedale; a ono što je takođe veoma, veoma bitno jeste osećaj klavirskih dirki pod prstima, koji treba da bude što je moguće bliži pravom klaviru.


Mnogi učesnici u Temi dali su svoje dobre (predpostavljam) iskustvene komentare, savete i ukazali na osnovne potrebe, deteta-početnika.

Prvi susret deteta sa instrumentom je najvažniji i greška je limitirati kupovinu sumom novca, ili unapred odbaciti klasičan (mehanički ispravan, dobro naštimovan) PIANINO.
Na tim pianinima su generacije i generacije učenika Muzičkih škola najbolje savladali tehniku sviranja: od postavke ruke, do rada prstiju, osećanje za dinamiku, upotrebu pedala etc. etc.

Električni klaviri, koji u potpunosti/realno mogu zameniti pianino/klavir su skupi /Roland, Kawai, Yamaha/ i biće iskorištene sve mogućnost, koje je uvela nova tehnologija tipa Arrangera...ali to ipak već spada u nadogradnju one osnove, koja je naučena na klasičnom klaviru.

Pozdrav



Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira05.01.2021. u 15:08 - pre 39 meseci
Ako ti je budzet problem, a neces da imas vec opisane sukobe s komsijama, nasao sam nesto povoljno:

http://www.mitrosmusic.com/pro...i-klaviri.p:267-William-Wagner

Cene pocinju od 29,000 dinara, sto uopste nije mnogo, a moze da bude dobra investicija za pocetak. Imaj u vidu da je to ipak u pitanju dete - emotivno nezrelo - danas hocu, sutra necu, prekosutra ko zna sta ... Dete je na svom telefonu mozda videlo velikog Dzeri-Lija, ili mozda samo ovog klinca, pa misli da je muziciranje nesto sto moze da nauci svako za sat-dva. I da posle par dana postajes Dzeri-Li. Jednom kada shvati ga ceka ovakav dril, pa jos plus odozgo i sat vremena vezbanja kad ucitelj(ica) ode, vrlo brzo odustanu. Tada ti ostaje klavijatura da se sam zezas, a ima i MIDI in/out, mozes da se igras do mile volje. Mada, ako je rec o ozbiljnom detetu koje ima talenat, klasicni klavir (makar pianino) je nezamenljiv, jer je tehnika sviranja prilagodjena mehanici standardnog klavira.

Na kraju, da pomenem jos nesto na temu e-klavira. Koliko sam video, postoje i napredniji modeli koji imaju i registre kojima e-klavir moze da oponasa zvuk cembala, orgulja i mnogo cega drugog, ali to je recimo nesto sto je po meni totalno beskorisno na tim spravama koje ionako sluze za pocetnike. Tu bih se slozio sa gore navedenim principom da ili kupujes klavir ili sintisajzer/klavijaturu, ne mozes imati oba. Tehnike sviranja klavira, cembala i koncertnih orgulja se medju sobom drasticno razlikuju zbog razlika u konstrukciji instrumenta i principa na kome se formira ton. Kod cembala pogotovo, gde je osecaj mehanike pod prstima totalno drugaciji od klavira i uci se posebno, tek na akademskom nivou. Slicna stvar je i sa orguljama, sobne orguljice ili neki sintisajzer ne moze uopste da se poredi s tehnikom sviranja na velikim koncertnim (crkvenim) orguljama. Recimo, jedan od faktora je reverberacija (eho) prostora gde se instrument nalazi i zbog cega npr. neki triler koji na sobnoj varijanti zvuci fantasticno u nekoj crkvi ili koncertnoj dvorani zvuci kao da je neka ogromna macka skocila na dirke.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira05.01.2021. u 15:19 - pre 39 meseci
Prvo da malo ispravim Berija, električni pijanino ne rešava problem sa manjkom prostora.
Onaj koji sam ja slikao, težak je preko 60 kilograma i ne pomera se niti rasklapa bez prave potrebe.

Dakle, zauzima tek nešto manje prostora nego klasičan instrument (fali mu onaj gornji deo).
Za moje uvo, ima jako sličan zvuk pravom instrumentu, s tim da moja ćerka, posle završene muzičke škole kaže da ne može da se meri sa klasičnim instrumentom, s tim da je za nju pravi zvuk tek ono što daje polukoncertni ili koncertni klavir.

Ono što treba da znaš je da, praktično sve što može da se sada kupi, a da nije dečji sintisajzer, ima klavijaturu koja imitira klasični instrument, odnosno da dirke pružaju odgovarajući osećaj težine i da se detketuje dinamika - ako jače udariš dirku, dobiješ jači zvuk.
Opet, ćerka tvrdi da su na klasičnim instrumentima dirke "tvrđe".
Skuplji modeli čak imaju i opciju da se podešava "težina" dirki.

Treća stvar, svaki električni pijanino dolazi sa izlazom za slušalice, što rešava problem nervoznih komšija.
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira07.01.2021. u 17:19 - pre 39 meseci
Dakle, zahvaljujem se svima na iznetim predlozima. Sva je prilika da ću roditeljima "omladunca" preporučiti električni klavir, i to upravo Korg G1 Air, jer su ga pohvalili krgo i S A J A, a djoka_l reče da nedostatak displeja i nije problem u praksi. Takođe je dobra stvar mogućnost korišćenja slušalica, jer ljudi žive u stanu.

Eto, +1 svima i mnogo zahvalnosti.
 
Odgovor na temu

fayek60525
BG

Član broj: 345989
Poruke: 1
*.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira15.01.2021. u 20:50 - pre 38 meseci
Zdravo:)

Ja sam nesto trazio na guglu, pa me je doveo do ovog linka i resio sam da se regitrujem samo kako bih vam odgovorio i probao da pomognem :)


Koji instrument kupiti iskljucivo zavisi od njegove namene. Ako je namena da neko vezba kuci jer ide u muzicku skolu, ili zeli da nauci da svira klavir, odnosno da kada sedne za pravi klavir nema nikakvih problema u prilagodjavanju u odnosu na ono kod kuce - najvaznija stavka na koju treba obratiti paznju je kvalitet dirki, odnosno njihov mehanizam.

Iz mog skromnog iskustva, tu premca nema Yamaha. Ona je kvalitet za sebe, i mislim da ce to u svakoj prodavnici potvrditi. Kada je u pitanju kvalitet zvuka, razlike izmedju npr. Korga, Yamahe Casia i sl. su minimalne, i moze se reci da neko voli vise "topliji", nego "tvrdji", ali nema drasticnih razlika u istoj kategoriji elektricnih klavira.

Dok razlika u mehanizmu dirki zna da ima, i tu bih jos jednom podvukao graded hamer action Yamahe, koja cak i na entry level modelima (kod nas je to Yamaha P45 koja kosta oko 55 hiljada, i koju sam nedavno kupio za kucnu upotrebu) ima slican hamer action koji se koristi i u duplo skupljim modelima.

U svakom slucaju ni KORG nije los, Casio naravno, Kurzweil je odlican, Nord perfektan, jedino sto bih preporucio je izbegavanje nepoznatih brendova ciji je glavni benefit - cena.

Verujte mi, naucio sam radeci razne stvari, od kol centra u studentskim danima do medjunarodnih odnosa kojima se danas bavim, da je bolje dati malo vise novca i uloziti u kvalitetnu opremu (lap top, slusalice, telefon, cizme...), pa i u muzicki instrument, nego se zaletati i kupovati jeftino.

S tim u vezi, ovo su modeli do €1000 koje bih preporucio. Svi su na sajtu mitrosa jer kod njih ja kupujem, ali sigurno i u drugim prodavnicama mogu da se pronadju isti modeli po verovatno slicnim cenama.


http://www.mitrosmusic.com/proizvod/23870-Yamaha-P-125-black/
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/20771-Casio-PX-5SWE/
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/22333-Yamaha-DGX-660-White/

Pozdrav,
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira19.01.2021. u 17:30 - pre 38 meseci
Dobrodošao na ES i hvala na prvoj poruci

Citat:
fayek60525
Koji instrument kupiti iskljucivo zavisi od njegove namene. Ako je namena da neko vezba kuci jer ide u muzicku skolu, ili zeli da nauci da svira klavir, odnosno da kada sedne za pravi klavir nema nikakvih problema u prilagodjavanju u odnosu na ono kod kuce - najvaznija stavka na koju treba obratiti paznju je kvalitet dirki, odnosno njihov mehanizam.


Što bi se reklo -- my point exactly

Citat:
Iz mog skromnog iskustva, tu premca nema Yamaha. Ona je kvalitet za sebe, i mislim da ce to u svakoj prodavnici potvrditi. Kada je u pitanju kvalitet zvuka, razlike izmedju npr. Korga, Yamahe Casia i sl. su minimalne, i moze se reci da neko voli vise "topliji", nego "tvrdji", ali nema drasticnih razlika u istoj kategoriji elektricnih klavira.


Notirano

Citat:
Dok razlika u mehanizmu dirki zna da ima, i tu bih jos jednom podvukao graded hamer action Yamahe, koja cak i na entry level modelima (kod nas je to Yamaha P45 koja kosta oko 55 hiljada, i koju sam nedavno kupio za kucnu upotrebu) ima slican hamer action koji se koristi i u duplo skupljim modelima.


Upravo to me i zanima, jer kod mnogih modela piše "graded hamer action" (ili nešto slično tome), a to što piše mi ne znači mnogo. Više mi znači iskustvo iz prakse.

Citat:
jedino sto bih preporucio je izbegavanje nepoznatih brendova ciji je glavni benefit - cena.


Slažem se!

Citat:
S tim u vezi, ovo su modeli do €1000 koje bih preporucio. Svi su na sajtu mitrosa jer kod njih ja kupujem, ali sigurno i u drugim prodavnicama mogu da se pronadju isti modeli po verovatno slicnim cenama.


http://www.mitrosmusic.com/proizvod/23870-Yamaha-P-125-black/
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/20771-Casio-PX-5SWE/
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/22333-Yamaha-DGX-660-White/


Hvala na preporukama, proučiću ove predloge detaljnije kasnije.

Ipak, kaži mi kakav je KORG G1 Air (nekako mi se baš dopao) u poređenju sa ova tri modela koje si naveo. Ono što mi je ključno je mehanizam dirki, tj. ovo prvo što sam citirao.

Ovi modeli koje si naveo malo su jevtiniji od planiranog budžeta, ali ako treba dati malo više para, a dobiti nešto bolji instrument, u principu može.
 
Odgovor na temu

Filip_
Dr.mr. tonac u pokusaju
Kraljevo - Beograd

Član broj: 269350
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira16.02.2021. u 15:12 - pre 37 meseci
Evo da se javim posle duzeg vremena, prelistao sam temu, zanimljiva je dovoljno da se ulogujem i malo ukljucim i mozda pomognem

Ici cu taksativno po nekim kriterijumima/stavkama koje sam nasao u prethodnim postovima clana koji je zapoceo temu, kao i ostalih clanova koji su se ukljucili (neke stvari su vec rekli samo cu ih ponoviti).

- Displej: definitivno nebitna stvar za samog ucenika/pijanistu koji treba da svira na njemu. Veci multifunkcionalni ekran moze da ima svojih prednosti, ali meni licno je nezamislivo da mi bljesti ekran na el. klaviru na kome sviram klasicnu muziku i koji treba da mi stvori sto verniji ugodjaj sviranja na pravom pianinu ili klaviru. Sam displej ne igra nikakvu ulogu u rasudjivanju o ukupnom kvalitetu samog el. klavira.

- Stolica: Po ovu temu i kupovinu samog el. klavira potpuno nebitna stvar (po samo sviranje/vezbanje jako bitna stvar, ali u temi nije rec o tome). Stolica moze da se uzme naknadno, kvalitetnu, uporedi se, dete proba, zameni, uzme istu/slicnu kao sto koristi u muzickoj skoli...razne varijacije. Daleko manji za*eb ako u pocetku ima neadekvatnu stolicu umesto sam instrument.

- Marka proizvodjaca: Nebitna ako ne govorimo o no-name i slicnim jeftinim new-name brendovima koji koriste tudje jeftine, a zastarele patente i prevazidjene tehnologije. Da li Korg, Kurzweil, Yamaha, Roland...? Svaki od ovih proizvodjaca pokriva svojom paletom modela sve zahteve od entry-level modela do pro serija. Svaki od ovih proizvodjaca ima barem 30-40 godina (neki i mnogo vise) iskustva u audio elektronici i izradi instrumenata sa dirkama. Kada se kupuje muzicki instrument onda je kljucno probati ga, "osetiti" ga, da li odgovara, da li "lezi".

- Zvuk: Vrlo subjektivna stvar sta je bolje, posebno kada su u pitanju poznate marke i modeli koji su u sredini cenovnog ranga. Zvuk el. klavira dolazi iz semplova (kao i VST varijante klavira i pianina). Treba ici logikom, sto poznatija marka, to veci budzet za snimanje kvalitetnog klavira/semplovanje (kompleksnije = vise dobrih semplova u samom sistemu) -> bolji zvuk takvih modela. Same razlike u zvuku el. klavira su ista prica kao i sto klavir zavisno od drveta i konstrukcije daje drugaciju boju/karakter zvuka (postoji mnogo nijansi), a kasnije to u "reziji" snimatelja moze poprimiti na snimku potpuno drugaciju boju/karakter zavisno do mikrofonske postavke i reverberacije prilikom snimanja.

- Predlog za model. Ne znam...kako sam naveo, mogu da predlozim model samo ako sam ga probao, posto listanjem specifikacija i gledanjem slika...tako se ne kupuje muzicki instrument niti se daje nekome predlog na osnovu toga za kupovinu istog. Moja percepcija je da profesor/ka klavira treba da ima odredjenu bliskost sa ucenikom (kao 3. roditelj - pedagoski rad, razgovori sa djakom) kada pricamo o ozbiljnom pohadjanju muzicke skole, stoga mislim da nije lose da prilikom izbora instrumenta krene i dete i profesor da odvoji pola sata i sam proba instrument i da predlog na osnovu iskustva i osecaja.

Cale je kupio Yamaha YDP-144 pre 2 meseca (budzet je bio bas oko 1000e), hoce malo da se vrati instrumentu (klavir odavno prodat, prioritet je bio da ima aux pa klasican pianino nije dolazio u obzir), a da ne zauzima mnogo mesta. Ja sam bio zaduzen za potragu i prethodno sam primetio da su u nasim prodavnicama dosta potencirali Casio modele sto je verovatno posledica lose prodaje istih, ja takodje ni kod jednog ozbiljnog muzicara, niti u jednom studiju nisam video Casio el. klavir da je smesten. YDP-144 sam pored jos par modela probao i nije bilo dileme. Za nepunih 1000e najbolja moguca kupovina (novog naravno) u mom slucaju (opet, nisam imao prilike da probam 20 modela u radnjama pa da biram). Kada kazem najbolja moguca, pricamo o el. klaviru koji ne moze da pruzi osecaj isti kao na pianinu (ne moze ni jedan za 1000 i malo preko evra ako se kupuje nov), ali nudi zaista mnogo za taj novac. Dirke iako su GHS (Graded hammer standard - neka srednja klasa) nude pomalo "plasticni" osecaj kod interakcije prsta i same dirke, ali to je neminovno u ovoj klasi. High end modeli gde se ovaj "plasticni" osecaj brise idu, koliko sam upoznat sa cenama, znacajno iznad 1500e i to je jednostavno tako.

Gore navedeno je napisano iz licnog iskustva, 20 godina sviranja od 5. godine uz instrument, potom nize i vise muzicke skole, raznih takmicenja i nastupa kao klinac, preko kasnijeg sviranja za svoju dusu (poslednjih 10 godina sam nazalost zbog obaveza potpuno zapostavio sviranje). Kasnije sviranje zamenjuje rad u nekoliko studija gde sam imao dodira sa raznom high-end opremom gde je izmedju ostalog bilo i dosta el. klavira, sto stage klavira, sto "kucnih" varijanti. Nazalost kada je prica o el. klavirima odusevili su me samo modeli koji su bili cenovno daleko iznad mojih kupovnih mogucnosti (i daleko iznad pomenutih 1000e - pricam o novim instrumentima, ne polovnim).

Sad primecujem da sam se previse raspisao pa sam sasekao neke delove teksta i ovde se zaustavljam

Ako bude dodatnih pitanja slobodno ih postavi.

Nisam aktivan na forumu (ali pratim pomalo) i rado cu se ukljuciti na temu gde mogu da predlogom pomognem nekom novom klincu na putu da ovlada sviranjem jednog muzickog instrumenta.

Pozdrav,
Ja sam svestran...sve mi je strano...
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Izbor električnog klavira24.02.2021. u 12:47 - pre 37 meseci
Hvala na opširnoj poruci Praktično si zipovao sve o čemu je bilo reči u jjednu poruku, a bude li potrebe postaviču dodatna pitanja ovde.

Jvala još jednom...!
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Izbor električnog klavira

[ Pregleda: 6979 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.