Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su Maje smrtno stradale ili pak drugačije nestale?

[es] :: Nauka :: Da li su Maje smrtno stradale ili pak drugačije nestale?

[ Pregleda: 5477 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NO COMMENT
Aleksandar Cosovic
bar - montenegro

Član broj: 50771
Poruke: 9
*.crnagora.net.



Profil

icon Da li su Maje smrtno stradale ili pak drugačije nestale? 08.03.2005. u 00:33 - pre 232 meseci
posto sam video mnogostvari na temu starih civilizacija evo i jedne teme koje me zaista interesuje jer se nikako ne slazem sa teorijom da je meteor potopio atlantidu
P.S DACU I JA NEKI KOMENTAR SA MOJE TACKE GLEDISTa :-)

[Ovu poruku je menjao secret dana 09.03.2005. u 17:56 GMT+1]

p.s.
Maje
- Indijanski narod sa sopstvenim jezikom (više dijalekata) na poluostrvu Jukatan u juž. Meksiku, Gvatemali i Hondurasu.

Oko 2 mil. stanovnika.

Visok stepen kulture (astronomija i matem., monumentalna arh., sistemi navodnjavanja, razvijeno likovno pismo, visoki umetn. nivo).

Klasično razdoblje – doba Stare države (317 – 987 n.e.), izgrađeni gradovi Kopan, Tikal, Palenka.

Kada su 950 – 1000. prešli na Jukatan, Nova država (964 – 1191) i gradovi Čičen-Ica, Uksmal, Majapan.

Piramide u Teotihuakanu, Ketsalkoatlova u Čočuli – veća od Keopsove.

God. 1524. dolaskom Španaca raspali su se gradovi i sama država Maja i nestala je kultura daleko naprednija od kultura klasičnog doba zapadne civilizacije.

http://www.bosnic.com/home.asp...=Maje&Url_kljuc=8955698547


Asteci
– ind. pleme (iz grupe Mexika ili Nahua) iz Meksika. U XIV v. osnovali snažnu državu koju je 1519.g. srušio konkvistador Kortez. Sirov ratnički narod sa relativno razvijenom kulturom. Prinosili ljudske žrtve.

[Ovu poruku je menjao secret dana 09.03.2005. u 18:08 GMT+1]
NO COMMENT
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 02:56 - pre 232 meseci
Pod tim onda podrazumevas da je Atlantida postojala (ali to je druga tema jeste ili nije) ali kakve to veze ima sa Majama?
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 03:12 - pre 232 meseci
Evo sta je nama juce ispricao profesor ekologije na visoj skoli u vezi Maja...

Provalili su kukuruz, i da bi ga sadili, krcili su neke sume u njihovoj okolini da bi napravili plodno zemljiste. Tu je bilo i neko jezero. Krcenjem suma doslo je do erozije zemljista, jezero se pretvorilo u barustinu, i dosli su silni komarci, krpelji...malarija...morali su da odu odatle, ali posto su se tu odomacili, nisu mogli da se snadju na nekom drugom mestu i izumrli.
YU2MP
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 08:39 - pre 232 meseci
uh, slatko se nasmejah...
 
Odgovor na temu

NO COMMENT
Aleksandar Cosovic
bar - montenegro

Član broj: 50771
Poruke: 9
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 10:04 - pre 232 meseci
maye - jednostavno zbog neko svog kulta koji su u to vrijeme imali a isto tako smatram da su i oni na neki nacin samo iscezli sa lica zemlje bez ikakvog objasnjenja,jer opet mi nije jasno ono oko tragova te nadjeni mamuti ili slicno a nigdje covjecije kosti.e sad jedino da se nije javio neki novi darvinovac koji ce da tvrdi da su maje nastale od mamuta,posto smo mi nastali od majmuna :-)))))



p.s.stvarno me interesuje sta je sa narodom atlantide ,a sto se tice profesora reci mu neka kupi jedan RAID - odlican je za komarce i ostalu gamad :-)))


NO COMMENT
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.med.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 10:56 - pre 232 meseci
Da, maje su nestale bez traga... iznenada... odneli ih vanzemaljci, šta li.

I naravno, nije ostao ni jedan jedini pripadnik Maja... što je čudno, kada se uzme u obzir da su ostaci civilizacije Maja (kojih ne bi trebalo ni da je bilo s obzirom da su sve odneli vanzemaljci u devetom veku ) opet propali... negde oko 1530. godine... neobjašnjivo... što je apsolutna slučajnost i nema nikakve veze sa španskim osvajanjima mezoameričke regije koja su počela 1530. godine...

A da neko ovo mrdne na MadZone, a?

http://www.learner.org/exhibits/collapse/mayans.html
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.ptt.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 16:34 - pre 232 meseci
ej ljudi na cemu ste ove nedelje?Kakve ovo veze ima sa naukom?
Calexico
 
Odgovor na temu

NO COMMENT
Aleksandar Cosovic
bar - montenegro

Član broj: 50771
Poruke: 9
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 21:54 - pre 232 meseci
koliko sam ja imao priliku da prosvrljam po madzone cini mi se da tamo nema srodnih tema a i cinjenice i dokazi pokazuju da su sve stvari koje se ticu maya i atlantide kao i inke sa jedne i to velike strane podrzane u naucnim istrazivanjima.da li to bila matematicka istrazivanja ili pak fizicka(jer su nekako iscezli sa lica zemlje),u sta ja najvise sumnjam da ima veze,smatram da bi ovu temu valjalo podrzati na ovom forumu,jer jednostavno zelim sebi dokazati neke stvari o naprednim civilizacijama,kojih (a interesuje me zasto)vise nema,a toliko su nam toga mogle pokazati....

zamislite samo tada kako su se ljudi slagali i prije toliko godina a mi se dan danas koljemo oko kojekakvih gluposti.

c..c..c
btw.samo me interesuje kako ? zasto ? tih ljudi vise nema.vjerovatno su nekom bili na smetnji
NO COMMENT
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 22:44 - pre 232 meseci
Citat:
zamislite samo tada kako su se ljudi slagali i prije toliko godina a mi se dan danas koljemo oko kojekakvih gluposti
Naravno jasno ti je da su maje praktikovale ritualno žrtvovanje ratnih zarobljenika (e sad ti meni objasni odakle im ratni zarobljenici ako su se, kao što kažeš, tako dobro slagali), kao i da su u pojedinim prilikama priređivali masovna žrtvovanja, non-stop klanja koja su trajala nedeljama.

Ne znam gde si pročitao sve te gluposti o kojima pričaš, ali gde si da si, to treba spaliti, zajedno sa svima koji propovedaju te nebuloze. To što ti misliš da su oni bili napredni i da su se slagali, kao i da nema ni jednog kostura starih Maja, to je isključivo tvoj problem. Klikni na link koji sam ti poslao u prethodnom postu, videćeš jedan lep sajt (learner.org) koji te na jedan lep način uči da razmišljaš svojom glavom (i čak te sam tera da dođeš do zaključka kako su Maje nestale, preko dokumentovanih nalaza, umesto da ti baci neku suvoparnu činjenicu u lice) . U međuvremenu, prestani da lupaš.

Lepo je pitao kv66, na čemu ste ove nedelje...
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 08.03.2005. u 23:02 - pre 232 meseci
inace maje i dandans imaju potomke tako da ipak nisu nestali...
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 09.03.2005. u 10:46 - pre 232 meseci
Zaraza je u pravu. Potomci maja žive i danas raštrkani po celom Meksiku, a ima indijanskih plemena u kojima je španski uticaj bio manji, gde je sačuvan i jezik.
Znači možemo govoriti o nestanku civilizacije Maja, a ne o nestanku naroda. Postoje naravno različite hipoteze o tome, od onih koje govore o promenama u životnoj sredini koje su se odrazile na privredu, preko ratova, do nasilnog svrgavanja režima sveštenika i plemstva od strane samih maja (uh što mi je ovo poznato).
Moje lično mišljenje je da se nepobitna istina o tome neće nikad saznati zbog politike španskih osvajača da u ime širenja hrišćanstva unište sve tragove materijalne i pisane kulture porobljenih "pagana". Na žalost prvi su stigli i za*ebali stvar.

Ponekad mislim kako bi svet izgledao lepši da je Amerika otkrivena 200 godina kasnije. Sačuvala bi se kultura Inka i severnoameričkih indijanaca, a i ujka sem ne bi bio što je sad... eh...

Kolumbo j.... te radoznalog

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 09.03.2005. u 11:41 - pre 232 meseci
@Dark Ikarus: Hvala na linku. Milim da bi svi, a narocito svi nasi politicari, trebali da procitamo ovaj deo:
http://www.learner.org/exhibits/collapse/mayans_sub.html

Mene je zabrinulo, ali dosta objasnjava o situaciji u kojoj se nase drustvo nalazi.
 
Odgovor na temu

NO COMMENT
Aleksandar Cosovic
bar - montenegro

Član broj: 50771
Poruke: 9
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: da li su maye smrtno stradale ili pak drugaciej nestale??? 09.03.2005. u 16:34 - pre 232 meseci
HUH cool pa sto se nervirate.ja nisam ovo postavio da bi ja sad sudio vec zato stonisam bio upucen u neke stvari.
hvala na linku ok.
ono sto me je navelo u sustini da postavim ovo pitanje tice se dosta i t.z.v postojanja atlantide.i tu mi dosta stvari nije jasno.vec sam se pitao kada je bilo razgovora o atlantidi,da je nekakav meteor(aklo je i postojala)udario u nju.pa kud bas pored tolike povrsine zemlje baas u atlantidu tada naseljenu da udari


p.s ovo sto pitam nije nikakva zezancija ali smatram da mugu preko vas dobiti neke odgovore .
p.s konstantno sam na sex-u :-)))

NO COMMENT
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li su Maje smrtno stradale ili pak drugačije nestale?

[ Pregleda: 5477 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.