Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Logicka zagonetka

[es] :: Matematika :: Logicka zagonetka

[ Pregleda: 3440 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

:o)

Član broj: 38609
Poruke: 201
82.208.201.*



+2 Profil

icon Logicka zagonetka30.03.2005. u 10:28 - pre 231 meseci
Citat:
Tri zarobljenika nalaze se u zabljenistvu. Dobili su poslednju mogucnost da se spasu. Odveli su ih u sobu sa tapaciranim vratima i bez prozora. U sobi se nije nalazila ni jedna glatka povrsina na kojoj se mogao vidjeti odraz (ogledalo,sto,orman...). Strazari su im iz kutije u kojoj je bilo 2 bijele i 3 crne kape stavili po jednu na glavu. Ni jedan od zarobljenika nije imao mogucnosti da vidi koja mu je kapa stavljena na glavu ili ostatak sadrzaja u kutiji. Poredjali su ih u kolonu jedan ispred drugog.
1
2
3
Bio im je zabranjen svaki razgovor, pokret ili zvuk. Imali su koliko god hoce vremena, ali samo jedan od njih mogao je da se javi i da kaze koja je kapa na njegovoj glavi, inace... streljace svu trojicu.

Znaci, treci vidi dvojicu, drugi vidi jednoga (prvog), a prvi ne vidi nikog. Poslije nekog vremena javlja se prvi i kaze: "Na meni je crna kapa."

PITANJE: Kako je znao? (Koja mu je logika bila prilikom zakljucivanja?)

E sad, imam ja neke ideje, ali nikako da provalim do kraja. Znam da je stara fora, ali mene ubi. Zaglavio sam se kod "A sta ako su sva trojica imali crne kape?". Pade mi na pamet i da je kutija u kojoj su bile kape providna (padale su mi i gore gluposti na pamet).
F1?
Machina improba! Vel mihi ede potum vel mihi redde nummos meos!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
194.247.222.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Logicka zagonetka30.03.2005. u 10:40 - pre 231 meseci
Pogledaj forum Matematika, vrlo je moguće da ćeš uspeti da tamo pronađeš i taj zadatak i njegovo rešenje...
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.vdial.verat.net.



+257 Profil

icon Re: Logicka zagonetka30.03.2005. u 11:03 - pre 231 meseci
Evo sta kaze moja koleginica matematicarka:
Treci bi se javio ako vidi 2 bele kape - znaci crna je kod njega. Posto se ne javlja, znaci da ne vidi dve bele vec ili dve crne ili crnu i belu.
Drugi (i prvi) vidi da treci cuti, zakljucuje da treci vidi ili dve crne ili crnu i belu kapu - pa ako vidi na prvom belu kapu, on bi se javio da on ima crnu.
Posto se ni drugi ne javlja, prvi istom logikom zakljucuje da drugi vidi crnu kapu (pa se je javlja jer ne zna da li je kod njega bela ili crna), i on se napokon javlja sa odgovorom da on ima crnu kapu!

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Logicka zagonetka30.03.2005. u 11:06 - pre 231 meseci
ili to ili je samo lupio,kao i tako ce me streljati,bolje da pokusam :)
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

:o)

Član broj: 38609
Poruke: 201
82.208.201.*



+2 Profil

icon Re: Logicka zagonetka30.03.2005. u 13:45 - pre 231 meseci
@secret
sorry, nisam znao gde da postavim temu
@Jbyn4e
To, lave, to sam trazio. Ja sam se zaglavio zato sto sam mislio da je prvi rekao da ima belu kapu(zasto, nemam pojma, jer se crna totalno drugacije pise od bela)... I nedelju dana se mucim... Tako mi i treba...
Citat:
Fuzz: ili to ili je samo lupio,kao i tako ce me streljati,bolje da pokusam :)

To mi je prvo palo na pamet :)
Machina improba! Vel mihi ede potum vel mihi redde nummos meos!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Logicka zagonetka

[ Pregleda: 3440 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.