Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom

[ Pregleda: 5037 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valeksic
Vladimir Aleksić
Beograd

Član broj: 20451
Poruke: 325
*.beotel.net.



Profil

icon Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 14:49 - pre 231 meseci
Preuzeto sa http://www.internodium.org/node/2362



Svi se sećamo "simpatičnog" odgovora pokojnog premijera Zorana Đinđića
na pitanje "Zašto je Vlada odlučila da informacione sisteme državnih
organa bazira na Microsoftovim softverskim rešenjima":

Đinđić: Mercedes i rikša
http://www.internodium.org/node/918

Dakle, naša vlada je bez ozbiljnije analize potreba i planova razvoja odlučila da sklopi sporazum sa Micro$oftom. Ugovor koji je tada potpisan imao je najmanje dve dobre strane: nije bio ekskluzivan i nije podrazumevao obavezu plaćanja licenci (Micro$oft je poklonio državnim organima oko 30.000 licenci).

Vreme: Micro ili soft Srbija
http://www.internodium.org/node/1048

Sporazum o strateškom partnerstvu sa Microsoftom
http://www.gov.yu/informatics/srpski/sporazum.htm

Ove godine ušli smo u poslednju godinu realizacije ugovora o strateškoj saradnji sa Micro$oftom i vreme je bilo da se podvuče crta.

Dana 14. marta Ministarstvo za nauku objavilo je da su "ugovorne strane formalno verifikovale da su sve obaveze [po osnovu sporazuma] izvršene", te da je "oformljena je Radna grupa za pregovaranje o novom ugovoru sa firmom Microsoft."

http://www.mntr.sr.gov.yu/mntr/sr/article.php?lang=SR&id=1806

Vrlo je zanimljivo da se opet kreće u priču oko potpisivanja sporazuma sa Micro$oftom bez obavljene evaluacije efekata dosadašnje saradnje, bez plana razvoja informacionih sistema državne uprave i bez bilo kakve javne/stručne rasprave na obe teme.

Situacije je ovoga puta utoliko ozbiljnija, jer ne verujem da će Vlada opet moći da se "izvuče" bez trošenja novca poreskih obveznika.

Ako smo 2001. mogli da dopustimo olako donošenje odluke o "micro$oftizaciji" javne uprave, mislim da bi sličan postupak danas bio izraz odobravanja potpuno neozbiljnog i neodgovornog odnosa sadašnje vlasti prema poreskim obveznicima.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 15:00 - pre 231 meseci
Citat:

Ako smo 2001. mogli da dopustimo olako donošenje odluke o "micro$oftizaciji" javne uprave, mislim da bi sličan postupak danas bio izraz odobravanja potpuno neozbiljnog i neodgovornog odnosa sadašnje vlasti prema poreskim obveznicima.


Posto je javna uprava, kako ti kazes "micro$oftizovana" - i hiljade ljudi su obuceni da koriste Win OS - kao i da mnogi sistemi trce na MS tehnologijama, sta sad - prekinuti ugovor i platiti alternativu.

Pa dobro, nego - da li je neko radio studiju izvodljivosti te alternative - i koliko ce ona da kosta poreske obveznike koji se tako lepo pominju? :-)

Jel se ponudio neko (IBM, SUN, ...) tj. njihovi zastupnici u SCG da predlozi alternativnu platforumu MS-ovim resenjima?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 15:02 - pre 231 meseci
Microsoft je u ovom slucaju postupio kao ulicni diler droge...ponudio dzabe software, radnici se obucili za rad na njemu i sad kada i ako bi neko hteo da menja software morao bi da izvrsi kompletnu obuku i sl.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 15:32 - pre 231 meseci
Pa Stellanova - niko, nikad, nije te ljude terao da uopste prihvataju MS resenja, eno i 1995 je bilo Linuxa, sto su se prihvatali djav'lje rabote? :-)

MS je postupio poslovno, kako bi postupila svaka kompanija koja ima dobre sales managere - navukli su vladu da dobije stvari jeftino, a sad ce morati da plate - oldest trick in the book.

Ali i savrseno legalan i uobicajen :)

Citat:

Situacije je ovoga puta utoliko ozbiljnija, jer ne verujem da će Vlada opet moći da se "izvuče" bez trošenja novca poreskih obveznika.


Ovo meni bas smrdi na jeftin zurnalizam - Vlada ce, kako god okrene, morati da trosi novac poreskih obveznika za informaticku infrastrukturu jer joj niko tu infrastrukturu nece dati na poklon - pitanje je kome ce platiti posao, Microsoftu ili nekom konzorcijumu firmi koja ce im ponuditi turnkey resenje za kompletan IS.

Bilo bi super da to budu neki domaci fakulteti i firme i zbog nasih ljudi i zbog sprecavanja odliva love, ali uzevsi u obzir da to ne ide glatko ni u razvijenim zemljama - cisto razmislite koliko vremena treba za takav jedan projekat, i da postoji finansijska konstrukcija i sve pripremljeno.

Par godina... a sta do tad? Koristice piratski Win? :-)

Pitanje za Vladu - zasto nije placeno izvrsenje studije izvodljivosti domaceg OSS informacionog sistema za ove 3 godine? Cak i da je on inferioran i da se ne koristi, ipak bi bilo pametno imati kalkulaciju cene alternative (kakva god bila) radi odredjivanja cene za MS.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 15:44 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
MS je postupio poslovno, kako bi postupila svaka kompanija koja ima dobre sales managere - navukli su vladu da dobije stvari jeftino, a sad ce morati da plate - oldest trick in the book.

Da, kako perfidna taktika, ko bi samo to provalio. A savetnici u vladi šišarke, nikad čuli za TCO i ostale buzzwords, pojma nemaju šta ce se desiti...da, da...

@STELLANOVA: Nema nista MS sa tim, oni su odigrali by the book (ko sto rece Ivan), stvar je u nasim papanima...Daleko od toga da kazem da bi Linsux bio bolje resenje. Ko bi davao support, to me prvo zanima? Samo kazem da ako su se zaista polakomili i gledali short-term, mozda cak i zbog politickih poena - Djidjic dovodi MS u Srbiju, etc. onda je to mnooogo plitko...

[Ovu poruku je menjao boccio dana 06.04.2005. u 16:45 GMT+1]
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 15:45 - pre 231 meseci
koliko mi se cini, alternativno resenje nije ni ponudjeno, ali budimo i realni - pre svega u racunskim centrima pri vladinim organizacijama ne postoje kadrovi sposobni i motivisani za bilo kakvu migraciju na odgovarajucu *nix platformu. jednostavno, m$ eliminise potrebu za skupim i nedostupnim ljudskim resursima posto, budimo realni, nisam siguran da bi iskusan unix (!linux_cowboy) administrator/developer, pristao da radi posao takvog obima za mesecnu nadonkadu od 200-500E.
naprosto mislim da m$ nema konkurenciju i mislim da mi ne mozemo da dozvolimo luksuz obimnog razvoja, ni sa sadasnjim inzenjerskim potencijalom, a >> NAROCITO << sa potpuno ne-edukovanim i nesposobnim menadzerskim resursima koji rade pri vladinim i drzavnim institucijama.

btw. snizavanjem pocetnih troskova instalacije se ne umanjuju ukupni troskovi razvoja i odrzavanja - to je jedino sto linux trenutno nudi svojom pozicijom u srbiji i najcesce i jedino sto nudi u odnosu na specijalizovana resenja.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 16:25 - pre 231 meseci
Nisam ja rekao da je M$ odigrao nelegalno ...nego samo nisam hteo da napadnem drzavu
;)
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu.



+82 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 17:02 - pre 231 meseci
Ne sviđa mi se tok koji je poprimila ova diskusija, jer poenta mog posta na Internodiumu nije bila da Vlada treba da odbaci Micro$oft i prihvati Linux. To nisam rekao eksplicitno, niti sam implicirao u poruci koju je valeksic preneo ovde.

Lično smatram da je najbolje ono rešenje koje na što efikasniji i ekonomičniji način zadovoljava postojeće i planirane potrebe. U skladu s tim, moja kritika se odnosila na činjenicu da će potencijalno velike pare poreskih obveznika biti date jednoj firmi bez prethodno obavljene evaluacije trenutnog stanja, bez urađene analize potreba i bez planova za budućnost. Notorna je činjenica da na nivou vlade nisu usvojeni niti srednjoročni niti dugoročni planovi razvoja informacionih sistema državne uprave, ne postoje precizne evidencije potreba i razvojnih planova, ne postoje evaluacije efekata potpisanih ugovora o strateškoj saradnji, ne postoje evaluacije postojećih vladinih informacionih sistema itd.

Dakle, ne radi se ovde o priči M$ vs Linux. Ovde se radi tome da smo došli do situacije kada se Vlada sprema da pare poreskih obveznika potroši na neka neidentifikovana rešenja jedne kompanije, tokom perioda od narednih nekoliko godina. Pitanja koja jesam implicirao svojom inicijalnom porukom bila su: Koja su to konkretna rešenja? Za koje potrebe? Prema kojim specifikacijama? U skladu sa kojim planovima? Šta mi, kao oni koji sve to plaćaju, dobijaju za svoje pare? Da li to što dobijamo odgovara našim potrebama? itd.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
213.244.197.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 19:49 - pre 231 meseci
Citat:
Lično smatram da je najbolje ono rešenje koje na što efikasniji i ekonomičniji način zadovoljava postojeće i planirane potrebe. U skladu s tim, moja kritika se odnosila na činjenicu da će potencijalno velike pare poreskih obveznika biti date jednoj firmi bez prethodno obavljene evaluacije trenutnog stanja, bez urađene analize potreba i bez planova za budućnost.


Citat:
Ovde se radi tome da smo došli do situacije kada se Vlada sprema da pare poreskih obveznika potroši na neka neidentifikovana rešenja jedne kompanije, tokom perioda od narednih nekoliko godina


Vidim da su ti poreski obveznici na srcu, pa me interesuje da li si možda video softver koji su sudovi plaćali oko 600.000 dinara po sudu. Pomnoži to sa brojem opština pa puta 1,2-3 suda, (opštinski, okružni, privredni, poneko tužilaštvo itd.), pa izračunaj koliko košta neidentifikovano rešenje, domaće kompanije, koje je u stvari cliper :? u VB prozoru.

To bi trebalo kupiti trenutna standardna rešenja svetskih kompanija i rešiti pitanje posl. sistemskog i ostalog softvera za duže vreme, jer ovako nemaš softver, ali imaš domaće budževinare koji prave šum.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 21:43 - pre 231 meseci
@Twiddle,

Vidis, dobra ideja - mozda bi CRI mogao da kontaktira prvo Vladu, a onda (ako postoji neki pozitivni feedback) i kompanije koje bi mogle da budu konkurent MS-u u takvom poduhvatu (IBM / RedHat / SuSE / itd...)

Neke od ovih firmi imaju zastupnistva u Bgd-u (IBM, recimo) - pa bi mozda mogao da padne neki tender ;-)

However, mislim da je sam posao komplikovan, jer se gro love u ovom dilu vrti oko end-user instalacija (desktopi) - dok je back-end i u nasoj drzavi radjen na raznim UNIXoidnim sistemima, od SUN-a do kojekakvih Digital i slicnih ne-Intel sistema, naravno izuzimajuci Intel - tako da ovaj deal i ne utice mnogo na to.

Mislim da je takav poduhvat komplikovan iz prostog razloga sto front-end Windows ima jaku integraciju - pa za adekvatnu zamenu (ako ona uopste postoji) verovatno treba uloziti dosta novca i cela stvar moze izaci daleko skuplja nego Windows resenje.

No uvek moze da se proba.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom06.04.2005. u 22:54 - pre 231 meseci
Citat:
drbogi: Vidim da su ti poreski obveznici na srcu, pa me interesuje da li si možda video softver koji su sudovi plaćali oko 600.000 dinara po sudu. Pomnoži to sa brojem opština pa puta 1,2-3 suda, (opštinski, okružni, privredni, poneko tužilaštvo itd.), pa izračunaj koliko košta neidentifikovano rešenje, domaće kompanije, koje je u stvari cliper :? u VB prozoru.

To bi trebalo kupiti trenutna standardna rešenja svetskih kompanija i rešiti pitanje posl. sistemskog i ostalog softvera za duže vreme, jer ovako nemaš softver, ali imaš domaće budževinare koji prave šum.


U Srbiji postoji ukupno 137 sudova... Po tvojoj nekoj racunici dodje da su platili oko 1,030,000 eura, sto mi malo mnogo smrdi... Pogotovo ako je taj software izradjivala domaca kompanija, i ako je kvalitet takav kao sto tvrdis... Verovatno nemas realan uvid u stanje, pa ubacujes neka svoja nagadjanja i pristrasne pretpostavke...

 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom07.04.2005. u 00:14 - pre 231 meseci
Ajde nesto iz prve ruke:
Nijedan sud u Srbiji (ima 126 opstinskih i 37 okruznih, approx.) nije kupio unificiran softver od jedne jedine firme, vec se svi dovijaju sa nekim aplikacijama koje uglavnom rade lokalne firme ili programeri. Ista situacija je i sa zatvorima (i gora). Tako da prica o 1,000,000 eura ne stoji nikako...
Batic je zapoceo neki projekat horizontalne inf. integracije sudova, sta je u stvari uradjeno, niko ne zna; cinjenica je da sudovi zavrsavaju posao i dalje telefonom i faksom, kompjuteri najvise sluze za kucanje dopisa, resenja i presuda i eventualno po koja aplikacija za vodjenje upisnika i pisarnice (clipper; najcesce delphi, ne VB)...

Jedino sto imaju uglavnom licenciran win...



Still going strong...
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom07.04.2005. u 20:58 - pre 231 meseci
Citat:
Po tvojoj nekoj racunici dodje da su platili oko 1,030,000 eura, sto mi malo mnogo smrdi... Pogotovo ako je taj software izradjivala domaca kompanija, i ako je kvalitet takav kao sto tvrdis... Verovatno nemas realan uvid u stanje, pa ubacujes neka svoja nagadjanja i pristrasne pretpostavke...


Znam da su takav softver kupila tri suda iz meni nepoznatih razloga, da je plaćen toliko, ali sam hteo da pokažem zapravo koliko može da košta rešenje koje u suštini ne radi, bez obzira što je deo domaće "pameti". O kvalitetu će ti možda nešto reći pokazatelj da sa dotičnim softverom ne rade svi USB laserski štampači, pa imaš situaciju da se kupuje Canon1120 iako već imaju HP1010 koji ne radi.
E u takvoj situaciji daš pare, nemaš softver, ali i nemaš prednost koju softver donosi u poslovanju. Rezultat je da radiš po starom, olakšan za izvesnu sumu novca, koji doduše ionako nije tvoj nego nekih poreskih obveznika.

Znači mi nemamo razvijen kvalitetan softver za pravosuđe ni na Windowsu, a o LInux rešenju može samo da se sanja.

Poenta posta je bila da je pametnije kupiti,- nebitno- SAP, Navision, neko provereno rešenje, nego eksperimentisati sa polurešenjima, bila ona Linux ili Windows orijentisana, to je najmanje važno.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom07.04.2005. u 23:45 - pre 231 meseci
Citat:
O kvalitetu će ti možda nešto reći pokazatelj da sa dotičnim softverom ne rade svi USB laserski štampači, pa imaš situaciju da se kupuje Canon1120 iako već imaju HP1010 koji ne radi.
Normalno, sto ne provere koji stampac kupuju ili ne kkonsultuju onog ko im je pravio program, u cemu je radio izvestaje. Rec je samo o PCL-u, koju emulaciju podrzava koji stampac, zar ne?
Btw, zar sud ne moze da kupi neki profesionalniji i robusniji stampac, s obzirom na obim stampe, nego home varijantu (HP1010)?
Zar vlada ne moze da izdvoji pare i angazuje domacu pamet da izradi softver po meri, vec to mora da radi M$?
Still going strong...
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
213.244.197.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom08.04.2005. u 00:48 - pre 231 meseci
Citat:
Zar vlada ne moze da izdvoji pare i angazuje domacu pamet da izradi softver po meri, vec to mora da radi M$?


Pa upravo je to uradila, izdvojila pare i angažovala pamet, i dobila mačku u džaku.
Iz toga ja mogu da zaključim ili da neko ne ume da izabere, ili da neko ne ume da napravi, ili da neko bira po čudnim kriterijumima.
A ukoliko prvo kupe štampač, onda treba da provere koji softver kupuju, zar ne?
Čemu emulacija za običan USB printer? Jel to do printera ili do nečeg drugog? Kako je moguće da printer štampa normalno iz Windowsa, a iz aplikacije razvijene domaćom pameću, nešto neće?
Mora da su printeri alergični na domaću pamet.
Uostalom to je samo knjigovodstveni softver, pa ga nešto nema na tržištu, koliko je dobar.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom08.04.2005. u 19:23 - pre 231 meseci
Verovatno ne pricamo o istom softveru; ja sam mislio na upisnike. Problem je u quickreportu...
A sto se tice biranja, zar ne vidis sta se sve desava i da je burazerska ekonomija presla sa dogovornog na trzisni nacin rada - ko da vise... Jer se ne bira pravilno; oni koji imaju sta da kazu o tenderu sa strucne strane, najcesce se ne pitaju...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

Srdjan Mladenovic
Leskovac

Član broj: 49357
Poruke: 13
195.252.87.*

Sajt: www.mladenovicsoft.com


Profil

icon Re: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom09.04.2005. u 03:56 - pre 231 meseci
Djindjicev ugovor sa Microsoftom je bio legalizacija vec postojeceg stanja.Znaci sav taj software je bio instaliran.Korisnici su bili obuceni,uradjeno je vec kozna koliko posla u microsoftovim alatima i ta odluka je bila najlogocnija.Inace koriscenje resenja koja bi trebali da vise manje sami razvijamo je problem zbog nedostatka kadrova.Iluzija je dasmo nesto mnogo tehnicki pismeni(svaka cast pojedincima).Treba obici srpske programerske firme pa da vidis smesne situacije i smesne programe iz tih razloga resenja koja se gobijaju kao gotova i koja je lako koristiti su pravo resenje za nasu administraciju.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlada sprema novi ugovor sa Microsoftom

[ Pregleda: 5037 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.