Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompjuter zapalio stan

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompjuter zapalio stan

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18820 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan12.04.2005. u 23:22 - pre 230 meseci
Pa zar čovek nije rekao:

Citat:
Postoje skuplji UPS uređaji koji za svoj rad koriste STALNO svoje interno napajanje (akumulator) i usput dok ima struje u mreži dopunjuje isti , međutim ko voli da izdvoji za ovo zadovoljstvo više od ~200€ . Samo ova varijanta je pouzdana što se tiče " PEGLANJA" gradske mreže.


BTW, na takve sam i mislila, inače reč Uninterrupted u nazivu nema nikakvog smisla.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.7.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan12.04.2005. u 23:44 - pre 230 meseci
da se ispravim , u prethodnom postu sam rekao " nijedan UPS....." , a posle sam sam sebe demantovao. To što sam mislio nijedan ups , je iz tog razloga što mali potrošači IT opreme neće ni gledati ne one skuplje ups uređaje

Znate ono : u restoranu kad pogledate u jelovnik , prvo krenete s desna u levo


vozdra________
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Bojan Stojanović
sistem administrator

Član broj: 39078
Poruke: 70
62.108.126.*



Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan13.04.2005. u 09:56 - pre 230 meseci
Citat:
zoran: Nijedan UPS nema mogućnost " Peglanja " napona

Uopšte ne štiti ni od kakvih strujnih udara.
Postoje skuplji UPS uređaji koji za svoj rad koriste STALNO svoje interno napajanje (akumulator) i usput dok ima struje u mreži dopunjuje isti , međutim ko voli da izdvoji za ovo zadovoljstvo više od ~200€ . Samo ova varijanta je pouzdana što se tiče " PEGLANJA" gradske mreže. Ali i dalje ne štiti od strujnih udara (prenapona).

Hmm..

Meni u kući napon veoma varira što se da primetiti po menjanju intenziteta svetlosti iz sijalica u celoj kući. Jednog dana u trenutku kada je tako napon varirao, pao mi je osigurač i sve se ugasilo. kada sam upalio računar HDD je bio prepun "bad sector-a", jedva sam spasao podatke pre nego što je HDD potpuno prestrao da radi...

Zatim sam kupio najjeftiniji UPS od 55 EUR koji može da napaja računar 20 minuta nakon nestanka struje. Od tada taj jeftini UPS mi je jedno 30 puta spasao računar od istog.

Kada god napon varira (treperi sijalica) UPS se odmah oglasi tj. zapišti, što je signal da on napaja računar u tom trenutku. To traje svega delić sekunde, ali to je pouzdan znak da UPS reguliše napon jer se računar inače u takvim situacijama ne bi ugasio osim ako struja potpuno nestane (padne osigurač), što mi opet kasnije nekoliko puta desilo. UPS je tada spasao HDD ili neki drugi deo koji bi potencijalno bio oštećen...

Ne znam da li UPS štiti od viška napona, ali od manjka provereno štiti. ;)

Citat:
zoran:Zaštita od prenapona i strujnih udara : Minimum za ovo ,morate izdvojiti ~35€ da bi bilo pouzdano (bez zaštite telefona i modema) , svi ostali nemaju adekvatnu zaštitu i kupovina takvih je bacanje novaca.

Zaštita tel. i modema , zaštitni uređaji oko min. 20€.


A kakvi su to zaštitni uređaji?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan13.04.2005. u 17:03 - pre 230 meseci
Citat:
Naročito jeftiniji UPS aparati , oni uopšte nisu u funkciji sve dok ne nestane napona u gradskoj mreži

Jedan od jeftinijih UPS-eva Mustek 600VA (kosta oko 45 EUR-a sa sve PDV-om) efikasno stiti i od previsokog i od preniskog napona, tako sto prebacuje na bateriju cim napon odstupi +/-10% od normalnog a to prebacivanje se obavi za manje od 0.003 sekunde pa nema sanse da ga racunar i oseti. E, sad, jedino ako prenapon traje manje od 0.003 sekunde :-)
Ne mogu da potvrdim da li ovako rade svi upsevi, jer zbog odlicnog odnosa cene i kvaliteta nabavljam jedino UPS-eve ove nemacke firme.
http://www.mustek.de/eng_/html/produkte_ups.htm



Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.152.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 03:07 - pre 230 meseci
Mastek !

Ne vredi razgovarati o takvim kineskim firmama !poznati su i da prave dig.fotoaparate 5Mpiksela ,a unutri samo 3 miliona foto ćelija

Ako hoćeš da rešiš kratkotrajne nestanke struje reda par milisekundi , što se ponekad , često može dešavati u ponekim gradskim mrežama , NAJBOLJE rešenje je stari stabilizator napona , za one nekadašnje lampaše , teški su po 10tak Kg , nikako oni lagani korektori napona !!!!!!!!

Ovi stari stabilizatori (kad su ispravni) regulišu napon gradske mreže i kad je u plusu i kad je u minusu i drže konstantno 220V +/- 5% ( PEGLAJU NAPON ) DA ONI ZAISTAJU PEGLAJU GRADSKU MREŽU ,svaka mala smetnja nestaje i kompenzuje male nestanke od par milisekundi (ponekad dovoljna da se recimo neonka ugsai ) , a računar priključen na ovakav stabilizator neće ni trepnuti.

Ovakav jedan STARINSKI uređaj je PET U GLAVU za onakve gore navedene UPSove
a ako ćemo po težini i 5 x teži

Evo jedan mali razlog: Kada god se oglasi onaj mali UPS , njegov rele škljocne i uključuje pretvarač , prilikom škljocaja na kontaktima nastaje varnica i pik nekoliko hiljada volti (naravno kratko vreme) koje može pruzrokovati kvar na primaru pretvarača (chopper-a) , pošto to često radi veća je i verovatnoća da se pokvari. Poznato je da se preporučuje televizore gasiti na daljinski , jer time TV ne doživljava taj mali "šok" prilikom paljenja. Negde oko 70% kvarova , dešava se na mrežnim sklopovima. Da se vratim na UPS , prilikom tih paljenja , gašenja računar ništa ne trpi , jedino ups može imati posledice.

Ovo su samo provereni saveti , radite šta hoćete i mi majstori moramo imati posla


vozdra________


fanzo.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 11:54 - pre 230 meseci
Citat:
zoran:
Ne vredi razgovarati o takvim kineskim firmama


Mustek je nemacka firma koja ima jednu fabriku na Taiwan-u, ali to sad nije bitno... bitno je da uredjaj radi onako kako treba da radi.


Citat:
NAJBOLJE rešenje je stari stabilizator napona , za one nekadašnje lampaše , teški su po 10tak Kg , nikako oni lagani korektori napona !!!!!!!!

Ti uredjaji su predvidjeni za potrosace do 130W, to je malo za danasnje kompjutere.

Citat:
Ovakav jedan STARINSKI uređaj je PET U GLAVU za onakve gore navedene UPSove a ako ćemo po težini i 5 x teži :-) 8) 8)

Mustek je tezak tacno 6 kg, gde si ti video stabilizator od 30 kg :-) :-) :-)
Bez frljanja brojevima, stabilizator je tezak 5-6 kg, ali ni to sad nije bitno, bitno je da i jedan i drugi imaju svoje prednosti. Inace, stabilizator radi na principu histerezisa transformatora, tako da i on ne pegla male razlike, vec samo velike.

Citat:
Evo jedan mali razlog: Kada god se oglasi onaj mali UPS , njegov rele škljocne i uključuje pretvarač , prilikom škljocaja na kontaktima nastaje varnica i pik nekoliko hiljada volti

Svaki UPS ima garanciju, pa i da crkne za godinu dana, 45 EUR-a nije neki gubitak. Vazno je da je kompjuter zasticen. Evo izgleda signala koji dolazi do kompjutera, tu nema nikakvih naponskih pikova:

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.217.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 21:06 - pre 230 meseci
Oni stabilizatori su do 200W i sasvim su dovoljni za računar
prosečan računar troši ~100W iz mreže ( kad sve radi u njemu )

A onaj grafikon... pisalo i na tarabi

Kad ti lepo izmeriš osciloskopom uslikaj pa nam pošalji



vozdra_______
fanzo.org
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 22:29 - pre 230 meseci
djecaci moji...nemojte se svadjati
kolega pctel ce nam snimiti osciloskopom kako stoje stvari a kolega zoran ce spojiti wattmetar i vidjeti ce oboje stanje stvari i naci se vec na pol puta

amiš perdajz !

 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.250.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 23:46 - pre 230 meseci
Na treba meni watmetar , pipnem prstom i dam dijagnozu



vozdra_______
fanzo.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan15.04.2005. u 23:57 - pre 230 meseci
A gde si ti bio kad smo ja i kolega 847 ispitivali napon prstima:
http://www.elitesecurity.org/poruka/380400

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 02:19 - pre 230 meseci
sad se setih da se jednom moj stari 286 zapalio...tj napajanje je poceclo da se dimi a ja ga ugasio cim sam video dim...zasto...nemam pojma....posle se zapalio jos jednom, ali to je bilo kada sam pokusao da povezem speaker na linein na zvucnoj karti :)))) heheh
U svakom slucaju, da li bi suknuo plamen u prvom slucaju nemam pojma, sto se tice ovog drugog .... nemam nista da kazem :))))
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.173.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 02:26 - pre 230 meseci
@ Zaraza ,
prvo kažeš da se zapalio , a posle da se dimio ...!?'?

Da li si ti video VATRU ( da gori ) u tvom mrežnom delu ???? Ili VUTRU ???

Ili si samo mislio da si video.

Nemoj da daješ ovde lažne informacije !!!!!!

Ranije sam rekao da većina kvarova se desi na mrežnim sklopovima .
Jednostavno to mora da se pokvari i gotovo . I majstori treba nešto da rade.



vozdra_______
fanzo.org
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.165.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 03:15 - pre 230 meseci
Citat:
pctel: A gde si ti bio kad smo ja i kolega 847 ispitivali napon prstima:
http://www.elitesecurity.org/poruka/380400


Bacio sam pogled
Bilo je to davno , najverovatnije sam popravljao neki tv

pctel ! , kad ti bude rođendan , pokloniću ti jedan mali instrument , kao ručni sat ,pa da ti uvek bude pri ruci


vozdra_______
fanzo.org
 
Odgovor na temu

apex
kikinda

Član broj: 31144
Poruke: 918
82.208.201.*

Sajt: www.polovni-delovi.com


+1 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 08:39 - pre 230 meseci
Sto vecina ljudi kad im se nesto pokvari od izolacije ili ako je u pitanju pozar odma bace krivicu na racunar. Cuo sam razne price "Racunar mi sjebo izolaciju u stanu" "izbija osigurac zbog racunara" (mislim racunar trosi 2 kW :)). A kod bolje pogledamo te nase izolacije npr. moja konkretno nije ni za sijalicu od 200W hvala bogu da ce se stan upaliti ili izbijati osiguraci kad prikacim racunar koji vuce 500W i pojacalo od 350W. U svakom slucaju tu nema pomoci nego menjati kompletnu instalaciju.

Koliko sam upucen nova pa i stara napajanja imaju osigurac na sebi tako da je gotovo nemoguce da se zapalio stan od kucista a verovatno i monitori kao i televiziti imaju zastitu od visokog ili noskog napona. Jedina mogucnost da se upali stan je da je na jedan rumunski produzni ukljucio par uredjaja a da osigurac nije odreagovao posto kako srbi rade mecu "eksere" da izdrzi.
http://www.polovni-delovi.com - Najveći portal polovnih delova za sve tipove vozila
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 18:49 - pre 230 meseci
Osigurač ne treba ni da reaguje u slučaju malih preopterećenja, jer nije ni napravljen zbog toga. U slučaju da se zbog kvara javi kratak spoj izbiće osigurač. Problem je u kvarovima gde se poveća struja, ali ne toliko da bi reagovao osigurač. U stanovima se ne ugrađuje bimetalna zaštita, pa najčešće dolazi do pregrevanja osetljivih delova (npr. čuvenih rumunskih produžnih kablova :) ).
Za probleme sa zemljospojem se koristi FID zaštita, koja se takođe ne koristi u stanovima...
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.101.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan16.04.2005. u 23:04 - pre 230 meseci
FID-ova sklopka je prava stvar , probio mi je grejač na veš mašini (baš juče), koja je nastavila normalno i dalje da radi , ali FID stalno izbacuje. Dobra stvar.
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Billy_boy

Član broj: 13944
Poruke: 354
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan19.02.2006. u 12:46 - pre 220 meseci
-Monitor u Stand-by-u trosi oko 30W sta sumnjam da bi zapalilo los produzni.
-Komp trosi u prosjeku oko 180 - 250 W (u trenutku ukljucenja puno vise). Sta je veca prava snaga napajanja to je komp sigurniji - Manji sok pri ukljucenju, manji sok pri prebacivanju na UPS, manji sok pri kratkim varijacijama napona bez UPS-a
-Meni se cini da je najveca opasnost od onih nazovi zvucnika od nazovi 200 W.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan19.02.2006. u 13:55 - pre 220 meseci
Meni se jednom zapalio kondenzator za filtraciju na maticnoj.Prekidac na produznom je spasao stvar.Otsecanjem prikljucaka odstranio elektrolit, i komp dalje radio
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

buljko
Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan19.02.2006. u 14:11 - pre 220 meseci
Citat:
Billy_boy: -Monitor u Stand-by-u trosi oko 30W sta sumnjam da bi zapalilo los produzni.

Pogresno gledanje. Bilo kakav protok struje moze da dovede do paljenja loseg kabla jer se on pali od istitravanja na losim kontaktima i pojave voltinog luka a ne od prevelike struje. Tri licne na kineskom kablu nosice celokupnu potrosnju kompjutera i periferiha AKO je zalemljen. Ako su samo uvrnute zice... bice svasta.
 
Odgovor na temu

Billy_boy

Član broj: 13944
Poruke: 354
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Kompjuter zapalio stan19.02.2006. u 18:29 - pre 220 meseci
Meni je popustila vida na uticnici. Tv + sat + povremeno pegla. Uticnica je radila jedan dan pocela prekidati i prestala raditi. Kontakti su bili totalno "nagrizeni" od varnicenja, a na plastici nije bilo ni traga povisenoj temperaturi.

P.S. Sta se tice UPS-a malo su mi one 0.003 sekunde sumljive. Prema grafu treba 1 poluperioda koja pri 50 Hz traje 0,01 s. To su vjerojatno cake tipa od detekcije do uspostave napona treba 0,003 sekunde, ali prije treba neko vrijeme za detekciju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompjuter zapalio stan

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18820 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.