Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?

elitemadzone.org :: TechZone :: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?

[ Pregleda: 27523 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

eddy_yu
Zrenjanin

Član broj: 6616
Poruke: 226
*.mgnet.co.yu.



+1 Profil

icon Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?01.05.2005. u 00:32 - pre 230 meseci
Daklem cime je najbolje da im vratim stari sjaj ???

Neki su toliko zahvaceni necim sto lici na rdju da se jedva nazire sta na njima pise , gajim nadu da vrede nesto pa da bih video sta je u pitanju moram nekako da ih ocistim .
Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao secret dana 05.05.2005. u 22:52 GMT+1]
Eddy ;o)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Ciscenje starih novcica ?01.05.2005. u 01:16 - pre 230 meseci
Prvo pitanje je koji su novcici, tacnije materijal od kog su napravljeni, jer se ne ciste na isti nacin...

 
Odgovor na temu

eddy_yu
Zrenjanin

Član broj: 6616
Poruke: 226
212.200.54.*



+1 Profil

icon Re: Ciscenje starih novcica ?01.05.2005. u 23:19 - pre 230 meseci
Citat:
McKracken: Prvo pitanje je koji su novcici, tacnije materijal od kog su napravljeni, jer se ne ciste na isti nacin...


Pa svi su nekako crvenkasti ili braonkasti mogao bi biti bakar ili neka legura , mesing ne znam tacno . Vidis bas cu da probam ko u reklami mozda i uspe
Eddy ;o)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Ciscenje starih novcica ?04.05.2005. u 12:51 - pre 230 meseci
Presecena glavica crnog luka, posuta kristal secerom... i trljaj. Ne znam odakle mi to, ali nekada davno sam probao i radilo je.
 
Odgovor na temu

Sv.arog
Petar Ložiona
sve i svašta
Niš

Sv.arog
Član broj: 37803
Poruke: 19
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Ciscenje starih novcica ?04.05.2005. u 14:03 - pre 230 meseci
Pozdrav!

konvencionalne metode su sledece:

1.
prvo elektroliza, a zatim, kada se novcici osuse, cetkom koja ima bakarna ili mesingana vlakna.

Jeste da je ova metoda najkomplikovanija (gde izvrsiti elektrolizu i gde naci elektromotor), ali je NAJSIGURNIJA I PROVERENA!

2.
zubarskom alatkom pod mikroskopom skidas naslage oksidacije. Ali ova metoda duuuuuugo traje, a i oci stradaju.

Novac moze biti izradjen od bakra i bronze (najcesce), ali i od srebra i zlata (onda blago tebi ako su tvoje kovanice od plemenitog metala) ili od olova.
Konvencionalne metode ne stete kovanicama, a ova pod 2. ni najmanje, bez obzira od kog su materijala, osim sto su olovni novci fizicki najosetljiviji.

Posto je tesko koristiti konvencionalne metode (ako imas nekoga ko radi elektrolizu, onda ok), probaj ovu salecovu ideju (mada nisam cuo za nju, ali sigurno da ne moze da skodi), a ako ne - uzmi lupu i iglu, pa polako...
Nemoj koristiti hemijske rastvore, to moze da "pojede" ne samo natpis na novcicu, vec i delove novcica!!!!!!!

Serbia is not suburbia!
 
Odgovor na temu

eddy_yu
Zrenjanin

Član broj: 6616
Poruke: 226
*.mgnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Ciscenje starih novcica ?05.05.2005. u 00:18 - pre 230 meseci
Hvala probacu sve prdloge
Usput Vanish zaista posvetli malo novcice koji su od bakra ili mesinga , mada to nije to dok je pravi ubica olovih novcica koji zapene momentalno. Zahvaljujuci njemu uspeo sam da protumacim dva bas stara novcica , jedan iz 1812 dok je drugi iz 1915 godine
Eddy ;o)
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?05.05.2005. u 22:24 - pre 230 meseci
Moj metod dve kasicice sode bikarbone u lonce sa vrlo malo vode i kuvaj iznenadices se kako postize dobre rezultate.
PS
slobodno pusti da kljuca sa novcicem unutra
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
*.connect.com.au.



+3 Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?06.05.2005. u 05:27 - pre 230 meseci
Koje mozganje oko novchica...
najjednostavnije: uspesh chasu pepsija/coke, bucnesh novchic, pustish da odstoji (preko noci), prospesh smece, i voila: sjajno i glatko. :)
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu.

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?06.05.2005. u 09:13 - pre 230 meseci
zubna pasta takodje pomaze, samo pazi da je poslje dobro saperes...
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

Biliboj
Zaborav

Član broj: 75922
Poruke: 46
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?29.11.2005. u 22:17 - pre 223 meseci
kada cistis pazi samo da neskines onaj sloj patine, koji u stvari i govori o starosti novcica i bez toga po meni novcic nema onu svoju pravu vrednost,

najednostavnije je kiseljenje u toploj vodi, posle pod lupom i mikroskopom krenuti od sredine i sa strpljenjem, koristiti cackalice ili ako si spretniji skalpel,

u svakom slucaju nemoj da koristis hemijska sredstva jer onda od novca nema nista - kiseline raznorazne i ostalo,

vise info mozes naci na

www.vumidet.net

odlican sajt
Bili
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
195.222.50.*



Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?30.11.2005. u 00:22 - pre 223 meseci
Citat:
eddy_yu:  Vidis bas cu da probam ko u reklami mozda i uspe :)


Je li na reklami venish ili cilit bang?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?30.11.2005. u 00:26 - pre 223 meseci
Ne cisti stari novac

Cisceni (ma kako) novac nema numizmaticku vrednost, vec je numizmaticki bofl!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Čišćenje starih novčića - Čime je najbolje da im vratim stari sjaj ?

[ Pregleda: 27523 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.