Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?

[es] :: Nauka :: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?

[ Pregleda: 5374 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gorankorg
goran tomic
kumanovo

Član broj: 23042
Poruke: 57
62.162.241.*



Profil

icon Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?04.05.2005. u 01:20 - pre 230 meseci
Najpre pozdrav svima.
Slucajno sam ovde (mislim na ovom forumu) i mozda sam totalni laik u odnosu na nekih ovde za koje vidim da su i fakultetski obrazovani.Pa bih hteo da postavim jedno pitanje o prostoru.
Naime naucnici kazu da je prostor nastao istovremeno kad se dogodio Veliki Prasak
( BIG BENG)
A zar nije logicno da se taj BIG BENG dogodio vec u nekom prostoru.Jer bi bilo logicno da sve sto se dogadja,dogadja se u nekom prostoru.
Recimo svemir se siri kako kazu.A da bi se sirio,mora da oko njega postoji prostor da bi se mogao siriti,jel tako.
Zelio bih cuti neka vasa razmisljanja i opet pozdrav svima.

[Ovu poruku je menjao secret dana 04.05.2005. u 13:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: Prostor,Prostor,Prostor04.05.2005. u 01:26 - pre 230 meseci
Ja mislim da se Velikom Praskom objašnjava nastanak materije u Svemiru, a ne nastanak samog Svemira. Dakle, pre Velikog Praska je sve bilo - prazno. Nakon Praska nastaju galaksije, zvezde, planete, ....

Nisam ni ja neki stručnjak za ovo, ali svejedno volim da teoretišem. :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Prostor,Prostor,Prostor04.05.2005. u 02:48 - pre 230 meseci
Big Bang se desio u ničemu. Ne ništa kao NIŠTA, već ništa kao nešto u čemu nema ničega. Malo je teško zamisliti sve ovo sa naše smrtničke tačke gledišta, ali eto. Ustvari "sve je bilo prazno" je odlično objašnjenje :)

Koliko ja znam, Big Bang označava početak celog našeg univerzuma, uključujući i materiju.

Nisam ni ja stručnjak, ali astronomija je kul.
FBzP
 
Odgovor na temu

gorankorg
goran tomic
kumanovo

Član broj: 23042
Poruke: 57
62.162.241.*



Profil

icon Re: Prostor,Prostor,Prostor04.05.2005. u 03:01 - pre 230 meseci
Ok,vrlo razuman odgovor.
Bas sam malo pre trazio u google-u nesto o velikom prasku.
Nauka kaze da su usled BIG BANGA nastalI PROSTOR,VREME,MATERIJA i ENERGIJA
Ali da bi se izvrsio taj BIG BANG zar nije logicno da je vec postojao PROSTOR.
Makar u njemu ne bilo NISTA NI NICEGA.

 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.vdial.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Prostor,Prostor,Prostor04.05.2005. u 11:07 - pre 230 meseci
Znaš, kada ne postoji ništa, tada se ništa ni ne dešava, a kada se ništa ne dešava kakva je poenta postojanja prostor-vremena. Mislim, sa ove tačke gledišta, krajnje je irelevantno da li je prostor-vreme postojalo pre velikog praska.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?04.05.2005. u 12:39 - pre 230 meseci
Srodne teme, poruke:

Re: Da li je kosmos vestacki stvoren? ... Sta je "Big Beng" iliti "Veliki prasak"?

[Kosmologija]: Tamna strana univerzuma

Veštačke Crne rupe

15 mlrd. sv. godina

Vreme
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?04.05.2005. u 13:33 - pre 230 meseci
Pa, evo da probam sa matematicke tacke gledista - ako se dobro secam, prostor mora sadrzati najmanje 4 tacke koje ne leze na istoj ravni. Pre velikog praska sve je bilo jedna tacka (ili nijedna), tako da nema govora o prostoru.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 12:55 - pre 230 meseci
Ne znam zasto bi pojam prostora bio tako znacajan.Nekome ili necemu sigurno ne predstavlja nista znacajno.
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 13:11 - pre 230 meseci
Gorane zasto pokusavas da logikom nadjes rijesenje. Pa pojam intuicija je jaci od logike.Jednostavno, obican majstor koji dodje do nivoa da stvari rjesava intuitivno je bolji od onoga koji problemu pristupa logicno.
...Razmisljao sam logicno o tekucem problemu i onda sam se intuitivno sklonio sa ulice izbjegavsi neko auto, npr..
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 15:46 - pre 230 meseci
eh :) zivotinje reaguju iskljucivo po instinktu. po cemu bi se razlikovali, ako bi odbacili razum :()
logicno, ako si na sred ulice, mozes i da ocekujes auto, pa da ga prevremeno izbegnes.


enivej, big beng...

pre njega je diskutabilno uopste pominjati pojam vremena, zato sto nije postojao ni prostor kakvim ga mi znamo, a vreme se od pocetka koncepta definise kroz kretanje u prostoru. sto se pojma prostora tice, opet nije istina da nije postojao uopste, prostor je egzistirao u beskrajno maloj tacki, vrlo visoke gustine, pritiska i temperature. ajnstajnova teorija pretpostavlja jednu gravitacionu tacku, beskrajne gustine. prica o postojanju prostora, vremena, energije, mase i materije je otvorena pre samog dogadjaja, ali samo u okviru ovog neodredjeno malog centra gravitacije. slican efekat gravitacione sile je prisutan i kod crnih rupa.

tek posle ovog dogadjaja ima smisla pricati o prostoru onako kako ga mi percipiramo. a to je uvek referentni model, slicno kao sto je pctel objasnio, zavistan od tacke prisutnosti i rastojanja.

tako da je, u jednom momentu sve sto mi smatramo realnim postojalo u jednoj jedinoj tacki, pa je posle explozije doslo do sirenja materije, tj stvaranja prostora, a brzina sirenja je dozvolila i pojam vremena.

vidim da mnoge muci sta je bilo izvan ove tacke pre explozije. a to je upravo ono sto ne mozemo da zamislimo, zato sto je apsolutno izvan naseg iskustva i percepcije, i to stanje je kontradiktorno stanju u kom mi postojimo.

najlakse pretpostavljam je da se kaze da nije postojalo apsolutno nista, tj nije moglo da postoji, jer bi ga gravitacija ogromnom brzinom privukla i komprimovala.





 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 16:20 - pre 230 meseci
Sad sam se setio... Pre big bang-a fizika kakvu sada poznajemo nije postojala... U nekoliko delića sekunde posle nastanka big bang-a - fizika takođe još nije imala nikakvog smisla. Tek posle 10-43 sekunde nastaje koncept prostora i vremena koji mi danas koristimo u fizici.

edit: tek sad sam pročitao ceo vindic8or-ov post.

Citat:

tako da je, u jednom momentu sve sto mi smatramo realnim postojalo u jednoj jedinoj tacki, pa je posle explozije doslo do sirenja materije, tj stvaranja prostora, a brzina sirenja je dozvolila i pojam vremena.


stvaranje prostora je postojalo i pre "inflacije" - tačnije 10-2 sekunde ranije, samo je to bio jako mali prostor.
FBzP
 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.InfoSky.Net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 16:39 - pre 230 meseci
Ono sto je logicno ne mora biti istinito,ali istina uvek mora biti logicna.
Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.kg.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 21:23 - pre 230 meseci
Mene zanima gde je kraj prostora u kome se nalazi vasiona, jer sve sto ima svoj pocetak ima i svoj kraj, i sta je posle tog kraja???
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 21:56 - pre 230 meseci
trodimenzionalni prostor je beskonacan po x, y i z osi
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.212.EUnet.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?05.05.2005. u 22:43 - pre 230 meseci
Mozda jeste logicno...
jel mozda se taj B.B. vec desio i onda se materija sirila na sve strane, nastale crne rupe, onda se materija sabijala u tim crnim rupama*.. E sad Rodzer Penrouz je (valjda, koristio neke od teorema iz topologije) dokazao da se kod tela ogromne mase materija urusava u malu zapreminu i time sama sebe stisne u beskonacno mali precnik, samim tim je pritisak ogroman i onda o5 BB i onda se o5 materija siri i tako dalje...


*ako se pod crnom rupom podrazumeva telo ogromne mase, koje uvlaci sva ostala manja tela u sebe...
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?06.05.2005. u 00:52 - pre 230 meseci
da, to je ta teorija. da se prostiranje univerzuma (materije, prostora i vremena) u nekom momentu zavrsava, zbog stvaranja nove centralizovane gravitacione sile, koja opet sve vraca u prvobitno stanje. i tako u redovnim ciklusima.

ali to je sve vec na teritoriji spekulacije.

crna rupa po standardnoj definiciji, nastaje usled gravitacionog kolapsa (e.g supernova) kada se drasticno povecava kolicina mase u odredjenom prostoru formirajuci sve jace gravitaciono polje. kada brzina kojom je potrebno odstupiti od polja da masa ne bi bila privucena dostigne (i prestigne) brzinu svetlosti, stvara se tzv horizont dogadjaja (event horizon - teoretski okvir crne rupe) u kom sva materija (ukljucujuci i svetlost) kolapsira u jednu tacku.


pre koji mesec je tho, jedan fizicar postavio teoriju da koncept crnih rupa nije moguc.
evo je njegova originalna poruka:
http://xxx.arxiv.org/abs/astro-ph/0503200
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Prostor - Zar nije logično da se taj BIG BENG dogodio već u nekom prostoru?

[ Pregleda: 5374 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.