Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120317 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?28.07.2006. u 00:26 - pre 215 meseci
Nego koliko vremenski treba da se radi vakumiranje?

Kapiram da to zavisi od same pumpe sa kojom se to radi - ali ajde barem okvirno.


Meni kada su ugradjivali su vakumirali 2 puta po ~2 minuta. Kao prvi put je negde pustalo, pa su dotegli i posle je (kao) sve bilo u redu.

E sad, meni klima 24h kasnije ne radi - znaci obe jedinice rade i duvaju im ventilatori, ali niti unutrasnja hladi, niti spoljasnja greje. Sve mi se cini da oni to nisu dobro odradili cevi ...
 
Odgovor na temu

lnick

Član broj: 39101
Poruke: 319
*.zrlocal.net.



+3 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?28.07.2006. u 16:55 - pre 215 meseci
<techcode>
rekao bib da ti je stvarno iscureo gas,ali kod gasa je tipicno da retko iscuri odjednom,nego je to postepeni postupak,pa se onda primeti po sve slabijem radi klime...
inace sto se tice vakumiranja klime priikom montaze...pozeljno jeste ali nije neophodno iz jednog prostog razloga,mala kolicina vazdiha u sistemu ne moze da skodi kod klima zato sto one nikada(ako su ispravne)ne hlade ispod 6-7 stepeni c,inace kod drugih uredjaja(zamrzivaci,itd)je neophodno zato sto hlade i do -20...ili manje
pa se u tom slucaju moze smrznuti kapilarna cev,pa prestane protok gasa,inace...svaki rashladni uredjaj poseduje i susac gasa koji sa silica gel granulama isusuje gas....

eto toliko nasiroko i naveliko....bas sam se primio :)


poz.

/lnicks
 
Odgovor na temu

jakalazu
bgd

Član broj: 101760
Poruke: 123
*.telekom.yu.



+2 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?29.07.2006. u 13:30 - pre 215 meseci
Daklem,da malo i ja pametujem......nekad sam se bavio frigomatikom i poznajem problematiku tako da mogu posavetovati sledeće.........ako ste baš u stisci za 50 - 70 jevreja i odlučite se da sami ugradite klimu , što se tiče vakumiranja ako je dužina cevi od spoljne do unutrašnje jedinice 5 ili manje metara u sistemu ima dovoljno freona da uradite sledeće.............kad povežete sve cevi na obe jedinice, 1. na usisnoj- povratnoj cevki ( to je ona deblja cev )popustitete holender maltene do totalnog odvrtanja ( ostavite ga bukvalno na jednom navoju ) zatim odvrnite ventil na potisnoj cevki ( tanjoj ), sačekajte 2,3-5 sec dok ne primetite da na holenderu koji ste otpustili ( deblja cev ) ne počne na izlazi freon...........sačekajte još 1-2 sec i zavrnite taj holender . Šta smo uradili.............. freon je svojim pritiskom izgurao vazduh iz sistema ! Zatim odvrnite i ventil na usisnoj ( debljoj ) cevki....sačekajte par minuta i startujte uređaj. A ako je udaljenost između ,,jedinica,, veća od 5m sistem bi trebalo dopuniti sa freonom tako da u tom slučaju ipak pozovite servis i kad već plaćate , pre nego li dođu proverite da li imaju pravu vakum pumpu,menzuru,odgovarajući freon,manometre...............jer se dunđerima ne isplati da kupuju taj specifičan i skup alat. Pa srećno !


[Ovu poruku je menjao jakalazu dana 29.07.2006. u 14:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

croser
Zar je vazno
Norge

Član broj: 9382
Poruke: 174
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?29.10.2006. u 00:30 - pre 212 meseci
Hm a kako onda biti siguran da negdje ne pusta gass?
 
Odgovor na temu

gsi2000

Član broj: 15937
Poruke: 118
*.237.17.bitsyu.net.



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?29.10.2006. u 00:43 - pre 212 meseci
Namaži spojeve sapunicom.
 
Odgovor na temu

FIREBIRD
Miloš Veličković
Zemlja

Član broj: 108716
Poruke: 209
213.137.127.*



+1 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?30.10.2006. u 18:04 - pre 211 meseci
Moze se dodati specijalna boja freonu najcesce drecavo-zelene i odmah vidis gde pusta.
Mali broj servisera to praktikuje.
 
Odgovor na temu

jocamx13
Jovan Momcilovic
Nis

Član broj: 149672
Poruke: 4
77.46.250.*



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.06.2007. u 13:46 - pre 204 meseci
Imam utisak da se ovde svasta pita I DA SE RADI O ELEMENTARNOM NEPOZNAVANJU STVARI kako onih koji pitaju tako isto i onih koji se trude da im nesto pametno odgovore:


- naime radi se o sledecem : Svi ozbiljni proizvodjaci klima uredjaja isporucuju cevi za povezivanje prethodno izvakumirane i napunjene inertnim gasom, obicno je to azot i to iz razloga da ne dodje do reakcije bakarnih cevi za povezivanje sa kiseonilpm iz vazduha , jer se u tom slucaju formira na povrsinskom sloju bakaroksid , a takodje znate da vazduh iz atmosfere sadrzi u sebi vlagu, koja se ne jedini sa emulzijom ulja i freona vec se zbog temperaturskij promena izdvaja u vidu kapi sto je posebno pogubno za rad klipnjih kompresora, koji usled toga bivaju trajno osteceni, dok se cini da je to kod rotacionih kompresora manji problem , jer kad naidje na vodenu kap letece krilo rotacionihMedju kompresora prizvrnda malo ( cuje se tup udar u kompresoru ) i nastavi rad.

I u jednom i u drugom slucaju vakumiranje cevi za pocezivanje i isparivackog dela klima uredjaja je obavezno da bi se prisustvo vlage sprecilo, cak se obavezno kod vakumiranja sistena primenjuje i dodatno njegovo zagrevanje da bi se sadrzaj vlage do krajnjih granica eliminisao iz sistema.
Neki proizvodjaci cak preporuciju 2 puta vakumiranje uz prethodno ispiranje rashladnog kola freonom R12 koji ima tu osobinu da deo sadrzaja vlage vezuje za sebe.


Napomena: Vakumiranje obavezno u svakom slucaju, a kod punjenja velicina punjenja umnogome zavisi od spoljasnje temperature ambijenta tako da je neophodno stalno preracunavanje doze punjenja, sto malo ko od majstora zna.

Duzina vakumiranja takodje znatno utice na kvalitet vakumiranja.

S pozdravom VAS Klima prijatelj.
 
Odgovor na temu

jocamx13
Jovan Momcilovic
Nis

Član broj: 149672
Poruke: 4
77.46.250.*



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.06.2007. u 13:54 - pre 204 meseci
Dragi prijatelji jos samo jedna napomena , u klima tehnici nema nista odokativno tacno se zna koliko je vreme vakumiranja, do kog vakuma se to radi i za koju vrsru rashladne masine, pogledajte detaljno ISO R859 pa dalje
 
Odgovor na temu

ivannet
Sabac

Član broj: 16991
Poruke: 39
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?25.06.2007. u 06:51 - pre 204 meseci
Evo kod mene bili majstori u petak i ugradili klimu. Vakumiranje ili sta vec su odradili sa nekim "home-made" kompresorom i to tipa: radio je par min i onda su odokativno majstori rekli ma dosta je to, netreba vise. Nikakvim manometrima nisu proveravali sistem (takodje nigde nisam ni video kod njih uredjaj koji bi licio na manometar) a nisu ni sistem dopunjavali. Klima hladi ali kao da nehladi dovoljno ...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?25.06.2007. u 10:16 - pre 204 meseci
U poslednjih 2 meseca me je posao vezivao za mnoge delove grada i prisustvovao sam ugradnji bar desetak klima uredjaja...
LM, ni jednom prilikom nisam video da je neki montazer vakumirao klima uredjaj, a gledao sam i montazere vrlo poznatih servisa.
Nisam bas bio rad da im se mesam u posao, ali na moj komentar zar ne treba da se vakumira, obicno idu odgovori:
kratka je instalacija, ili ma ne mora, a montazu zavrsavaju tako sto ispuste malo gasa...

Meni su pre tri nedelje, isto tako montirali (isto renomiran servis) cena paprena 80€, kad su posatvili spoljnu jedinicu, pitam za vakumiranje, kazu ma nije potrebno, ja kazem, pa pise u uputstvu da je potrebno, kazu moze ali i ne mora, dovoljno je pustiti malo gasa i on ce isterati vazduh...OK, kazem ja, ali vi imate najskuplju montazu i ja hocu tu najskuplju uslugu...
Uze covek mobilni okrene 2-3 broja dok ne pronadje ko u opste od kolega ima vakum pumpu, i donese je za jedno sat vremena, a pumpa je bila motor od starog frizidera...

Toliko o obaveznom vakumiranju!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

skocimish
Zemun

Član broj: 133188
Poruke: 153
*.eunet.yu.



+41 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?25.06.2007. u 11:16 - pre 204 meseci
Ma kakvo vakumiranje!?
Majstor vec dovoljno rizikuje sto mu pola tela visi kroz prozor ili kroz terasu.
Jos treba i kompresor da ga usisa, daleko bilo. (zbog 50-60e)

[Ovu poruku je menjao bakara dana 25.06.2007. u 14:46 GMT+1]
dobro je...
 
Odgovor na temu

zexbeg

Član broj: 186940
Poruke: 3
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?04.07.2008. u 15:27 - pre 191 meseci
Svo ste gore pricali manje ili vise je tacno. (vlaga, zacepljenje, oksidacija...)

Ali najbitnija stvar zbog cega je vakumiranje OBAVEZNO je sto vazduh spada u tzv. gasove koji ne kondenzuju tj. nije ga moguce pretvoriti u tecnost pod bilo kakvim uslovima. Nasuprot tome freoni to vrlo uspesno i lako rade. Na tome se zasniva osnovni princip toplotne pumpe (svakog rashladnog uredjaja sa freonom) i ako se to na neki nacin poremeti dolazi ili do opadanja efikasnosti, prestanka rada uredjaja ili do kvara neke komponente sistema.

Nemam vremena sada da sazvacem princip toplotne pumpe da bi ga svako razumeo.
Jednostavno prihvatite: sto cistiji rashladni fluid (ne mora biti freon uopste) = pravilnije kondenzovanje i isparenje fluida = bolja izmena (kruzenje toplote) = efikasniji i dugovecniji rad uredjaja.
 
Odgovor na temu

sashahamlet
Beograd

Član broj: 95319
Poruke: 65
212.200.65.*



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.09.2008. u 19:13 - pre 188 meseci
Molim za konkretan odgovor.Naime treba majstori da mi montiraju ovih dana Fujitsu inverter klimu pa me zanima tacan postupak vakumiranja klime,u kojoj fazi montaze se to radi i kako ceo proces izgleda i koliko traje da bih ja znao da su to odradili korektno.U pitanju je Fujitsu Asya 14 LC.Inace ako neko ima iskustva sa ovom klimom neka napise nesto o njoj.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.09.2008. u 19:58 - pre 188 meseci
Vakumiranje se vrsi kad se cevi spoje na spoljnu jedinicu (slavine zatvorene).Vremenski ne moze tacno da se kaze koliko traje jer na to utice vise faktora kao sto su velicina klime,duzina cevi i jacina vakuum pumpe.
 
Odgovor na temu

Sylvester
Beograd

Član broj: 14212
Poruke: 449
*.adsl.beotel.net.



+17 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.09.2008. u 20:24 - pre 188 meseci
Ako uspes da izgooglas uputstvo za montazu tvoje klime u njemu ces naci do koje vrednosti (ocitava se na manometrima) treba vakuumirati (u dosta slucajeva sam video da se vakuumira najmanje 15 minuta i to do -0.1 MPa (-76 cmHg, -1 bar) - verovatno je i kod tebe tako).

Nemoj da ti vakuumiranje vrse kompresorom od starog frizidera, cimaj ih za vakuum pumpu
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 789
79.101.242.*

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?23.09.2008. u 23:59 - pre 188 meseci
Ako dodju bez prave vakum pumpe odmah ih oteraj.
Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Nenad Vranjanac
Član broj: 36176
Poruke: 2840
92.60.234.*



+3 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?24.09.2008. u 08:48 - pre 188 meseci
ja sam slicno prosao kao bakara.

ugradnju sam dobio satro gratis, bila je akcija u t....u uz samsung 12ice. "autorizovan servis" dodje i kazu ljudi lepo "batice ne treba ti to, a i da treba mi to nemamo, odavno radimo i niko se ne zali" spoljnja jedinica sva masna, kolko su gasa ispustili ne smem ni da mislim. i ajd, sta sad, kad je kao gratis sta da radim, da zovem centralu otkacice me i oni sigurno, racunam za godinu-dve cu u sklopu remonta da platim nekom da i to odradi kako treba.
a od drugih koji su uzeli na istoj akciji cujem da nekima jesu vakuumirali, nekima ne. kako to ovi mamlazi iz t....a dozvoljavaju nije mi jasno al ajde.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Jovans@
Vrsac

Član broj: 31227
Poruke: 122
212.200.116.*



Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?14.06.2010. u 20:23 - pre 167 meseci
Ja se stvarno ne secam da li su mi vakumirali klimu pri ugradnji, ali hteo sam da pitam samo ?
1. Da li se fluid (Freon) dobija sa kupovinom klime I u kojoj je jedinici, spoljnoj ili unutrasnjoj ?
2. Da li se sve klime isporucuju sa rashladnim fluidom ? Da li postoje neke koje moraju da se pune fluidom pri ugradnji (ne da se dopunjavaju jer zakljucujem iz teksta da se one sa cevima preko 5m trebaju dopunjavati) ?
3. Ako klima treba da se dopuni Freonom kako se zna koliko je potrebno dopunjavati ? Da li samo na osnovu pritiska ili se tu gleda I odredjena gramaza ili kubikaza ?

Ponekada nije najbitnije znanje koliko je potrebna volja !
 
Odgovor na temu

iron eddie
elektro

Član broj: 260298
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?15.06.2010. u 21:58 - pre 167 meseci
97% klima se isporucuje sa gasom u spoljnjoj jedinici ; i kolicina gasa je dovoljna za 3-5m duzine instalacije.
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 789
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?16.06.2010. u 00:10 - pre 167 meseci
1. Freon se nalazi u spoljnjoj jedinici.
2. Sve klime su napunjene freon se nalazi u spoljnjoj jedinici.
3. Zna se tacno koliko se gasa dodaje u gramima po duznom metru instalacije.
Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Vakumiranje klime pri montazi - koliko je bitno ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120317 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.