Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji filter za nebo i suncan dan ?

[es] :: Digitalne kamere :: Koji filter za nebo i suncan dan ?

[ Pregleda: 6061 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Koji filter za nebo i suncan dan ?10.05.2005. u 09:41 - pre 230 meseci
Hocu da na suncanom danu dobijem i plavo nebo. Moze kad zatvorim blendu, ali onda mi je ostatak snimka taman. Koji filter se koristi za to, nemam iskustva sa filterima, nisam ih koristio. UV, ND ili neki polarizujuci ili nesto drugo ?
Hvala !
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?10.05.2005. u 12:35 - pre 230 meseci
UV i Sky filteri ce smanjiti bljestavilost neba i unekoliko poboljsati kontrast.

Polarizacioni ce ti dati lepo plavo nebo, ako su uslovi odgovarajuci. Obrati paznju da postoji linearni i cirkularni polarizacioni filter. Prvi ne radi sa svim aparatima.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?10.05.2005. u 13:56 - pre 230 meseci
Ako hoćete lepe slike po sunčanom danu, filteri su jednostavno neophodni. Cirkularni polarizator će dati lepše boje, nebo će biti izrazitije plavo. Meni je u poslednje vreme apsolutni hit warming polarizer, isto se ponaša kao cir. polarizator, jedino tonovi budu topliji, dušu dalo za portrete i za pejzažnu fotografiju. Baš ovog vikenda sam ga dosta koristio, okačiću par slika ako vas interesuje.

Na žalost, polarizatori ne koriste u svim situacijama, naročito ako slikate širokougaonikom pejzaž: ili je nebo izgoreno, ili je zemlja pretamna. U tom slučaju pomaže gradient filter koji lepo zatamni nebo pa bude baš kako treba. Mogu i tu da okačim par slika, da vidite razliku sa/bez ovog filtera.

Inače nisam primetio veliku razliku sa i bez UV filtera, UV filter je uvek gore na objektivu zbog zaštite objektiva. Ako se nešto nedajbože desi, desiće se filteru, ne objektivu.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?11.05.2005. u 01:10 - pre 230 meseci
Lepo, pa mogao bi i da okacis par fotki, valjda je sa snimcima isto.
A sta je sa Natural Density filterom ?
Poz
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?11.05.2005. u 12:12 - pre 230 meseci
ND filter unosi kontrolisano zatamnjenje. korsiti se recimo kada ti treba duza ekspozicija a imas viska svetla.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?11.05.2005. u 12:33 - pre 230 meseci
E, da, nije natural density, nego neutral density ... npr. nd8 zamracuje 8 puta, pa onda mozes da imas one cool slike vodopada kada voda izgleda kao da tece.

sorry, tek sam kasnije primetio da je ovo forum Digitalne kamere, a ne digitalni fotoaparati. Svakako cu okaciti par fotki za ilustraciju, mozda nekom pomogne.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
195.252.80.*



+5 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?11.05.2005. u 22:06 - pre 230 meseci
Zivo me interesuje koliko kosta polarizacioni filter kod nas?

Znam da su UV filteri relativno dzabe
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?11.05.2005. u 22:27 - pre 230 meseci
I mene, znam da su papreni, narocito cirkularni...I gde ih ima.
@zi:: :Valjalo bi malo pojasnjenje za gradient filter i neka fotka kao primer.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?12.05.2005. u 12:38 - pre 230 meseci

Cirkularni su oko 30-40 evra, mada cena zavisi od kvaliteta i velicine.

Gradient filter prosto sadrzi neki efekat ali kao preliv. Na jednom kraju je staklo prozirno a na drugom je 100% efekat. Recimo kod graiend ND, na jednom kraju staklo je potpuno prozirno a na drugom ima ND faktor koji je izabran.

Koristis ga, recimo, kada ti je preveliki kontrast izmedju neba i tla, posavis filter tako da je paralelan sa horizontom i on zatamni nebo ali ne utice na svetlo koje dolazi od tla. Tako dobijes dobro eksponiranu fotografiju na celoj povrsini.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Koji filter za nebo i suncan dan ?12.05.2005. u 14:05 - pre 230 meseci
Cena zavisi od proizvodjaca (razlika zna da bude vise nego duplo), a jos vise zavisi od velicine. Zato kada kupujete novi objektiv trebate dobro razmisliti da li mozda postoji alternativa sa manjim promerom ili sa promerom za koji vec imate filtere. Zato se neko obraduje da kupi relativno jeftin objektiv sa promerom 77, a kasnije ga sacekaju filteri sa cenom vise od 100EUR.

Evo par primera, kao sto sam obecao. Slike su neobradjene, i nisu nista posebno, tu su samo demonstracije radi.

Broker je sve objasnio o gradient filterima. Evo fotografije bez gradient filtera:



i ista ta sa gradient filterom:



Razlika je ocita.




Polaziratori: evo slike sa cirkularnim polarizatorom, bez njega bi fotografija bila mnogo manje kontrastna, a sunce bi 'ispralo' belu dlaku lame:



Evo iste scene sa warming polarizerom. Boje su toplije (makar manje realne), ali nema veze:



Makar izgleda da bi se warming efekat mogao dobiti i korekcijom boja, ipak mislim da ga vredi imati za slikanje pejzaza, portreta napolju, pa i gradjevina.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalne kamere :: Koji filter za nebo i suncan dan ?

[ Pregleda: 6061 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.