Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima

[es] :: Vodič za učenje :: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima

[ Pregleda: 6005 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 13:11 - pre 229 meseci
Skoro trećina studenata u Srbiji dala bi mito ukoliko drugačije ne bi mogli da polože ispit, pokazalo je najnovije istraživanje korupcije u visokom obrazovanju koje je sprovela Studentska unija Srbije (SUS).

Citat:
Za mito kao jedini način da polože ispit izjasnilo 31 odsto od 1.300 studenata sa univerziteta širom Srbije.

69 odsto studenata bi varalo na ispitu kada bi znali da neće biti uhvaćeni.

53 odsto ne bi osećalo loše posle toga.

72 odsto ispitanih smatra da korupcije ima već pri upisu na fakultet

Oko 29 odsto učesnika ankete smatra da korupcije ima i u administraciji fakulteta i da studenti moraju da se pomuče da bi dobili formular, koji im je inače zagarantovan

Davanje mita za polaganje ispita - 68 odsto ispitanih čulo je za takav način dolaska do diplome.

53 odsto njih reklo je da je bilo u situaciji da je moralo da kupi udžbenik na insistiranje profesora, kao uslov za polaganje ispita.

Gotovo 80 odsto ispitanih čulo je za varanje na ispitu.

47 odsto smatra da je varanje na tom testu provere znanja - sasvim prihvatiljvo


Srpski ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović podržao je akciju SUS-a i naglasio da će kao "potvrda poodmaklih reformi u obrazovanju", državna delegacija Srbije u naredna dva dana učestvovati na Ministarskoj konferenciji o visokom obrazovanju u Norveškoj.

Vuksanović je ocenio da je Srbija "daleko ispred većine evropskih zemalja" u reformi obrazovanja i dodao da paket bitnih zakona iz te oblasti čeka po hitnom postupku usvajanje u Skupštini Srbije.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu Branislav Pelević najavio je da će se u junskom roku prvi put u Srbiji sprovesti istraživanje nepristrasnosti polaganja ispita, u takozvanim "elektronskim učionicama" tog fakulteta.


[Ovu poruku je menjao secret dana 17.05.2005. u 19:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 13:32 - pre 229 meseci
Citat:
secret: 69 odsto studenata varalo na ispitu kada bi znali da neće biti uhvaćeni, dok se 53 odsto ne bi osećalo loše posle toga.

Ovo je "malo" vise od trecine.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 13:58 - pre 229 meseci
Citat:
secret: 69 odsto studenata varalo na ispitu kada bi znali da neće biti uhvaćeni, dok se 53 odsto ne bi osećalo loše posle toga.

"bi varalo"? Zar ne bi trebalo "je varalo"?
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 14:55 - pre 229 meseci
Sve ovo nije ništa čudno, u prirodi čoveka je da ide linijom manjeg otpora.
Učimo od struje
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 14:59 - pre 229 meseci
Citat:
mrkidivx: Sve ovo nije ništa čudno, u prirodi čoveka je da ide linijom manjeg otpora.

Zato je u prirodi domaćih fakulteta da prave škart stručnjake.
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 15:08 - pre 229 meseci
Citat:
jablan: Zato je u prirodi domaćih fakulteta da prave škart stručnjake.



uzas,razumem ja kad neko sa tehnickih fakulteta vara ili prepisuje na ekonomiji ili sociologiji zbog prirode predmeta ali na strucnim predmetima i kroz celo skolovanje pa to je bre bruka! znam par odlicnih primera a za sve njih je karakteristicno da cak i misle da znaju nesto ali cim otvore usta zna se koliko je sati :-)
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 15:18 - pre 229 meseci
Citat:
Srpski ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović podržao je akciju SUS-a

Ona curka sto su je oterali bila mi je nekako simpaticnija od njega.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 15:19 - pre 229 meseci
Nije poenta ovde u pojedinačnim slučajevima, mislim da se nigde kriminal (a polaganje ispita prepisivanjem je definitivno vid istog) ne može suzbiti do kraja. Poenta je u tome što se na taj način studiranja kod nas gleda potpuno normalno i pomirljivo ("to je u ljudskoj prirodi" itd). Na nekim fakultetima to je čak primarni način polaganja ispita.

Cela stvar je prilično duboka, odnosno pravi uzrok je u tome što se kod nas (još uvek) ne poznaje princip odgovornosti. Građevinac čijom se krivicom sruši kuća ili doktor čijom krivicom neko nastrada nikad ne odgovaraju pred javnošću, i praktično se nikad ne postavlja pitanje koji su fakultet završili i kako. Kad bi se to promenilo i fakulteti bi počeli da razmišljaju kome sve potpisuju diplome.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 17:33 - pre 229 meseci
To je sve deo pojma koji se zove korupcija

Fora je sto svi kad im se prvo pomene "korupcija" polete za nekakvim Karicima, Miskovicima, i sl... a malo kome padne na pamet da su:

- Davanje 100 grama kafe da bi se islo preko reda
- Litar viskija za brzi pasos
- 2 Litra viskija + 500 evra za brzi telefon
- Prepisivanje za prolaz na ispitu
- Besplatne karte za koncert za dvojku u skoli
- 1000 evra za potpis za gradjevinsku dozvolu

Identicni i sve sami primeri korupcije. Meni licno, ova korupcija nije nista "laksa" od korupcije nekog Bogoljuba, recimo, u neplacanju poreza - zato sto je prokleto masovna.

Uz korupciju ide i akutna neodgovornost - niko nije ni zasta odgovoran, od sebe, prema porodici, preko firme i drzave.

E - ovo svi znamo. Ono sto je resenje je primena modela koji se koriste u zemljama koje su uspele da rese ovaj problem.

- Za varanje na ispitu se jednostavno leti iz skole/fakulteta - kakva bre jedinica ili petica i isterivanje sa ispita - dovidjenja bato, za obrazovani nivo mora postojati i moralni nivo, ne ide jedno bez drugog u civilizovanom drustvu. Sta je ovo problem da se uvede? Koja steta?

- Uvesti licence za profesore, nastavnike i lekare - koje se mogu oduzeti na licu mesta za odredjene propuste koji su dokazano zbog nestrucnosti... ne moze ni svako da bude lekar ili nastavnik (hint: u ovom momentu nastavnici i ne mogu biti suspendovani, dakle ako je neko kreten - on moze da bude nastavnik dozivotno i unistava decu)

- Privatizovati bre sve i uvesti instituciju skupe odstete, lekar treba da bude placen, ali i za gresku treba da debelo odgovara ako uke*ja. Zdravstveno osiguranje mora biti struktuirano tako da moze da plati ovo... jbg, nije zdravlje dzabe - kolko para toliko muzike. Kad drzava bude bogata, bice i wellfare.

Uzgred - sto jablan rece, ma sta mi bre pricamo - ko je sve doktor, magistar pa i akademik (juce u novinama pise kako je neki akademik u stvari krao radove da bi stigao do dr. statusa - covek lekar, a here's the catch: akademik si dozivotno, ne mogu da te izbace - mislim kakva zemlja, takva i akademija nauka)

Uzas.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 17:49 - pre 229 meseci
@jablan

Citat:
Poenta je u tome što se na taj način studiranja kod nas gleda potpuno normalno i pomirljivo ("to je u ljudskoj prirodi" itd


Napisao sam ono šale radi.Naravno da neodobravam varanje na ispitima.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 18:03 - pre 229 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Za varanje na ispitu se jednostavno leti iz skole/fakulteta - kakva bre jedinica ili petica i isterivanje sa ispita - dovidjenja bato, za obrazovani nivo mora postojati i moralni nivo, ne ide jedno bez drugog u civilizovanom drustvu. Sta je ovo problem da se uvede? Koja steta?

Apsolutno se slazem. Samo tesko ce to neko da promeni u banana drzavi.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.panline.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 19:49 - pre 229 meseci
Citat:
BluesRocker: Apsolutno se slazem. Samo tesko ce to neko da promeni u banana drzavi.

Samo ostra kaznena politika daje rezultate. Setimo se obaveznog vezivanja pojasa.
Cela nacija se disciplinovala za nedelju dana.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 21:35 - pre 229 meseci
Koja kaznena politika kad drzavni univerziteti imaju svoju autonomiju a privatni su totalno nezavisni? A i malo je nezgodno da pocnes da kaznjavas tamo gde je pre toga radio ko je sta hteo. Svi ce da se pozivaju na kontinuitet kriminala. Vala, imamo i mi neku tradiciju. :)
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 21:39 - pre 229 meseci
Slažem se u potpunosti za oštre mere koje ste pomenuli. Prepisivanje i korupcija su crna tačka našeg obrazovanja koje treba iskoreniti.

No, dopustite mi da pomenem da postoje i sasvim obrnuti slučajevi: poznajem nekoliko ljudi koji su odustali od fakulteta samo zbog jednog ispita koji nisu mogli položiti. Recimo da je to neka Matematika xy na Poljoprivrednom fakultetu.
Da li to znači da oni nisu sposobni za visoko obrazovanje u koje su uložili toliko truda (neću reci para), a stigli su da budu apsolventi, ili je to greška našeg obrazovnog sistema?

Pošto vidim da su (i) u ovoj temi najglasniji oni koji su bili na fakultetu, a kasnije se razočarali, da li je to bilo zbog jednog, ili par ispita, ili zbog čitavog sistema in general?
Pitam zato što su svojim referencama i odgovorima ovde dokazali svoju kompetentnost. I više od toga.

 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.panline.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima17.05.2005. u 22:18 - pre 229 meseci
Da se nadovezem na prethodni post moj prijatelj je polagao neki ispit na veterini 20-25 puta. Dosao je do zavrsne godine u roku ili je kiksnuo jednom a onda je zaglavio na jedno pet godina. Tek ga je polozio pre mesec dana. Cujem od mojih starijih kolega na poslu da su i oni imali problem kod tog istog profesora pre deset petnaest, dvadeset godina zavisi ko je kada studirao . Samo je taj sadist nedodirljiv. Mislim da je vreme da se zavede neki red.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Pomaze_Bog
Ivan Nedić
Prevodilac (ruski, engleski)
Mladenovac

Član broj: 30699
Poruke: 55
*.185.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima18.05.2005. u 08:18 - pre 229 meseci
Treća sam godina Gimnazije.
Dok sam čitao prethodne postove, pade mi oko na OS-ove koje imaju ljudi koji su pisali postove, pa mi pade na pamet - da li su ove, kako se to kaže, windoze legalne?
Treba iskoreniti prepisivanje, da. Ali onda i nelegalan software (ja prvi koristim takav). Tako mi se čini. Ili grešim?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima18.05.2005. u 09:25 - pre 229 meseci
Citat:
zi::: postoje i sasvim obrnuti slučajevi: poznajem nekoliko ljudi koji su odustali od fakulteta samo zbog jednog ispita koji nisu mogli položiti

Tako je, i taj problem ne treba posmatrati odvojeno od prepisivanja. Recimo, šta je vrlo česta pojava: profesori uvrte sebi u glavu neku kvotu studenata koji treba da polože (ako se dobro sećam, jedan moj profesor je štaviše statistički analizirao rezultate kolokvijuma i dinamički "štelovao" granicu prolaza na osnovu rezultata). Onda studenti krenu da prepisuju i veštački "dižu" kriterijum. Onda neko ko je planirao da položi ispit učeći mora da zna sve redom i na kraju kaže sebi "što sam ja budala, pa prepisaću i ja". Začarani krug.

Drugi slučaj su stvarno bolidi od profesora koji naprave kult od svojih predmeta i onda moraš da dokazuješ da si pravoveran, da žrtvuješ kokoške i device, u slobodno vreme mantraš definicije iz knjiga uvaljenih za velike pare itd itd.

Treći slučaj je da si antipatičan profesoru, da utripuje da se ti tu nešto praviš pametan ili mu se jednostavno ne sviđa tvoj nastup. Jedna profesorka je u jednom intervjuu čak naglasila da više voli kad se student malo "udesi" i "uredi" pre nego što dođe na ispit. Znači, idemo mi sad na pijacu robova da se što bolje prodamo, pa moramo i malo da se uglancamo, našminkamo, da se ne vidi baš tako lako da smo prethodnih par noći proveli bubajući.
Citat:
Pošto vidim da su (i) u ovoj temi najglasniji oni koji su bili na fakultetu, a kasnije se razočarali, da li je to bilo zbog jednog, ili par ispita, ili zbog čitavog sistema in general?

Ako mene pitaš, kod mene je bio slučaj "en général", naravno svaki ispit je punio čašu koliko je u njegovoj moći. Nisam mogao da se nateram da sedim 4 sata na ispitu i množim matrice na papiru pazeći da slučajno ne prepišem neki cifru pogrešno sa digitrona. Priznajem, jesam sujetan, ali takve ispite (kakvim moj ex-fakultet obiluje) shvatam kao uvredu za moj intelekt.
Citat:
Pomaze_Bog: Treba iskoreniti prepisivanje, da. Ali onda i nelegalan software (ja prvi koristim takav). Tako mi se čini. Ili grešim?

Ne grešiš, potpuno si u pravu.
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.nat-pool.ni.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima18.05.2005. u 09:53 - pre 229 meseci
Varanje na ispitima ? hmmmm
Na faksu samo jednom :) nije zato sto sam hteo nego onako svi su to radili na njemu a i bezveze bio neki ispit.

Apsolutno podrzavam strozu politiku, cak i do godinu dana udaljavanja sa fakulteta !

Ali ljudi ovo je Srbija tako da ............

p.s. (offtopic) piratski soft u Srbiji mnogo ce se tesko iskoreniti, pa celoga zivota nismo placali nista a sad neko tamo gore hoce odmah da nas promeni. Bice i toga ali ce ici MNOOOOOGO tesko !
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.63.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima19.05.2005. u 03:40 - pre 229 meseci
Citat:
zi:: No, dopustite mi da pomenem da postoje i sasvim obrnuti slučajevi: poznajem nekoliko ljudi koji su odustali od fakulteta samo zbog jednog ispita koji nisu mogli položiti. Recimo da je to neka Matematika xy na Poljoprivrednom fakultetu.

Da li to znači da oni nisu sposobni za visoko obrazovanje u koje su uložili toliko truda (neću reci para), a stigli su da budu apsolventi, ili je to greška našeg obrazovnog sistema?


Istinu nije tako lako odrediti.

Ima verovatno i tih koji su nesposobni za visoko skolovanje, a nekako su ipak dosli do apsolventskog staza (npr. pre par godina kada je postojala bezuslovan upis u narednu godinu - bombardovanje, 5. okt. itd.). Ima tu i lenjosti. Jer opste je poznato, da dokle god imas neki uslov za upis naredne godine, dotle ces se vise truditi, nego kad postanes apsolvent, kada te jednostavno mrzi da dalje ucis. Mozda i pad motivacije u medjuvremenu, zbog svakojakih razloga (npr. konacno shvatis da nemas neku perspektivu posle diplome, olenjis se, vec nadjes neki posao gde si zadovoljan, itd.)...

Ali ima tu i drugih stvari...

Nas obrazovni sistem jednostavno nudi priliku da pojedini (znaci ne svi) neki umisljeni-profesori-Bogom-dani smatraju da mogu da rade sta hoce. E sad, sta se krije iza tog masovnog baranja od strane tih pojedinaca?

1) Mozda zelja za mitom, posto te obara zeleci, da te natera da poludis i da mu (konacno) das pare.

2) Mozda cak i zelja da te nauci (mada cisto sumnjam).

3) A mozda i povecanje prihoda samom univerzitetu gde radi, sto kroz ponovno prijavljivanje ispita, sto kroz placanje obnove.

4) Mozda te indirektno tera da uzimas privatne casove. Npr. kod njega ili nekog njegovog kolege.

5) I sto je najludje, obicno profesori iz predmeta koji ti najmanje trebaju, najvise traze, i najvise obaraju. Bruka nevidjena. Valjda, oni time i zele da (iz kompleksa) postignu vecu afirmaciju svojih predmeta.

Logicno bi bilo da se gleda samo tvoje znanje, i da se const. ocenjuje i rad profesora, a ne samo studenata. Prosto je nemoguce da je sa nekim profesorom koji ima najgoru statistiku prolaznosti (koja prevazilazi neke normalne granice) sve totalno u redu. Ili da se makar postavi pitanje zasto on toliko obara? Da li je dovoljno kompetentan da bude predavac? Da li je normalan? Da li je korumpiran? Mada, tesko ce se ova pitanja naci na dnevnom redu, jer imaju veliku autonomiju. Sigurno je i da univerziteti zele da povecaju svoje prihode. Pa, smisle foru kako da drze dovoljan i sto veci broj studenata do poslednje godine, tj. da ti taman daju nadu, i omoguce da upises sledecu godinu, i potom da se u svakoj godini nadje jedan profa, koji ce jedan deo tih studenata da obori... I tako da odrzava "balans" (profit u najboljoj mogucoj formi).

Citat:
zi:: Pošto vidim da su (i) u ovoj temi najglasniji oni koji su bili na fakultetu, a kasnije se razočarali, da li je to bilo zbog jednog, ili par ispita, ili zbog čitavog sistema in general?


Od kako sam postao apsolvent (ima jedno dve godine), nisam dao nijedan ispit, a niti sam prijavio (u medjuvremenu sam bio i u vojsci). Da li cu da se vratim? Mozda...

I dok sam studirao nervirale su me mnoge stvari, a koje se ni danas nisu izmenile. Inace, meni je glavni razlog odustajanja upravo jedan ispit, kod jednog veoma korumpiranog profesora, Znaci, ne samo sto postoji kvota prolaznosti, koja je jako niska, nego i znam jako puno ljudi koji su platili (preko 95-99%). Ostalih 1-5% prodju, ali pri tom bukvalno moraju znaju 100%, i da se opet pomole Bogu, da li ce uci u tu njegovu vrlo fiksnu statistiku (2-3 po roku ukljucujuci i te koji plate), tj. da neko pre njih nije polozio, jer ako jeste, pada sigurno. Pri tom, su i njegove kolege / profesori hteli da ga izbace, ali nisu uspeli, jer covek ima jako dobre veze, nevezano za vlast, pricali su sto puta o njemu, kako na nasim predavanjima, tako i privatno, a tako i na njihovim vecima. I niko mu nista ne moze...

Par puta su cak sami profesori izglasali njegovo izbacivanje, ali ovi iz vlasti su uvek odbijali takve zahteve. Bilo je tu i drugih razloga za njegovu smenu. Recimo i to sto predaje nesto sto nema veze sa tim predmetom. Drugo, da to sto i predaje, da je jako zastarelo. Zatim, u tom zastarelom ne znas sta te pita. Tj. moze da te pita npr. po hijerarhiji, sve izmene u nauci od '70-tih do danas. Prosto moras da znas sve sta se tu desavalo. A najveca fora mu je da te pita cak neku totalnu glupost - maltene iz domena filozofije, i da na jedno blic pitanje, vrati svima indekse...

Ostali ispiti mogu da se poloze kako znanjem (kod nekih i varanjem), tako i mitom. Ali to je bukvalno bubanje i prepisivanje seminarskih radova prethodnih generacija. Opsta smaracina...

Znaci, na prvom mestu su zastareli programi. Zasto posle diplome morati 80% zaboraviti i potom uciti savremeno znanje?

Drugo, lose organizovana predavanja / vezbe, profani i asistentni kojih nema ni na predavanjima, pa i na ispitima (ladno ne dodju i odloze) i jos mnogo cemu...

Trece, odredi ti literaturu i potom ti na ispitu kaze da je sve to sto si ucio zastarelo?! A to sto on ne pise knjige, ili sto nece da ti kaze neku noviju literaturu (cak i stranu) je nebitno. Ti si uvek kriv.

Cetvrto, da ti jedan spisak ispitnih pitanja. Zatim, se na ispitu promuvaju i neka (nekad ovo ide i do 33% od ukupnog broja pitanja) pitanja koja on nije stavio na spisak?! KAKO? I da li je to pravicno?

Ispiti iz trece i/li cetvrte grupe se uglavnom polazu tako sto odlazis na polaganja i onda uzmes svesku i pises sta on prica. I tako posle 3-4 izlaska (nekad i vise) imas ceo materijal u vezi toga sto ispituje. Najjace, je cak da se udruzite zajedno pa da pisete sve to o cemu prica, a sto nije predavao ili sto nema u literaturi, a sto takodje, nece da vam kaze (ili vas uputi) na konsultacijama (na koja obicno i ne dolazi, iako je i za njih placen)...

Jedino bih se mozda vratio zbog stepena, ali to jako malo znaci u danasnjem sistemu (pa cak i kod preostalih drzavnih firmi / drzavnim organima).

Moram da napomenem i da ima tu jako kvalitetnih profesora - pojedinaca, a kod kojih je sve onako kako bi trebalo da preovladava na celom univerzitetu. Znaci, to su ljudi koji drze kvalitetna predavanja, smislne vezbe / prakse, koji prate svoju struku, pisu knjige, uvek su tu kad treba nesto da ih pitas, kao i na konsultacijama. Kod kojih odgovaras samo ono sto je bitno i sto odgovara trzistu, tj. znanje koje je savremeno. I kod kojih ti je prosto milina kako u toku predavanja, tako i u toku spremanja ispita, polaganja... Osecas postovanje prema njima, jer znas da su te naucili necemu vrednom.

Ali na zalost, takvi su manjina...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima20.05.2005. u 17:03 - pre 229 meseci
http://www.korupcija.org/defau...p;p=1&lis=1&ve=1221503
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Trećina studenata Srbije bi varala na ispitima

[ Pregleda: 6005 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.