Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća

[es] :: Vodič za posao :: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća

[ Pregleda: 6933 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća19.05.2005. u 00:36 - pre 230 meseci
Citat:

Nedavno je Zoran Drakulić, vlasnik najvećeg Užičkog preduzeća Valjaonice bakra skrenuo pažnju na čak 13.000 malih i srednjih preduzeća koja su u Srbiji ugašena od prvog januara i posledicu u vidu novih najmanje četrdeset hiljada osoba bez zaposlenja.


Eto dokle smo dogurali....



[Ovu poruku je menjao secret dana 19.05.2005. u 13:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Od pocetka godine u SRbiji zatvoreno 13000 malih i srednjih preduzeca19.05.2005. u 09:43 - pre 230 meseci
imho, nije fer da se ovako daje podatak, bez kontra podatka koliko je novih firmi otvoreno. možda je otvoreno novih 15.000 firmi, pa će u stvari da zaposlenost padne za...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
82.117.206.*



+10253 Profil

icon Re: Od pocetka godine u SRbiji zatvoreno 13000 malih i srednjih preduzeca19.05.2005. u 10:00 - pre 230 meseci
E, ja malopre počeo da pišem komentar, pa odustao. A 'teo sam da kažem:

Šta god izjavi koji političar - prihvati sa krajnjom rezervom i pomisli da je samo možda istinito. Kad se samo setim kako su neki pokazivali papire pred kamerama kao "Evo imamo crno na belo ! ", a ustvari - mućak. Tako i ovo. Političari su skloni da baratuju informacijama i poluistinama koje mi, običan svet, takoreći ne možemo da proverimo. Sa moje tačke gledišta, mogao je da mi kaže i 26.000 umesto 13.000 - isto bi mi bilo. Ili 7.500. U čemu je razlika ? Šta time dokazuje ? Kako se to odražava na moj život ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Od pocetka godine u SRbiji zatvoreno 13000 malih i srednjih preduzeca19.05.2005. u 10:58 - pre 230 meseci
Ne znam da li se secate da sam skoro pricao o tome da sam u Poreskoj upravi posle Nove godine naisao na vrlo cudno stanje jer su svi zaposleni bili u fazonu: "A je l' i Vi zatvarate radnju?"

Do sad sam mislio da je to ipak bio samo utisak, medjutim, ne samo ova informacija nego i druge na koje nailazim, potvrdjuju da se to desilo.

S obzirom da sam i na svojoj kozi osetio, uveren sam da je razlog nepovoljna drzavna politika.

Ne mozete tek tako izjednacavati broj otvoreni i zatvorenih firmi. Firme ljudi cesto otvaraju olako, neobavesteni i nesvesni u sta s pustaju. Zatvaraju ih samo kad moraju, kad nemaju kud.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća19.05.2005. u 15:10 - pre 230 meseci
Citat:
Ne mozete tek tako izjednacavati broj otvoreni i zatvorenih firmi. Firme ljudi cesto otvaraju olako, neobavesteni i nesvesni u sta s pustaju. Zatvaraju ih samo kad moraju, kad nemaju kud.


Firme koje ne mogu da plate porez i ostale obaveze i treba da se zatvore. Ja tu ne vidim ništa nelogično. Firme koje se otvore će biti profitabilnije i bogatije i zaposliće više radnika i dati im bolje plate. Ako to ne urade, jovo nanovo, kako to već i ide u kapitalizmu...
Otvaranje privatne firme ne znači da država svojim merama treba da ti ide na ruku samo da bi firma opstala. Naprotiv, država i postoji da ti otme višak novaca i da ga penzosima i studentima i policiji. Privatnik valjda mora da se bori za opstanak firme. Ako ne ide, zna se, ključ. Nije ni privatnik bogom dan - ipak je dosta tih ljudi krajnje nesposobno da vodi firme, pogotovo u zdravim uslovima (kad se plaća porez). Neka prepuste teren ljudima koji znaju da vode firme i prave novac...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća19.05.2005. u 15:22 - pre 230 meseci
Uopste se ne radi o tome, nego da vlast na sve nacine nagovara ljude da otvaraju firme obecavajuci kule i gradove, kao da je resenje u tome da svako otvore firmu. Nigde u javnosti neces cuti da daju tacne inforamcije sta znaci otvoriti firmu, samo cujes hvalospeve, kako je to buducnost, kako nezaposleni treba da otvore mala li srednja preduzeca, kakoce se tako resiti nezaposlenist, kako ce da dobiju kredite, jednokratnu pomoc i sta sve ne (samo da se skinu sa Evidencije).

A kad ljudi otvore firmu, tek onda shvate u sta su usli i kako ih je sopstvena drzava prevarila da im kroz raznorazne dazbine otme i ono malo novca sto imaju ili uspeju da zarade.

Od 1 januara, ljudi masovno zatvaraju radnje, ne zato sto nemaju posla, nego zato sto ne mogu da zarade dovoljno da namire drzavu.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća19.05.2005. u 16:53 - pre 230 meseci
hajde da se ne lazemo. svako sa svojom babom danas otvara svoju firmu, jer je jeftino.
500€ ? a jos mozes da platis odma 250, a ostalih 250 u 6 mesecnih rata? hehehe.

uslovi za otvaranje su takodje lako ispunjivi. koliko ih samo znam da su registrovali firmu na svoju gajbu, i nista nisu radili.
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
195.252.80.*



+1 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća19.05.2005. u 18:51 - pre 230 meseci
Rec je o tome da mali broj ljudi koji nesto rade i zaradjuju novac na trzistu izdrzavaju vise od 70% ljudi u Srbiji koji su na budzetu. Koja to privreda, zemlja, moze da izdrzi, fiskalna politika je besmislena i zbog toga ljudi zatvaraju firme. Umesto da Vlada smanjuje poreze, pojednostavljuje i forsira mali privatni biznis a istovremeno skida ljude sa buzdeta, ona poostrava fisk. politiku i zatvara male firme.
Ljudi, samo Narodna Banka Srbije ima oko 3000-4000 zaposlenih, ej, ko to moze da placa .....i na kraju zasto bi placao. Ovako, zatvori firmu, primaj soc. pomoc iz budzeta i radi na crno...ko ih jebe., da vidimo ko ce im zaradjivati plate.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 07:39 - pre 230 meseci
Citat:
Od 1 januara, ljudi masovno zatvaraju radnje, ne zato sto nemaju posla, nego zato sto ne mogu da zarade dovoljno da namire drzavu.


@broker:
Vidim da se razumeš u situaciju, pa ako nije problem možeš li da mi malo detaljnije objasniš koliko poreza jedna firma okvirno plaća, u procentima? Znači sve vrste dadžbina koje ti država uzme. Najviše me zanimaju koliki su porez na dobit (ako se to u Srbiji uopšte tako zove), i okvirni porez na plate.
Na primer, ako prodajem usluge mesečno za 100.000 din + PDV, imam jednog radnika kom dajem bruto platu 40.000, i nemam nikakve druge troškove (hipotetička situacija :)
Koliko cca. dobije radnik, koliko ja, kad država uzme svoje?

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
82.117.206.*



+10253 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 08:02 - pre 230 meseci
Citat:
broker: Od 1 januara, ljudi masovno zatvaraju radnje, ne zato sto nemaju posla, nego zato sto ne mogu da zarade dovoljno da namire drzavu.


Koliko puta je ovo, krajnje pogrešno razmišljanje, već rečeno !?

Ne, ne i ne ! Porez u trgovini ne plaća vlasnik radnje ! Iznos poreza je sadržan u ceni artikla i porez plaćamo mi potrošači ! Na vlasniku je da već plaćen porez, tj. moje i tvoje pare, uplati na račun države ! A, druga je priča što je on navikao da te pare trpa sebi u džep ...
Kako reče Vuk Karadžić: "Lako je naučiti, no je muka odučiti !

@Sasa
Potpuno se slažem sa tobom, s opaskom da to nije tako samo u kapitalizmu, to je univerzalni prirodni princip opstanka. Slabi i bolesni umiru, bivaju hrana drugima, dok moćni, jaki i zdravi opstaju, rastu i dominiraju. (Samo još jedan dokaz da je kapitalizam zdrav i prirodan sistem, za razliku od socijalizma/komunizma, koji je veštački i nepriorodan)
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 13:58 - pre 230 meseci
Uopste se ne radi o PDV-u, nego o raznoraznim obavezama, dazbinama i komplikacijama koje izvlace pare od firmi na svaki nacin.

Nazalost, nije bas lako sracuani troskove, to se obicno moze na kraju godine kada saberes gde sta sve morao da places jer te drzava obavezala ovo, obavezala ono, naredila nesto trece i sve tako u krug, pare cure.

Osnovne poreze su cak i smanjili (i naravno o tome larmaju u medijima).

A vi stvarno mislite da od ovih pomenutih 13.000 zatvorenih firmi znaci da su ti ljudi pretali da rade? Racun je prost: uslovi sutakvi da je tesko zaraditi i za plate. Prelaskom na rad na crno ljudi se samo oslobode balasta drzave i minimizuju troskove. Ne rade oni to zato da prevare drzavu i zarade vise na njen racun, nego da smanje toskove i obezbede prihvatljive zarade.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 14:16 - pre 230 meseci
Citat:
Ne rade oni to zato da prevare drzavu i zarade vise na njen racun, nego da smanje toskove i obezbede prihvatljive zarade.


Dakle, ako ovu rečenicu pravilno složimo: njihov cilj je da povećaju zaradu, a sredstvo je varanje države i neplaćanje poreza. Ili sam ja sve to pogrešno shvatio :)

Kapiram ja šta pokušavaš da kažeš, ali većina privatnika je:

- radila čistu preprodaju, bez ikakve originalnosti ideje, ikakve posebne usluge...
- neplaćala porez
- radnike plaćala ispod svake granice
- zakidala radnike na zdravstvenom i penzionom
- početni kapital stekli ratnim profiterstvom i kumovsko-burazerskim putevima
- obilato koristila mito i korupciju kao osnovni princip poslovanja

I ja svakako pozdravljam svaki potez države koji normalizuje situaciju, i ovakve slučajeve tera pod ključ. Da, čak i po cenu određene kolateralne štete.

Nego zna li neko bar okvirne, vidljive poreze na situaciju koju sam opisao u prethodnom postu? Skriveni porezi i obaveze me trenutno toliko ne zanimaju...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
82.117.206.*



+10253 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 14:28 - pre 230 meseci
Od tih 13.000 bar 11.000 su one-man-band firme tip "GG Export-import". Zapravo nisu ni radile, firme bez prometa, bez završnog računa, bez zaposlenih. A osnivač, vlasnik i direktor je lik koji je negde regularno zaposlen.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 16:52 - pre 230 meseci
Citat:
sasas: Dakle, ako ovu rečenicu pravilno složimo: njihov cilj je da povećaju zaradu, a sredstvo je varanje države i neplaćanje poreza. Ili sam ja sve to pogrešno shvatio :)


Citat:

I ja svakako pozdravljam svaki potez države koji normalizuje situaciju, i ovakve slučajeve tera pod ključ. Da, čak i po cenu određene kolateralne štete.


O tome sam pricao pre nekog vrenmena u drugoj temi. Nas sve drzava smatra lopovima i kaznjava nas koje kakvim merama protiv lopova, a ti pravi lopovi o kojima ti pricas uopste nisu pogodjeni jer je to sto im uzme drzava smesno u odnosu na ono sto
pokradu.

Pogodjeni su oni koji rade posteno i ne zaradjuju mnogo, ali manje-vise dovoljno, kad ih drzava ne bi harala svakom prilikom koja joj se ukaze.


No, s obzirom da ti je metod diskusije izvrtanje tudjih reci, nemamo dalje sta da razgovaramo.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 22:13 - pre 230 meseci
Citat:
sasas: Na primer, ako prodajem usluge mesečno za 100.000 din + PDV, imam jednog radnika kom dajem bruto platu 40.000, i nemam nikakve druge troškove (hipotetička situacija :)
Koliko cca. dobije radnik, koliko ja, kad država uzme svoje?
ss.

Evo, da probam ja...
Radnik dobije 25.000.
Drzava dobije 15.000 od radnika + 15.000 od tebe + 5000 poreza na dobit + 5000 ako hoces da podignes dobit + 18.000 PDV = 58.000
Ti podizes 35.000 (od kojih ce drzava uzeti jos 5.000 kao PDV kad ih budes potrosio)

a moje vidjenje situacije iz naslova poruke je isto kao brokerovo:
Citat:
vlast na sve nacine nagovara ljude da otvaraju firme obecavajuci kule i gradove, kao da je resenje u tome da svako otvore firmu. Nigde u javnosti neces cuti da daju tacne inforamcije sta znaci otvoriti firmu, samo cujes hvalospeve, kako je to buducnost, kako nezaposleni treba da otvore mala li srednja preduzeca, kakoce se tako resiti nezaposlenist, kako ce da dobiju kredite, jednokratnu pomoc i sta sve ne (samo da se skinu sa Evidencije).

Nije mi jasno zasto, ali ljudi posle svega i dalje mnogo veruju drzavi i ne samo da se zatvara strasno mnogo firmi koje nisu uspele da nadju mesto na trzistu nego se istovremeno otvara isto toliko novih od kojih ce vecina zavrsiti na isti nacin...
Hteo bih da dodam da nije problem samo u iznosu novca koji drzava uzima, daleko veci problem je VREME koje se privatniku uzima na razno-raznu papirologiju. Znaci, ako je neko do juce radio "na crno" a danas pozeleo da radi legalno i da placa porez, postoji velika mogucnost da danas uopste i ne moze da se posveti svom osnovnom poslu jer se za postovanje svih propisa trosi katastrofalno mnogo vremena. Kako ne moze fizicki da se posveti poslu jer je sprecen drugim obavezama, tako ne moze da se posveti ni psihicki, jer sada umesto da smislja nove poslovne ideje opterecen je time da slucajno ne izgubi neki papir i da ne kasni sa predavanjem nekog izvestaja. Ja bih voleo da radim na crno ne zbog para, vec iskljucivo zbog toga sto bi mi mozak bio mnogo odmorniji...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
195.246.3.*



Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća20.05.2005. u 23:09 - pre 230 meseci
tnx za informaciju,

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća21.05.2005. u 17:28 - pre 230 meseci
Citat:
pctel: Ti podizes 35.000 (od kojih ce drzava uzeti jos 5.000 kao PDV kad ih budes potrosio)

A onda ce od tih 35.000 onima kod kojih si potrosio da uzme (priblizno) 5.000 i 5.000 onima koji rade kod njih + 1.600 porez na dobit + 1.600 ako hoce da povecaju dobit. Njima ostane 16.800 od kojih ce drzava uzeti oko 1.600 kad ih budu trosili...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Od početka godine u Srbiji zatvoreno 13.000 malih i srednjih preduzeća

[ Pregleda: 6933 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.