Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Putovanje kroz svemir

[es] :: Fizika :: Putovanje kroz svemir

[ Pregleda: 8608 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kiky
Petrovic Zoran
Beograd

Član broj: 37045
Poruke: 121
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 00:26 - pre 229 meseci
Interesuje me da li neko bar priblizno moze da mi objasni kako je moguce i dali je moguce skretati, upravljati letelicom kroz svemir. Konkretan slucaj koji me interesuje ,nije mi jasan, je Americko sletanje na mesec pre vise od 30 godina. Jasno mi je kako je raketa mogla da "sleti" na mesec medjutim nije mi bas najjasnije kako se posada vratila na zemlju
 
Odgovor na temu

CyberianIce

Član broj: 60312
Poruke: 55
195.252.85.*



Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 10:11 - pre 229 meseci
Pa skrecu reakcionim motorima, a posada se vratila sa meseca tako sto su proracunali putanju, katapultovali se sa LM-a (brzinom vecom od II kosmicke na mesecu) i fakticki na inerciju dosli do zemlje, ulazak u atmosferu im je obezbedio neki vid termickog deflektora, a u okean su upali uz pomoc nekoliko padobrana relativno bezbedno. Jel sada jasnije?
 
Odgovor na temu

kiky
Petrovic Zoran
Beograd

Član broj: 37045
Poruke: 121
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 11:40 - pre 229 meseci
Kako je moguce da skrecu reakcionim motorima kada je za zakon akcije i reakcije da bi uopste moglo da se prica o njemu potrebno da postoji nesto od cega ce da se drugo nesto odgurne. Kako u bezvazdusnom prostoru nema nicega od cega bi se odbilo kako je moguce onda da moze da se skrene sa neke putanje. Jasno je da su oni mogli da proracunaju putanju i da se katapultiraju sa meseca da bi stigli na zemlju medjutim nije jasno kako su se uopste katapultirali jer nisu nosili nikakvi dodatni pogon a koliko mi je poznato sila gravitacije na mesecu je 6 puta manja ali ne znaci da je nema pa je tom logikom ako je za poletanje sa zemlje potrebna onolika raketa sa gorivom na mesecu je potrebna dosta manja ali je ipak potrebna.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 12:55 - pre 229 meseci
Citat:
Kako je moguce da skrecu reakcionim motorima kada je za zakon akcije i reakcije da bi uopste moglo da se prica o njemu potrebno da postoji nesto od cega ce da se drugo nesto odgurne



Lako :) ono od sta se "odguruju" su proizvodi sagorevanja motora.
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.vdial.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 13:43 - pre 229 meseci
Citat:
kiky: Kako je moguce da skrecu reakcionim motorima kada je za zakon akcije i reakcije da bi uopste moglo da se prica o njemu potrebno da postoji nesto od cega ce da se drugo nesto odgurne. Kako u bezvazdusnom prostoru nema nicega od cega bi se odbilo kako je moguce onda da moze da se skrene sa neke putanje. Jasno je da su oni mogli da proracunaju putanju i da se katapultiraju sa meseca da bi stigli na zemlju medjutim nije jasno kako su se uopste katapultirali jer nisu nosili nikakvi dodatni pogon a koliko mi je poznato sila gravitacije na mesecu je 6 puta manja ali ne znaci da je nema pa je tom logikom ako je za poletanje sa zemlje potrebna onolika raketa sa gorivom na mesecu je potrebna dosta manja ali je ipak potrebna.


Hm, taj argument je, čini mi se, Lord Kelvin koristio da dokaže da je putovanje kroz vakuum nemoguće, ali na njegovu veliku žalost, nije znao mehaniku. Iz III Njutnovog zakona se direktno dobija zakon održanja impulsa (tj. proizvoda mase i brzine ) i on važi kako u vakuumu tako i u atmosferskim sredinama. Zakon održanja impulsa kaže da je promena impulsa sistema u jedinici vremena jednaka spoljnim silama koje deluju na taj sistem (. Tako uzmi na primer astronauta koji miruje negde u vakuumu u bestežinskom stanju. On može da se batrga, maše rukama i šta ti ja znam šta, ali njegov centar mase se neće maknuti ni milimetar. Uzmi sada recimo, astronauta koji drži šrafciger i stoji negde u vakuumu u bestežinskom stanju. Impuls sistema (tj. astronaut+šrafciger) je nula (zato što je brzina 0). Ako sada astronaut baci šrafciger pravo ispred sebe, šrafciger dobija impuls (zato što je počeo da se kreće). Međutim, pošto na sistem (astronaut+šrafciger) ne deluju nikakve spoljnje sile (nema gravitacije ni drugih sila) impuls ne bi smeo da se promeni. Iz tog razloga astronaut počinje da se kreće u smeru suprotnom od onoga u kome je bacio šrafciger da bi poništio impuls šrafcigera. Naravno, pošto astronaut ima veću masu od šrafcigera kretaće se sporije od njega u suprotnu stranu. Na tom principu rade i reaktivni motori, samo što oni ne bacaju šrafcigere, već izbacuju vrele gasove ogromnom brzinom i kreće se u smeru suprotnom od smera izbacivanja gasova. Nadam se da je ovo bili jasno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 13:45 - pre 229 meseci
http://www.howstuffworks.com/rocket.htm
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kiky
Petrovic Zoran
Beograd

Član broj: 37045
Poruke: 121
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 15:57 - pre 229 meseci
U redu moguce da je sve to oko odrzanja impulsa istina medjutim jos uvek mi nije jasno i nisam ubedjen da je moguce da se gasovi izbase iz necega u vakum i da to nesto trenutno ne implodira odnosno rasprsi se. Mozda je moje pitanje prosto a to je zato sto sam ja laik na polju tih grana fizike ali jos uvek nesto znam o mehanici a to je da je nemoguce naprimer u polju pritiska na 5000 metara izpod mora otvoriti rupu na podmornici ili ako bi je otvorili ta podmornica trenutno bi explodirala Mislim da je isto tako i u svemitu samo sto je pritisak negativan. Jos jednom kazem da sa laik pa bih molio strpljenja od ljudi koji odgovaraju jer mozda su stvarno pitanja koja postavljam da nekazem glupa.


ps. Sto se tice linka koji je poslao Ivan Dimkovic jasno je sve oko toga kako poleti do orbite izadje iz orbite i doleti na mesec ono sto mi nije jasno je povratak.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: Putovanje kroz svemir04.06.2005. u 16:47 - pre 229 meseci
Kod te podmornice razlika u pritisku je 500 "atmosfera" a izmedju atmosferskog i vakuuma je jedna.
Inace, za princip rada rakete je nebitno da li se ista nalazi u vakuum-u ili ne. Probaj da drzis neki predmet od otprilike 5kg. Skoci i dok si u vazduhu sto snaznije odbaci taj predmet. Pomerices se u suprotnu stranu. Mislis da se to ne bi dogodilo u vakuum-u? Inace, raketa izbacuje mnogo sitnijih predmeta (cestica sagorelog gasa).
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Putovanje kroz svemir

[ Pregleda: 8608 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.