Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projekat "e-parking" studenata Mašinskog fakultata (Niš)

elitemadzone.org :: TechZone :: Projekat "e-parking" studenata Mašinskog fakultata (Niš)

[ Pregleda: 2610 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Projekat "e-parking" studenata Mašinskog fakultata (Niš)05.06.2005. u 15:30 - pre 229 meseci
NIŠ - Iako zvu­či ne­ve­ro­vat­no, mla­di stu­den­ti Ma­šin­skog fa­kul­te­ta iz Ni­ša na pu­tu su da re­še go­ru­ći pro­blem par­ki­ra­nja u ce­loj Sr­bi­ji. Na­i­me, 10 aka­de­ma­ca iz Od­se­ka za me­ha­tro­ni­ku i upra­vlja­nje tre­nut­no iz­ra­đu­je stu­di­ju o si­ste­mu, ko­ji tre­ba da omo­gu­ći pro­ve­ru, re­zer­va­ci­ju i pla­ća­nje par­king me­sta u garažama i to pu­tem mo­bil­nog te­le­fo­na! Na­crt pro­jek­ta "e-par­king", ko­ji će ova­ko ob­je­di­njen, bi­ti pot­pu­na no­vi­na kod nas, odu­še­vio je pred­stav­ni­ke In­sti­tu­ta za me­đu­na­rod­no obra­zo­va­nje i Du­van­ske in­du­stri­je "Fi­lip Mo­ris" - Niš, ko­ji će fi­nan­si­ra­ti stu­di­ju sa ne­što vi­še od 3.000 evra.

- Naj­pro­sti­je ob­ja­šnje­no: kad kre­nem od ku­će re­zer­vi­šem pu­tem sms-a me­sto na par­kin­gu u gra­du i po­ša­ljem re­gi­stra­ci­o­ni broj svog vo­zi­la. Slo­bod­no me­sto če­ka me naj­vi­še 20 mi­nu­ta. Ka­da do­đem do par­kin­ga, ka­me­ra "pre­po­zna" mo­ju re­gi­stra­ci­ju i ram­pa se podiže - kaže za "No­vo­sti" li­der stu­dent­skog ti­ma Ni­ko­la Mi­li­sa­vlje­vić. - Pla­ćam tač­no ko­li­ko je moj auto bio na par­kin­gu, ta­ko što mi se sa kre­di­ta "ski­da" iz­nos uslu­ge. Kom­pju­ter­ski se iz­ra­ču­na dužina bo­rav­ka na par­kin­gu, pa ne­ma pla­ća­nja od oka.

- Naš cilj je bio da pre sve­ga raz­ra­di­mo si­stem, ko­ji će da omo­gu­ći naj­kra­ći pro­ces "pri­ja­ve" i "od­ja­ve" vo­zi­la, kao i da iz­beg­ne­mo gužve, pla­ća­nje sit­nim nov­cem, a i da pod­stak­ne­mo pri­vre­du - kaže član ti­ma Vla­di­mir Igru­ti­no­vić. - Si­gur­no je da će pri­me­na ova­ko osmi­šlje­nog si­ste­ma is­pro­vo­ci­ra­ti iz­grad­nju par­kin­ga, što može da do­ve­de do ne­ve­ro­vat­nog pro­fi­ta i gra­du, i even­tu­al­no pri­vat­ni­ku, ali i mo­bil­nom ope­ra­te­ru. Pred­vi­de­li smo i re­zer­va­ci­ju pu­tem In­ter­ne­ta dan ra­ni­je i pla­ća­nje kre­dit­nom kar­ti­com!
De­se­to­čla­na eki­pa pla­ni­ra da kom­ple­ti­ra si­stem "e-par­ki­ra­nja" za najduže 10 me­se­ci. Za to vre­me, tre­ba oda­bra­ti od­go­va­ra­ju­će sen­zo­re, soft­ver, na­pra­vi­ti har­dver i for­mi­ra­ti niz dru­gih kom­po­nen­ti. Ovaj si­stem osim što je uni­ver­za­lan i pri­men­ljiv na sve gra­do­ve bez iz­u­zet­ka, mo­ći će i da se usa­vr­ša­va. Ako i do­na­to­ri bu­du ima­li slu­ha, iz­ve­sno je da će nam ni­ški stu­den­ti po­mo­ći da ko­nač­no vo­zi­mo po gra­du, bez stra­ha od gužvi.

GO­RI, DOK VO­DA DO­ĐE

AUTO­RI pro­jek­ta "E-par­king" kon­sul­to­va­li su i najvažnije službe u Ni­šu, ka­ko bi do­bi­li tač­ne po­dat­ke o "uspo­re­no­sti" grad­skog sa­o­bra­ća­ja. Pre­ma sa­zna­nji­ma iz Va­tro­ga­sne službe de­ša­va se "da va­tro­ga­sci ka­sne sa in­ter­ven­ci­jom i po 20 mi­nu­ta zbog ne­pro­pi­sno par­ki­ra­nih auto­mo­bi­la, ko­ji za­kr­če put!"

http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=41131&rubrika=Društvo
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
195.252.89.*



Profil

icon Re: Projekat "e-parking" studenata Mašinskog fakultata (Niš)07.06.2005. u 23:58 - pre 229 meseci
Citat:

... Ka­da do­đem do par­kin­ga, ka­me­ra "pre­po­zna" mo­ju re­gi­stra­ci­ju i ram­pa se podiže...


Kamere i sistem koji prepoznaju registarski broj vec se odavno koristi u Engleskoj. U stanju su da detektuju tablice na kolima koja se krecu 160km/h. Dobra dopuna policijskim radarima.

yooyo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Projekat "e-parking" studenata Mašinskog fakultata (Niš)

[ Pregleda: 2610 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.