Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je bolje MDI ili SDI?

[es] :: Advocacy :: Sta je bolje MDI ili SDI?

[ Pregleda: 5252 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dc43
Dragoljub Ćurčić
programer, Chinook Software
Subotica, Serbia

Član broj: 19134
Poruke: 50
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: bogiwoye.info


+2 Profil

icon Sta je bolje MDI ili SDI?12.06.2005. u 20:23 - pre 229 meseci
Recimo da pravimo aplikaciju za rad sa bazom podataka (prodavnica, videoteka, itd.) u Visual Basicu 6, Visual C#, Delphiju ili necem cetvrtom.

1. Da li ce aplikacija izgledati profesionalnije sa formama u MDI ili SDI "rezimu" i zasto?
2. Koje su prednosti i mane MDI, odnosno SDI "rezima"?

MDI - multiple document interface (jedna forma je glavna - parent, ostale su unutar nje)
SDI - single document interface (forme se ne mogu pojavljivati jedna u drugoj)

Ovo me interesuje, jer sam nedavno dobio komentar sa jedne strane da bi mi aplikacija izgledala profesionalnije sa MDI interfejsom, a kasnije s druge strane da je bolje koristiti SDI.

Evo nesto sam nasao dok sam kucao ovaj post, ali nisam jos procitao: http://discuss.fogcreek.com/jo...t.asp?cmd=show&ixPost=2748
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Sta je bolje MDI ili SDI?12.06.2005. u 20:48 - pre 229 meseci
Po meni, tu nema bolje ili lošije, već bi od namene aplikacije trebalo da zavisi da li će se koristiti MDI ili SDI.Recimo ukoliko aplikacija treba da ima mogućnost otvaranja više dokumenata, što je karakteristika recimo text editor-a, audio editora i sl. onda je poželjno, pa čak i neophodno da se koristi MDI, dok kada je reč o programima za vođenje prodavnice, video kluba i sl., može da se koristi i jedno i drugo, ali iako MDI aplikacije mogu da deluju profesionalnije, isto tako mogu da deluju i komplikovanije, jer velika je verovatnoća da sa tim programom neće raditi neko visoko obučeno lice, već možda neko kome je vrhunac rada na kompjuteru, puštanje DIVX-a i pokretanje igre.Iz tog razloga je manje bitno da li je MDI ili SDI, bitno je da aplikacija bude koliko je god to moguće u odnosu na namenu iste, jednostavna za upotrebu, bez suvišnih opcija i sl.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Sta je bolje MDI ili SDI?12.06.2005. u 23:38 - pre 229 meseci
Procita ja onaj link sto si dao. Tamo su misljenja podeljna. Ja bih glasao za SDI ako su u pitanju DB aplikacije. MDI mi vise stoji za document/view arhitekturu.
 
Odgovor na temu

dc43
Dragoljub Ćurčić
programer, Chinook Software
Subotica, Serbia

Član broj: 19134
Poruke: 50
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: bogiwoye.info


+2 Profil

icon Re: Sta je bolje MDI ili SDI?14.06.2005. u 07:15 - pre 229 meseci
Hvala na odgovorima. Procitao sam i ja sada tekst sa tog linka.

Ispada da se stvarno svodi sve na to kakva je aplikacija. Ali...

Mnooooogo aplikacija je upravo SDI. Cak i mnogo onih koje imaju rad sa dokumentima istog tipa. Npr. Microsoft Outlook (valjda su na taj mislili, ali i Outlook Express je slican). On mi je posebno interesantan, jer su ga spomenuli u tom tekstu. Pohvalili su njegov interfejs - vise razlicitih stvari povezano sa splitter-ima i onaj njegov toolbar sa leve strane (valjda su na taj mislili). A kad se ide na novo pismo, otvara se nov prozor.

Mislim da MDI ne cini aplikaciju profesionalnijom. StatusBar? Da. ToolBar? Da. Ali MDI ne.

Pise tamo u tom tekstu da MDI dosta zbunjuje korisnike, jer je to desktop unutar desktopa, pa ljudi ponekad izgube forme i slicno.

Spominjali su i Internet Explorer i Operu i FireFox. Neko je spomenuo i Tabbed interfejs (cini mi se u vezi sa FireFox-om). Mozda su mislili nesto kao u Visual Studio .NET-u. Cini mi se da je to na isti fazon. Znaci Tabbed je isto OK. Cini mi se bolje nego MDI.

Spominjali su i PhotoShop. Tu su rekli da je dobro da svi ti prozori sa alatkama i ostalim dzidzabudzama stoje unutar jednog prozora i da onda kada se minimizuje program, svi zajedno budu minimizirani. Ali to se moze uraditi i sa SDI - postavi se formin property Owner u .NET-u jezicima. A sto se tice organizacije prozora sa alatkama - vise mi se svidja VS .NET nacin. Mozda je to zato sto PhotoShop koristim 5 puta godisnje, a VS .NET skoro svaki dan.

Znaci moje misljenje sada je da forme treba da budu SDI, ali da se tako prave da sve bude dostupno na jednoj formi. Slicno kao kod OutLook-a. Mislim da je to bolje nego iskakanje novih prozora za svaku tabelu i sl. Onda se mogu upotrebiti takve stvari kao glavni meni, toolbar, statusbar. Mislim da bi korisnicima to bilo lepse i lakse za snalazenje nego nove forme...

Za kraj moram da citiram recenicu koja mi se jako svidela:

Citat:
Marko_L: ...velika je verovatnoća da sa tim programom neće raditi neko visoko obučeno lice, već možda neko kome je vrhunac rada na kompjuteru, puštanje DIVX-a i pokretanje igre.


Podvuceni deo mi je izmamio osmeh :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta je bolje MDI ili SDI?

[ Pregleda: 5252 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.