Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dva lepa demoa

[es] :: Web dizajn i CSS :: Dva lepa demoa

[ Pregleda: 6025 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Dva lepa demoa31.07.2002. u 20:58 - pre 264 meseci
Vezano za priču (raspravu) o web standardima hteo bih da svim (sadašnjim i budućim) Web developerima koji posećuju ovaj forum, skrenem pažnju na dve zanimljive demo-stranice. Naleteo sam na njih čitajući ovaj članak na sajtu Ars Technica. U pitanju su demoi iz serije tehničkih demoa koji se mogu naći na Mozillinom sajtu i služe za demonstraciju mogućnosti Gecko engine-a.

1. Complex Spiral
(http://www.meyerweb.com/eric/css/edge/complexspiral/demo.html)

Stranica je urađena po CSS1 specifikaciji (koja je uzgred budi rečeno, pet godina stara) i sadrži meni za izbor, i text box, koji "lebde" iznad fiksirane pozadine. Veoma cool. Na žalost, nepotpuna implementacija CSS-a u IE i Operi kvari prikaz. Na slikama dole, levo je IE, desno Gecko:



2. Sunce i orao
(http://www.mozilla.org/start/1.0/demos/eagle-sun.html)

Jako cool demo. Vucite mišem sliku orla i sliku sunca po površini stranice. Primetite kako se senka orla polutransparentno vidi iznad pozadine, i kako se menja sa položajem sunca. U IE i Operi, ne samo što ne možete vući orla i sunce po ekranu (nepotpuna podrška za DOM standard), već ni slike nisu polutransparetne, i stranica jako ružno izgleda.

Ja za sada neću da komentarišem, samo otvaram temu za raspravu.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Dva lepa demoa02.08.2002. u 15:25 - pre 264 meseci
Baš je cool ovaj Yugo, reče jedan ministar.

Slažem da je primena W3C specifikacija jedan od parametara koji određuje kvalitet sajta, ali postavlja se pitanje - čemu služi taj sajt, ako ga 90% korisnika Interenta ne vidi kako treba? Ili, kome prodati TV koji ne može da prikaže Pink ? Da li je krivica na strani Microsofta, koji namerno ne implementira (u ovom slučaju) CSS po W3C preporukama?

Microsoft može reći - ok, postoji i Mozilla, Netscape, Opera - i nije istina da je problem instalirati drugi browser. I to je tačno, kada bi rekli Microsoft je kriv to bi bila laž, u stilu "Sloba je za sve kriv" - mi smo samo pilići. Kada bi svi (većina) autori odnosno developeri poštovali specifikacije, Microsoft bi morao da napravi browser koji će to da prikaže kako treba.

Mislim da su jedan od većih problema razni shareware i slični instant HTML generatori, pa čak i neki profi, koji prave jako loš kod a sve zarad nekih fancy efekata, koji se u 95% slučajeva mogu uraditi po specifikaciji ali za to treba malo više znanja. BTW, ima atributa koje i Mozilla i Internet explorer prikazuju "kako treba" a njih uopšte nema u specifikaciji, ali su već toliko odomaćeni da se ne mogu izbeći (npr. BACKGROUND u >TD<), prvenstveno zbog gore navedenih editora.

Ljudi koji se ne bave webom i računarima uopšte, a takvih je na Internetu ogromna većina, koriste Internet explorer jer hoće da vide svaki sajt, zbog posla, zabave ili nečeg trećeg, i neće ili nemaju vremena da milse o W3C-u ili Mozilli, što je logično i ispravno. �ault driver, but patches a
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Dva lepa demoa02.08.2002. u 17:33 - pre 264 meseci
Da, ali moja poenta je da je tužno što ne možemo da koristimo knjigu sa HTML/CSS specifikacijom za pravljenje sajta, jer će se pokazati da nešto od toga neće ispasti kako treba. Činjenica broj 2: Web ne postoji samo danas, postojaće (možda) i za 5 godina kada će istih tih 90% ljudi u najgorem slučaju koristiti IE 7 koji će (opet možda) doneti ispravke u poštovanju CSS specifikacije.

Ja lično nisam web dizajner po profesiji, ali kad bih radio prezentaciju za mušteriju, svakako ne bih napravio sajt koji IE ne renda kako treba. Nezgodno je samo što se tu stvari znatno komplikuju i uvodi korišćenje raznih workaround-a, JavaSkriptova za detekciju browsera, itd. itd.

Ovi demoi prikazuju neke cool tehnologije koje nam Microsoft ne dozvoljava da koristimo. U tome je moja poenta.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7173 Profil

icon Re: Dva lepa demoa02.08.2002. u 17:45 - pre 264 meseci
Microsoft nikada ne postuje standarde, osim ako to NE MORA, ili im se NE ISPLATI

Ja ne zelim da stajem ni na ciju stranu ovde, ali bih samo napomenuo da ce za 5-6 godina najmasovniji pristup netu biti preko 3G uredjaja (PDA, itd..) - potpuno sam siguran da ce se proizvodjaci tih spravica pridrzavati W3C standarda, jer su oni i onako do sad morali da postuju razne ITU-T (GSM / G.7xx, T.xxx, V.xx), zatim ISO/MPEG i IEEE standarde.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.beotel.net



+1 Profil

icon Re: Dva lepa demoa02.08.2002. u 19:49 - pre 264 meseci
Citat:
random:
Ovi demoi prikazuju neke cool tehnologije koje nam Microsoft ne dozvoljava da koristimo. U tome je moja poenta.


Da, da, ali kažem ti da je Microsoft tu samo delimično kriv - jednostavno, kada je web počeo brzo da se raste, sajtove su pravili amteri i nadridizajneri, koji nikada nisu ni čitali W3C reference, a Microsoft je samo prihvatio takav pristup i poetna je bila prikazati dobro ono što postoji, a to što postoji bilo je pisano već kako je bilo. Ako sajtovi nisu pravljeni po W3C specifikaciji, a većina nije, onda je logično da se i IE pravi po principu - važno je da dobro prikazuje ovakav web kakav je trenutno.

Citat:
Ja ne zelim da stajem ni na ciju stranu ovde


Ivane, nema ovde dve strane, ja se potpuno slažem sa randomom, ali on vidi problem u Microsoftu, a glavni problem nije tu, već kao što sam rekao, u amaterizmu i lošim alatima. Daleko od toga da branim Microsoft, već je upravo onako kako si ti rekao - Microsoft nikada ne postuje standarde, osim ako ne mora.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Dva lepa demoa05.08.2002. u 23:44 - pre 264 meseci
U svakom slučaju W3C standardi bi trebalo da se poštuju.
Kada je sajt W3 validan, onda možeš samo da kriviš Microsoft odnosno Netscape, ako se ne vidi dobro u I. Exploreru odnosno N. Navigatoru.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Dva lepa demoa13.10.2003. u 01:06 - pre 249 meseci
Citat:
Mihailo:
Da, da, ali kažem ti da je Microsoft tu samo delimično kriv - jednostavno, kada je web počeo brzo da se raste, sajtove su pravili amteri i nadridizajneri, koji nikada nisu ni čitali W3C reference, a Microsoft je samo prihvatio takav pristup i poetna je bila prikazati dobro ono što postoji, a to što postoji bilo je pisano već kako je bilo. Ako sajtovi nisu pravljeni po W3C specifikaciji, a većina nije, onda je logično da se i IE pravi po principu - važno je da dobro prikazuje ovakav web kakav je trenutno.


Pa i nije bas logicno.
Zar MS kao vodeci proizvodjac sw-a treba da se vodi po dizajnerima?
MS ima naviku da tjera svoju politiku jer ima veliku popularnost i onda smatra da su ostali manjina. Ako je W3 nepristrasno tijelo koje je formiralo propise zasto onda svi proizvodjaci web browsera ne bi postovali tu specifikaciju ?
Pogotovu sto MS namece instalaciju svog web browsera u OS.
A sta ako neki dizajner napravi sajt po W3 specifikaciji i taj sajt se ne vidi u IE?
Sta onda on moze da radi ? Nista, da sjedne i place.


:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

truck_kitty
Mala Atina

Član broj: 40271
Poruke: 1
*.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dva lepa demoa23.11.2004. u 23:26 - pre 236 meseci
pa, kako god okrenete, cesto se ovakva situacija pretvori u raspravu "obozavatelja" IE, i svih drugih.... :)
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Dva lepa demoa23.11.2004. u 23:45 - pre 236 meseci
Ne verujem da postoje obožavatelji IE. Postoje samo neinformisani korisnici.

Nego, onaj drugi demo je ODLIČAN! Od sada ta adresa postaje moj standardni argument u sličnim raspravama (već vidim neke članove [es]-a kako se hvataju za glavu).

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Bambino
Wien

Član broj: 5088
Poruke: 30
*.36.11.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Dva lepa demoa03.02.2005. u 18:52 - pre 233 meseci
Ovo je super , nego kako to da se u Operi ne vidi , ja koristim operu 7.54 i super vidim stranicu, transparentna je i mogu da vucem sunce koliko hocu.
Mozda se radi o nekim starijim verzijama.
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Dva lepa demoa03.02.2005. u 20:08 - pre 233 meseci
Opera je za razliku od IEa nastavila da se razvija.

IE je bajat, prekrpljen (od zakrpa se ne vidi odelo) i jednostavno zastareo proizvod (sa obsolete pečatom).
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Dva lepa demoa

[ Pregleda: 6025 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.