Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opcije - objasnjenje za pocetnike

[es] :: E-Poslovanje :: Opcije - objasnjenje za pocetnike

[ Pregleda: 3317 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anpasan

Član broj: 42103
Poruke: 12
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Opcije - objasnjenje za pocetnike15.07.2005. u 21:01 - pre 228 meseci
Imam zelju da trgujem opcijama, ali su mi mnoge stvari oko toga nepoznate ili nejasne. Da li neko ima volje i vremena da objasni najosnovnije stvari, kako se ove transakcije izvode, tj. kako se odvija taj proces i zatvara jedan krug (kupovina-prodaja). Napisacu kako ja to zamišljam:

1. Otvori se depo u banci
2. Ode se na neki sajt gdje se vrse transakcije opcijama
3. Izaberem jednu npr. Call-opciju (npr. 100 x $2 = $200) i kliknem na \\\„Buy\\\”
4. Banka mi skine sa konta kommision (npr. $20) i iznos za kupljene opcije $200. Znaci saldo na kontu mi je umanjen za $220, a u depou imam Call-opcije u vrijednosti $200.

I šta sad? Ako se ta opcija odnosi na akcije (npr. 100 x $50 = $5000) i ako vrijednost tih akcija u međuvremenu poraste za 10% na $55 tj. $5500 ukupno, ja imam pravo da ih kupim za $5000, ali ne znam od koga, tj. kako i da ih prodam za $5500, ali ne znam kome i kako. Šta ako niko neće da kupi te akcije po toj cijeni od mene?

Imam još dosta pitanja, ali odgovor na ovo gore bi mi mnogo pomogao u razumijevanju ove vrste transakcija.

Hvala unaprijed na odgovorima.

[Ovu poruku je menjao anpasan dana 15.07.2005. u 22:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anpasan

Član broj: 42103
Poruke: 12
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Opcije - objasnjenje za pocetnike18.07.2005. u 20:26 - pre 228 meseci
Ja bih ove transakcije vrsio na Eurex-u preko moje banke u Svajcarskoj i ona bi mi bila broker. Tu vazi evropski sistem, tj. exercise je moguće samo na expiry date.

Sad me interesuje ovo:
recimo imam jednu Call-opciju koju sam platio $200 za kupovinu akcija po strike price $20. Kad dodje expiry date, vrijednost tih akcija je npr. $30. Moja Call-opcija mi daje pravo da kupim 100 takvih akcija za $2000, a onda da ih prodam za $3000. Zaradio bih $1000 - $200 - kommission. Ali ne znam kome bih ponudio tj. prodao te akcije tj. ko bi ih kupio od mene. Možda će svi cekati da te akcije ponovo padnu, pa da ih tek onda kupe po nizoj cijeni

Ili ovaj slučaj: ja nemam $2000 da kupim akcije po strike price i htio bih da prodam Call-opciju (SELL_TO_CLOSE). Platio sam je $200 + kommission. Po kojoj cijeni mogu sad da je prodam, tj. gdje mogu da vidim koliko se placa za tu moju Call-opciju?


[Ovu poruku je menjao anpasan dana 18.07.2005. u 21:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Opcije - objasnjenje za pocetnike21.07.2005. u 11:02 - pre 228 meseci
Zaista nemam nikakvog iskustva sa opcijama, mislim da se kod nas njima cak i ne trguje.

Samo zdrav razum mi govori sledece: na dan isteka tvoje call-opcije, ti mozes da realizujes istu po ceni akcije koja je tog dana, ali realno mislim da mozes da ponudis i manje (u tvom slucaju 29$ po akciji). To ti omogucava da imas sigurnu realzaciju, jer onome ko kupuje se vise isplati da kupi po manjoj ceni.

Kako da znas ko ce da kupi ne bi trebao da bude tvoj problem, vec problem tvoje brokerske kuce koja realizuje transakciju. Na kraju tebe ni ne zanima ko kupuje, vec samo u kom trenutku i po kojoj ceni dajes nalog svojoj brokerskoj kuci za prodaju.

Sto se tice prodaje same call opcije, zavisi od toga koliko ona u tom trenutku vredi. Ako pretpostavimo da je doslo do skoka kao u prvom primeru, relano je ocekivati da ti mozes da prodas opciju za vise od cene po kojoj si je kupio + provizija.

Meni se cini da sve nedoumice koje ti imas su zapravo informacije koje je duzna da ti pruzi tvoja brokersa kuca.

Ukoliko si vec resio celu situaciju, bilo bi lepo da napises odgovor, mene bi zanimalo da naucim nesto novo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Opcije - objasnjenje za pocetnike21.07.2005. u 13:55 - pre 228 meseci
Najbolja objasnjenja za berzanske termine mozete naci na http://invest-faq.com/

Konkretno pojasnjenje opcija:
http://invest-faq.com/articles/strat-put-buy-stock.html

[Ovu poruku je menjao ventura dana 21.07.2005. u 14:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anpasan

Član broj: 42103
Poruke: 12
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Opcije - objasnjenje za pocetnike21.07.2005. u 20:59 - pre 228 meseci
Hvala vam na odgovorima.

Iako sam napisao naslov "Opcije - objasnjenje za pocetnike", mozda je trebalo da napisem "...totalne (dibidus) pocetnike". Htio sam samo da neko objasni tehniku kupovine i prodaje opcija, bez onog "ako ovo, onda ..., ako ono, onda ...". Znaci, samo ono najosnovnije, tj. tehniku (proces) kupovine i prodaje. Da li to ide otprilike ovako:

1. Tamo gdje je moguce kupiti opcije, vjerovatno postoji i dugme "Buy". Izabere se jedna opcija i klikne na "Buy".

2. Sad pretpostavljam, kupljena opcija se nalazi u mom Depot-u u mojoj banci tj. kod Broker-a. Zbog toga sto do sada nikad nisam kupio ni jednu opciju, ne znam da li u Depot-u postoji negdje nekakvo dugme ili link "Sell". Ako postoji, a trebalo bi da postoji, onda mi je ono najosnovnije jasno. Markiram opciju u Depot-u i kliknem na "Sell". Ali ako ne postoji, onda ne znam gdje, kako i kome bih prodao (SELL_TO_CLOSE) tu opciju.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Opcije - objasnjenje za pocetnike

[ Pregleda: 3317 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.