Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??

[es] :: Elektronika :: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??

[ Pregleda: 13549 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??11.08.2005. u 18:11 - pre 226 meseci
Evo što mislite od ideji da transformator od aparata za zavarivanje koristim za inverter 24V (dva akumulatora) na 220AC.
Budući da nikada nisam imao priliku rasklopiti jedan i pogledati sekundarne niskonaponske namotaje od trafoa, što mislite dali je ovo moguće! Jer jako me privlači recimo imati inverter snage 2500W a cjeli aparat za zavarivanje ne košta više od 50€.

Hvala i pozdrav!
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
195.252.85.*



+4 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??11.08.2005. u 20:16 - pre 226 meseci
S obzirom na snagu i struju koju bivukao tj koliki akumulatori su ti potrebni i izlaznu lektroniku mislim da ti je jeftinije kupiti agregat
pozdrav
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??11.08.2005. u 20:51 - pre 226 meseci
Ma nije to tako skupo, kada pogledam cjene invertera koji su sada na tržištu, konkretno inverter 12V na 220V > 1000W ti je 300€!!!
A ako isti ili još jači mogu napraviti za nekoliko puta manju cijenu mislim da se isplati.
Što se tiče agregata prijedlog je u redu ali ja i više volim invertere. Agregat je riješenje za mjesta gdje nema uopšte struje ili su restrikcije duže od 2-3 dana, a meni ovo treba za solarni sistem i za ljetne nestanke struje, kao ups za kompjuter, privremeno skladištenje struje s mini elektrane na vjetar.

Konkretno najskuplje od elektronike što bi koštalo bili bi izlazni tranzistori koristio bih 32kom. IRF540, u svaku granu po 16 kom a mogu ih nabaviti za 0,5€ što mi se čini povoljno.

Ma nije problem za akumulatore neću ja koristi punu snagu pretvarača.
Problem se javlja kod induktivnih trošila kao frižider. Npr. obični frižider ne prelazi snagu veću od 100W ali da bi ga pokrenuo potrebno ti je višestruko veća snaga, bez 800W neće ići lako.

Pozdrav!





 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??11.08.2005. u 21:21 - pre 226 meseci
Ovo lici na "jos tri tocka, karoserija i motor i evo auta".

Nemoj da se ljutis, ali zasao si duuboko u "energetsku elektroniku" . Sa tranzistorima, je u ovom delu Evrope, profesionalno uradjen invertor oko700-800W. Naravno na feritnom jezgru transformatora, sa "poludigitalnim" generisanjem sinusoide. Takozvani generator zvona (za starije centrale)

No to nema veze. Sa tim trafoom, tesko da mozes uopste nesto tako da uradis. Elem, to je posebna vrsta (posebno projektovan) za rad u "kratkom spoju" sa jako malim izlaznim naponom i jako velikom strujom, oko par volti i oko stotinak do 200A, zavisno od snage (moj kucni je 170A, da ne cepidlacimo).

Znaci, tiristori bi resili problem, uz premotavanje trafoa (to ti ne zelim). Pri tome, za 1KW na 24V srednja struja primara je oko 50A, u piku bar jos toliko.

Kada se sve sabere, potreban hardver, potrebno znanje, i kolicina posla, preporuka je radnja i pazar gotovog.

Ili bar da vezbas sa modelima 100-200W. Davno je u SAM-u bila shema invertora za centralno (dve verzije) sa torusima, tranzistorima, i generatorima cetvrtki, ali i to ako se pazljivo ne uradi, popucase svi tranzistori u grani, koliko god da su jeftini. Dodaj i cenu za dobar hladnjak koja i nije mala.

Podseti se samogradnje pojacala. Tranzistori, pa i oni od 50$ komad su najjeftinija stavka. A pojacala kostaju od 50€ do koliko hoces.

Veci je "skok" u konstrukciji sa 200 na 300W, neki put, nego sa 50W na 200W. A tek kilovat..

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
195.252.85.*



+4 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??12.08.2005. u 06:59 - pre 226 meseci
Ja sam na ovom forumu prenekoliko nedelja postavio semu invertera , tema je bila koliko se secam E55 na 12v ili tako nesto. Taj inverter je dosta solidan i ima softstart tako danemas udarnih struja
pozdrav
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??12.08.2005. u 13:17 - pre 226 meseci
Ma nije meni problem za inverter. Inverter je gotov i radi se o sklopu koji koristi baš taj SG3525 ali u malo drukčijoj shemi nego onaj s onog linka. Već je problem što npr. torusni tranzsformator od 300W košta 30€ i još ga nisam nabavio a trafo od zavarivača me privukao zbog svog velikog odnosa cjena/snaga. Znači što se tiče samog pretvarača samo mi još fali trafo, a sam pretvarač ima također soft, automatska regulacija izlaznog napona s povratnom vezom (stabilan izlazni napon bez obzira na opterećenje). Za 12V verziju ide transformator 2X 10,5V. I ima još jedan detalj koji je vrlo važan s jedne i druge strane transformatora treba staviti nakakvu prigušnicu za naponske špiceve koji se mogu javiti pri radu. Na početak je važno staviti jedan kondezator npr. 10uF 100V između bifilarnih namotaja
i na izlazu može varistor 250V. Ako se ovoga ne pridržavamo možemo lako upropastiti transformator.

Mislim da ova moja shema ima bolji koncept od one s linka, ako nekoga zanima mogu postovati ovdje.

Znači mene intersuje dali su sekundarni namotaji od transformatora pogodni za ovu prepravku 21V X 2 bifilarno!

Molim još komentara!
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??12.08.2005. u 13:53 - pre 226 meseci
Evo i sličica.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??13.08.2005. u 19:10 - pre 226 meseci
Javita mi ako uspete da firmirate sinusoidu (pribliznu) sa kondenzatorcicem, i ako se "zastitite" sa varistorom na 300W(moze i na 100W), zivo me zanima.

Poz.
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??13.08.2005. u 19:48 - pre 226 meseci
@Vladd na većini aparata za zavarivanje sam vidio da se može mjenjati struja zavarivanja s prekidačem koji se okreće, mislim da je na slici ono u sredini. Znači pitanje, zanima me kako se ta struja mjenja ili na kojem principu radi to mjenjanje.
Predpostavljam da je sekundarni namotaj ima više izvoda pa se s prekidačem prespaja. Konkretno kako se mjenja kod ovog gore?

Hvala, pozdrav!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??14.08.2005. u 01:06 - pre 226 meseci
Od modela do modela. Nekada je posojala rucica sa osovinom koja je pomerala deo jezgra, regulacija radjena sa zasicenjem jezgra trafoa. Tesko da prekidaci (preklopnici) u sekundaru mogu da podnesu struju zavarivanja, i sami bi se zavarili. Regulacija se radi u primarnoj grani, pa sada, kako odluce. Mogu da prespajaju neke izvode, da prave kratkospojene namotaje u primaru, i da "trose" deo energije jezgra, mogu da "prevezuju" primar na veci ili manji broj zavojaka i da limitiraju izlaznu struju na manju ili veccu vrednost, a neki "aparati" imaju i tri ili cetiri izlaza na sekundaru.
U sekundaru ne verujem da intervenissu, neki su trafoi motani sa debelom bakarnom trakom, mislim da bi preklopnik bio bar velicine trafoa.

Poz.
 
Odgovor na temu

maliradoica

Član broj: 28798
Poruke: 16
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??16.08.2005. u 07:31 - pre 226 meseci
Kod nekih modela se radila promena PRESEKA magnetnog senta(pomeranjem dela jezgra),kod nekih se radila regulacija preko namotaja primara ili sekundara(izvodi) pa su soficistiraniji imali reg. preko zasicenja(poseban namotaj).Koliko ja vidim najveci problem bi kod tog copera bio histerezis jezgra jer ne zaboravi sustina rada trafoa za varenje je ogranicenje struje kratkog spoja koja ide na kvadrat u jed.vremena,pa
se koriste limovi sa vise silicijuma te kod strujnih pikova(fetova u izlazu) bi dobio
ko zna sta.Pa jos ako ti je potrebno tacno 50HZ...Probaj uostalom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Trafo od zavarivača koristit za DC/AC inverter!??

[ Pregleda: 13549 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.