Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?

[es] :: Nauka :: Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?

[ Pregleda: 5699 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivaiva
Ivana Cuskov Ivanova

Član broj: 66185
Poruke: 1
62.162.197.*



Profil

icon Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?29.08.2005. u 11:51 - pre 227 meseci
Koji uredi imaju joniziracka zracenja?
Dali i PC ima joniziracko zracenje?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?29.08.2005. u 14:35 - pre 227 meseci
Za jonizujuće zračanjene potrebna je jačina električnog polja od minimum 3kV/m. To je situacija koja se naziva probijanje dileketrika (laički rečeno - dielektrik je izolator) pri kojoj dolazi do 'curenja' polja u prostor u okolini izvora, pri čemu se atomi dileketrika jonizuju a dielektrik samim tim postaje provodan. Ukoliko dileketrik nije vazduh, on obično ima neku malo provodnost a probijanje obično dovodi do kvara, topljenja ili isparavanja npr.

Najočigledniji primer jonizujućeg električnog polja su munje. Napon izmedju oblaka i Zemlje u trenutku pucanja groma je reda veličine nekoliko desetina kV. U kompjuteru definitivno ne postoji ništa što ni izbliza doseže te vrednosti, a ni frekvencije nisu dovoljno visoke za tako nešto.

Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?29.08.2005. u 15:03 - pre 227 meseci
Citat:
cicika: Za jonizujuće zračanjene potrebna je jačina električnog polja od minimum 3kV/m.

Zar nije 30kV/cm? Ne secam se, davno sam radio OET ali 30kV/m mi izgleda previse malo jer bi to znacilo da na visokim vodovima stalno ima curenja struje. Znam da kod diode ili tranzistora u depletion region (zaboravio sam kako se to zove na srpskom) na pn spoju je elektricno poslje reda 15-20kV/cm (tako je bilo u Cajinoj knjizi) pa onda je sigurno potrebna jacina polja veca od toga.

[Ovu poruku je menjao srki dana 29.08.2005. u 16:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?29.08.2005. u 20:18 - pre 227 meseci
Da, da, u pravu si. Zapravo 3MV/m :)

Još kao napomenuh da elektronske komponente teško mogu da dosegnu te vrednosti
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Dali i kompjuter ima joniziracko zracenje?

[ Pregleda: 5699 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.