Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako napraviti pojacalce?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: kako napraviti pojacalce?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7270 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.108.eunet.yu.



Profil

icon kako napraviti pojacalce?11.09.2005. u 16:54 - pre 225 meseci
iz kataloga radio kluba u ponudi je nekoliko pojacala, a mene zanima da li su dovoljno dobri, da li odgovaraju za upotrebu u kolima?
dvoumim se izmedju dve varijante:
1. 2x40w;
2. 150w prema RCA

ili je moguce da neko ima kvalitetniju semu i isto tako jeftinu?

pozdrav

p.s. ova druga sema, RCA znaci kaci se na RCA izlaz Head Unita i isporucuje 150w jednom subwooferu?
prva varijanta se kaci na dva kanala HU-a i isporucuje 40w svakom od dva subwoofera?
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?12.09.2005. u 15:30 - pre 225 meseci
p.s ovo RCA znaci da ga je razvila firma RCA koja je ranie bila vrlo vrlo vredna postovanja. Pomesao si to sa RCA konektorima.

 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
195.252.86.*



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?13.09.2005. u 01:13 - pre 225 meseci
2X40W sa tda 8560q - ja sam radio to za kucu i mogu da ti kazem da sam se golemo razocarao. Pojacalo ima jako lep bass - bar se meni subjektivno svidja - ne boji ga mnogo - visoki su tu i tamo ok mozda cak i malo prenaglaseni - ali i to je stvar ukusa - ali srednji tonovi UZAS - kao da ih nema - ali za te pare je ok jer jeftinije a prostije i lakse ne moze. Za ovo drugo ne znam.
Poz!
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?13.09.2005. u 11:20 - pre 225 meseci
bass mi i treba :) konkretno za to pojacalo je potrebno praviti
invertor, posto bi ga postavio u kola?
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?13.09.2005. u 14:03 - pre 225 meseci
Izvinite sto se mesam, ali RCA pojacalo o kome pricate, je namenjeno za kucnu upotrebu koristi napajanje od max +-50V, znaci simetricno napajanje , znaci treba vam onda konvertor napona 12/+-35VAC.Tacno to je firma koja pravi i pojacala, a tranzistori su 2N3055 i MJ 2955 upareni,inace moj savet ti je prvenstveno i veoma!!! bitno da uzmes zvucnik-subwoofer ili ti bas, sa dobrom efektivnoscu, odnosno, nije problem ako je bas 40Hz pa i 50Hz-donja granicna frekvenca, vec da ima efektivnost od 94db pa vise recimo 97 db, pa ces onda i sa pojacalom od 25WRMS imati odlican i jak bas, ili ako uzmes TDA8560Q koje daje 40W ali na 2 oma opterecenje-na 4 oma daje samo 25W,drugo mislim da nemozes TDA 8560Q da pravis u mostnom spoju jer je vec napravljen u mostnom spoju, tako da ti ostaje varijanta da uzmes 4 basa, pa po 2 vezes paralelno na jedan kanal i druga dva paralelno na drugi kanal i onda dobijas snagu od 2X40W/ na opterecenje od 2 oma,mozda je to mnogo novca ali sve sto je dobro kosta, a evo ti recimo primer dobrog zvucnika i to iz ITC-a
ITC
RTO WR-200 bas/woofer
papir 75/100W 40Hz-5kHz 95 db 16 eura.(ustvari oko 1300 din) imas njihov sajt na netu.Evo na ovom sajtu mozes naci nesto o pojacalima i zvucnicima za kola-na srpskom je,procitaj obavezno o efikasnoscu zvucnika-pod zvucnici
www.Jovovic.com

Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
195.252.86.*



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?13.09.2005. u 16:33 - pre 225 meseci
Kakav invertor covece, pa to pojacalo ti radi na 12V - mislis na RK8560?

@pigoza

Slusaj teoretski si upravu ali ti nisi cuo ovo pojacalo. Ja ga teram na zvucnike od 6 Ohma
tj terao sam ga, i nisam smeo da ga pojacam preko 1/2 u sobi od 15 m^2 (a koliko bi to bilo nekih 15W otprilike), tih 25W u kolima je prejako veruj mi - Evo konkretnog primera ja u svojim kolima drzim 5.1 kinyo pojacalo 4x3W + woofer 15W. Ja ni to pojacalo nisam ama bas ni jednom pojacao preko 2/3 a i to retko jer kad pojacas do pola ti ne cujes nista i nikog u kolima - a kamoli motor (ne znam -> ja volim da cujem motor).
Za efikasnost si potpuno upravu sajt sam video ali moram da kazem da ni to nije kriticno tako - 91-93db eff. bi bilo sasvim dovoljno - naravno sto vise to bolje ali to kosta.

[Ovu poruku je menjao Guertch dana 13.09.2005. u 17:41 GMT+1]
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?14.09.2005. u 10:04 - pre 225 meseci
covek kaze da to pojacalo od 2x40w radi na 12V, a znaci caka je u
omazi...i cela stvar pada u vodu. Mislim da nemam bas mnogo volje a ni
para da uzimam 4 bassa.
Pitanje je koji su TS parametri RTO zvucnika koji si naveo, a i ta
efikasnost je pitanje, na papiru pise, ali... U kakvu kutiju upada taj
zvucnik? Ako bi lepo radilo na 25w, znaci da bi sam HU mogao da gura
dva RTO zvucnika (ako uzmem dva kanala sa HU Pioneer4700). Posle
bi uletelo i neko jeftinije pojacalo-polovno.
Jedan decko je napravio kutiju od dva Ei Nis bassa AZ880 (mislim da
nisam omasio oznaku, inace 8", 4oma) i sve to bacio na dva kanala sa
HU-a. Kako bi se snasao RTO?
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
195.252.86.*



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?14.09.2005. u 17:37 - pre 225 meseci
Mislim da jeftinije pojacalo ne mozes da nadjes - a mozda gresim. Nisi shvatio, ja sam pojacalo pustao na 2x6 Oma i radilo je onako kako sam opisao sto znaci da bi na 2x4 Oma radilo jos bolje!

Za most nisam siguran mislim da moze ali ne znam! Ako ti znaci i ako to ne radis bas odmah - ja sam planirao da pravim woofer za kucu od ovog pojacala i da vezem kanale u most pa ako to uradim pre nego ti pocnes rekao bih ti da li moze i kako je.
Pozdrav!
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?14.09.2005. u 19:07 - pre 225 meseci
Prvo izgleda vi mene ne razumete,Pojacalo RCA odnosno kit iz radio kluba je audio pojacivac koji se napaja sa simetricnim napajanjem od +-50V, ako ste hteli da ga napravite i prikljucite za kola onda mora da napravite konvertor napona, ili ga zovite pretvarac napona sa 12V koliko iznosi napon na akumulatoru na potrebni napon pojacala a to je +-50V,zato treba konvertor ili ti pretvarac napona, Dali razumete srpski covek je u postu napisao:
iz kataloga radio kluba u ponudi je nekoliko pojacala, a mene zanima da li su dovoljno dobri, da li odgovaraju za upotrebu u kolima?
dvoumim se izmedju dve varijante:
1. 2x40w;
2. 150w prema RCA
.... to su dva razlicita pojacala, jedno je namenjeno za upotrebu u kolima a drugo za kucnu upotrebu.
a to oko efikasnoscu, niski zvucnik Ei Nis bas AZ880, koliko ja znam ima efikasnost od 89dB, u slucalu da uzmes RTO WR200, on ima efikasnost od 94db sto je dva puta vise, znaci na isto pojacalo koje god da stavis, ovi zvucnici od 94db cuce se 2X jace od Niskih basova!!!, jer da bi se isto culi ti treba te iste zvucnike(Niske)da prikljucis na pojacalo od 100WRMS!!!, da to nije sala to ti je fakt, jer su zvucnici manje osetljivi i za istu glasnocu-jacinu u dB, jer to cuje ljudsko uvo a ne wataza, koja samo oznacava koliku energiju-snagu moze zvucnik da da a da se ne unisti-mislim na max.snagu.Svi se bacakaju sa snagama zvucnika i pojacala a kakvo je iskoriscenje njihovo-to se precutkuje.
Pitao si kako ce se cuti RTO zvucnici, prvo pretpostavljam da je taj decko Niske zvucnike stavio u kompresionu kutiju-jer su za nju prihvatljiviji, a za kola se ipak koriste bas reflex kutije, jedino ako hoces HI-FI, i ne smeta ti malo slabiji bas onda moze i kompresiona kutija-mislim da ipak zelis jaci bas, a TS parametri pa nazoves ITC, dacu ti telefon ako zelis i trazis uz zvucnik da ti posalju i parametre zvucnika, ipak je RTO renomirana firma-bez obzira dali sada radi ili ne,ili ces to naci na internetu, ili pak zamoli nekoga na sajtu-forumu ako zna parametre za taj zvucnik a na kraju ti i ostaje da sam izmeris i izracunas to , imas na Borinom sajtu kako se to radi. I jos nesto mislim da je smesno uporedjivati Niske zvucnike i RTO, ipak su RTO marka za Nislije, zao mi je i ja bih volio da nasa industrija bude vodeca u svetu, ali mi smo ipak jos uvek u 80-im godinama, a ovo je 2005.,zar nemislis da je svet otisao daleko ispred nas, a i gde imas u svetu da kupis Niske zvucnike-ako su tako dobri, a nisu bas ni tako jeftini, mislim sto ih nema,....eeeh kad bi baba bila devojka, a jugo bio porche.
Srecno, i sta mogu da pomognem tu sam.
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.227.eunet.yu.



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?14.09.2005. u 20:54 - pre 225 meseci
@Guertch sacekacu naravno da probas, jer ne zurim i ne srljam, razlog je sto nemam mnogo para pa sam prinudjen ovako da radim.
Ja sam zainteresovan sada za varijantu pojacala 2x40w, jer ne treba mi mnogo jace pojacalo, a ovo je dosta jeftino + radi na 12V.
Ostaje da saznam jos pojedinosti o njemu, kako, sta, gde, a potom da pocnem sa gradnjom. Naravno, ja cu naruciti radio kit
jer ne znam da pravim plocicu. Nakon sto ja to napravim, dacu nekom strucnijem da proveri-za svaki slucaj. Ali, hocu da naucim
sto vise mogu, da ne bih odustao na pola puta zbog ne znanja. Neko ce reci da odustanem odmah, ali poenta je da saznam i naucim sto vise, a ne da
negde ostavim pare i ne znam nista o tome.
I sajt jovovic.com sam odavno procitao i sasvim mi je jasno ovo u vezi db-a, pa eto nisam ni pitao za wate:-) Upravo decko koji je pravio kompresionu
kutiju od Ei zvucnika je uocio gresku. RTO nema 94db, vec 90. Takodje je i ovaj zvucnik uzimao u obzir pre gradnje, ali je na kraju Ei zvucnik se pokazao boljim.
I ja bih radije kupio bass sto vece efikasnosti za male pare... i takodje voleo bih bass reflex, ali avaj money money ;-)

http://www.vekoy.com/product_i...ceb32c1e82b37ad020c531eac561c0

http://www.ratho.com/wg5/nav11.htm

[Ovu poruku je menjao pimpBOY dana 14.09.2005. u 21:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
*.beotel.net.



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?14.09.2005. u 21:55 - pre 225 meseci
Ako ti nesto znaci to je moje prvo pojacalo i napravio sam ga bez ikakvog predznanja (naravno KIT sam i ja uzeo) - osim sto sam znao da lemim, a tek sam posle naucio nesto vise.
Jel si razmisljao mozda da kupis neki SAL woofer. Kao sto sam vec spomenuo ja cu kupiti jedan - jos nisam odlucio koji - kazu da je dobar odnos cena-kvalitet mada na db zaboravi kod njih.
Evo ti link elemente - njihovog zastupnika kod nas:
http://www.elementa.co.yu/yu/index.php
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?15.09.2005. u 15:46 - pre 225 meseci
znaci mnogo je jednostavno sastaviti to pojacalo, samo ono ima 2
izlaza na 2Oma?
necu SAL, radicu sa Ei bassom jer bolji je od SALceta
 
Odgovor na temu

stefan123
Stefan Mihailovic
Podgorica

Član broj: 61191
Poruke: 465
*.crnagora.net.

Sajt: www.monte-audio.com


Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?16.09.2005. u 18:45 - pre 225 meseci
I SAL i EI su slicni i po kvalitetu i efikasnosti ali je Ei skuplji.Zasto si bas navalio na ta dva iz RK kad ima projekata sa IC koliko hoces.Svi su jednostavni i jeftini a i lako nabavljivi djelovi.
Pigoza sta pricas.Kako napajanje +-50V a snaga 2X40W.Pojacalo sa tolikim napajanje bi moglo da da 2X130W(naravno ne mislim na ovo vec npr. Borin Legend).To je glupo i skupo pravit.
Sto ne napravis ovako.Napravis dva mono pojacala RK 3980 (ima 80W).Dva takva pojacala prikacis na dva zvucnika npr. SAL AHX od 20cm,25cm ili 30cm ili neki slicne EI-ove.Ovo pojacalo je oko 7.5E.Znaci oba oko 15 E.

Pozdrav.
www.monte-audio.com - Prvi crnogorski Audio forum
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?16.09.2005. u 20:38 - pre 225 meseci
Pojacalo sa TDA ili LM kolom ce uvek i pouzdanije i kvalitetnije raditi od bilo kog kita iz RK. I sa jednim i sa drugim je moguce postici sigurnih 50-tak W na 8 oma ili do nekih 80W na 4 oma.
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
*.beotel.net.



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?16.09.2005. u 20:54 - pre 225 meseci
Zanima me 1 stvar ovog pojacala - tda8560q je vec u BTL spoju zanima me da li mogu da se ta 2 kanala spoje u 1 pomocu npr ovoga: http://sound.westhost.com/project14.htm
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?16.09.2005. u 21:10 - pre 225 meseci
Dao sam ti odgovor pod temom "Obrtac faze..."
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?16.09.2005. u 21:10 - pre 225 meseci
Ne možeš spajati pojačalo koje je već u mostu ponovo u most. Već je o tome bilo reči hiljadu puta...
 
Odgovor na temu

pimpBOY

Član broj: 57085
Poruke: 31
*.181.EUnet.yu.



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?17.09.2005. u 00:00 - pre 225 meseci
@ stefan123 Hm, nije tu vise vazna cena, jer sva pojacala iz rk nisu skupa. Vaznije je osmisliti pravu i mogucu
kombinaciju. O varijanti sa dva pojacala nisam razmisljao, kako se dva pojacala kace na HU? RK3980 je takodje na 2Oma?
Trenutna kombinacija: 2RTO bassa(ili Ei) na jednom 2x40w ili na dva pojacala RKIT3980?
Imam jos jedno pitanje, kako bi neko od ovih pojacala radilo sa Kenwoodom 12"kfc3009 ili 10"?

@10XB "Pojacalo sa TDA ili LM kolom ce uvek i pouzdanije i kvalitetnije raditi od bilo kog kita iz RK. I sa jednim i sa drugim je moguce postici sigurnih 50-tak W na 8 oma ili do nekih 80W na 4 oma."
ubaci neku semu, nesto, bilo sta, da se vidi ovde da li je bolje od RK za ove kombinacije. Ili navedi neku svoju kombinaciju?

pozz!
p.s. dobra tema i za ostale koji zele nesto da naprave
 
Odgovor na temu

Guertch
Dupe Sveta/Beograd/Vracar

Član broj: 57903
Poruke: 269
195.252.87.*



Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?17.09.2005. u 03:37 - pre 225 meseci
Proko ti rece ne moze, a Bora rece moze - ili sam se ja pogubio? Boro pojasnite malo please!
Dont just die, die trying!
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: kako napraviti pojacalce?17.09.2005. u 10:58 - pre 225 meseci
Nisam primetio da je Boro rekao da se pojačala mogu u nedogled spajati u most. On je malo preterao sa snagom, jedino ako je mislio ukupno pojačanje (zbir oba kanala), i da se pojačalo napaja sa 18V, što je na granici izdržljivosti.
Pojačalo ne može da da veći napon na izlazu, od napona napajanja. To je tzv. vršna vrednost napona, i to se deli sa 2V2 (dva korena iz dva), da bi se dobila efektivna vrednost (sinusnog) napona.
Dakle, 18V / 2,82 = 6,38Veff
Zatim, po obrascu za snagu P = U(na kvadrat)/R
dobijamo 10W za 4 ohma, i 20W za 2 ohma.
Pošto se radi o pojačalu koje je spojeno u most, napon na svakom izlazu može biti u rasponu od 0 do 18 V, i pošto je signal u protivfazi, ukupan napon na izlazu je dva puta veći. Iz toga izlazi da za opterećenje od 4 ohma imamo snagu (sinusnu) 40W
dok za 2 ohma snaga je 80W.
Za 8 ohma snaga iznosi svega 20W.
To su teoretske vrednosti, jer u praksi nije preporučljivo napajanje na granici dozvoljenog, a sem toga nijedno pojačalo ne daje napon na izlazu u granicama napajanja, već je on manji za pad napona na tranzistorima (u zavisnosti od šeme, to može biti od 0,5 pa do nekoliko volti).
U ovoj (fabričkoj) tabeli je proračun rađen za napajanje 14,4V, i tu samo treba dodati za 8 ohma = 13W

Za 2ohma nije 50W, zato što su veći gubici na tranzistorima zbog veće struje koja prolazi kroz njih. O kvalitetu i sprege između pojačala i zvučnika ne treba ni pričati.
- I još jednom objašnjenje (od mene poslednji put):
Svako obično pojačalo ima jedan izlaz, i zvučnik se drugim krajem spaja na polovinu napajanja, ili na masu, preko kondenzatora. Tako se napon na zvučniku kreće od minusa pa do plusa napajanja, i ništa preko toga (čak i manje!). Tako nije problem izračunati snagu, kao što sam gore objasnio.
Spajanje u most znači sa druge strane zvučnika, umesto mase dodati drugo pojačalo, koje će dati signal u protivfazi.
Tako se dobije napon na zvučniku dva puta veći od predhodnog, a snaga je četiri puta veća.
Ako je to već urađeno, kako mislite to uraditi još jednom?



[Ovu poruku je menjao Proko dana 17.09.2005. u 12:09 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: kako napraviti pojacalce?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7270 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.