Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nevreme na Bezanijskom groblju ?!

elitemadzone.org :: MadZone :: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12435 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 763
*.ca.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 15:51 - pre 225 meseci
Sta bi to juce na bezanijskom groblju, nisam trenutno bio tu inace zivim u blizini. Na TVu je bilo nesto ali nisam video. Ako neko zna nesto vise...
Neki prirodni fenomen, tornado ili sta. Moje kimsije koje zive 100m od groblja nisu nista cudno videli, blagi vetar mozda, a izvestaji sa TVa sa uspanicenim posetiocima groblja, usplahirene babe, prevrnute kante...
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
212.200.125.*



Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 16:41 - pre 225 meseci
pa bas da je i 'blagi vetar' i nije .... podigao je ceo kontejner, porusio neke spomenike itd. sve u svemu, imali su oni razloga za paniku ...
 
Odgovor na temu

Djalama

Član broj: 67857
Poruke: 7
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 16:50 - pre 225 meseci

Da,da,vetar, to se neki vandali izivljavali

Obrisan nepotreban citat. Hint: pravilnik

[Ovu poruku je menjala cicika dana 16.09.2005. u 02:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 763
*.ca.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 17:15 - pre 225 meseci
Mozda je thread za NAUKU ?!
"podigao kontejner...", to sam sad i ja cuo, ali kako je to moguce (ako se desilo) da samo par stotina metara dalje nema tako intenzivnih manifestacija ?!
Jel bilo neko "zvanicno saopstenje" povodom toga, gde je neko objasnio o cemu se radi ?
Mislim, za dizanje kontejnera i obaranje spomenika je potreban uragan ili tornado...
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
212.200.125.*



Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 17:21 - pre 225 meseci
Citat:
Djalama: Da,da,vetar, to se neki vandali izivljavali :)


Pa da, ja kad sam video slike vise mi je na to licilo.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 17:39 - pre 225 meseci
Dakle posto se razumem u meteorologiju da objasnim sta se desilo.

To je bila pijavica i to kopnena pijavica tzv.tromba.To je vetar koji je u svemu identican tornadu samo sto je manji i manje snage.Da,pijavica moze da prevrne kontejner da usisa coveka,odnese krov,i slicno.Pijavice se kod nas desavaju uglavnom u Vojvodini i na primorju.Za nastanak pijavice je neophodn oblak Cumulonimbus,moze i jednocelijski(kao sto je bio juce) ali je veca verovatnoca da nastane iz visecelijskog i supercelijskog.
Pijavica moze da bude precnika od samo par metara do oko stotinak metara razlicitog oblika,nekad se i ne spusti do zemlje,tada se to zove funnel cloud.
Jacina pijavice se meri prema fujita skali i to od F0 do F5,stim da kad je jacine F3 i vise tad je to tornado ma kog da je precnika.Mada i oni F0 i F1 mogu da budu tornado,mislim to je jedna te ista pojava,samo je pitanje kako cemo da je zovemo dal pijavica ili tornado(jaci tornado nastaju iz supercelijskih oblaka).
Dakle skala fujita je ovakva:
F0=64-116 km/h
F1=117-179 km/h
F2=120-253 km/h
F3=254-332 km/h
F4=333-419 km/h
F5=420-512 km/h
forumula po kojoj se racuna F je
BV= 6,30(F + 2)^1,5
BV je brzina vetra
Brzinu vetra Tornada ili pijavice tesko mozemo izmeriti,vec se uzima "procenjena" brzina na osnovu pricinjene materijalne stete.

Po nekoj mojoj proceni na osnovu stete ovo je bio tornado-pijavica minimum F1 jacine,mozda i slabiji F2.

Tornado i pijavice su i kod nas mnogo cesci nego sto mislimo,posto se uglavnom pojavljuju u nekim vukojebinama ,Bogu iza ledja,pa prodju neopazeni,ali kad se pojave ovako u gradu onda se opaze ite kako.

Inace @zorg savim je moguce da ti ljudi sto su na 100m od mesta dogadjaja da nista nisu culi,s'obzirom da je to bio levak precnika verovatno nekoliko metara sa veoma uskim poljem razaranja.

Detaljno sam o tornadima i pijavicama pisao na http://www.hidmet.sr.gov.yu/forum/viewtopic.php?t=17
pa koga zanima moze da procita(valjda cu uskoro napraviti i meteo sajt da sve te zapise objedinim na jednom mestu).

Meni je licno jako zao sto nisam imao prilike da vidim Beogradski tornado-pijavicu,ali valjda ce biti prilike za to,posto sam ja bas freak za tim stvarima.

Inace ja sam imao prilike da vidim pijavicu i uzivo(ali sa bezbednog restojanja ) u Savoni (u Italiji 40 km od Djenove) 21.6.1999,sto sam i ovekocio kamerom(starom VHS-C tako da je snimak los ali sam uspeo da izgrebujem frame),sto mozete u obliku fotografije da vidite
http://images5.fotopic.net/?iid=y5ny3q&outx=350&oq=0

Evo par sajtova koji se bave ovom problematikom,evropskim tornadima i pijavicama:
http://www.tornadoit.org/foto.htm
http://www.torro.org.uk/TORRO/index.php
http://www.spainsevereweather.com/severeweather.asp
http://www.tordach.org/de/tornado.htm
Evo vam i http://www.estofex.org/ sajt koji se bavi prikupljanjem izvestaja o olujama i vremenskim nepogodama svih tipova(grad,jak vetar,tornado,pijavice) u celoj Evropi pa mozete videti koliko su tornado i pijavice cesti,direktan link http://www.essl.org/ESWD/

Inace skoro je u Barceloni bilo 2 tornada u jednom danu sa ovog spanskog sajta koji sam dao skinuo sam video clipove od po 5-6 mb,vredelo je cekanja(posto sam na dial upu) stvarno su spektakularni.



[Ovu poruku je menjao Stefano dana 15.09.2005. u 18:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 763
*.dhcp-pool-zr.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 18:06 - pre 225 meseci
Ma, i meni je zao sto nisam prisustvovao, pa makar i sa "nebezbedne" daljine :)
Snimao sam nesto u Subotici, pa mi je bas zao sto nisam zabelezio na traku, a sa terase imam (divan :) pogled na groblje.
Hvala na iscrpnom odgovoru.

[Ovu poruku je menjao zorg dana 15.09.2005. u 19:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 20:19 - pre 225 meseci
Baš sam sada hteo da dam odgovor kada me je kolega Stefano preduhitrio

Samo da napomenem da nema šanse da je bio jačine F2, sobzirom na okolnosti i vreme, položaj sunca i oblaka (utiče sve na to verovali ili ne) bio je oko F1, jeste da je imao snagu da podigne kontiš, ali samo da ga prevrne a ne da ga baci 500m dalje Jer takvu snagu poseduje F2. Inače kolega moj bi trebao da zna da nikada u gradksim uslovima ne može da se stvori tek tako odjednom (nazovimo ga tako) tornado iliti manji uragan. Jer to mora pre toga da preforira olujnim kišama i da se dešava na nekoj poljani, livadi i usled strujanja i sudranja toplog i hladnog vazduha da se stvara vrtlog i kreira struk iliti levak tornada/uragana i da krene u "akciju"

Mada opet kažem moguće da je bilo nešto nalik tome ali jako teško (iz gore pomenutih razloga) jer naša zemlja nema takvu vrstu klime. Ali svejedno ovo je apstraktna pojava i spravom je možete prebaciti u nauku, pa da dalje nastavimo tamo diskusiju
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 20:52 - pre 225 meseci
Kolega (mada sam ja amater vise zaljubljenik u meterologiju) vezano za ovu diskusiju,da li ima kod nas da se kupi neka knjiga koja detaljno proucava tornado i pijavice.
Takodje me interesuje da li znas mozda postoji li neka publikacija gde su zabelezene pojave tornada i pijavice u Srbiji?

A da nije lose da postavim i ovu sliku,naime pre nekih 3-4 nedelje sam snimio prelep wall cloud iznad Beograda.Wall cloud ili repni oblak nekad moze da bude predznak da tako nazovemo za tornado.


A evo i slika oluje iz 10.9.2005 bio sam kod ortaka koji ima divan pogled ka zapadu,a s'obzirom da oluje uglavnom idu sa zapada ka istoku(naravno ne uvek),sa njegove terase moze da se prosto uziva u posmatranju kretanja oluje


[Ovu poruku je menjao Stefano dana 15.09.2005. u 22:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 20:58 - pre 225 meseci
Ovako o'ma da ti kažem...NEMA :(

Jedino znam da ima u bibliotekama da se nadju knjige o tome što tebi treba, jer sam ja uzimao neke njige trebale mi za školu (geološka i hidrometeorološka). Pokušaću da iskopam od meteorologa neke zapise, pa ću probati da skeniram i up-lodujem na net.
potražicu u ponedeljak u skolskoj arhivi pa cu ti javiti.

edit: izbacen nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 15.09.2005. u 22:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 21:04 - pre 225 meseci
e ako uspes da iskopas imas pice od mene.
Inace reci mi koja je biblioteka upitanju i ako se secas koji su nazivi knjiga?
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 21:07 - pre 225 meseci
joooj veruj mi da se ne secam jer sam to koristio davno još u prvoj godini.
narodna biblioteka. najveca
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 763
*.235.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 23:30 - pre 225 meseci
Pa Bezanijsko groblje i nije "gradski uslovi", tako da je mozda i moguce. Posle njega samo livade...
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!15.09.2005. u 23:50 - pre 225 meseci
Desavaju se pijavice odnosno tornado i u gradskim uslovima,znam da se poslednjih nekoliko godina 3-4 tornada pogodila podrucije Italijanskog grada Milano,i to bas samog grada,jedan je cak bio i F4 jacine,taj F4 je bio doduse na obodu grada ali u gradskom podrucju da vidis samo stetu od njega automobili bacani u dvorista zgrada,fasade zgrada kao posle bombardovanja sa rupama po zidu,polomnjenim prozorima,tendama,roletnama.

Takodje i na podruciju Minhena je bilo par pijavica,u prigradskim naseljima.
Pa pre neki dan u Barceloni jedan tornado je bio u nekom prigradskom naselju a drugi je bio na aerodromu(e zamisli to 2 tornada istog dana...sta bih dao za to).

Imam sliku i pijavice na podrucju Rima.Mogu da okacim ako nekoga zanima(samo da je iskopam na HDD-u posto mi je HDD pun slika takvih stvari uglavnom imam slike i video zapise Evropskih tornada i pijavica posto mi je to zanimljivije od Americkih).

Ja sam ubedjen da je funnel clouda sigurno bilo nad podrucijem Beograda ali da to niko nije zapazio.

Nadam se da cu sledeci tornado na podrucju BGa videti i ja :) Naravno tornado se nikad nece desiti na podruciju Vracara ili na Terazijama,ali u ovakvim ravnicarskim uslovima gde su polja i livade u okolini znaci obod grada je itekako moguce,sto potvrdjuje i "Bezanijski tornado".

BTW.Postoje izvestaji o tornadima u celoj Evropi od Finske do Malte,samo sto se najvise prate u Spaniji,Italiji,Nemackoj i Velikoj Britaniji posto su tu i najcesci,cak sam dosao do podatka da se u Velikoj Britaniji tokom godine dogodi skoro isti broj tornada kao i u Americi samo sto su manje jacine,cak se organiziju i storm chase turisticke ture.

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 16.09.2005. u 00:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Djalama

Član broj: 67857
Poruke: 7
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!16.09.2005. u 15:13 - pre 225 meseci
Ovaj STefano napisao citav referat k'o da je bio tamo
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!16.09.2005. u 20:42 - pre 225 meseci
Stefano jel imaš neku extra ali baš extra sliku oblaka pred oluju, ne za vreme oluje nego pred oluju, pa da baciš ovde po koju slikicu, ne mora 50 slika dovoljno je samo 2-3. Hoću da vidim nešto...zanima me.

[Ovu poruku je menjao flylord dana 18.09.2005. u 13:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!16.09.2005. u 21:18 - pre 225 meseci
hmmm, ja se u meteo uslove bas ne razumem,znam nesto o nastanku i delovanju tornada sa Diskaverija, ali moram ovo da ispricam.Za pijavicu sam bio cuo na moru a i procitao sam nesto,mislim da je lektira u pitanju,druzba sinji galeb ili tako nesto, ali nisam video nista slicno do pretprosle godine.Na pecanju na Sumarickom jezeru smo bili nekoliko prijatelja,ja i bilo je dosta ljudi koji su setali.U jednom trentku se na povrsini vode stvorio neki vrtlog,slicno tornadu ali samo visine 2.5-3 m i poceo da se krece ka obali.Dosavsi do obale lupio je u nju i isprskao okolinu sa poprilicnom kolicinom vode.posle je krenuo jos malo po jezeru i na kraju nastavio malo da ide po sumi gde je i izgubio svu snagu.Neki ljudi su rekli da je to pijavica,pa molim ako neko malo vise se razume da mi to potvrdi ili demantuje.Da li je moguce nastanak pijavice i na manjim vodenim povrsinama ili je to nesto drugo u pitanju?

WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!16.09.2005. u 23:03 - pre 225 meseci
Ako nije isao iz oblaka i ako je bio vedar dan to je water devil,znaci dust devil u vodi.
Medjutim ako je isao iz oblaka pa se levak izmedju vode i oblaka izgubio pa ponovo bio 3m iznad ovde onda je pijavica.U svakom slucaju ili water devil ili pijavica.

Dust devil sam ja jednom i u Beogradu video doduse jako mali mozda 2 m visine kod Buvljaka i dok sam izvadio kameru da ga snimim vec je nestao.

Za Deda Mraza jedno 15-tak slika ne mogu da se odlucim za 2-3,sacekaj da se sve otvore
























Samo da je bolji aparat slike bi bile mnogo lepse



[Ovu poruku je menjao Stefano dana 17.09.2005. u 00:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!16.09.2005. u 23:13 - pre 225 meseci
E super hvala ti :) To je to što sam hteo da vidim.

10-ta slika po redu....

Na ovoj slici se tačno vidi formiranje vazdušnog oblaka (rupičastog) koji je nekim slučajem nastao usled komešanja toplog i hladnog strujanja. Na svu sreću strujanja nisu bila jaka (što je i opravdano za naše uslove) inače bi ovo bio jedan lep mali uragan :) Koji bi uneredio par blokova...
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.claranet.co.uk.



+4 Profil

icon Re: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!17.09.2005. u 11:31 - pre 225 meseci
Citat:
Desavaju se pijavice odnosno tornado i u gradskim uslovima,znam da se poslednjih nekoliko godina 3-4 tornada pogodila podrucije Italijanskog grada Milano


Najsvezhiji primer - Birmingham, UK, 28. juli. Tornado (rekoshe da je F2-3) se pojavio niotkuda u predgradju B'hama i divljao par milja u duzhinu, zamalo izbegavshi sam centar grada. U to vreme sam zhiveo samo par kilometara od pogodjene zone i nishta nisam ni video ni chuo. A tamo - prevrnuti automobili, odnesheni krovovi, pochupano drvetje i slichno - 23mil. funti shtete, srecom bez ljudskih zhrtava, jer je tornado udario u podne kada masa ljudi nije u kutjama.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nevreme na Bezanijskom groblju ?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12435 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.