Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pravljenje plakara

elitemadzone.org :: TechZone :: pravljenje plakara

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 84788 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikica20061

Član broj: 126385
Poruke: 2
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: pravljenje plakara24.12.2006. u 10:12 - pre 210 meseci
Mene interesuje da li neko zna gde mogu da se kupe samo klizni mehanizmi sa al sinama visoko kvalitetni,dakle bez rukohvata
tipa :raumplus klizaca,sogal koji se prodaju samo u kompletu kao gotova vrata sa ili bez ispune.Klizni mehanizmi koji se usadjuju u ivericu su losi i bucni ,ima ih na buvljaku u Pancevu za samo 3000din za 3m(troja vrata)
 
Odgovor na temu

miki321
kuca
Banja Luka

Član broj: 27787
Poruke: 486
*.teol.net.

Jabber: miki321@elitesecurity.org


Profil

icon Re: pravljenje plakara24.12.2006. u 14:17 - pre 210 meseci
evo ugledao sam temu pa da kazem svoje misljenje (radio sam dosta sa namjestajem u proizvodnji)

ako mozete kantujete sa ABS trakom (plasticna traka) jeste skuplja ali je stvarno bolja od obicne (masinske)
i obratite paznju na okove
nemojte uzimati neke turske (posto njih ima najvise)

prilikom montiranja pazite da sastavi budu pod 90° (vinklo)
jer cete imati problema sa podesavanjem vrata

i ako bas ne morate nemojte kantovati peglom
dosta je sporije i mozda se cini jednostavno ali nakon nekoliko dana/mjesecei moze doci do odlijepljivanja


eto neka moja misljenja

EDIT:
obratite paznju koliko kilograma mogu da podnesu klizaci

DFI Lan Party SLI-DR;AMD 3200+ Hyper 6 ;Corsair XMS PC 4400 CL2.5; WD 200GB Sata 2;Gigabyte 7800GT;Lc Power 6550G black 14cm fan;Nec 3540a;Samsung 930BF;UPS Mustek 1000VA
 
Odgovor na temu

djuzoran
Zoran Djuric
Beograd

Član broj: 4611
Poruke: 69

Sajt: www.djuric.org


+1 Profil

icon Re: pravljenje plakara30.05.2007. u 13:58 - pre 205 meseci
Meni su preko oglasa odrapili neke cene da se smrznes...
Naime treba mi plakar duzine oko 3.8 ivisine 2.3m
Sa dva garderobera sa strane, policama gore celom duzinom (za posteljinu i sezonsku garderobu) i policama i fiokama u sredini (svastare)...

Da li neko zna nekog ko ovo radi da preporuci..
Hava unapred...


Sačuvaj me bože ravnodušnih ljudi.
 
Odgovor na temu

djuzoran
Zoran Djuric
Beograd

Član broj: 4611
Poruke: 69

Sajt: www.djuric.org


+1 Profil

icon Re: pravljenje plakara31.05.2007. u 13:14 - pre 205 meseci
Nije valjda bas bas niko nije skoro radio americki plakar i da nije zadovoljan sa majstorom....
Sačuvaj me bože ravnodušnih ljudi.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: pravljenje plakara31.05.2007. u 14:04 - pre 205 meseci
Ovde ti niko ne moze preporuciti majstora jer je to zabranjeno i poruka bi bila brisana...
Dozvoljena je samo tehnicka diskusija!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

djuzoran
Zoran Djuric
Beograd

Član broj: 4611
Poruke: 69

Sajt: www.djuric.org


+1 Profil

icon Re: pravljenje plakara01.06.2007. u 11:41 - pre 205 meseci
Pa dobro ako ne moze ovde da preporuci, neka mi posalje privatnu poruku ili email. To verujem nije zabrajeno
Sačuvaj me bože ravnodušnih ljudi.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.95.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara05.06.2009. u 12:25 - pre 181 meseci
Cao,
Izvinjavam se moderatorima sto ozivljavam temu, i ako tema nije za ovde, ako mozete, prebacite je gde treba il napravite novu (ili cu ja napraviti, samo gde, ne znam dal su cekaonice iste).
Potrebna mi je pomoc u vidu saveta oko samogradnje ormara/plakara, pa reko da postujem ovde, a neko da proba da me ubedi da ovo zaista ne valja, posto mi doooosta ljudi kaze da nece to da pije vodu, i da ce da se rasklima i da nece da valja, samo zato sto ne lici na klasican ormar

Ali, kako sam tvrdoglav, ne popustam, pa reko da udjem u pisanu diskusiju sa nekim, mozda me neko i nabedi da zaista ne valja to sto sam zamislio, pa vas molim, raspalite koliko mozete, a ja cu se truditi da argumentujem i oborim svaku tvrdnju da to ipak moze da radi (tako mi rekli i za astal, pa eve ga stabilniji od bilokog koji sam video)
Elem, kacim sliku, a evo i opisa:
Ormar je zamisljen na foru polica (kao police za knjige) gde su police usrafljene za ledja ormara, i za srednju vertikalu. Plafon (krov, kako vec) ormara se naslanja na srednju vertikalu i na ledja, a ubacicu i nekoliko L profila gvozdenih, sve da bi se bolje drzalo.
Pod ormara isto tako. Na plafon ormara se kace viseca klizna vrata, koja su 'suplja', prvo sam imao u planu da napravim samo ram od lajsni, al sam se resio za ovaku izradu, da bi bila laksa. Bocne stranice su od obicnog lesonita, cisto da ves ne ispada napolju, i da ima nasta poster da se nalepi, posto ce ceo ormar biti neki motiv, jos ne znam koji.
E sad, ledja ze na dva mesta srafe za zid, verovatno onim rezicama, kao na vratima za pse i to, koliko da bude stabilno i da ne pretegne napred kad se neko uhvati za ormar, jer je plitak, oko 50cm.
Dimenzije su 2m visina, 1m sirina, i ~50 dubina, police su 40 duboke.
Mislim da je to to, slika uz faza je u prilogu, a sad molim raspalte

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: pravljenje plakara05.06.2009. u 19:53 - pre 181 meseci
a zbog cega treba da bude lagan
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: pravljenje plakara05.06.2009. u 20:40 - pre 181 meseci
Sta si konkretno hteo da pitas?
Zasto da nema bocne stranice?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.82.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara05.06.2009. u 22:06 - pre 181 meseci
Jedan od razloga da bude lagan je taj sto zivim u iznajmljenom stanu, a ovi ormani koji 'idu' uz stan su krajnje neprakticni pa zelim da ih zamenim. E sad, ovakvu ideju kasnije mogu da preradim u mnooogo siri orman/plakar da kazem, recimo dodam jos jednu ovaku 'komponentu', dobro ih spojim i dobijem pola celog zida ili tako nesto, ili recimo skinem stranice, i napravim zidnu policu od njega za u plakar ili garazu (jednog dana, boze zdravlje), ili umesto stranica stavim neku jacu zavesu, onaj japanski-rizani papir, nesto drugacije malo. To je u planu za drugi ormar, recimo da bude bez kliznih vrata, samo sa jacim tkaninama, ili tako nesto, gde bi svo opterecenje islo na ledja ormana. Ako napravim klasican orman, on je toliki koliki je, nema mu vise prosirivanja. Mislim, ono, daj boze da kad kupim stan kupim i namestaj po meni, da se ne macujem, ali volim da petljam drvenarijom, nemam vremena ali volim, pa bi bas bio ponosan da napravim nesto drugacije, u pedalj kako ja zelim i zamisljam, samostalno.
A i lakse je posle za preseljenje

 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 16:02 - pre 181 meseci
Citat:
bakara: Sta si konkretno hteo da pitas?
Zasto da nema bocne stranice?

pa da
ako vec planira da stave nesto na bokove ( lesonit), nek uradi kako valja

ima jedno lakse resenje, ako je tezina problem

mozes da napravis iz 2 dela, gornji i donji, i resio si problem tezine i prenosenja

ako napravis klasican ormar, zavrnes uz njega jos jedan, kao kuhinjske elemente

sve moze kad se hoce, ali mislim da nesto sto nije cvrsto - ne moze da valja, pogotovo podstanarima (iskustvo jbg)


koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.81.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 16:59 - pre 181 meseci
Ma mogu ja da kupim ormar gotov, nije u tome stvar, sta vise, imam u stanu vec klasicne ormare. Nego ja zelim ovako da ga napravim, znaci necu klasican komercijalni ormar, ovo pravim za svoju dusu, hocu ga bas ovako iz razloga nadogradnje kao sto sam spomenuo. Posto imam u planu jos jedan orman isti/slican, posle (a mozda i odmah ovde) ih mogu samo spojiti i produziti klizeca vrata da idu izjedna kako bi dobio jedan plakar duzine skoro celog zida. Stvar oko cvrstine mislim da mogu resiti L profilima kao sto sam napisao, da spojim pod, ledja, krov i horizontalu medjusobno tim gvozdenim profilima. U ormar ide samo garderoba, znaci max 5-7kg po polici ili koliko vec moze vesa da stane u 45*40*30 cm. Zato sam i pisao ovde, najvise me zanima na koju stranu mislis da nece biti cvrsto, da li ce se rasklimati levo-desno, posto napred-nazad sumnjam da moze zbog horizontale, a i planiram ga 'ankerisati' za zid na vrhu, na dva mesta, koliko da ne prevagne na nekog napred. Iskreno, sumnjam da moze i levo-desno da se rasklima, jer ce police biti usrafljene i u ledja i u horizontalu, tako da ce poneti dobar deo tereta pri naponima levo-desno, plus su rasporedjene u cik-cak. Sta mislite, kako ce se rasklimati prvo, i sta bi mogo da mu ucinim da to sprecim?
Hvala puno na izdvojenom vremenu i na kritikama.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 17:50 - pre 181 meseci
Po mom iskustvu, u startu ima nekoliko pogresnih pretpostavki.

Prvo, danas skoro da ne postoji mehanika koja obezbedjuje da se ormar od iverice (medijapana) moze vise puta rastavljati/sastavljati i da ostane cvrst. Ugradnja onih okova sto na jednom djelu imaju onaj disk upusten u onu izglodanu rupu, a sa druge onaj klin koji se srafi u medijapan je klimavo i komplikovano rjesenje, a ni obicne srafove ne mozes bas puno puta zavijati u taj materijal.

Stavljanjem pune ploce (medijapan 18mm) otraga, a lesonita sa bocne strane neces nista olaksati, isto ti je kao da stavis medijapan sa strane, a lesonit otraga. U oba slucaja imas po 2m2 lesonita i isto toliko medijapana. Samo sto ti u drugom slucaju nece trebati ti neki okovi i metalni profili za ojacavanje.
A i ta vrata sa otvorima (pa jos ako ima i stakla) koja si nacrtao na slici u sredini ce ti zakomplikovati stvar dodatno.

Kad sam ja u svojim podstanarskim danima pravio ormar iz istog razloga kao i ti sada, i sa istim pretpostavkama, slicno sam razmisljao kao i ti sad, ali sam ipak odustao od estetike i planova o prosirenju, nadogradjivanju i sl., te sam napravio najjednostavnije, najjeftinije i najcvrsce (pogodno za vise rastavljanja i sastavljanja) sto se moglo. Ploce sam spajao metalnim L-okovima i stezao srafovima i maticama (M5 cini mi se) koje sam zavrtao kroz metalne okove i rupe na medijapanu koje sam prethodno izbusio busilicom. Mozes rastaviti milion puta i uvijek ce biti isto, a i ne sekiras se kod preseljenja oce li se negdje ogrebati i sl.
Jest da su na kraju izgledali kao makete strazarskih kula za snimanje gospodara prstenova, ali su odradili posao, a i dan danas (poslije pravljenja imali su 3 selidbe) drze u sebi par stotina kila razlicitog tereta.

Na kraju jos i ovo: svejedno kakve god ormare da napravis i koliko god lijepi budu, kad udjes u svoj stan/kucu oni ce zavrsiti u garazi ili spajizu natrpani alatom i i teglama zimnice. Zato, opusti se i napravi nesto da ti odradi posao i da bude jeftino, a preostale pare usmjeri u fond za izbavljenje iz podstanarstva, mislim da je to najbolja investicija. Jest da je ovaj poslednji savjet malo filozofski, ali je 100% iz prakse i mog licnog iskustva.


 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 20:03 - pre 181 meseci
na VG forumu covek je pitao o nekom autu sto planira da kupi, japanac star 25 godina
i dok su ga ostali pokusali uveriti , a sve u najboljoj nameri, da to ne moze biti dobra kupovina, bez obzira na stanje auta
on je ipak sve njih poslao u 3 lepe, posto nije dobio odgovor kojim je hteo da bude zadovoljan
tako da

ako mislis da mozes da izvedes taj "plakar", i da budes zadovoljan, uradi kako mislis da treba
uglavnom si predstavio resenje koje planiras da izvedes, tako da svaki daljnji savet moze samo da te odbija od tvog resenja

vinklama dobijas na cvrstini spoja, a ne na stabilnosti i sl
kvadrat stakla od 4 mm je oko 10 kg
...
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.81.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 21:02 - pre 181 meseci
Hehe, odmah sam rekao da sam tvrdoglav :)
Ali sam zahvalan na kritikama i dobromernim komentarima. Za sada i dalje verujem da ce da radi (nisam cuo meni valjane kontra-argumente), kad bude gotov, za 2-3 nedelje, kad iskrsne prvi weekend slobodan pravim ga pa javljam kako ispada, nije me sramota da priznam ako ne bude bilo dobro, barem sam pokusao, a i ostao sa gomilom iverice tako da sigurno necu da stanem sa idejama ako ovo ne uspe :)

Cisto infoa, ne planiram da rasrafljujem spojeve iverica, niti zbog transporta niti ubuduce, zato lesonit i ide bocno, kako bi ga ukucao ekserima i posle lako skinuo ako bude trebalo, znaci skidao bi samo lesonit a ne ivericu, i nisam spomenuo staklo, ne volim da mi ljudi gledaju u orman :)
Hvala jos jednom, ako se neko seti jos necega, bilo bi mi drago da pise, mozda izadje koja dobra ideja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 22:03 - pre 181 meseci
Sve moze da se izvede, pogotovo ako si zapeo da bude bas tako kako si naumio. Pitanje je samo smislenosti.

Taj lesonit sa strana ce da ti se ugiba i izgiba, ako ne zbog "rada" ostatka konstrukcije i ravnine poda koja odstupa od matematicki idealne ravni, a ono zbog promjene temperature i vlaznosti, pogotovo kad ga zakucas eksercicima. Ima razlog zasto ga citav svijet okrece do zida gdje se ne vidi, ali nema veze, ako je tebi tvoje rjesenje priraslo srcu, onda uradi po svome :)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.81.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara06.06.2009. u 22:17 - pre 181 meseci
Znam da ima razloga, recimo da sam sad manje-vise pred svrsen cin. A sta mislis nesto drugo da stavim mesto tog lesonita? neku plastiku mozda (bese ono za krov ili tako nesto), ili sper plocu - koliko je isplativa sperplca za to?
Jer cu preko njega da verovatno odstampam i zalepim plakat na ploteru, neki mozaik ili neki drugi motiv, nebitno jos uvek, sta mislis, mogu li nesto staviti bolje tu? Ili da onda zalepim plakat samo na vrhu i dnu, da se ne vidi ugibanje puno, bar na unutra ako krene?
Jer znam i na ovim ormanima, sav je iskrivljen pozadi, al reko kako su police na 30cm, valjda ce ga to bolje drzati...
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: pravljenje plakara29.08.2009. u 10:53 - pre 178 meseci
Ukoliko zelim da vrata za plakar (koja idu na sarke) budu uvucena u element, koje sarke koristim, i za koliko ukupno skracujem vratanca horizontalno i vertikalno u odnosu na otvor?

Da li je ovakva izvedba preporucljiva, ili je bolje staviti vrata ormana kao kod kuhinjskih elemenata (preko korpusa)?

Hvala...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

dakipro
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.83.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: pravljenje plakara29.08.2009. u 15:38 - pre 178 meseci
Gore pomenuti klizni plakar, malo se oduzilo, ali GOTOV JE!
I da, veoma je stabilan, ne ljulja se i ne klima uopste, samo je naslonjen na zid, nije ni ankerisan kako je planirano.


Nesto mi ne ide ubacivanje videa na strani, evo linka
http://www.youtube.com/watch?v=4YaHp0-y0ds

[Evo pomogao sam ti ja ]



[Ovu poruku je menjao bakara dana 30.08.2009. u 21:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: pravljenje plakara31.08.2009. u 12:20 - pre 178 meseci
@Ikac

Trebaju ti šarke za upadajuća vrata, to već zna svaki prodavac kad mu objasniš kako ih kačiš.
Što se tiče izvedbe, to je manje više pitanje izgleda, što se tiče konstrukcije ili stabilnosti svejedno je da li stavio vrata na korpus ili ih uvukao u korpus.
Većina ormana se pravi sa vratima koja nisu uvučena i prednost koju ja tu vidim jeste da možeš da praviš orman
iz više delova i da ih staviš jedne pored drugih tako da kad staviš vrata onda izgledaju kao celina.
Kod ormana sa uvučenim vratima bi spajanjem više delova dobio na spojevima dva kanta koja se vide, i to je pitanje kako izgleda, neko baš hoće to, nekom se ne sviđa.
Takođe je poželjno kantovati ABS-om korpus ako vrata uvlačiš, pa i to malo povećava cenu.

Što se tiče skraćivanja vrata, npr. deliš otvor (unutrašnja mera) 100x200 na dva dela, svaka vrata smanjuješ za po 4 mm, znači vrata bi ti bila 49.6x199.6.
Ako imaš samo jedna vrata, isti princip, na otvoru od 50x200 vrata bi trebala da budu isto 49.6x199.6.
Isti princip je i kod vrata koja idu na korpuse, ne upadaju, znaci skracujes meru za 4 mm.
Takođe, ovo skraćenje ne mora da bude baš 4 mm, to moze proizvoljno da ide od 2, 3 do 7, 8 mm
sa tim da što je manji odbitak to mora da korpus bude precizniji a što je veći odbitak to su širi (ružniji) zazori ali daje veću slobodu ako korpus nije idealan.
Što se tiče upadajućih vrata, lično bih išao na skraćenje 4 ili 5 mm. Što se tiče ne upadajućih vrata, 3 mm je u principu OK.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: pravljenje plakara

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 84788 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.