Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li da dobrovoljno dam krv?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li da dobrovoljno dam krv?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 23153 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

reject
Ivan Pesic
Bgd

reject
Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.dsl.siol.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 17:10 - pre 225 meseci
Citat:
Srki__: verovatno je svako cuo za urbanu legendu za decka koji je otisao da da krv i zakacio zuticu (ili neka druga varijanta)
to je netacno: kao sto je jablan rekao, sve je za jednokratnu upotrebu, ispred tebe vade iz kutije, otvaraju i bacaju iglu u kantu koja se nalazi pored tebe

Kao sto je Shadowed rekao: ne uvek.
Aaalo bre, pa drzavne bolnice su deset godina prodavale sanitarni
materijal i lekove privatnicima, ukljucujuci i humanitarnu pomoc za
zaposlene u zdravstvu i sad ja treba da verujem da ce bas svaki
put koristiti sterilne instrumente, kao i da ce za eventualne greske
neko odgovarati.

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

tarek
snimatelj/montazer
Beograd

Član broj: 13609
Poruke: 110
*.199.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 17:21 - pre 225 meseci
Citat:
Zikka:Ja sam davao krv samo dok sam bio u vojsci . I to nije bilo iz humanitarnih razloga nego zbog onih 2 dana nagradnog. Verovao sam da se trguje krvlju ali da ta dragocena tecnost ipak zavrsi kod nekog kome je potrebna. Sada sam protiv toga ali kada su pre nekoliko dana me pitali da li bih dao krv za majku jedne koleginice kolu bas i ne podnosim mene je bilo sramota da odbijem. nije bilo nista ali ja sam ni tamo ni ovamo. protiv toga sam i ne verujem da je sve sterilisano i obezbedjeno kako treba ali imam i malo meko srce. Moj predlog je da das ako bas znas da nekom konkretno treba . U suprotnom da das pa da oni raspolazu time nemoj.

Bravo Ziko. Cestitam ti na humanosti i mekom srcu. Bas i ne podnosis svoju koleginicu, pa zato bas i ne bi bilo steta da njena mama umre? Eh, samo da nije tog stida ... Sva sreca, te ima ljudi (na zalost, ne dovoljno) koji ne razmisljaju kao ti, humanisto.

I, sta ti uopste znaci ovo 'U suprotnom da das pa da oni raspolazu time nemoj.'? Sta ti uopste mislis da Zavod za transfuziju radi sa krvlju?! Prodaju je vampirima i vukodlacima za silne pare?!

Na ono lupetanje o sterilnoj opremi su ti odgovorili ostali, mada nije ni trebalo da se trude. Nisi vredan nicega osim najdubljeg prezira.
People who don't like their beliefs being laughed at shouldn't have such funny beliefs.
 
Odgovor na temu

Srki__

Član broj: 875
Poruke: 233
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 17:35 - pre 225 meseci
1. pa oni moraju da se potrude da uzmu stare igle i kese i da ih pakuju kao nove i da se to ne vidi, a kad sve to rade, sta je problem da se sterilisu igle?!?! to jedino ako im je namera da zaraze sto vise ljudi
2. jel znas nekog ko se zarazio, ili bilo ko jel zna nekog ko je zakacio neku bolest?? a da nije surak mog pasenoga pa njegov dever
 
Odgovor na temu

duck@
Dusan Nikolic

Član broj: 15393
Poruke: 367
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 17:44 - pre 225 meseci
Do sada sam dao 7 puta krv i bas ste me potsetili da nisam skoro - ovih dana cu onda to da obavim!

Inace prica o davanju krvi, mi uvek pobudi neka good osecanja. Nasa zemlja je od pre xyz godina vazila za jednu sa najbolje organizovanom situacijom oko obezbedjivanja krvi onima kojima je potrebna! Po meni je to prosto - da sam u Nemackoj (bar sam cuo da je tamo tako) i da treba da mi plate da dam krv - nikada je onda ne bih dao dobrovoljno - ..bem ti ja to dobrovoljno - zna se sta se tako zove. Statisticki gledano Niski zavod za transfuziju je godinama (moguce da je jos uvek) bio jedan od NajOrganizovanijih na balkanu i nasem delu evrope!
Ranije je dobrovoljnim davaocima krvi zavod za transfuziju (ranije = SFRJ) obezbedjivao krv u slucaju da ne daj boze zatreba bilo gde na podrucju evrope.

Po meni je najbolje dobrovoljno davanje, bilo je i kod nas ono da se nadje neko z familije, ali eto po meni se mozda najbolje vidi kakav smo to mi narod - kada je nesto dobrovoljno ima ga - takvi smo - nece nista na silu.

Za sve ove godine koliko sam uspeo da provalim - jedina losa strana davanja krvi - onako utopijski gledano - je stvaranje oziljnog tkiva na samom mestu ulaska iglom u venu, i da kasnije u zivotu kada ti za 'nesto' za trebaju te vene.. mada nismo mi tako mekani i krhki - uglavnom uvek je tu druga ruka, obe noge...

Po meni - ko 'oce neka da, ja hocu, ko nece ne mora, niko ga netera, ali samo da zna da propusta po meni jedan ljudski osecaj da je nekome stvarno pomog'o!
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



+105 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 18:01 - pre 225 meseci
OK je ta prica o humanosti , ali meni je jedan decko , visi laborant , rekao da to i nije bash tako bezazleno kako se prica
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 19:08 - pre 225 meseci
Molio bi sve da ne iznose dezinformacije ako nemaju jaku potvrdu toga sto iznose. To da li je sterilisano i gde krv zavrsava nek se pozabave odgovarajuci organi za to ako se vec krsi.
Igrom slucaja dobio sam da sluzim civilnu "vojsku" u lokalnom crvenom krstu. Par puta sam bio na dezurstvo prilikom dobrovoljnog davanja krvi. Do sada nije bilo nikakvih neregularnosti prilikom davanja. Sva potrebna oprema, da se tako izrazim, se vadi iz heremticki zapakovane kese. Ako se ne varam cini mi se da su to neke uvozne kese odradjene po visokim standardima. Znaci da je sterilisano jeste. A to da li se krv preprodaje je opet pitanje za sebe? Ako neko ima neke dokaze neka to prijavi a ovako bolje nek cuti. Ne znam da li znate ali statistika kaze da je potrebno 4% ljudi da da dobrovoljno krv da bi se podmirile potrebe za krvlju.
Inace kod nas je taj procenat malo manji. Bar tako kaze statistika a u ovom slucaju ja im verujem, jer ljudi zaista obavljaju dobro svoj posao. Zbog ovog slabijeg procenta zato i nema govora o prodavanju krvi jer iz ovoga proizilazi da bi trebali jos da uvozimo krv. Mada mislim da to nije slucaj jer se procenat vrti tu oko 4%.
Inace ko god moze da da krv neka to uradi. Ukoliko se stvori visak krvi ona se preradjuje i/ili skladisti. Tako da se sigurno ne baca.

PS. Prilikom zadnjeg davanja delio se bambi krekers, napolitanke, sok i kacket crvenog krsta.



 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 19:20 - pre 225 meseci
OK, ne znam da li si mislio (i) na mene ali ono sto sam rekao "ne uvek" je zato sto kada sam ja davao krv nije bilo nikakvog, ali bas nikakvog pregleda. Nisam siguran da li su pitali "jesi zdrav?" ali mislim da nisu.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
212.200.67.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 20:10 - pre 225 meseci
Popuniš upitnik koji je prilično detaljan, pregled kod lekara opšte prakse, zezaš se sa sestricama dok ne iscuri, pa sendwiči i sok od jabuke poslednji put, -pre 15-20 dana.
Ukoliko nekome zatreba oko Nove godine, može da računa na mene-AB+, nije baš atraktivna, al ebiga.

Vidim veliki broj sumnjičavih postova, šta reći nego da je sigurno veoma teško živeti sa takvim stavovima. Jadni su ljudi koji se plaše zaraze u transfuziji, a u crkvi ližu istu kašičicu, npr. Ali bolest, operacija u porodici, ili prijatelja, ume da natera na revidiranje stava, video sam već takve primere....
Činjenica je da ukoliko se pojavi nepoznata bolest koja se prenosi putem krvi, može doći do zaraze PRIMAOCA, ali on najčešće i nema neki izbor, tj. mora da primi krv. Davaoci su bezbedni, ali ne i zaštićeni od predrasuda.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 20:23 - pre 225 meseci
Citat:
Shadowed: OK, ne znam da li si mislio (i) na mene ali ono sto sam rekao "ne uvek" je zato sto kada sam ja davao krv nije bilo nikakvog, ali bas nikakvog pregleda. Nisam siguran da li su pitali "jesi zdrav?" ali mislim da nisu.


Pa ti i nisi mnogo rekao po pitanju sterilizacije i preprodavanja krvi nego si tim odgovorom "ne uvek" uneo malo relativnosti. Kao i svuda u zivotu uvek postoji malo odstupanje pa se verovatno i ovde to dogadja a to opet nije zato sto transfuzija krvi tako nalaze nego verovatno odstupanje pojedinca. Zato se i ovde ne moze reci da je sve uradjeno 100% po PS-u.
Inace postupak davanja krvi se svodi da se prethodno popuni list sa pitanjima o opstem zdravlju i trenutnom stanju davaoca pa nakon toga se tek uzima uzorak krvi koji se testira na bolesti pa se zatim proverava hemoglobin da se vidi da li je davaoc spreman da da krv. Nakon toga ide jos dodatno testiranje kod doktora (pritisak, rad srca…) I tek posle svega se daje krv. Ovako su radili ljudi iz zavoda za transfuziju krvi Novi Sad. Nadam se da ce ovu temu procitati neko ko radi u zavodu za transfuziju pa neka se ukljuci, verovatno ce dati bolju I detaljniju sliku od mene, jer ja sam bio samo obican “vojnik” :)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 21:02 - pre 225 meseci
Inace, nako sto je neki "genije" centralizovao transfuziju u Srbiji, u Uzickom zdravstvenom centru koji pokriva najveci region u Srbiji nikada nema dovoljno krvi jer se sva donirana krv salje u Beograd pa se zatim odatle trebuje nazad.

Tacnije, neki idiot je smislio da nema potrebe za transfuzionim centrom u Uzicu koji je od tada u hronicnom manjku i skoro svakodnevno krv prelazi 400km umesto 150 metara da bi bila upotrebljena.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 25.10.2005. u 22:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Demian

Član broj: 13014
Poruke: 61
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 21:07 - pre 225 meseci
Dao 4x do sada, neko rece dobro ste nas podesetili stoji mi bus ispred posla.Da ne ponavljam o5 kako je to zdravo i bezazleno...

P.S. Dobijesh i caj uz sendvic mmmmmmmmmmm........
 
Odgovor na temu

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
213.244.208.*



+15 Profil

icon Re: Dali da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 21:17 - pre 225 meseci
Hvala vam svima sutra ujutro idem da dam krv.
 
Odgovor na temu

tarek
snimatelj/montazer
Beograd

Član broj: 13609
Poruke: 110
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 22:50 - pre 225 meseci
Citat:
ironman: OK je ta prica o humanosti , ali meni je jedan decko , visi laborant , rekao da to i nije bash tako bezazleno kako se prica

Ma nije moguce? Bas visi laborant, kazes? Mislim, ima to smisla. Doktori su opste poznati kao ljudi koji ne znaju sta pricaju i spremni na razne podlosti, ne bi li dosli do 400ml tvoje dragocene krvi, koju piju posle rucka. Zato verovatno nije tacno ono sto doktori kazu o davanju krvi.
People who don't like their beliefs being laughed at shouldn't have such funny beliefs.
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



+105 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 23:36 - pre 225 meseci
Citat:
tarek: Ma nije moguce? Bas visi laborant, kazes? Mislim, ima to smisla. Doktori su opste poznati kao ljudi koji ne znaju sta pricaju i spremni na razne podlosti, ne bi li dosli do 400ml tvoje dragocene krvi, koju piju posle rucka. Zato verovatno nije tacno ono sto doktori kazu o davanju krvi.

Ne razumem ovaj tvoj post, kakve veze imaju doktori sa ovim?
Poenta mog prethodnog posta je da davanje krvi ne doprinosi poboljsanju zdravlja
poput nekakve carobne pilule, u sta nas neki ubedjuju i da organizmu treba "malo " vise vremena da se oporavi.
 
Odgovor na temu

tarek
snimatelj/montazer
Beograd

Član broj: 13609
Poruke: 110
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?25.10.2005. u 23:45 - pre 225 meseci
VIdi, ja ne znam sta je trebalo da bude poenta tvog pisanija. Znam sta jesi napisao.
Citat:
ironman: OK je ta prica o humanosti , ali meni je jedan decko , visi laborant , rekao da to i nije bash tako bezazleno kako se prica

Ja ne vidim da tu pise da li davanje krvi doprinosi ili ne doprinosi poboljsanju zdravlja.
Kakve veze imaju doktori sa tim? Pa, ne znam... Uz rizik da ispadnem glup, nekako sam vise sklon da verujem doktoru transfuziologu koji mi kaze da se za par nedelja krv i njeni elementi potpuno obnove, nego decku, visem laborantu koji kaze da to nije bezazleno.
People who don't like their beliefs being laughed at shouldn't have such funny beliefs.
 
Odgovor na temu

H@usto®
Filip Rajic
Human mind

Član broj: 41323
Poruke: 728
*.228.eunet.yu.

Sajt: www.filipinac.co.sr


Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?26.10.2005. u 00:35 - pre 225 meseci
E svasta da cujes ovde... Da li vi to pisete bzvz da popunite broj postova ili...?
Ja sam dao samo dvaput, nazalost, ali jos sam mlad, pa imam vremena. I bas mislim da je to super, sto se tice sebe, jer si ispunio jednu moralnu obavezu, koja je neobavezna. :)
A sta tebe pa kosta da das krv? 20 minuta tvog zivota. A za uzvrat dobijes znak zahvalnosti i malo paznje. Daj, ne lupaj vise...

Moja 500-ta poruka

Ma gde ti ja znam da se potpisujem preko tastature!! D'OH!!
 
Odgovor na temu

Srki__

Član broj: 875
Poruke: 233
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?26.10.2005. u 02:16 - pre 225 meseci
recimo i da se prodaje krv, opet nekome cini dobro. sigurno se ne koristi za neke gluposti
neka svako ko nije pristalica davanja krvi zamisli da mu (ne daj boze nikome) zatreba krv, da je na operaciji i hitno mu treba krv..da li bi rekao "nema veze sto nema krvi za mene, i ja sam protiv davanja" ili posle primanja krvi ne bi mogli da ga isteraju iz zavoda????
ja se cak razmisljam i da zavestam organe, neko raspolozen da podeli misljenje o tome? (podeli misljenje, a ne nalupeta gluposti)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?26.10.2005. u 08:42 - pre 225 meseci
Citat:
ironman: Poenta mog prethodnog posta je da davanje krvi ne doprinosi poboljsanju zdravlja

Dečko, davanje krvi ne samo da poboljšava zdravlje, već svakodnevno spašava hiljade ljudskih života. Uopšte, našao si pogrešnu temu za potezanje višeg laboranta.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?26.10.2005. u 10:27 - pre 225 meseci
Na trenutak ću da se vratim u staru inkarnaciju, medicinsku, iako ne volim da je često vadim iz dubine...

Nijedna invazivna medicinska metoda nije bezazlena, bilo to obično aplikovanje elektrogalvanske terapije, ekstrakcija zuba ili eto, transfuzija krvi. Neinvazivne metode su pasivne, tipa... merenje pritiska.
Međutim, rizici su svedeni na minimum, tako da je bespredmetno raspravljati o tome da li je vađenje krvi opasno po život. Jeste, ali samo u ekstremnim slučajevima, koji mogu da budu posledica ili nedijagnostifikovanog lošeg zdravlja davaoca ili grešaka u proceduri, a obe padaju na teret ljudi koji se bave transfuzijom, znači, tehničara i lekara, pogotovo ova druga.
Ako neko ima neki oblik krvnog oboljenja, ili nekog sistemskog oboljenja, a da toga nije svestan, procedura uzimanja krvi trijažom otprilike rešava 50% tog problema. Ostalih 50% se rešava u laboratoriji, prilikom PRERADE krvi, kada se može otkriti i najmanji problem sa datom krvlju. Preradom, naravno, jer se krv izuzetno retko koristi u svom izvornom obliku, već u prerađenom, koji ima puno varijeteta.

Naravno, svakodnevno se po celom svetu daje i prima krv u milionskim količinama, pa se procenat problema ipak svodi na statistički minimum, Bogu hvala.
Moralne dileme su bespredmetno naklapanje. Ko misli da ne treba davati krv, neka ne daje, ostali neka daju, ako su u prilici. Teorije zavere, preprodaje krvi, trovanja, sistematskog uništavanja populacije su uvek poularne i većina nas je apriori sklona da im poveruje!
Davanje krvi ne poboljšava zdravlje per se, i nije terapijska metoda, ali ubrzava određene metaboličke procese u organizmu, pa se ne može reći ni da je štetna!
"To oni doktori prodaju krv, majke im ga nabijem...", citat je koji važi, ali ne kod nas! U Indiji je ceo jedan industrijski i ekonomski segment prodaja organa, tkiva (krv je TEČNO tkivo), pogotovo bubrega! Naravno, to nije legalno, ali se praktikuje na opšte zadovoljstvo! Ja tebi bubreg, ti meni pare...

Za vreme rata u SFRJ, čuli smo da ako daš litar krvi u Nemačkoj, dobiješ 1000 DM!
Naravno, odmah smo se skupili nas 5 da damo i po litar ako treba, samo da kupimo tu mixetu koja nam je trebala... Da li mislite da smo bili u pravu? Da li mislite da je ta infomacija bila tačna? Da li mislite da bismo se lako izvukli, sa po litar krvi manje, i ko bi nam to "odradio"?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li da dobrovoljno dam krv?26.10.2005. u 10:51 - pre 225 meseci
Citat:
duck
Statisticki gledano Niski zavod za transfuziju je godinama (moguce da je jos uvek) bio jedan od NajOrganizovanijih na balkanu i nasem delu evrope!


statisticki gledano, Nis ima najvise vojnika po glavi stanovnika, cak 7 kasarna...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li da dobrovoljno dam krv?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 23153 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.