Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podizanje posiljaka iz inostranstva

[es] :: E-Kupovina :: Podizanje posiljaka iz inostranstva

[ Pregleda: 10671 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ljubo
Kraljevo

Član broj: 975
Poruke: 112
212.62.37.*



Profil

icon Podizanje posiljaka iz inostranstva09.11.2005. u 10:01 - pre 223 meseci
Prelistavam forum vec preko sat vremena i nisam nasao odgovor na ono sto me zanima.

- Kada paket stize iz inostranstva PTT-om na fizicko lice, ako ne podleze carini, paket dolazi na kucnu adresu?
- ako podleze carini, podizanje paketa je u Posti carinjenja u Beogradu? Obavezno licno prisustvo?
- ako se paket salje iz inostranstva brzim servisom (DHL, FedEX, UPS, i sl.), da li je ista procedura?
- da li neko ima iskustva sa primanjem veceg broja istih artikala, ili su ga sa carine obavestavali da kao fizicko lice ne moze da primi paket, resenje?

- iste situacije samo kada je primalac pravno lice?

Hvala!

Ljubo
 
Odgovor na temu

Ronald

Član broj: 14148
Poruke: 127
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Podizanje posiljaka iz inostranstva09.11.2005. u 21:14 - pre 223 meseci
Citat:
Ljubo:
- Kada paket stize iz inostranstva PTT-om na fizicko lice, ako ne podleze carini, paket dolazi na kucnu adresu?


Ne, Paket dolazi u tvoju regionalnu postu , a tebi postar donosi obavestenje o prispecu paketa, izuzetak je ako ti je posiljka poslata preko curira kao sto je DHL Fedex i sl i tada sluzba EMS PTT-a preuzima dostavu na tvoju kucnu adrsu jer ima ugovor o saradnji sa DHL-om, Fedex-om , TNT i slicno ..Za DHL znam da posta saradjuje sa nasom postom ali za Fedex , TNT i UPS nisam siguran dali nasa Posta ima ugovor o saradnji pa stoga postupak podizanja posiljke preko njih moze biti komplikovan ako nisi iz Beograda.

Citat:

-ako podleze carini, podizanje paketa je u Posti carinjenja u Beogradu? Obavezno licno prisustvo


Ne , Najbliza posta carinjena vrsi carinjenje posiljke,(osim u slucaju kada ti je paket poslat preko DHL-a, Fedexa, TNT-a i UPS-a tada je carinjenje u Beogradu) mislim da u Kraljevu postoji posta carinjenja, tj prilicno sam siguran da postoji...Oni vrse proveru i carine a ti placas na salteru poste prilikom preuzeca paketa..Znaci nije potrebno licno prisustvo.

Citat:

-ako se paket salje iz inostranstva brzim servisom (DHL, FedEX, UPS, i sl.), da li je ista procedura.

Ne , Ako ide DHL-om oni su prisutni prilikom carinjenja u posti carinjenja i zatim isporucuju oni posiljku ako je posiljka adresirana na grad u kojem oni imaju svoju ispostavi , za sad mislim da imaju pored Beograda jos 2 ispostave , a za sve ostale gradove posao preuzima Posta Srbije.Fedex, TNT i UPS drze samo Beograd i imaju mali obim posla...
Citat:

- da li neko ima iskustva sa primanjem veceg broja istih artikala, ili su ga sa carine obavestavali da kao fizicko lice ne moze da primi paket, resenje?


Za ovo nisam siguran ali mislim da broj istih artikla u paketu nije bitan do trenutka dok se ne posumnja da artikli sluze za dalju prodaju , znaci ti kao fizicko lice imas pravo da uvezes predmete koje su za licnu upotrebu ili koje sluze za upotrebu u tvom domacinstvu bez carine do vrednosti od 100 eura ali nemas pravo da uvezes artikle za dalju prodaju u vecim kolicinama, za to ti je mislim potrebna neka Spediterska firma koja ce da ti zavrsi posao, ali to ce ti vec objasniti neko ko se bolje razume od mene u te stvari..U svakom slucaju kako pravno lice moras da platis carinu i PDV.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ljubo
Kraljevo

Član broj: 975
Poruke: 112
*.pat-pool.kv.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Podizanje posiljaka iz inostranstva14.11.2005. u 17:33 - pre 223 meseci
Hmmm...

Hvala na odgovoru!

Ipak, znas li kakva su moja iskustva?
Recimo, na firmu je dolazio paketic sa uzorcima koje je poslala jedna firma obicnom postom. Paket je stigao do Beograda, poste carinjenja, odakle su nas jednostavno telefonom obavestili da dodjemo i podignemo paket (?!) ili da angazujemo nekog ko ce to uraditi za nas (spediter, prijatelj i sl.).
Imati u vidu da su uzorci u pitanju i da im je vrednost ispod 100 eura.
Cak je slicno dranje bilo i kad su nam neke firme slale kataloge (ali one debele), ali slepci zapakuju u kutiju, pa na firmu i odmah sa carine zovu... u Beograd da podignes i da platis... Katastrofa!

I sta biva, i pored toga sto traze da se licno preuzme (mogu oni da posalju i za Nis, ako mi je blize, prilikom pregleda - preuzimanja su naplatili nekih 3.000 dinara, pitaj Boga za sta.
To je bilo obicnom postom.

FedExom je jednom na firmu stiglo 3-4 velike kutije, isto u formi uzoraka, posiljalac je na fakturi i oznacio da su u pitanju uzorci koji nemaju vrednost.
Susta suprotnost! Trebalo je da platimo nekih 1-2.000 dinara, i kurir istog dana te firme doveze robu.

DHL - kako kad.

Uopste ne mogu da se snadjem...
Lopovska drzava...

P.S. Nacuo sam da je sada i PTT poceo da se bavi spediterskim uslugama (bas zbog ovih problema sa paketima), je li to tacno?
 
Odgovor na temu

Ronald

Član broj: 14148
Poruke: 127
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Podizanje posiljaka iz inostranstva15.11.2005. u 15:09 - pre 223 meseci
Citat:
Ljubo:

Recimo, na firmu je dolazio paketic sa uzorcima koje je poslala jedna firma obicnom postom. Paket je stigao do Beograda, poste carinjenja, odakle su nas jednostavno telefonom obavestili da dodjemo i podignemo paket (?!) ili da angazujemo nekog ko ce to uraditi za nas (spediter, prijatelj i sl.).
Imati u vidu da su uzorci u pitanju i da im je vrednost ispod 100 eura.


E pa to ti je vec u pitanju "poslovna posta" i tu je drugacije, kad vide da je adresirano na firmu to automatski znaci da predmeti posiljke nisu namenjenji za upotrebu u domacinstvu ili za licnu upotrebu i automatski podlezu drugacijem tretmanu carinjenja.Pogledaj na sajtu "uprava carine" http://www.fcs.yu/ tamo mozes da se detaljno informises sta i kako podleze carinjenju, i koja je zakonska regulativa..

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Podizanje posiljaka iz inostranstva

[ Pregleda: 10671 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.