Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izvodi i Integrali

[es] :: Matematika :: Izvodi i Integrali

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21560 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Izvodi i Integrali30.11.2005. u 20:12 - pre 223 meseci
MOze li neko da objasni sta su izvodi i integrali ali koristeci pojmoviti jezik da ga cak i malo dete razume...Naravno da ja znam sta su,teoreme i definicije ali i sam lomim mozak da ih recimo tako razumem pa da ih objasnim recimo mom caletu ili mom drugaru koji neznaju matematiku ali da ih razumeju,naravno hocu i ja da ih razumem na taj nacin...kao kad bi ste nekom objasnjavali sta je krug i umesto da mu ag nacrtate vi mu date funkciju funkciju kruga X^2 +y^2=r...e kako bi nacrtali izvod i integral(metaforicki) da ga razumemo kao sto bi ga dete razumelo...?
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 21:58 - pre 223 meseci
Pa nacrtaj im funkciju i pokaži kako je izvod u stvari koeficijent tangente kroz tu tačku preko izvoda! To je geometrijska interpretacija izvoda!

A što se tiče integrala, opet nacrtaj f-ju i pokaži im da je integral suma beskonačno mnogo beskonačno malih delova i da je integral od te f-je na nekom intervalu površina ispod te f-je! Naravno, ovo važi samo za određene integrale, ali ako ne znaju ni šta je integral, nije im ni bitno da li je određeni ili neodređeni!
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 22:47 - pre 223 meseci
to za integral je donekle u redu to jest da ja ako imamo funkciju F njen integral je funkcija G koja za datu vrenost x daje sumu svih funkcija F do verednosti x to jest tvoj zbir beskonacno mnogo delova...ali molim te da li je objasnjene na pojmovitom jeziku za pitanje sta je integral to da se pomocu njega izracunava povrsina?? ne to je odgovro na pitanje zasta sluzi a ono za funkcije je bezveze...ko da svi neznaju da izvod predstavlja tangens alfa to jest koefcijent pravca tangente ali to opet nije odgovor na pitanje sta je izvod nego kakva je njegova geometriska interpretacija... razumes
Mene interesuje bas pojmovit odgovor sto manje slozen a sto vise recit...znam da ne postoji ali dali neko ima ideju???
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 22:50 - pre 223 meseci
citat:

Pa nacrtaj im funkciju i pokaži kako je izvod u stvari koeficijent tangente kroz tu tačku preko izvoda! To je geometrijska interpretacija izvoda!




a kroz koju tacku????
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 22:55 - pre 223 meseci
Izvod funkcije u nekoj tački je nagib prave koja dodiruje funkciju u toj tački.

Integral funkcije između neke dve tačke je površina ispod grafika te funkcije između te dve tačke.

Jednostavnije od ovoga ne mogu.

Lepo je što želiš da naučiš što više ali mora se ići nekim redom. Ne vredi pročitati definiciju koju ne razumeš i onda reći: "Svi znaju da je to tako, ali ja želim da objasnim tati i drugaru na jednostavniji način". Kreni od početka pa ćeš jednom stići i do izvoda i integrala i razumećeš ih bez potrebe da izmišljaš priču o tati i drugaru i traženja jednostavnijeg objašnjenja.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.dial.b92.net.



+159 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 23:00 - pre 223 meseci
pa reko ti covek beskonacan zbir, beskonacno malih delova (bilo cega). Ili im to predstavi kao sumu.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali30.11.2005. u 23:43 - pre 223 meseci
dobro znam ja sve to ali sad mi ovo nije jasno

citat:

Izvod funkcije u nekoj tački je nagib prave koja dodiruje funkciju u toj tački


zar se izvod definise u nekoj tacki ili za ceo domen funkcije??? po tebi je razlicit izvod u jednoj tacki i u drugoj.Zar je prava odredjena SAMO JEDNOM TACKOM?????sam si napisao nagib PRAVE koja dodiruje tu tacku????

totalno pogresaan i nedefinisan odgovor

a to kako da im opbjasnim ne znaci da hocu nekom da objasnjavam nogo da bih lakse formulisao pitanje a upravo radim na konkretnijem odgovoru od:

citat:


Integral funkcije između neke dve tačke je površina ispod grafika te funkcije između te dve tačke
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 00:15 - pre 223 meseci
Citat:
anakin14:
zar se izvod definise u nekoj tacki ili za ceo domen funkcije??? po tebi je razlicit izvod u jednoj tacki i u drugoj.

Svakako da izvod u jednoj tački funkcije može biti različit od izvoda u drugoj tački, npr. u jednoj tački izvod može biti jednak 0, u drugoj 10, a u trećoj 5.
Citat:
anakin14:
Zar je prava odredjena SAMO JEDNOM TACKOM?????sam si napisao nagib PRAVE koja dodiruje tu tacku????

Rekao sam nagib prave koja dodiruje funkciju u toj tački. Znači, imaš nekako nacrtanu funkciju, odabereš jednu tačku na njoj, nađeš pravu koja je dodiruje u toj tački i nagib te prave biće prvi izvod funkcije u toj tvojoj odabranoj tački.
Citat:
anakin14:
totalno pogresaan i nedefinisan odgovor

Pogrešan nije, a nedefinisan jeste iz tog razloga što si se hvalio da definiciju znaš a da ti mi ovde objasnimo "onako po narodski, više popularno".

Vidi ovako. Iz aviona se može videti koliko je tvoje suštinsko (ne)razumevanje matematike. U svakom slučaju pozdravljam tvoju želju da naučiš nešto novo, ali na ovaj način nećeš daleko dogurati. Očigledno ti izvodi i integrali privlače pažnju kao nešto strašno, čudno i misteriozno pa bi želeo odmah njih da kreneš da izučavaš, ali pre toga moraš da mnogo stvari pročitaš da bi uopšte bio na tom nivou da možeš da razumeš. Ne vredi da izmišljaš priču kako želiš to da objasniš tati i drugu (i ovo sam već pomenuo) kada je jasno da želiš ti to da razumeš radi sebe, ali sada još očigledno ne možeš, prihvati to tako i uči neke prigodnije stvari.

I još jedna stvar: jako je loše pretvarati se da sve znaš i čak pokušavati da ispravljaš nekoga u stvarima od kojih ne razumeš ni delić. Time nećeš daleko dogurati, ja ti ovo kažem dobronamerno a ti možeš da me poslušaš ili ne.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 00:25 - pre 223 meseci
Citat:

anakin14:
zar se izvod definise u nekoj tacki ili za ceo domen funkcije??? po tebi je razlicit izvod u jednoj tacki i u drugoj.



Svakako da izvod u jednoj tački funkcije može biti različit od izvoda u drugoj tački, npr. u jednoj tački izvod može biti jednak 0, u drugoj 10, a u trećoj 5.





ok
izvod funkcije x^2 je 2x i naravno da je razlicit u razlicitim tackama...
ali ja sam mislio da ti mislis da je IZVOD to jest FUNKCIJA IZVODA razlicita jer si tako napisao.lose smo se sporazumeli ali nemas razloga da bog toga vredjas!!!!
zelim samo da naucim nesto i uopste se nepravim da znam

a sto se tice
ovoga
citat:

Rekao sam nagib prave koja dodiruje funkciju u toj tački. Znači, imaš nekako nacrtanu funkciju, odabereš jednu tačku na njoj, nađeš pravu koja je dodiruje u toj tački i nagib te prave biće prvi izvod funkcije u toj tvojoj odabranoj tački.



mene nije interesovalo sta je izvod u datoj tacki nego sta je izvod uopste???
razumes to je ono isto lose sporazumevanje kao prvi put


 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 00:34 - pre 223 meseci
Citat:
anakin14:
mene nije interesovalo sta je izvod u datoj tacki nego sta je izvod uopste???

Treba da pokupiš nagibe u svim tačkama i to što dobiješ to ti je to. Ne vidim drugačiju geometrijsku interpretraciju.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 00:40 - pre 223 meseci
kada bi pokupio nagibe u svim tackama...sumu izvoda funkcije u svakoj tacki dobio bi BROJ to jest sumu ali mene interesuje recimo ovako mcu da preformulisem pitanje

kako je onaj koji je izmislio izvode(njutn i lajbnic pretpostavljam) dosao do toga?????

a inace evoga jos jedno pitanje koje sledi iz proslog odgovora>>

pa zar kada bih izracunao sumu svih izvoda do vrednosti x1 ja bih dobio vrednost n
koju bi isto dobio kada bih
FUNKCIJU (za koju smo sumirali izvode) izracunao za x1
jel tako???
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 00:48 - pre 223 meseci
Citat:
anakin14:
kada bi pokupio nagibe u svim tackama...sumu izvoda funkcije u svakoj tacki dobio bi BROJ to jest sumu ali mene interesuje recimo ovako mcu da preformulisem pitanje

Ko je rekao da to treba da sabiraš? Kažeš: "U ovoj tački je ovoliko, u ovoj ovoliko, u ovoj ovoliko..." i tako uradiš za sve tačke. E to tražiš, ništa ne sabiraš nego samo pamtiš posebno za svaku tačku. Tih tačaka naravno ima beskonačno mnogo i ne možeš bukvalno da upamtiš sve ali nadam se da ti je bar intuitivno jasno.
Citat:
anakin14:
pa zar kada bih izracunao sumu svih izvoda do vrednosti x1 ja bih dobio vrednost n
koju bi isto dobio kada bih
FUNKCIJU (za koju smo sumirali izvode) izracunao za x1
jel tako???

Nemam pojma šta hoćeš da pitaš, verovatno ne.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 01:01 - pre 223 meseci
ako imamo funkciju F i izaberemu tacku recimo x1

zar nije zbir svih izvoda te funkcije do tacke x1 = vrenost recimo A

a vrednost funkcije F za x1 jee takodje A

zato sto jje integral od F u tacki x1 zbir svih funkcija F do vrednosti x1 i tako dalje


to je po meni najkonkretniji odgovor za izvode i integrale i njihovu vezu naravno ako je tacno

samo sto nisam nagalasio zbir beskonacno mnogo beskonacno malih
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 01:03 - pre 223 meseci
to jest integralna funkcija za tacku x1 daje zbir svih ....za funkcuju F
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 01:08 - pre 223 meseci
Citat:
anakin14:
ako imamo funkciju F i izaberemu tacku recimo x1

zar nije zbir svih izvoda te funkcije do tacke x1 = vrenost recimo A

Uopšte ne mogu da razumem šta podrazumevaš pod "zbir svih izvoda do tačke x1".
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.internet.krstarica.net.



+136 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 01:13 - pre 223 meseci
pa ako imamo x1 racimo 5

zbir svih izvoda te funkcije pre toga
znaci izvod u 1,2,3,4

i recimo moje pitanje malo lepse preformulisano je

da li je zbir svih izvoda do 5 jednako vrednosti te funkcije u tacki 5

ili recimo dali je zbir svih izvoda u intervalu od 1 do pet jednako vrednosti te funkcije u tacki 5 - vrednosti te funkcije u tacki 1 (kao odredjeni integral)

glupo je ali mozda ima logike
sad sigurno razumes
ali pogledaj i prethodna dva odgovora
 
Odgovor na temu

darkon
Darko Novakovic
Istrazivac, IMP
Beograd

Član broj: 13647
Poruke: 166
*.rcub.bg.ac.yu.

Jabber: darkon@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 12:38 - pre 223 meseci
Uh, bre, ti baš smori.
Dobro ti je rekao Bojan: ne možeš doći do odgovora tako prečicom. Kreni polako od početka, npr. od funkcija realne promenljive, jer da ti je to jasno ne bi napisao:
Citat:
zbir svih izvoda te funkcije pre toga
znaci izvod u 1,2,3,4

Kada prođeš (naravno uspešno) taj deo, pa posle toga nizove i limese, moći ćeš lako da shvatiš i izvode i integrale.
Zapamti: NEMA PREČICE DO ZNANJA!

Jedino mi se sviđa tvoje pitanje o originalnom izvođenju ove teorije od strane Lajbnica i Njutna. Ako nešto iskopam, okačiću ovde.

[Ovu poruku je menjao darkon dana 01.12.2005. u 13:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao darkon dana 01.12.2005. u 14:03 GMT+1]
"Verovatno da preko nje mnoge sile kontrolišu mnogo šta..." - GANDOR
"Kada bi ljudski mozak bio tako jednostavan da bismo mogli da ga shvatimo, onda bismo mi bili toliko glupi da ga ipak ne bismo mogli shvatiti."
 
Odgovor na temu

darkon
Darko Novakovic
Istrazivac, IMP
Beograd

Član broj: 13647
Poruke: 166
*.rcub.bg.ac.yu.

Jabber: darkon@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 13:11 - pre 223 meseci
Evo nekoliko linkova:

http://www.ulearntoday.com/mag...ics_article1.jsp?FILE=calculus
http://www.math.tamu.edu/~don.allen/history/calc1/calc1.html
http://www.members.aol.com/jeff570/calculus.html
"Verovatno da preko nje mnoge sile kontrolišu mnogo šta..." - GANDOR
"Kada bi ljudski mozak bio tako jednostavan da bismo mogli da ga shvatimo, onda bismo mi bili toliko glupi da ga ipak ne bismo mogli shvatiti."
 
Odgovor na temu

dr_z
Novi Sad

Član broj: 76008
Poruke: 6
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 15:55 - pre 223 meseci
Ako nemas udzbenik za cetvrti gimnazije, nabavi ga, tu je sve onako fino objasnjeno
"I don't believe it. Prove it to me and I still won't believe it."
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Izvodi i Integrali01.12.2005. u 17:40 - pre 223 meseci
Citat:
anakin14:
pa ako imamo x1 racimo 5

zbir svih izvoda te funkcije pre toga
znaci izvod u 1,2,3,4

Kuku meni i tebi zajedno. A šta sa izvodima u 1.5, pa u 1.3333... pa u , pa u , pa u pa u preostalih beskonačno mnogo tačaka do broja 5?

Ovakvim pitanjima blamiraš i sebe što ih postavljaš i mene što pokušavam da iole smisleno odgovorim na njih. Možeš li mi bar objasniti zašto si navalio baš to da shvatiš kada svakom tvojom porukom postaje sve više jasnije da nisi ni blizu pojmljenja o čemu se tu radi i očigledno ćeš morati još mnogo toga da naučiš pre nego što uopšte budeš u stanju da to razumeš?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Izvodi i Integrali

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21560 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.