Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zeleo bi da znam...

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Zeleo bi da znam...

[ Pregleda: 2560 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

explorer0

Član broj: 2264
Poruke: 26
212.110.87.*



Profil

icon Zeleo bi da znam...22.10.2002. u 10:46 - pre 261 meseci
kakav je vas stav prema upotrebu komponenata (ilegalnih,dobijeni od "druga"),crackovani,... u komercijalne programe.
 
Odgovor na temu

coyoteugly
Belgrade

Član broj: 4350
Poruke: 28
*.anima.co.yu



Profil

icon Re: Zeleo bi da znam...23.10.2002. u 08:26 - pre 261 meseci
U tri kratke reci: zasto da ne? Kad malo bolje razmislis, na trzistu imas previse sirok spektar tehnologija, za koje ne mozes u svakom trenutku da napises kod, kako bi ih koristio. Na samom pocetku to je io problem sa mp3 tehnologijom, kada niko nije znao samu specifikaciju formata. U isto vreme, izasle su razne komponente od citanja hedera i ID3 tagova, pa do samih mp3 plejera. Komponente ti mogu samo olaksati posao. Ali naravno, to ne mogu sve. Postoje komponente koje prilikom kompajliranja "nabace" suvisne kilobajte, a koji su potpuno nepotrebni. Preporucio bih ti upotrebu komponenti, ali naravno da pri tom pazis kakav ce uticaj to imati na tvoju aplikaciju...
THE ONLY INTERESTING ANSWERS ARE THOSE THAT DESTROY THE QUESTIONS
 
Odgovor na temu

silverglider

Član broj: 651
Poruke: 218
62.104.203.*

Sajt: www.benchmark.co.yu


Profil

icon Re: Zeleo bi da znam...23.10.2002. u 11:13 - pre 261 meseci
Posto imam osecaj da je u pitanju naglasak stavljen na kraj pitanja "... u komercijalne svrhe", ja bih rekao "ne".
Mislim, rukovodi se onim "kako bi tebi bilo da napises nesto dobro, ogranicis koriscenje toga, a svi ga koriste da bi zaradili pare na tome (a tebi shipak)". Licno za komercijalne programe ne - licencirana kopija alata, mozda i neke biblioteke i to je to. Mozda neka free komponenta koja je oznacena da se moze koristiti "u svakom slucaju".
Ukoliko se radi o necemu sta mi je bas vazno, pa nisam nikada radio, mozda bih najvise iskoristio da "proanaliziram kod" (mada je i to vec kradja na neki nacin) da skratim sebi put i napisem svoju komponentu, prilagodjenu mojim potrebama, naravno. Uostalom, postoji gomila shareware komponenti na netu koje kostaju dvadesetak dolara - uzmes, probas, pa ako ti zavrsava posao, plati bre - to je ionako komercijalni program koji radis i trebao bi onda da ti donese vise para od tih $20.

Uglavnom, mislim da bi trebali da se solidarisemo medjusobno - ako bilo ko zeli da se ceni njegov trud, prvo treba nauciti ceniti tudji trud. Pogotovo ako se radi o pojedincima ili malim firmicama (vlasnicima tih delova koje hoces da koristis).



 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Zeleo bi da znam...

[ Pregleda: 2560 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.