Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!

[es] :: Fizika :: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15572 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!09.01.2006. u 03:03 - pre 221 meseci
Link http://www.newscientist.com/ar...=mg18925331.200&print=true

i

http://news.scotsman.com/scitech.cfm?id=16902006 pa pročitajte VRLO pažljivo kako biste shvatili suštinu ideje, ako bude bilo moguće da se ostvari. Kako stvari stoje, naučnici prvo treba da dokažu da je tako nešto uopšte moguće, pa tek onda da testiraju takav pogon, a prema rečima iz te vesti, sa tim Hyperspace pogonom bilo bi moguće putovati do Marsa za neverovatnih 3 sata, i do zvezde udaljene 11 svetlosnih godina samo 80 dana.

Kao i u SF seriji Zvezdane Staze, i ovde se govori o vrlo jakom magnetnom polju koji bi okružio brod tako da bi to dovelo do razvijanja nadsvetlosnih brzina.

Molim samo članove da ne budu toliko skeptični, već da DOBRO pročitaju članak i tek onda da daju komentar.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!11.01.2006. u 14:35 - pre 221 meseci
Ljudi, šta se dešava s vama, pa nije valjda da još niko ne može da da komentar na ovu vest.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!11.01.2006. u 15:23 - pre 221 meseci

Ja sam čekao da se prvo javi neko stručniji, jer nisam siguran da sam baš najbolje shvatio sve elemente članka. Evo npr:

Heim je u svom modelu svemira predvidio 8 dimenzija, tj. pored 3 prostorne i 1 vremenske tu su još elektromagnetna i gravitaciona sila i još neke dvije koje je odbacio. Kroz nastavak teksta se pominju jaka i slaba nuklearna sila. Da li su to te dvije predhodno izbačene sile?

Čitava ideja Hyperspace pogona je po mom shvatanju regulacija gravitacione pomoću elektromagnetne sile (posto su one vezane jedna za drugu). Pogon bi valjda trebao da omoguci dovoljno (anti)gravitacione sile da povuče brod u visedimenzionalni prostor (vise >4). Jesam li dobro shvatio?

Dalje, za zaustavljanje broda koji se kreće brzinama n*većim od onoga što smatramo da je brzina svjetlosti, potrebno je da jednostavno isključimo pogon, na sta bi se brod zaustavio. Nema inercije, pa nema ni kočnica ;)

Kako se rješava navigacija kroz 8dimenzionalni prostor (da li samo prostorne dimenzije utiču na to)? Da li je taj prostor "zakrivljen" u odnosu na ovo što mi vidimo?

Članak mi je nedovoljno jasan, mada ja i nisam previše upoznat sa tematikom. Šta mislite ljudi?
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!11.01.2006. u 23:53 - pre 221 meseci
Citat:
Gromipo: Ja mislim da ipak je moguće zato što pre sto godina ljudi nisu verovali daće se voziti automombilima ili ići na mesec nisam strućnjak za to malo se razumem u to ali ipak verujem


Pa to se još ne može sa sigurnošću reći, mada sam ja bio, i još uvek sam, vrlo ushićen kada sam pročitao ovaj tekst. Ako se tako nešto i ostvari, ta Z-mašina pomoću koje se, navodno, može generisati dovoljno velika struja kako bi se teorija isprobala za 5-10 godina, biće potrebno Milijarde i Milijarde dolara.

Povrh svega, ideja je sasvim realna, jer ova teorija bi mogla da objasni sve nelogičnosti današnje fizike. Ako ste primetili u tekstu, čak 95 % fizičara nije nikad čulo za ovu teoriju Hyperspace pogona, zbog toga što je Hajm prerano napustio projekat, ali i zbog toga što svoje papire nije nikad objavio na engleskom jeziku, već samo na nemačkom. A zbog svog povučenog načina života, budalastog skrivanja od javnosti, nije ni čudo što čak i danas retko koji fizičar zna o čemu govorite, ako mu kojim slučajem ovako nešto spomenete.

Prvo, dakle, današnja nauka mora da se suoči sama sa sobom , da dozvoli sa Ajnštajn nije bio potpuno u pravu kad je definisao svoje teorije relativiteta. Kad se to desi, sve će biti drugačije posmatrano.

A sama činjenica da je tog naučnika koji danas radi na tom projektu pozvala sama Nasa u svoj biro da bi mu postavila praktična pitanja, govori da je ovo VRLO VRLO ozbiljan projekat.

Citat:
Lord_Sauron: Heim je u svom modelu svemira predvidio 8 dimenzija, tj. pored 3 prostorne i 1 vremenske tu su još elektromagnetna i gravitaciona sila i još neke dvije koje je odbacio. Kroz nastavak teksta se pominju jaka i slaba nuklearna sila. Da li su to te dvije predhodno izbačene sile?


Jesu, to su te dve izbačene sile.

Citat:
Lord_SauronČitava ideja Hyperspace pogona je po mom shvatanju regulacija gravitacione pomoću elektromagnetne sile (posto su one vezane jedna za drugu). Pogon bi valjda trebao da omoguci dovoljno (anti)gravitacione sile da povuče brod u visedimenzionalni prostor (vise >4). Jesam li dobro shvatio?


Pa,delimično si shvatio, moraš da još nekoliko puta prečešljaš tekst pa da pokušaš da shvatiš. I ja još nisam sve shvatio, ali valjda ću uskoro. Na istom principu rade i Warp motori u seriji Zvezdane Staze, apsolutno nema nikakve razlike. Ako si primetio, tako kad se brod kreće u warp brzini, niko ne može da vizuelno vidi brod, jer je brod ušao u drugu dimenziju i iskrivio je prostor-vreme na način koji dozvoljava te nad-svetlosne brzine. Pa kad se isključi warp pogon, brod se ponovo pojavi u našoj dimenziji, da tako kažem niotkuda.

Nesumnjivo je da će razvoj ovog pogona dosta dugo trajati, samo dok se ne izgradi taj gigantski pogon za testiranje treba da prođe 5 godina, a samo testiranje ko zna koliko će ta posle traje, verovatno još minimum 5-10 godina. Nije isključeno da će takav pogon tražiti IZUZETNO velike snage i struje, možda i više od 3 miliona ampera. A tamo piše da se mora stvoriti magnetno polje od bar 25 Tesla jedinica, a bilo bi poželjno da to ode do 80 Tesla.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.navman.com.



+3 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!12.01.2006. u 00:41 - pre 221 meseci
Kao sto caboom rece, popularnu fiziku bi trebalo zakonom zabraniti. Da li vi uopste znate sta je dimenzija? To je samo parametar koji sluzi za oznacavanje nekog objekta. Ne moze neko da ode u drugu dimenziju, dimenzije uvek postoje. Vi verovatno mislite na nekakav paralelni univerzum ili tako nesto.
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
212.200.67.*



+2 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!12.01.2006. u 12:13 - pre 221 meseci
Procitajte ovu diskusiju :

http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=105915

Izgleda da je matematicki aparat koji koristi Heim toliko kompleksan, da je samo za citanje potreban poodobar Ph.D iz matematike, a onda tek za tumacenje ... Tako da nama laicima (a tu ubrajam i vecinu fizicara) ne ostaje mnogo mesta za ozbiljnu diskusiju o teoriji, i njenoj vrednosti.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.navman.com.



+3 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!12.01.2006. u 22:40 - pre 221 meseci
Ovo treba da ide u forum fizika mada sumnjam da ce biti mnogo komentara jer samo uski krug ljudi moze da razume ovo (oni koji studiraju ili su zavrsili fakultetsku fiziku).

[Ovu poruku je menjao srki dana 13.01.2006. u 02:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!13.01.2006. u 01:23 - pre 221 meseci
Pa da, teorija je svakako kompleksna i trebaće dosta vremena da se shvati.

Srki, jel možeš da vratiš ovu temu u forum Nauka, jer tamo joj je mesto. Ili, eventualno je stavi u forum Fizika. Hvala.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
213.244.208.*



+6 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!14.01.2006. u 16:27 - pre 221 meseci
Ne treba ti doktorat iz matematike, ali bi bio poželjan neki iz teorije čestica ili kvantne teorije polja (ili neke slične mumbo-jumbo oblasti fizike).
Hajmova kvantna teorija je 40ak godina stara, a ideje o novim vrstama pogona koje bi iz nje sledile su novijeg datuma. Jedino mi je čudno u celoj toj stvari što je HQT ostao underground fizike 40 godina iako je eksperimentalno mnogo lakše proverljiv od nekih mainstream teorija kao što su strune (oko kojih se inače vode debate da li su uopšte eksperimentalno proverljive), a teorija je sve samo ne amaterska. Hajm je bio prvorazredni mozak po onome što piše na netu, a i iz njegove teorije su sledile dobre vrednosti osnovnih prirodnih konstanti.
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!15.01.2006. u 20:55 - pre 221 meseci
Pazi studiram fiziku i okvirno mi je jasna ideja ali mislim da ona tvoja rijec "putovati" bas i nema smisla jer tesko da zivo bice moze da izdrzi tolike sile. Teoretski je moguce poslati letjelicu gore po ovome ali samo bez posade.
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.rcub.bg.ac.yu.



+6 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!16.01.2006. u 11:03 - pre 221 meseci
Nema nikakvih sila. Zahvaljujući gravitofotonskoj interakciji svemirski brod treba sve vreme da bude u stanju slobodnog pada.
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!17.01.2006. u 19:50 - pre 221 meseci
Trebalo BI, ali ja ne ulazim unutra :)
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!20.01.2006. u 03:13 - pre 221 meseci
A šta mislite o onom što je rečeno, da će za 5 godina biti moguće prvo testiranje pogona i samim tim teorije. Koliko li će to struje utrošiti, možda kao jedna Francuska za pola godine, ali u jednom jedinom danu.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.dialup.neobee.net.



+6 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!20.01.2006. u 15:29 - pre 221 meseci
Tu ti na videlo dolazi najbolja osobina hipotetičkog pogona: ne troši nikakvu energiju, izvlači je iz vakuuma.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!24.01.2006. u 18:27 - pre 221 meseci
Jel može neko ovde stručniji od mene, mislim na nekog naprednog studenta fizike, da malo bolje objasni o čemu se ovde radi, i šta profesori u Beogradu misle o ovoj teoriji Hyperspace pogona.

Mamematički model je, izgleda, ekstremno komplikovan. Nek neko kaže zašto.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!27.01.2006. u 13:27 - pre 221 meseci
Bemliga, SST predvidja 10 ili 25 dimenzija da bi njene jednacine imale smisla, lik je stigao do 8. Interesantne su mi i interpretacije tih dimenzija, odnosno da su sile mere zakrivljenosti istih, posto se do sada u glavnom govorilo o dimenzijama koje su "sklupcane u sebe" pa se zato ne opazaju.

Ako nekog zanima matematicki aparat koji se krije iza teorije struna neka pogleda ovo, a pogotovo ovo - meni nista od ovoga jasno nije, ali ko zna mozda nekom bude...
 
Odgovor na temu

Bab

Član broj: 69286
Poruke: 63
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!29.01.2006. u 21:32 - pre 221 meseci
pozdrav svima,

vidim da se je ovdje dobro zakuhala rasprava o navedenoj temi.
Nisam baš neki fizičar ili matematičar, ali sam radoznao, prije svega jer sam totalni Freak StarTreka ( TNG Rulz), a i iz tog razloga što me recimo zanimaju takve stvari.

Prije malo sam gledao neku emisiju na TV. No, ,uglavnom , mislim da bi se energija potrebna za stvaranje takvog polja oko "svemirskog" broda koji bi savijao prostor-vrijeme (naziv WARP "savijati" speed)možda mogla dobivati iz tzv. Energije nulte točke.Onda bi bilo dovolno reći kako Picard kaže: " Energize"

Što mislite o tome?

 
Odgovor na temu

Marax_98
Sisak

Član broj: 83284
Poruke: 9
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!01.02.2006. u 12:44 - pre 221 meseci
Ako sam nešto shvatio, to znači ne bi bilo putovanje brzinom svjetlosti, već samo prečac (shortcut) koji bi se postigao warp-om. S tim ispada da Ide manjom brzinom od brzine svjetlosti, tj. punooooo manjom, ali zaporavo ide kraćim putem, npr. krenem li iz siska u beograd preko slovenije i mađarske vozivši 120 km/h sporije ću stići negoli krenem kraćim putem (autoputom kroz salvoniju) za beograd vozivši 60 km/h. To je samo primjer nemojte sad o brzinama auta.
Uglavnom to se može i pokazati 2d prikazom na običnom A4 papiru: stavimo točku A na prvi kraj i točku B na drugi kraj papira, najkraći put od A do B na ravnoj plohi tog papira je uistinu ravna dijagonala od A do B (u ovom trenutku zamišljam da je A naš predivni planet Zemlja a B naša najbliža zvijezda Alpha Centauri udaljena 4.3 svjetlosne godine), ali zakrivimo li prostorvrijeme (u ovom slučaju smotamo papir od kraja A prema B), taj put nam se smanjuje i ne bismo morali putovati ni brzinom većom od 1000 m/s. Razmišljao sam šta se događa s recimo nekim jadnim asteroidom nađe li se on u tom iskrivljenju, zapravo samo ćemo ga mi iz svemirskog broda vidjeti zakrivljenog dok će njemu biti sve ok, jer nacrtamo li na onaj A4 papir geometrijske likove: trokute i kvadrate i potom ga savinemo, mi ne mijenjamo svojstvatih likova, ona ostaju ista jer nema stezanja ni rastezanja, ništa se na površinama ne mijenja, svi kutovi ostaju nepromjenjeni, kvadrati su i dalje kvadrati, kao i trokuti. Valjkaste površine nemaju svojstvenu zakrivljenost što vrijedi i za njihove trodimenzionalne ekvivalente.
Po tome, mogli bismo putovati i 50 km/s a da stignemo na Alpha Centauri prije negoli svijetlost.
 
Odgovor na temu

CyberianIce

Član broj: 60312
Poruke: 55
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!03.02.2006. u 22:07 - pre 220 meseci
Dobro da bi ovo stvarno profunkcionisalo, trebalo bi da ni Einstein ni Lorenc, ni Debrolji, ni Plank, ni ko zna ko jos... nisu bili u pravu, sto je malo verovatno... Samo cu to reci, jeste OTR i STR malo sumnjivo, ali za sada savrseno funkcionise! Plus bonus: Kad bi takav sistem i bio napravljen, verujem da bi takvo magnetno polje pocupalo sav hemoglobin i ostalo gvozdje iz organizma... Tako da podrzavam lika, koji je rekao da ne bi nikad usao u takav "svemirski brod".

[Ovu poruku je menjao CyberianIce dana 04.02.2006. u 00:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao CyberianIce dana 04.02.2006. u 00:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!04.02.2006. u 01:50 - pre 220 meseci
Gledaj, nemaš se razloga bojati da bi se to moglo desiti. Takvo mišljenje je samo odraz nedovoljnog poznavanja šta bi se moglo desiti, a nestajanje hemoglobina i gvožđa iz ljudskog organizma je vrlo malo verovatno.

Svaka nova tehnologija je u početku krhka, tako da će trebati neko vreme naučnicima da, ako ikad naprave ovaj hyperspace motor, prouče posledice i probaju da ih otklone.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Hyperspace svemirski pogon, alias Warp pogon iz Star Trek-a, uskoro postaje realnost!!!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15572 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.