Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Norveški radijatori

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 368754 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gorca
Leskovac

Član broj: 38942
Poruke: 158
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Norveški radijatori01.12.2011. u 17:33 - pre 150 meseci
Istrazivao sam nekoliko dana kakvih sve norveskih (konvektorskih) radijatora ima kod nas i koliko kostaju pa evo da napisem. Moze nekome koristiti jer znam da bi meni da je imala informacija na jednom mestu.
Znaci, decembar 2011. godine. Jaci modeli (2 - 2,5KW). Pisem i dimenzije posto po logici povrsina ovih grejnih tela jeste bitna, kao sto je bitna i njihova duzina zbog kapaciteta izbacivanja (konvekcije) toplog vazduha.

Vaillant VER 200 (elektromehanicki termostat, nemacki) 2000W, ~11500 RSD, 720mm x 430mm

Vaillant VER 250 (elektromehanicki termostat, nemacki) 2500W, ~13000 RSD, 900 x 430mm

Beha P20 (elektronski termostat, norveski) 2000W, 23000 RSD, 1423 x 400mm (U Hrvatskoj su ~200 EUR)

Eldi (elektronski termostat, domaca proizvodnja) 2400W, ~24000 RSD, 1130 x 240mm

Adax Glamox 3001 PR2000ET (elektronski termostat, norveski) 2000W, 23500RSD, 1670 x 350mm (U Bugarskoj kod uvoznika su 145 EUR)

Adax Neo NP20DT (elektronski termostat, digitalni displej, norveski) 2000W, 28500 RSD, 1394 x 370mm

Atlantic F117P (elektronski termostat, francuski) 2000W, 12500 RSD, 740 x 450mm

Tesy (elektromehanicki termostat, bugarski) 2000W, ~8000 RSD, 980 x 400mm (postoje verzije i sa elektronskim termostatom ali nisam nasao kod nas)

Verovatno ima jos razlicitih modela/proizvodjaca ali ovo je ono sto najcesce moze da se nadje kod nas.
 
0

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
195.222.97.*



+9 Profil

icon Re: Norveški radijatori02.12.2011. u 07:35 - pre 150 meseci
Postoji i Crown sa elektromehanickim termostatom od 1800W valjda je oko 5000 dinara

Evo i najnovijeg trenda čak i kod kineza new glass panel heater

http://www.alibaba.com/product...,200010208,200714401,200952350

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 02.12.2011. u 09:14 GMT+1]
 
0

brankos
Beograd

Član broj: 1847
Poruke: 299
87.250.55.*



+4 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.11.2012. u 17:20 - pre 138 meseci
A jel neko imao bliski susret sa ovim:
Konvektosrka grejalica sa pride ventilatorom 2000W.
Sutra u Metrou 3000 dinara :-D

Tarrington house CVH2000

METRO vikend akcija

Izguglajte je. Ne izgleda loše, nego, malo mi pre jevtina :-)
 
0

brankos
Beograd

Član broj: 1847
Poruke: 299
87.250.55.*



+4 Profil

icon Re: Norveški radijatori26.11.2012. u 22:28 - pre 137 meseci
Da sam sebi odgovorim, pošto su kolege nešto stidljive ovih dana ;-)
Vozio danas pored Tempa i ajde da pogledam možda imaju isto ovo samo druge marke.
Kad ono...
Ista stvar, samo druga firma, podigoh ga kad samo što nije odleteo na plafon koliko je lak. Nakon pogleda kroz one otvore - šok. Unutra stotinak bukvalno iglica sa 1 i 2. strane pričvršćene na neku ploču :-D
One se valjda ugreju i malo zrače okolo, pa taj vazduh ide na gore...
Eto ukratko opis konvektorske grejalice za oko 3500 din.
 
0

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Norveški radijatori08.12.2012. u 09:48 - pre 137 meseci
Može li neko da mi kaže (makar subjektivno) kolika je razlika u kvalitetu, izradi, radu i sl. između:
1) onih no-name konvektorskih radijatora kojih sada ima u svakoj radnji tehnike (Vox, Vivax, Crown, Bauer i sl.) i
2) onih firmiranih (tj. firmiranijih) konvektorskih radijatora, npr. Eldi, ili onih francuskih, norveških itd.

Razlika u ceni je ogromna. Za radijatore slične snage grupa pod 1) košta oko 6 hiljada, a grupa 2) od 20 hiljada pa naviše. Vredi li ta razlika u ceni?

Nije mi bitan baš perfektno precizan termostat, samo da radijator bude funkcionalan i energetski efikasan. Radijator bih kupio za dogrevanje spavaće sobe od oko 25 kvadrata u kojoj se već nalazi i radi TA peć (ali koja se do večeri sasvim isprazni ako duva tokom popodneva i bude hladno preko noći, dok se ponovo ne napuni).
 
0

Panik

Član broj: 204829
Poruke: 1
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori05.01.2013. u 21:05 - pre 136 meseci
Moja iskustva sa Crown ili Vox konvektorskim grelalicama ili radijatorima:
Do pre par zima grejao sam se sa mermernim radijatorima.I ako se spoljna temperatura zimi nije spuštala ispod 4 ili 5tog stepena ispod nule nije bilo problema što se tiče grejanja.Napominjem da stanujem na poslednjem spratu zgrade koja je zidana 30 godina prošlog veka,bez spoljne fasadne izolacije/gola cigla/ koja je od starosti otplala pre dvadesetak godina.Iznad stana krovna terasa,sa tri strane spoljni zidovi,a sa četvrte strane komšijski stan u kome niko ne živi zimi/isti se izdaje ljudima kojima je jeftinije da zimi budu u selu a da sa proleća dođu u Beograd/.Stolarija drvena stara i uz malu adaptaciju relativno dobro dihtuje.Ako su niže temperature morao sam da se dogrevam sa elektičnim radijatorima što je više nego dupliralo potrošnju a tripliralo finansijski utrošak struje.Ali prošle zime,koja je bila izuzetno hladana i duga, sa konstanto niskim temeraturama, sam kupio prvo Crown konvektor od 1,8 kw/2 grejača po 900w/ za dnevni boravak veličine cca 20 kvadrata,a ubrzo i dva konvektora od 1kw/2x500w/ 1 za sobu od cca 12 kvadrata a drugi za kupatilo od cca 5 kvadrata/.I oduševio sam se kako greju i koliko manje troše od mermernih radijatora a pogotovu od uljnih.Kada je spoljna temperatura bila blizu -20 st.ja sam termostat podesio da sobna temperatura bude 21 stepen/mereno digitalnim termostatom na razdaljini od od cca 4,5 metara od grelalice a na visini od cca 1,7m/.U sobi i kupatilu su se konvektori pokazali još bolje.Merio sam i pratio rad njihovog termostata na temperaturi od 21 stepen ispod nule.Uključuje se čim malo padne ispod 21 stepeni,radi 20 sekundi,postigne temperaturu,isključuje se i ostaje isključen 40 sekundi/merio sam vreme paljenja i gašenja na 1 minut/.I to sve na temperaturi od cca - 20 stepeni.Što je toplije vreme uključivanja je sve ređe.Tako da te hladne zime nisam koristio ni mermerne a ni električne radijatore.Celokupna potošnja mi nije prelazila cca 1.100-1.300 kilovata na čitanju od 30-34 dana a ogrejao sam se kao čovek/stan je veličine cca 50 kvadrata.Pri grejanju ne isušuju vazduh,nema ventilatora koji dižu prašinu,lagani su za nameštanje-mogu da stoje na svojim nogarima ili ih kačite pod prozor.Sami radijatori su hladni dok greju,tako da nema opasnosti za malu decu da se opeku ako ih dodirnu.Cena im je više nego povoljna-od 1,8 kw sam platio oko 5.000 din. a dva manja po cca 3.000din.Ove godine su nešto skuplji ali su i dalje neuporedivo jeftiji od norveških ili francuskih radijatora.Termostat je elektronski,odličan i precizan.Estetski izgledaju dobro,nešto su deblji od ovih skupljih ali ne mnogo.Lagani su.Iskreno, ja sam oduševljen kako greju i kako relativno malo troše.Jedina mana je što kada nema struje nema ni grejanja/prednost termopeći/i što rade 24 sata/skupa tarifa 2/3 i jeftina1/3 vremena/.Zaista ih preporučujem.
Izvinjavam se na dužem postu ali sam želeo da podrobno opišem kako dobro rade!
 
+1

brankos
Beograd

Član broj: 1847
Poruke: 299
87.250.55.*



+4 Profil

icon Re: Norveški radijatori19.01.2013. u 01:10 - pre 136 meseci
@ star-duster
hvala na ovako lepom i opširnom opisu.
Osećam se skoro ubeđen da kupim bar jedan od dva navedena radijatora.
Ako samo možemo da dobijemo i neku oznaku, pogotovo modela sa elektronskim termostatom koji je ako sam dobro razumeo na kablu - odvojen od jedinice.

Opet se u Metrou na akciji pojavio Tarrington house, sad je model koji je bio 3000 -
2400, a za 4000din. se prodaje model CVH-2200 sa digitalnim tajmerom i verovatno termostatom, a imaju i VOX, ali panel-radijator za 5400. Lepo bi bilo odabrati nešto od toga ako je slično tom CROWN-u od 1.8kW.
 
0

brankos
Beograd

Član broj: 1847
Poruke: 299
87.250.55.*



+4 Profil

icon Re: Norveški radijatori22.01.2013. u 18:06 - pre 136 meseci
@ Panik,
moje izvinjenje, tek sad vidim da sam se greškom obratio osobi koja je pitala za grejalice na postu iznad. Čim sam pomenuo opširan opis jasno je na šta se osnosi :)
Pitanje iznad i dalje važi. Bilo bi dobro da znamo model i eventualnu prodavnicu.

Hvala
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Norveški radijatori24.01.2013. u 07:49 - pre 136 meseci
Moram da vam skrenem pažnju na neke fizičke zakonitosti, tek toliko da možda razbijete neke zablude.

Enegriju ne troše grejalice, peći, radijatori ... Energiju troše zidovi, tj, prostorija, odnosno cela kuća ili stan. Koliko koja prostorija troši energije - lako je proraćunati. (Google: "proracun toplotnih gubitaka")
Dakle, ako sračunate da su tolotni gubici, na primer 1 kW u prostoriju se mora ubaciti isto toliko energije da bi se održala željena temperatura. Dakle, mora da se potroši 0,1 kubik gasa (otprilike), ili 0,1 litar lož ulja, ili da sagorite toliko_i_toliko drva.

Ali, sve je sa ciframa jasnije kad se pominje grejanje na struju, jer su jedinice mere iste. Ako su toplotni gubici prostorije 1kW za sat vremena iz električne mreže mora da se povuče 1kW električne energije da bi se održala željena temperatura. Nema boga, to je to. Samo da vas podsetim, pretvaranje el. energije u toplotnu uvek ide 100% tj. bez gubitaka.

Kad sa ovim pojmovima rasčistite, biće vam jasno da uštedu električne energije ne možete ostvariti kupovinom veče ili manje grejalice, kupovinom jedne jake ili više malih, ovog ili onog brenda i td. i td. Ušteda energije se može ostvariti samo i jedino smanjivanjem toplotnih gubitaka prostorije.

Naravno, nisu sve grejalice iste. Bitno je da može da održava tačnu željenu temperaturu, jer veća temperatura - veći gubici. Bitan je subjektivan osećaj toplote, bitna je raspodela tolote u prostoriji, i još mnogo toga.
Kad su u pitanju TA peći, uštede u električnoj energiji nema, ali ima u ceni električne energije, (što je ipak najbitnije) jer se električna energija koristi noću, po nižoj tarifi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+1

petar_antic
postar
posta
beograd

Član broj: 317253
Poruke: 1
95.180.110.*



Profil

icon Re: Norveški radijatori30.08.2013. u 22:37 - pre 128 meseci
ljudi treba da kupim radijatore i dvoumim se izmedju norveskih glamox i francuskih noirot? Da li ima neko neku preporuku? Unapred hvala
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Norveški radijatori02.09.2013. u 08:55 - pre 128 meseci
Citat:
Java Beograd:
Moram da vam skrenem pažnju na neke fizičke zakonitosti, tek toliko da možda razbijete neke zablude.

Enegriju ne troše grejalice, peći, radijatori ... Energiju troše zidovi, tj, prostorija, odnosno cela kuća ili stan. Koliko koja prostorija troši energije - lako je proraćunati. (Google: "proracun toplotnih gubitaka")
Dakle, ako sračunate da su tolotni gubici, na primer 1 kW u prostoriju se mora ubaciti isto toliko energije da bi se održala željena temperatura. Dakle, mora da se potroši 0,1 kubik gasa (otprilike), ili 0,1 litar lož ulja, ili da sagorite toliko_i_toliko drva.

Ali, sve je sa ciframa jasnije kad se pominje grejanje na struju, jer su jedinice mere iste. Ako su toplotni gubici prostorije 1kW za sat vremena iz električne mreže mora da se povuče 1kW električne energije da bi se održala željena temperatura. Nema boga, to je to. Samo da vas podsetim, pretvaranje el. energije u toplotnu uvek ide 100% tj. bez gubitaka.

Kad sa ovim pojmovima rasčistite, biće vam jasno da uštedu električne energije ne možete ostvariti kupovinom veče ili manje grejalice, kupovinom jedne jake ili više malih, ovog ili onog brenda i td. i td. Ušteda energije se može ostvariti samo i jedino smanjivanjem toplotnih gubitaka prostorije.

Naravno, nisu sve grejalice iste. Bitno je da može da održava tačnu željenu temperaturu, jer veća temperatura - veći gubici. Bitan je subjektivan osećaj toplote, bitna je raspodela tolote u prostoriji, i još mnogo toga.
Kad su u pitanju TA peći, uštede u električnoj energiji nema, ali ima u ceni električne energije, (što je ipak najbitnije) jer se električna energija koristi noću, po nižoj tarifi.

Sa vecim dijelom se slazem,jos samo fali da osim smanjivanjem toplotnih gubitaka ustede se mogu ostvarit i kupovinom toplotne pumpe(klima uredjaj ali kvalitetan),koji takodje trosi el.energiju,samo sto omjer potrosene struje i dobivene toplote dodje oko 1:4 odnosno za potroseni 1 kw struje daje u prosjeku oko 4kw toplote,ta usteda nije mala ali je cijena toplotne pumpe veca:-(
 
0

nindza@
WwW - Nis,Bg

Član broj: 57064
Poruke: 367
*.exe-net.net.



+6 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.12.2013. u 03:58 - pre 125 meseci
Citat:
petar_antic: ljudi treba da kupim radijatore i dvoumim se izmedju norveskih glamox i francuskih noirot? Da li ima neko neku preporuku? Unapred hvala



I mene bi ovo zanimalo, posto se i ja dvoumim ovo ovih radijatora, pa ako bi neko podelio svoje iskustvo mnogo bi mi znacilo

Puno Hvala
Ako zelite nesto da promenite na bolje, krenite da razmisljate kako bi ste to uradili . . .
 
0

markokove
Metro
Beograd

Član broj: 319421
Poruke: 3
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Norveški radijatori20.07.2014. u 21:22 - pre 117 meseci
Postovani, imam jedno pitanje za nekog ko se sretao sa ovakvim vidom grejanja.

Kupio sam stan i zatekao u njemu neke radijatore koje prvi put vidim. Nisu Norveski a po mom misljenju je neka vrsta Konvektorskog grejanja. Verovatno nesto dosta starije pa je prevazidjeno. Ali, interesuje me da li je isplativo grejati se na ovako nesto i da li bi neko mozda kupio ovo? Nisam mogao da dam oglas jer ne znam sta prodajem . Poneta je da samo otkrijem kakvo je to grejanje i da li moze da se proda posto bi u stan ubacio TA pec i resio problem. Najveca mana je sto zauzima veliki prostor i gotovo duz svih zidova se nalaze pa zauzima prostor u stanu jer ne znam da li bi smeo da stavim stvari odmah do panela (ujedno i da li bi smanjio efikasnost grejanja).

Evo slike pa ako neko zna, bio bih mu zahvalan na pomoci. Hvala unapred








Kole
Prikačeni fajlovi
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Norveški radijatori21.07.2014. u 07:38 - pre 117 meseci
Ovo je veoma rasprostranjen tip grejanja u Americi.

https://www.google.rs/search?q=baseboard+heaters&tbm=isch

Iskren savet: mojne da bacaš tj. prodaješ, bar dok ne proveriš kako šljaka. Činjenica je da će možda TA da bude jeftinija, zbog potrošnje struje na nišoj tarifi, ali ovo grejno telo ima neprejebiv položaj: po celoj sobi, dole i nisko, i verujem da stvara prijatnu atmosferu, tj. raspored toplote je blizu idealnom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+1

markokove
Metro
Beograd

Član broj: 319421
Poruke: 3
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Norveški radijatori21.07.2014. u 16:40 - pre 117 meseci
Hvala Java Beograd. Znači to je neki baseboard heater. Ja sam probao da pojačam na maksimum posto neće da greje kad je napolju 30 stepeni :). Čuje se tiho kako radi i posle pola minuta-minut je postalo mlako. Iskreno, ne znam da li smem da približim i na koliko odstojanja stvari (ormar, krevet). Inače, stan je mali pa mi to baš uštine i tako mali prostor od 24 kvadrata. Sad ću da probam da ispitam nekako koja mu je snaga i kako greje. Ne znam kome bi mogao da ponudim da prodam ako se odlučim da skinem? Kako se to baš kod nas zove??? Hvala unapred na odgovoru...
Kole
 
0

majstor d
Beograd Zemun

Član broj: 324994
Poruke: 1
46.240.239.*



Profil

icon Re: Norveški radijatori07.09.2014. u 17:40 - pre 116 meseci
Poštovani,
Molio bih da mi neko od Vas stručnijih sa ove teme o Norveškim radijatorima odgovori na jedno pitanje!
Konkretno da li je izvodljivo neki jeftiniji konvektorski radijator tipa Crown, Bauer,Tesy povezati sa nekim digitalnim termostatom npr. http://www.termostati.co.rs/pr...39-computherm-q3.html?sef=hcfp ?
Čitajući celu temu ispada da je glavna caka norveških, francuskih ,niških radijator jedino precizni termostat !
 
0

ice-phoenix

Član broj: 37504
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2014. u 19:20 - pre 115 meseci
Citat:
majstor d:
Poštovani,
Molio bih da mi neko od Vas stručnijih sa ove teme o Norveškim radijatorima odgovori na jedno pitanje!
Konkretno da li je izvodljivo neki jeftiniji konvektorski radijator tipa Crown, Bauer,Tesy povezati sa nekim digitalnim termostatom npr. http://www.termostati.co.rs/pr...39-computherm-q3.html?sef=hcfp ?
Čitajući celu temu ispada da je glavna caka norveških, francuskih ,niških radijator jedino precizni termostat !


Nije samo glavna caka bolji termostat nego povrsina i tezina , i kako je napravljen izmenjivac toplote (ono parce aluminiuma u kojem su grejaci ) , protok vazduha

npr


NP20 DT ADAX BELI - NEO norveški radijator 2000w
Težina: 8,7kg
Cena : 29.000,00 RSD
Visina radijatora: 370mm
Dužina radijatora: 1394mm
Dubina : 84 mm
Površina (dobro izolovano): 18 - 25 kvadrata ( razlika zbog izolacije i visine plafona )
zapremina radijatora 0.04332552 m3
Garancija 5 godina

Mille radijator ND22 01J 2000w
Visina radijatora: 400mm
Dužina radijatora: 940mm
Dubina : 75mm
Težina: 6 kg
Cena : 6,999.00 RSD
grejanje povrsine : ? ( nisam nasao ne znam zasto kriju )
zapremina radijatora 0.0282 m3
Garancija 2 godine


Moje misljenje je :
Kad malo bolje razmislim Norveski mi se kao dugorocno resenje cine isplatljivijim jer veci je garanti rok veca mu je grejna povrsina i shodno velicini brze zagreje prostor

e sad ne znam protok vazduha i ne znam kakav je izmenjivac toplote da mogu sa sigurnoscu da tvrdim .



 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2014. u 20:53 - pre 115 meseci
Zaista veruješ da Norveški radijator 4 puta bolje greje zato što je 4 puta skuplji?
Ako radijator potroši 2kw struje, gde bi se izgubila ta energija osim u sobi?
20m2 prostorije sa ciglom od 25cm može da zagreju oba ali samo do spoljnjih 0*C.
Ne nasedajte na gluposti, 2kw potrošene struje u grejanje je 2kw tople energije i tačka. Zakon o održanju energije se uči u osnovnoj školi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2014. u 21:35 - pre 115 meseci
@ ice-phoenix: Iz iskustva ljudi koji imaju te "norveske" (pa sad bas iz Norveske ili Francuske, Bugarske, Kine) radijatore i iz tekstova na internetu sam zakljucio da razlika u ceni nikad ne opravdava razliku u ucinku. U najgorem slucaju je razlika dupla (duplo bolje greje BEHA od kineskog) mada mi to deluje previse a razlika u ceni je 4 puta!!!

@ tihi2: Jeste 2kW potrosene struje u grejanje 2kW tople energije ali ne i isto zagrejan prostor. Pa 2 bojlera ne rade isto (jedan zagreje brze) a ne grejaci. I povrsina dosta znaci, ne mogu ringla i fen da zagreju isto kao radijator i kalorifer.
 
+1

ice-phoenix

Član broj: 37504
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Norveški radijatori07.10.2014. u 22:59 - pre 115 meseci
@lud ko struja ni nisam rekao da je 4 puta bolji nego gledam ako ti je 5 godina garancija onda si neko duze vreme siguran a ako mi je zapremina veca onda ce lakse predati toplotu i termostat ce se drugacije paliti tako da mozda ustedi dugorocno vise struje al opet kazem treba testirati

@tihi2 vidim da spominjes zakon o odrzanju energije iz os skole i vidim i da si i na tom razumevanju termodinamike i elektrotehnike
 
+1

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Norveški radijatori
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 368754 | Odgovora: 389 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.