Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hardware za mail server?

[es] :: Linux :: Hardware za mail server?

[ Pregleda: 3480 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Hardware za mail server?19.01.2006. u 10:11 - pre 222 meseci
Sto mislite kakva bi mi masina hardverski bila potrebna za jedan mail server pod linuxom na kojem bilo negdje oko 25000 POP3 naloga i oko 5000 SMTP naloga?
Koliko bi spamassassin povecao hardverske zahtjeve?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.in.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Hardware za mail server?19.01.2006. u 10:19 - pre 222 meseci
S obzirom na potencijalno ogroman protok emaila, preporucio bih odvajanje antispam (i antivirus) provere na poseban sistem koji bi stajao ispred mail servera.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Hardware za mail server?19.01.2006. u 12:47 - pre 222 meseci
Oke, ali nisi mi rekao sto mislis kakav bi hardware bio potreban za ovako nesto?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hardware za mail server?19.01.2006. u 17:15 - pre 222 meseci
Citat:
Tyler Durden: Sto mislite kakva bi mi masina hardverski bila potrebna za jedan mail server pod linuxom na kojem bilo negdje oko 25000 POP3 naloga i oko 5000 SMTP naloga?
Koliko bi spamassassin povecao hardverske zahtjeve?


Moze li jos par pojasnjenja :

- Ocekivani mrezni protok ? (Ako je in-office, onda samo reci koliki je link :) ).
- Ocekivani broj mailova u nekoj jedinici vremena, i prosecna velicina mail-a.
- Softver koji bi koristio? Pre nego kazes "ma samo qmail" razmisli da to trebas i da odrzavas, i osmisli u cemu ces drzati konfiguraciju : MySQL, LDAP... ??

Prvi pointer je da ides na dosta memorije i brz disk I/O. Vise diskova u dobrom RAID-u (SCSI diskova, naravno) plus par GB RAM-a su mnogo bitnija stavka od CPU-a. Naravno, dosta toga zavisi i od gore postavljenih pitanja.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Hardware za mail server?20.01.2006. u 10:37 - pre 222 meseci
Hm, pa protok bio bio onako, ne bih znao bas tacno da uokvirim, ali neki bas prosjek za toliko broj korisnika. Mozda i mrvicu manje od prosjeka. Ovo vazi i za koriscenje.

Software bi bio postfix, courier-imap, cyrus-sasl, webmail (ona vjerverica) i spamassassin. Konfiguracija bi isla u mysql.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Hardware za mail server?20.01.2006. u 10:43 - pre 222 meseci
I jos nesto. Koliko ima smisla to sve (pokusati) staviti u chroot okruzenje zbog sigurnosti?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.in.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Hardware za mail server?20.01.2006. u 12:10 - pre 222 meseci
Citat:
Tyler Durden: Oke, ali nisi mi rekao sto mislis kakav bi hardware bio potreban za ovako nesto?


Kad ozbiljnije postavis pitanje dobices odgovor. Pitanje je veoma neodredjeno.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hardware za mail server?21.01.2006. u 23:10 - pre 222 meseci
Citat:
Tyler Durden: Hm, pa protok bio bio onako, ne bih znao bas tacno da uokvirim, ali neki bas prosjek za toliko broj korisnika. Mozda i mrvicu manje od prosjeka. Ovo vazi i za koriscenje.

Software bi bio postfix, courier-imap, cyrus-sasl, webmail (ona vjerverica) i spamassassin. Konfiguracija bi isla u mysql.


Probaj da smislis to oko protoka, to ce ti biti JAKO merodavno po pitanju CPU-a. Takodje enkripcija (pretpostavljam da sasl zelis za ssl-imap, pop3s ili nesto tako) dodatno opterecuje CPU, to da znas...

Sledece : da li si siguran da mislis na POP ? Meni ovo lici na IMAP... Sto onda znaci, da ti za 5K korisnika sa kvotom od 100MB treba 300-400GB prostora... Bar 4x 146GB HDD u RAID-u 10 bi bio pocetak te price... Na takvu spravu ide dobar adapter - Mega Raid je licni favorit, mada je to stvar ukusa... Broj simultanih konekcija ce ti odrediti kolicinu RAM-a, mada bi ja rekao bar 4GB i bar 2 CPU-a za tu pricu.... Hmmm.... Kako to bude raslo, neki storage pocinje da zvuci isto primamljivo...

Citat:
Tyler Durden: I jos nesto. Koliko ima smisla to sve (pokusati) staviti u chroot okruzenje zbog sigurnosti?


Cemu ? MySQL zatvoris da ne slusa na mrezi, postfix pravis tako da koristi privilege separation i dobar izbor user-a koje koristi... Mislim da bi vise dobio tako. Ja bi sve radije stavio u solaris zonu ili user mode linux, ako vec zelis sigurnost, naravno uz proveru ima li to smisla. Ako ti je to JEDINA svrha te masine - onda nista ne dobijas time.

Da, ne zaboravi i dobar bekap za to, na traku naravno... I razmisli o alternativama tipa spomenuti solaris + JES. A mozda i da razmislis da angazujes nekog za consulting ko se time bavio ozbiljno? Pa da izadje na lice mesta i vidi sta, kako i koliko - a ne da ovako nagadjamo.

Konacno, moguce je da naletis na jos jedan problem : Ja sam bas juce gledao da nadjem kanal za nabavku vise ama bas ovakvih servera u U.S. za colocation kod provajdera tamo - i mogu ti reci da je bio problem naci nekog ko je to u stanju da isporucuje za dan-dva. U .yu ces imati VELIKIH problema da nadjes nesto ovako - i mozda ne bi bilo lose da odaberes dobrog dobavljaca nekih brand servera (HP, Sun... mozda i IBM... DELL zaobidji u sirokom krugu), da bi mogao da se snadjes za garanciju i podrsku.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Hardware za mail server?

[ Pregleda: 3480 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.