Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za šta služi termostat u TA peći?

[es] :: Elektronika :: Za šta služi termostat u TA peći?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 32117 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Za šta služi termostat u TA peći?22.01.2006. u 10:37 - pre 222 meseci
Razmišljam da malo prepravim TA peć pa me zanima za šta služi termostat kojim se TA peć podešava na 1-2-3 tj. određuje koliko će se napuniti. Zapravo me zanima zašto je bitno da on meri temperaturu n ciglama i šta bi se desilo kada on ne bi radio tj kada bi stalno bio uključen?
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?22.01.2006. u 11:53 - pre 222 meseci
Citat:
lord Vader: i šta bi se desilo kada on ne bi radio tj kada bi stalno bio uključen?

Cigle bi se suvise zagrejale. U zavisnosti od jacine peci i okruzenja, to moze da bude i bezopasno ali ako je pec prilicno jaka a prostorija mala, onda bi mozda moglo doci i do pregrevanja peci i eventualnog kvara. Grejaci u peci su (bar su bili) usijana zica i teoriski, ako im ostavis dovoljno vremena i pec se ne hladi dovoljno, moze sve oko njih da se usija. Malo preterujem, ali shvatas ideju. Recimo obicna sijalica je vruca kad radi. Ali ubrzo nakon ukljucenja se ugreje i onaj deo u koji je usrafljena (sijalicno grlo, "fasung") i moze da opece. A sijalica je recimo 75W dok su grejaci u TA mnogo jaci.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

LPFM
Vladimir Ilić
ETF
Beograd

Član broj: 28719
Poruke: 487
*.beotel.net.

Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~iv060..


+1 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?22.01.2006. u 13:49 - pre 222 meseci
Pa kako cemu sluzi, pa valjda je logicno da meri temperaturu i iskljucuje grejace kada dostignu istu. Naravno i ukljucuje grejace kada opadne temperatura.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?22.01.2006. u 21:29 - pre 222 meseci
Kao prvo u TA peći imaš dva termostata, jedan radni i jedan sigurnosni. Sa radnim reguliraš na koliko će ti se peć zagrijati (koliko ćeš toplote akumulirati u cigle) a drugi da ti isključi peć na određenoj temperaturi ukoliko ti zataji radni termostat. Kad bi se peć pregrijala i grijači bi ti izgorjeli, jer su rađeni od kantala za niže temerature.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?23.01.2006. u 13:32 - pre 222 meseci
Suština je u tome da je radni termostat stavljen da bi korisnik podesio koliko peć treba da akumulira toplote i da na taj način podesi istu prema prostoriji i željenoj potrošnji struje. Znači njega mogu normalno da zamenim nekim elektronskim rešenjem koje će meriti temperaturu na ciglama. Kada dostigne određenu temperaturu onda prekinem punjenje. Kolika je maksimalna temperatura na ciglama, odnosno na kojoj se aktivira sigurnosni termostat? Da li neko zna?
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

LPFM
Vladimir Ilić
ETF
Beograd

Član broj: 28719
Poruke: 487
*.beotel.net.

Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~iv060..


+1 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 10:25 - pre 222 meseci
Skines panel gde su ti izvodi prikljucaka za grejace i pise koliko se max greje kod mene pise mislim najnize (kod donjeg grejaca) 250 c. Ti gi neki digitalni termostat. Ima toga po neku ko sase.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 13:48 - pre 222 meseci
Moze li da se desi da je termostat neispravan i da zbog njega iskace osigurac?
Grejaci na oko izgledaju ok, nisu crkli, sve veze u peci mi izgledaju ok, ne znam na sta vise da sumnjam. Kad god pec ostane da radi u toku noci (ostali potrosaci iskljuceni) ujutru vidim da je iskocio glavni osigurac.
YU2MP
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 14:08 - pre 222 meseci
Ne može, samo bi ti se pregrejala peć. Termostat može samo da isključi, a ne da napravi kratak spoj. Verovatno ti je noću prevelika potrošnja (peć, bojler...), pa tome još dodaj i verovatno veći mrežni napon, što dodatno povećava potrošnju.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 17:27 - pre 222 meseci
Kao sto rekoh...bojler i ostale zezalice su iskljucene. Zato me i cudi.
YU2MP
 
Odgovor na temu

milepa
Popovic Mile
Pancevo

Član broj: 46438
Poruke: 16
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 18:25 - pre 222 meseci
Moj savet je da promenis automatski osigurac to se i meni desavalo sa osiguracem na bojleru i kad sam promenijo bilo je sve ok.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?24.01.2006. u 19:04 - pre 222 meseci
Iskace jedan od 3 osiguraca kod strujomera. Nisu automatski, vec oni obicni.
Inace, kad radi sve ostalo (bojler, masina za vec...) onda je sve OK.

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 24.01.2006. u 20:05 GMT+1]
YU2MP
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 10:43 - pre 222 meseci
Ja bih malo da se igram sa TA peći. Hoću da napravim neki digitalni PWM regulator. Šta da stavim od tiristora/triaka?

Citat:
Marcony: Iskace jedan od 3 osiguraca kod strujomera. Nisu automatski, vec oni obicni.
Inace, kad radi sve ostalo (bojler, masina za vec...) onda je sve OK.

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 24.01.2006. u 20:05 GMT+1]


Koliki je osigurač i kolika je snaga TA peći?
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 11:28 - pre 222 meseci
Pec je 2KW, a osigurac 25A.
YU2MP
 
Odgovor na temu

Slash-BL
Banja Luka

Član broj: 68776
Poruke: 191
*.etfbl.net.



Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 15:07 - pre 222 meseci
Cekaj, tebi iskace "pancer" osigurac? Ako je to to, onda nije stvar samo u TA peci. On se stavlja na svku dolaznu fazu po jedan pa se posle njega faza razvodi dalje i on bi trebao biti najjaci osigurac u toj fazi. (barem se meni cini da bi tako trebalo biti). Koliki su ti ostali osiguraci? Ispada da si ti stavio jaci sekundarni osigurac od pancera ili ti je jos nesto na toj fazi ukljuceno? (To je moje misljenje, ali neka me iprave ostali ako grijesim)

BTW. Neznam sad bas kako se napajaju te TA peci (davno sam imao priliku jednu vidjeti). Jel ona ide na trofaznu ili...?
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 15:12 - pre 222 meseci
Pec se napaja dvofaznom strujom.
Sto se tice osiguraca...u pitanju je zgrada, i razvodna tabla gde su strujomeri. Ispod svakog strujomera ima po tri osiguraca. Kad god ta pec radi, uvek iskoci jedan (uvek isti) osigurac.
Prvo sam mislio da je od preopterecenja, ali kad sam iskljucio uredjaje (bojler...) isto se desilo.
YU2MP
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 16:04 - pre 222 meseci
Citat:
Marcony: Pec se napaja dvofaznom strujom.

Ovo je malo cudno, mozda si mislio na dve zice? Na jednoj drugoj temi na ES-u smo diskutovali oko ukljucivanja TROFAZNE TA peci pomocu standardnog tajmera i kontakotra, dakle ima ih i trofaznih i monofaznih ali jos nisam cuo za dvofazne. Trofazna TA pec ima 5 zica - 3 faze, nulu i zemlju. Monofazna (jednofazna) ima 3 zice - faza, nula i zemlja.

Taj osigurac mozda posredno dodje do kratkog spoja - TA pec radi, nesto se tamo pregreje i pomeri i dotakne masu i tako stvori kratak spoj. Mozda neki plasticni predmet omeksa od toplote pa na slican nacin omoguci dodir faze i mase a posle se ohladi i ocvrsne pa se ne primeti. Stvar je dosta ozbiljna i sumnjiva. Ja sam imao slucaj da je neko preradio instalaciju i ceo manji stan napajao preko zice koja je prethodno bila namenjena sijalici na stepenistu. Kad smo postepeno dosli do te zice, ona je bila skoro ugljenisana.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 16:11 - pre 222 meseci
Sorry, mislio sam na to...2 zice - faza i nula. :)
OK, pogledacu da li negde ima nekih labavih elemenata.
YU2MP
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 16:52 - pre 222 meseci
To sa glavnim osiguračem se i meni dešava ali ne vezano za TA peć. Kada mi pukne sijalica od pregrevanja i napravi kratak spoj nikada mi ne iskoči osigurač u stanu već onaj u hodniku zgrade. Pošto su osigurači automatski da li je moguće da se vremenom on poremeti i počne da prekida na manjoj struji od propisane. Sumnjam da su mi stavili iste osigurače i u hodniku zgrade i u stanu, odnosno da u hodniku nisu jači. Pošto su zgradu radili krajnje nestručni ljudi, morao sam sam da prevežem struju u stanu, velika je mogućnost da su stavili pogrešan osigurač.

Inače ako ta TA peć pravi kratak spoj morao bi prvo da iskoči osigurač na fazi na kojoj je napravljen kartak spoj U STANU!!!!!
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 17:56 - pre 222 meseci
Citat:
lord Vader: Inače ako ta TA peć pravi kratak spoj morao bi prvo da iskoči osigurač na fazi na kojoj je napravljen kartak spoj U STANU!!!!!


Ako su automatski osiguraci Ultrafast (na sta retko ko obraca paznju pri ugradnji), pa jos i sumnivog porekla i kvaliteta, logicno je da oni izbace pre nego sto tromi na tabli u stanu odreaguju.
 
Odgovor na temu

Slash-BL
Banja Luka

Član broj: 68776
Poruke: 191
*.etfbl.net.



Profil

icon Re: Za šta služi termostat u TA peći?25.01.2006. u 19:31 - pre 222 meseci
Citat:
tdjokic
Taj osigurac mozda posredno dodje do kratkog spoja - TA pec radi, nesto se tamo pregreje i pomeri i dotakne masu i tako stvori kratak spoj. Mozda neki plasticni predmet omeksa od toplote pa na slican nacin omoguci dodir faze i mase a posle se ohladi i ocvrsne pa se ne primeti. Stvar je dosta ozbiljna i sumnjiva. Ja sam imao slucaj da je neko preradio instalaciju i ceo manji stan napajao preko zice koja je prethodno bila namenjena sijalici na stepenistu. Kad smo postepeno dosli do te zice, ona je bila skoro ugljenisana.


Potpisujem, i da jos dodam da je lako moguce i da su instalacije slabe (ubaceni tanji kablovi) i da se griju te prilikom toga negdje van peci dolazi do kratkog spoja - u svakom slucaju nije za zajebavanje i valja sto prije pronaci kvar.
Inace po opisu tvog problema (da osigurac u stanu ne iskace) vrlo lako moze biti da nesto nije u redu sa provodnicima od glavnog osiguraca do stana ili da taj osigurac koji imas u stanu nevalja pa bi onda mogao biti kvar u liniji osiguraci u stanu-TA pec.

Citat:
lord Vader: To sa glavnim osiguračem se i meni dešava ali ne vezano za TA peć. Kada mi pukne sijalica od pregrevanja i napravi kratak spoj nikada mi ne iskoči osigurač u stanu već onaj u hodniku zgrade. Pošto su osigurači automatski da li je moguće da se vremenom on poremeti i počne da prekida na manjoj struji od propisane. Sumnjam da su mi stavili iste osigurače i u hodniku zgrade i u stanu, odnosno da u hodniku nisu jači. Pošto su zgradu radili krajnje nestručni ljudi, morao sam sam da prevežem struju u stanu, velika je mogućnost da su stavili pogrešan osigurač.

Inače ako ta TA peć pravi kratak spoj morao bi prvo da iskoči osigurač na fazi na kojoj je napravljen kartak spoj U STANU!!!!!


Tebi tri faze dolaze u stan (na svakoj od te tri ti imas "glavni" osigurac - koji je po pravilu najjaci i tromiji je od ostalih) i one se dalje razvode (u stanu) po potrebi te na svakoj od tih grana imas po jedan osigurac (slabiji i brzi od "glavnog"). Logicno je da prilikom kratkog spoja prvo iskace slabiji/brzi osigurac a onaj "glavni" se samo zagrije (ne bi smio iskociti).
Sto se tice automatskih osiguraca - ima ih vrlo jeftinih i nekvalitetnih pa tako da one njihove nazivne vrijednosti (koje su napisane na njemu) i ne vrijede.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Za šta služi termostat u TA peći?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 32117 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.