Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Combo box dependecies

[es] :: Access :: Combo box dependecies

[ Pregleda: 3421 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.236.eunet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Combo box dependecies26.01.2006. u 12:16 - pre 222 meseci
Treba da napravim u accessu za seminarski rezervacija karata i sad interesuje me kako d a povezem combo box-ove da budu zavisni jedan od drugog.
konkretno u prvom ce mi biti imena bioskopa i na osnovu izabranih bioskopa da mi ispod u combo box-u izbaci koji su filmovi u tom bioskopu,samo sto imam vise sala po bioskopima koje sam mislio da povezem odma sa bioskopima znaci da sve sale budu u jednom bioskopu tj. da kad kliknem na odredjeni bioskop da podrazumeva sve sale i da mi dole samo prikaze filmove u tom bioskopu.A to ce mi biti kao forma za unos rezervacija znaci prvo se izabere bioskop, film i onda posle unesem ime i prezime i br. telefona,...
a evo prosledicu sliku relationship-a pa ako neko moze da mi pomogne<>?????



e da a svi primarni kljucevi su auto number,a ostali spoljni su samo number...

[Ovu poruku je menjao bObiLi dana 26.01.2006. u 13:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Combo box dependecies26.01.2006. u 15:56 - pre 222 meseci
Lose ces proci na odbrani seminarskog. Dizajn baze ti nije dobar, ali se moze popraviti.

Za pocetak, ne trebaju ti posebne 'grane' za pozorista i bioskope. Uvedes recimo entitet Teatar, koji moze biti tipa Bioskop i tipa Pozoriste. Mozes onda da kazes sledece:
1) Svaki teatar ima sale, lepo si uocio.
2) Dalje, svaka sala ima vremenske termine u kojima se prikazuju predstave. U svakom terminu u sali se prikazuje jedna ili nijedna predstava.
3) Sala ima i sedista, koja se mogu rezervisati
4) U svakom bioskopu se u nekom momentu prikazuju neke predstave
5) Ocigledno je da se rezervacije vrse za odredjena sedista, za odredjeni vremenski termin u odredjenoj sali (to jest za predstavu koja se u tom terminu daje u toj sali)
6) Rezervacije vrse korisnici, koji su registrovani i ciji se podaci cuvaju u nekoj tabeli (ovo pod 6 ti nemas u modelu koji si nam dao)

Iz ovoga navedenog, povadi imenice - to ce ti biti entiteti. Relacije su ti date u samim recenicama i eto ti pola posla. Koji ce atributi (polja) da idu uz entitete (tabele), to imas otprilike i u svom modelu. Kad napravis valjan model, onda primenis metod pokrivanja tabela (opisano donekle u temi Magacin mislim, ili Kafic ili obe) i vidis koje ti forma trebaju, i to je to.

Ako ostavis ono sta trenutno imas, mnogo ces truda uloziti u aplikaciju koja ce imati muku da proradi i da se odrzava.

Ako ti samo treba shema baze za seminarski, bez aplikacije, onda rekoh ova ovde shema ti nije bas najbolja. Ako bih ti napravio bazu, to bi bilo kao da ti uradim seminarski, sto mi na ovom forumu nazalost ne radimo.

Srecan rad :-)

 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.153.EUnet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies26.01.2006. u 16:41 - pre 222 meseci
Ma da znam da se ne radi samo sam trazio help i zahvaljujem na kritikama sad cu probati da primenim ovo sto si mi napisao samo sto ja nisam hteo toliko da razlazem bazu po vremenima i po brojevima sedista nego samo po predstavama i po brojevima mesta i kad neko rezervise za neku salu i predstavu da se sam broj mesta koji je npr. za neku salu 50 smanji na 49. Tako da sam hteo samo najosnovnije za funkcionisanje da napravim bez rezervisanja po vremenu,...A za upisivanje sam mislio da mi upisuje u bazu rezervacija preko forme>?/

nista hvala u svakom slucaju idem da probam malo da resim ove zamerke da probam da svedem tabele na minimum i da vidim da li cu anci forme koje mi trebaju..
hvala..
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Combo box dependecies27.01.2006. u 15:31 - pre 222 meseci
Drago mi je da se ne ljutis, to znaci da mozda mozemo da ti pomognemo. Ti ces morati da odradis posao, a sa ove strane cemo da te savetujemo, ako ti tako odgovara.

Sto se tice ooga ,
Citat:
ja nisam hteo toliko da razlazem bazu po vremenima i po brojevima sedista nego samo po predstavama i po brojevima mesta i kad neko rezervise za neku salu i predstavu da se sam broj mesta koji je npr. za neku salu 50 smanji na 49.
cini mi se da gubis iz vida da se jedan ista predstava moze davati u jednoj istoj sali nekoliko puta na dan. Bioskopi to normalno rade, a i pozorista ponekad. Ako se film daje u 4, 6 i 8 sati, ja zelim da rezervisem za 8 sati, kako cesto da predstavis u bazi? Isto tako, u jednoj sali, u 4, 6 i 8 se daje "Snezana i 7 patuljaka", a u 22:00 ili u ponoc se daje "Kama Sutra", u istoj sali. Znaci, u svakoj sali, u svakom vremenskom terminu, moze da se prikazuje bilo koja pradstava.

Ako su uslovi zadatka prostiji, na primer, jedna predstava dnevno u jednoj sali, onda OK, ne moras da vodis racuna o vremenima. Zasto nam ne das tekst zadatka, da vidimo sta se hoce? To da te ne bi zaludjivali s komplikovanim stvarima ako ne treba.

Provo treba da resis dizajn baze = tabele i relaciej medju njima, onda cemo lako za forme.

:-)

[Ovu poruku je menjao Zidar dana 27.01.2006. u 16:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.209.EUnet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies27.01.2006. u 17:36 - pre 222 meseci
Ma znam sve nema sta da se ljutim zato sam dosao i lepo da pitam da nesto naucim..

A sto se tice toga predstava jedna po danu to si u pravu,ali mislim da je dosta to sto cu imati u jednom bioskopu vise sala tako da ce biti i vise filmova u jednom bioskopu jer bas ne treba dodatno da razlazem bazu da ne komplikujem sebi dodatno jer mislim da ce biti i ovo dovoljno..

A zadatak pa rekao mi je samo "rezervacija karata" i onda sam ja odlucio da budu bioskopi i pozorsita...
A ova baza prva sto sam napravio meni radi valjda, povezano je dobro samo sto ne mogu da skontam forme evo pogledaj ako ti nije problem pa reci sta konretno ne valja...
http://www.fpiforum.com/fajlov...0access/rezervacija_karata.zip


a sad sam takodje napravio jos jednu bazu pa se dvoumim koja mi je bolja da koristim..


 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Combo box dependecies30.01.2006. u 14:10 - pre 221 meseci
Za inicijalni dizajn rekli smo sta ne valja - imas dve simetricne slike tabela, jednu za pozorista, drugu za bioskpe, koje treba da pokriju isti proces. Kad rekoh 'proces', to je ono od cega se pocinje. Imas li negde u radu opisan proces koji ti treba bazom da pokrijes? Sta treba da se desi u realnom svetu i kako to zamisljas da baza iavede? Sta podrzaumevas pod pojmom baze, da li samo tabele ili tabele i aplikaciju? Kad opises proces dovoljno dobro, onda mozemo da utvrdinmo da li je model baze poadataka dobar ili nije. Iz opisa procesa porizici ce otprilike koje forme ti trebaju is ta one treba da rade. Onda vidisda li tvoj model podataka moze da podrzi forme koje si zamoslio. Ako ne moze, nesto nije dobro, ili model poadaytaka. ili ideja o formama ili oboje pomalo.

Novi model koji si dao u poslednjem post; sta predstavlja tabela Objekti? Zast u tabeli Sale nemas polje SalaID, nego PredstavaID? Sale su sale a predstave su predstave. Veza izmedju sala i predstava se moze predstaviti kao "U sali se daje predstava". Ovo znaci da ti trebaju tri tabele: tblSale, tblPredstave i tblSalePredstave. tblSale pamti podatke o salama (izmedju ostalog i kom bioskopu/pozoristu sala pripada). tblPredstave pamti naziv filam/presdstave, rezisera, zanr, kratakopis itd. Tabela tblSalePredstave kazuje koja se predstava daje u kojoj sali. To je kljucna tabela i rezervacije se vezuju za nju. Za rezervacije treba cela nova tabela, zato sto za jednu instancu Sala-Predstava moze biti vise rezervacija. U rezervacijama pamtis Salu, predstavu, broj mesta koji se rezervise i ko je rezervisao. Iz ovoga sto sam ti upravo ispricao trebao bi da mozes da napravis model podataka. Nacrtaj na praznom listu entitete: Bioskop, Sala, Predstava, SalaPredstava, Rezervacija. Pazljivo procitaj sta sam ti napisao o njihovim vezama, razmisli malo, i onda ih povezi relacijama. Onda mozemo dalje. Koje ti forme trebaju ce proizici iz modela podataka.

I kosultuj profesora u svakom koraku. Korak 1: opis procesa, korak2: model baze podataka, korak 3: potrebne forme

Javi se ponovo, pa da nastavimo.

:-)
 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.113.EUnet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies30.01.2006. u 14:28 - pre 221 meseci
Pa ništa šta onda da preradim drugu tabelu hoće mi onda biti funkcionalnija?

Večeras ću onda to srediti pa ću baciti sliku pa da vidimo samo mi reci koju da izmenim da li prviu ili drugu... pa posle 20h ću verovatno završiti ovu bazu pa da vidimo šta dalje...
A nije mi ništa knkretno rekao to sam ja sam skontao šta treba samo mi je dao temu Rezervacija karata,a od formi sam mislio za unos rezervacije a pre toga da mogu da biram da li za bioskope ili pozorišta i gde će mi preko combo box-eva dozovliti da izbiram koji bioskop i koji film i da posle samo upišem podatke klijenta.
I još formu za unos novih predstava,filmova,bioskopa i sala to je najmanji problem samo mi ovo oko rezervacije forma predstavlja problem ali valjda večeras kad upotrebim ovo što si mi rekao da će biti lakše ništa hvala puno pa večeras onda kačim kako izgleda nova baza..
 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.56.EUnet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies30.01.2006. u 19:37 - pre 221 meseci
Naslovna strana, zatim sta ste radili, kako ste modelovali, kakva je ER sema (graficki prikaz), kardinalnosti veza. Dalje, mogucnosti programa itd...

i ovo kao treba tekstualno da mu napisem to kad zavrsim sve...
 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.220.EUnet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies30.01.2006. u 23:11 - pre 221 meseci
evo sad sam napravio ovo sto si mi savetovao samo pogledaj da li je dobro




pa ako jeste da krenem sa formom jer do petka moram da predam....


e da hvala jos jednom na ovako detaljnom objasnjenju...

 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Combo box dependecies31.01.2006. u 14:28 - pre 221 meseci
Ovo je bolje, i skoro da moze da prodje, kao najprostiji moguci model za rezervaciju karata. Iz modela vidim da su ovo bile predpostavke:

1. Bioskopi imaju vise sala <=> svaka sala pripada tacno jednom bioskopu
2. U svakoj sali se daje tacno jedna predstava
3. Vreme davanja predstave se ne cuva u bazi podataka
4. Predstave se dodeljuju direktno salama, bioskopi se zanemaruju
5. Mesta nisu numerisana - baza ne drzi podatkeo sedistima
4. Rezervise se broj mesta u sali za odredjenu predstavu

Nuzne ispravke na modelu:
1. Obavezno: Tabela Rezervacije, ne trebaju polja Sala i Predstava, jer se ti podaci vec nalaze u tabeli Sale_Predstave

2. Pozeljno: U tabelu bioskopi dodao bih polje Tip koje moze imati vrednosti ("Bioskop,"Pozoriste","Koncertna Dvorana") i tako prosirio mogucnosti baze. Ako dodas tabelu "Tipovi_Bioskpa" mozes dodavati tipove po zelji. Mozes dodati tip "Ostalo" pa da pokrijes koncerte koji se daju u kafanama, nocnim klubvima, Klubu Studenata Tehnike, Domu Omladine i slicno.

Poslovna pravila koja mogu da slede iz ovih predpostavki:

1. Ukupan broj mesta rezervisanih za odredjenu predstavu u odredjenoj sali ne sme da premasi broj stolica u sali

Iz ovog poslovnog pravila sledi da negde mora da se drzi podatak o kapacitetu sale. Pa kad neko zeli da rezervise 17 karata, mora se proveriti da li ima jos 17 mesta na raspolaganju, inace reskirate tuzbu sudu ili batine na ulazu.

Predlog: Sam proces rezervacije najlakse je resiti sa tri forme, bez ikakvih combo boxova i slicno.
1) Forma frmPredstave_DS, datsheet read only, koji prikazuje sve bioskope, njihove sale, nazive predstava u salama (query koji JOINuje tabele Bioskop, Sale, Sale_Predstave, Predstave, i moze da prikaze i broj raspolozivih mesta u sali, kao razliku od broja sedista i ukupno rezervisanih do tada. Kad musterija pozove telefonom i kaze za koji film zeli rezervaciju, iz ovog datasheeta operator moze lako da filtrira po tom filmu, da vidi u kojim bioskopima i salama se daje i koliko ima raspolozivih mesta. Onda musterija izabere bioskop/salu i operater onda otvori novu formu,
2) Forma frmSalePredstave_MF, koja prikazuje samo naziv bioskopa, sale i predstave i ima subformu
3)frmRezervacije_DS (datasheet), link field: U_sali_se_daje_predstava
U subformu se unese ime, prezime, broj rezervcija i to je to.

Primer ovakvog pritupa imas u temama magacin i kafic.

Resenje sa combo boxovima ne preporucujem jer je prilicno tesko za programiranje, nikako nije za pocetnike, i uvek ogranicava mogucnosti pretrazivanja o jednom ili dva kriteriujma.

Srecan rad.
 
Odgovor na temu

bObiLi
Slobodan
Beograd

Član broj: 69
Poruke: 27
*.251.eunet.yu.

ICQ: 67737028


Profil

icon Re: Combo box dependecies01.02.2006. u 13:04 - pre 221 meseci
Hvala ti puno na objasnjenjima stvarno ne bi uradio da mi nisi pomogao.
A evo i slika gotvog seminarskog i frm za rezervaciju da vidis kako je ispalo



 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Combo box dependecies

[ Pregleda: 3421 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.