Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Protok u mrezi zavisi od procesora?

[es] :: SOHO Networking :: Protok u mrezi zavisi od procesora?

[ Pregleda: 2597 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Protok u mrezi zavisi od procesora?16.02.2006. u 13:44 - pre 220 meseci
Umrezena su 3 racunara preko TCP/IP protokola i 3COM 3C905 mreznim 10/100 kartama.
OS je win98SE a racunari su P1 120, P1 350 i P1 450Mhz.

Problem je sto prenos fajlova zavisi od opterecenja procesora.
Startujem Sistem Monitor i kada prenosim fajlove opterecenje procesora na racunaru na koji se prenosi iznosi uvek 100% a transfer se krece ovako:

Na P1-120 od 50-150Kb/s!!!
Na P1-450 od 500-800Kb/s kada skidam sa P1-120 do 3000-3500 sa P1-350.
Na p1-350 od 500-800Kb/s kada skidam sa P1-120 do 2000-3000 sa P1-450.

Znaci da prenos bukvalno zavisi od snage samog procesora.

Maticne ploce su sve razlicite i razlicitih chipsetova.
Kablovi su istestirani i u redu su.

Jeste da su sve stare masine ali bi trebalo da ipak rade u mrezi mnogo bolje.
Ima li neko ideju do cega moze biti? Hardver, softver, podesavanje???
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?16.02.2006. u 15:33 - pre 220 meseci
Tačno, zavisi od snage cpu-a i trenutnog zauzeća. Na XPu se takođe da primetiti da se gašenjem windows firewalla (ili dodatnih firewallova ako su instalirani) postiže veći transfer kroz mrežu. Dodatno procesiranje paketa, koje na PC-u nije realizovano u hardveru, zahteva dodatno angažovanje procesora.

Doduše, ovaj prvi rezultat koji si postavio je stvarno mali, pa treba probati i sa linuxom, možda ga taj 98SE stvarno ubije u pojam.

Dakle, možeš li da testiraš performanse na istoj mašini, samo sa linuxom? Poslužiće bilo koja live-cd distribucija, ako nećeš da instaliraš na disk novi sistem.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.rbkolubara.com.



Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?17.02.2006. u 06:46 - pre 220 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:Doduše, ovaj prvi rezultat koji si postavio je stvarno mali, pa treba probati i sa linuxom, možda ga taj 98SE stvarno ubije u pojam.

Dakle, možeš li da testiraš performanse na istoj mašini, samo sa linuxom? Poslužiće bilo koja live-cd distribucija, ako nećeš da instaliraš na disk novi sistem.


Taj prvi mi i jeste najveci problem posto je to masina sa najvecim diskom koju sam namenio da bude fajl server ali sa ovakvim transferom... Nema sanse.

Testiranje pod Liinuxom mi ne znaci mnogo posto mora da bude Win. U pitanju su stare masine na poslu koje se ne menjaju dok ne preminu, a bogme ni tada.
Dve od tri sam sam doneo od kuce da bi mogli da radimo.

Citat:
Gojko Vujovic:Dodatno procesiranje paketa, koje na PC-u nije realizovano u hardveru, zahteva dodatno angažovanje procesora.


Posto nisam bas strucan po tom pitanju... Ima li nekih mreznih koje to odradjuju hardverski?

 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?17.02.2006. u 07:02 - pre 220 meseci
Za pocetak, neka mrezne budu PCI, umesto ISA (ako si stavio ISA).

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 17.02.2006. u 08:02 GMT+1]
YU2MP
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.rbkolubara.com.



Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?17.02.2006. u 09:24 - pre 220 meseci
Citat:
Marcony: Za pocetak, neka mrezne budu PCI, umesto ISA (ako si stavio ISA).


Sve tri su PCI i izvadjene iz brand masina.
Znaci kartice su OK, pogotovo sto su sve radjene negde krajem devedesetih kada masine nisu bas ni bile toliko brze kao danas, pa ne verujem da bas toliko treba da se oslanjaju na snagu procesora.

Probao sam neke patcheve za win98 ali bez rezultata.
TCP/IP optimizer je malo popravio stvar, odnosno sada najslabija masina ume da potera prenos i do 250k (na momente).

I da napomenem. Prenos nije kontinualan vec vrlo cesto zastane, pa sporije nastavi dalje, pa opet stane.... I brzina varira prilicno (od 100-200k) stalno, a ume i da pukne prenos pogotovo nekog veceg fajla.

Sto je cudna stvar. Kada kopiram sa brzeg na najsporiji racunar brzina je i dalje mala a zauzece te brze masine je 100%, a sporije neznatno (10ak%).

Stvarno mi vise nista nije jasno.

 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
195.252.89.*



Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?17.02.2006. u 10:21 - pre 220 meseci
Koliko ti je zauzece procesora kada kopiras file na istoj masini (iz jednog dir-a u drugi)? Da li imas mogucnost da ukljucis neki od DMA modova za prenos podataka sa diska. Moze se desiti da sada koristi PIO mode za transfer sa/na disk sto povecava CPU usage!?

Proveri mrezne kablove. Koji si raspored koristio kad si ih pravio?
Proveri da nemas neki IRQ konflikt.

yooyo
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.rbkolubara.com.



Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?17.02.2006. u 13:38 - pre 220 meseci
Heh...
Uzmem ja da ispremestam kartice posto mi je jedino to ostalo kad ono...
Bas ta u najslabijoj masini ne valja odnosno poluispravna je.
Radi ona ali nece na vecim protocima, i ume tu i tamo da pukne veza.
Doduse jedino je ona bila 3C905B. Druge dve su 3C905C i rade savrseno.

A bas sam sa njom radio zadnjih par meseci, iscukao sve ove poruke (i sada ide preko nje), skinuo svasta sa NETa... Nikada ne bih posumnjao bas na nju, ali eto. :)

Hvala svima na savetima.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?19.02.2006. u 02:50 - pre 220 meseci
Čekaj, čekaj, nemoj još da ideš, imam pitanje
:-)
Reci koliki je transfer sada? Baš me zanima.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Re: Protok u mrezi zavisi od procesora?20.02.2006. u 12:56 - pre 220 meseci
Citat:
pisac: Čekaj, čekaj, nemoj još da ideš, imam pitanje
Reci koliki je transfer sada? Baš me zanima.


Izgleda da nije samo mrezna.
Imao sam na tom P120 jos jedan win98 (jedan ja koristim sa sifrom a drugi je za ostale) i na taj drugi nije mreza bila instalirana. Posle promene kartice instaliram ja mrezu i na tu verziju i odatle ide skidanje sa druga dva racunara sa oko 1500Kbps sto je sasvim zadovoljavajuce ali...
Probam iz drugog windowsa kad tamo... Sa jednog racunara ide 1500 a sa drugog 100-150k!!!
Znaci problem je samo kada skida P120 sa P450 ili saljem sa P450 na P120.
Da napomenem da P450 i P350 sasvim normalno medjusobno razmenjuju fajlove sa 2000-3000kbps, a tom brzinom skidaju i sa ovog P120.

Znaci greska je definiticno negde u windowsu posto iz drugog radi normalno a u ovom sam reinstalirao sve sto se mreze tice ali sta bi moglo biti to sam Bog zna???

 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Protok u mrezi zavisi od procesora?

[ Pregleda: 2597 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.