Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da komsiji poludi krava :)

[es] :: Nauka :: Da komsiji poludi krava :)

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
213.137.102.*



+2 Profil

icon Da komsiji poludi krava :)19.02.2006. u 23:39 - pre 221 meseci
Svi ste vec culi za slucaj pojave kravljeg ludila (BSE) kod nasih komsija, sta mislite da li ste nekada mozda pojeli meso "lude" krave?
Ovo pitam jer nisam siguran u pouzdanost kontrole uvoza mesnih namirnica u nasu zemlju pogotovo u vreme kada je ova bolest bila u piku, kada je Evropa u pitanju. Desavalo se da sve zivotinje ne budu spaljene, a nije bilo lako uci u trag mesnim preradjevinama. Iako nisam upoznat sa stanjem kod nas sto se tice uvoza visko kvalitetnih grla (kako je u Hrvatsku i dospela bolest), verujem da tu ne prednjacimo, sto moze biti olaksanje. Ali kako mi je najbolji drug veterinar naslusao sam se svakakvih prica, od zataskavanja raznih bolesti na nivou kucne poljoprivrede, do katastrofalnog odnosa prema zivotinjama kada su neke farme u pitanju.

Koliko vremena je potrebno da se bolest manifestuje kod zivotinja, a koja je maksimalna starost grla koja zavrsavaju u klanici ? Jer cini mi se da su dijagnostifikovani slucajevi uglavnom bile zivotinje koje se koriste za muzu, koje pretpostavljam imaju duzi zivotni ciklus. Kod ljudi je period inkubacje, procenjuje se, u proseku 16 godina, slucajevi kod kojih je poslednjih godina dijagnostifikovana ova nezileciva encefalopatija su pokupili/pojeli ovaj zlokobni protein 80'tih godina, pitanje je sta nas onda ocekuje u godinama koje slede, za 10-15.

Takodje imam pitanje za poznavaoce tehnologije prerade, gde zavrsavaju kicmeni stub i lobanja zivotinja ? Potencijalno najinfektivniji organi su upravo kicmena mozdina i mozak.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da komsiji poludi krava :)20.02.2006. u 02:27 - pre 221 meseci
Smrt iz tanjira.
Sto se mene licno tice bas me briga, ionako cemo svi umreti, iz ovih ili onih razloga, zar je bitno?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Da komsiji poludi krava :)20.02.2006. u 16:11 - pre 221 meseci
Citat:
Smrt iz tanjira.

o budalastom (a pre svega ne naucnom) tekstu vec je bilo reci...kako ga svi iskopaju:-)
@eagle 1
Upravu si,sto se tice potencijalne opasnosti,ali mislim da su sada kontrole rigorozne pre svega u EU,a i ne uvozimo mesne preradjevine koliko je meni poznato...niko ko je jednom pojeo stek od BSE pozitivne zivotinje nece oboleti,jer se ne radi o infektivnom oboljenju,vec je potrebna duza(veca)eksponiranost kako bi se dobila ista...oko starosti grla koja zavrsavaju u klanici:vrlo relativno,ali najveci broj ipak po postizanju odredjene tezine(tov).Maticna(rasplodna)grla,kao i muzna grla obicno su starija i kao takva potencijalno opasnija sa stanovista BSE
Calexico
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da komsiji poludi krava :)

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.