Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend

[es] :: GPS :: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend

[ Pregleda: 4254 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Warlock

Član broj: 46765
Poruke: 7
*.broadband.blic.net.

ICQ: 173390812


Profil

icon Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend25.02.2006. u 21:20 - pre 220 meseci
Pre ili kasnije svaki planinar dodje u "iskusenje" da kupi GPS. E sad... "gledao" sam malo "u okruzenju" i ne mogu da verujem koliki lopovluk vlada. Lepo sam se "oladio" kad sam video cene najprimitivnijih Garminovih GPS uredjaja... shvatam ja da smo mi daleko od sveta, al' da je potrebno toliko duvati Garminov MSRP ne ide mi u glavu. Uglavnom, odlucio sam da mi uredjaj ipak donese drugar iz USA. I izbor se suzio izmedju Camo i Legend modela. Napominjem, meni mape nisu toliko bitne nego samo lokacija i ruta, posto koristim topo-karte i kompas za orjentaciju. Radio sam sa Gekom 201 i to je za mene sasvim solidan uredjaj, al' rek'o ajde malo da promenim...

Ima li neko konkretnih iskustava sa ovim uredjajima. Gledao sam reviews po netu, ali svi vecinom hvale oba uredjaja u svojim kategorijama. Iako GPS ne bi trebao da ima ogranicenja po pitanju lokaliteta (ni napajanja -2 AA baterije) postoji li sansa da ga donesem ovamo i ukljucim i on kaze... JOK!

Ah, da... cene su cca $110 za Camo i oko $130 za Legend ... necu da se pitam odakle one cene nasim dilerima. Ima li neko savete? (sve one koji ce poceti da masu rukama i pricaju o PDA, o laptopima, o tome "sta ce ti to" i slicno, molim da jos jednom procitaju za koju mi namenu treba uredjaj)...
... bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno, nikad... kojekude...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend25.02.2006. u 21:46 - pre 220 meseci
Ne brini, svaki uredjaj ce da radi i ovde. Radi se samo o tome sta su mu podrazumevane opcije i sta ima vec ugradjeno od mapa. Sve ostalo je potpuno funkcionalno i izmedju uredjaja nema neke ozbiljne razlike. Ima i nesto sto je vrlo vazno, a mnogi zanemaruju: garancija za uredjaje namenjene USA trzistu ne vazi u Evropi.

Kupi najbolje sto mozes u budzetu koji imas. Dakle ako si spreman da potrosis 130 USD onda ih potrosi, samo gledaj sta da kupis za taj novac.

Uopsteno gledano, za tvoje potrebe (bez mape) Geko ti je bolji izbor i to verovatno Geko 301. To je novija generacija uredjaja koja ima znacajno bolji prijem u odnosu na eTrex seriju (svi eTrex modeli koji nisu C, posto je na C resen problem prijema i oni su takodje vrlo dobri, ali im je i cena znacajno visa).

Pogledaj neki cenovnik Garmin uredjaja (mozes i cenovnik domaceg zastupnika), pogledaj koje su tu cene Legenda i pogledaj koji su jos uredjaji tu negde sa cenom pa malo rastumaci njihove karakteristike. Sigurno ces te uredjaje naci u USA po slicnim cenama po kojoj si nasao i Legenda. Ono sto sam ja na brzinu video, moze ti biti zanimljiv i

Ako te bas interesuje poredjenje Camo i Legend-a na Garmin sajtu http://www.garmin.com/outdoor/compare.jsp mozes uraditi direktno poredjenje.
Moje misljenje je, za razliku u ceni, Legend nudi vise (ima memoriju, pamti vise orjentira, ima bolju rezoluciju ekrana, podrzava mape)

Opcija mape u uredjaju nije neophodna, ali je veoma korisna. Recimo, ja u svom Legendu imam ucitane mape koje sadrze izohipse za prostor na kome se krecem, a posto je to vrlo cesto neko bespuce i planincina, itekako mi znaci sto na ekranu mogu da vidim izgled terena ispred sebe (isto kao na topografskoj karti).

 
Odgovor na temu

Warlock

Član broj: 46765
Poruke: 7
*.broadband.blic.net.

ICQ: 173390812


Profil

icon Re: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend25.02.2006. u 22:15 - pre 220 meseci
Da gledao sam i Geko 301, ali je njegova cena znacajno visa... tuce preko $250, a za te pare se svasta drugo moze naci. E sad, to sa problemima prijema me malo "svrbi". U kom smislu problem prijema? Meni je Geko201 sasvim lepo radio ispod sajbe auta, sa vrlo solidnom preciznoscu... nije valjda da ce Legend zakazati? (na otvorenom je radio odlicno, kao i svi drugi GPS uredjaji). E da, definitivno sam se odlucio za Legend. U pravu si daje vise nego Camo, a cena i nije nesto drasticno veca. To sa izohipsama je odlicna fora, bas zbog konfiguracije terena. Nisam znao da i to moze.

Uz Legend se dobije i data-kabl (tako bar pise kod u specifikaciji paketa koji dobije za tih $130). Kako se vezuje na racunar tj. koji software "prima" rutu? Samo nemoj reci da je u pitanju neki fancy Garmin-ov SW koji kosta jos 100eura :)

Nazalost Vista bi bila najsretnije resenje za ono sto meni treba, ali je i ona bas skupa... e sto ne volim kad se ovako zblanem...

... sad se i babo cheshka po glavi...

Sta je sa Magellan-om? Osim onih skupih...
... bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno, nikad... kojekude...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend25.02.2006. u 22:47 - pre 220 meseci
Recimo da je prijem eTrex serije (bez C) znacajno losiji nego na Geko. Teze uhvati satelite, lako izgubi signal na nezgodnom podrucju (debela suma, dubok kanjon i slicno.

Svakako daleko od toga da nije upotrebljiv. Ja ga redovno koristim i po sumama i u automobilu, samo, kada uporedis kkav prijem pokazuje Geko ili eTrex sa C, dodje ti da svisnes. Redovno hvataju vise satelita i pokazuju vecu preciznost. Ja recimo nisam nikada uhvatio WAAS sa Legendom, a sa Geko i eTrex C to je sasvim cesta pojava.

Vista u principu ima samo elektronski kompas i barometar sto su zgodne opcije, ali meni se nekako cini da ne opravdavaju razliku u ceni u odnosu na Legend-a.

Sto se Magellan-a tice, istrazujuci na netu, nasao sam dosta pohvala i za njihove uredjaje, a svakako imaju modele koji pariraju Garminovim. Kod nas, nazalost, nisu zastupljeni, tako da su ovde retka pojava, tako da ja nisam imao iskustva sa njima, niti znam nekoga ko ima takav GPS.

U automobilu, mapa je bitna stvar, tako da ako ces GPS tako koristiti, nemoj uopste razmisljati o necemu sto nema mogucnost mapiranja a najbolja ocija je da uzmes Garmina kod domaceg predstavnika jer tako mozes da dobijes i mapu za SiCG sa velikim popustom.

Uz Legend dobijas data kabal koji je u stvari samo adapter za povezivanje na serijski port. Tako spojen GPS ce raditi sa prakticno svakim GPS sftverom. Neki programi znaju da rade bas sa Garminom a oni koji ne znaju uvek umeju da citaju NMEA foramt (GPS podesis da korsiti NMEA). Prednost Garmin formata je u vise podataka i WGS84 datumu. NMEA je univerzalan standard koji je po pravilu ugradjen u svaki GPS, ali zbog te standardnosti, kolicina i format podataka su ograniceni, no za uobicajenu primenu u praksi nema razlike.

[Ovu poruku je menjao broker dana 25.02.2006. u 23:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

genesys

Član broj: 3585
Poruke: 317
*.NS-BMP6.WLAN.panline.net.



Profil

icon Re: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend27.02.2006. u 22:42 - pre 220 meseci
S obzirom na cenu Legenda kod tog naseg predstavnika, radije bih uzeo uredjaj negde u zapadnoj evropi a mapu kupio kod njih (za jedno godinu-dve, kad ta SiCG road map bude malo bogatija podacima i preciznija).
 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: Garmin eTrex Camo ili eTrex Legend

[ Pregleda: 4254 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.