Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ovakav LAN ostvariv ?

[es] :: SOHO Networking :: Da li je ovakav LAN ostvariv ?

[ Pregleda: 3500 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
213.244.197.*

ICQ: 319256294


Profil

icon Da li je ovakav LAN ostvariv ?04.03.2006. u 19:26 - pre 219 meseci
Moja firma hoce peer to peer mrezu koja zadovoljava sledece uslove :

1. u mrezi ce biti 12 racunara (na svima je WinXP)
2. na jednom od racunara ce biti neki Database Server (MySQL ili MSSQL), a ostali mu pristupaju pomocu neke klijentske aplikacije
3. svi klijenti mogu da idu na internet istovremeno, preko jednog od racunara koji ima dial-up vezu
4. mogucnost instalacije nekog Enterprise antivirusa (u smislu da se antivirusna baza osvezava na jednom racunaru, a da je svi ostali koriste).

Posto do sada nisam radio sa mrezama, molim iskusnije da mi odgovore da li su navedeni zahtevi realni.
 
Odgovor na temu

Walker
NBG

Član broj: 2328
Poruke: 642
217.26.75.*

Sajt: s667.photobucket.com/albu..


+2 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?04.03.2006. u 19:31 - pre 219 meseci
Jesu donekle (zbog peer to peer,valjalo bi to u neki domen staviti), a ovo sa dial up-om ce ti stvoriti glavobolje.Bolje razmisli o nekoj brzoj varijanti.

[Ovu poruku je menjao Walker dana 04.03.2006. u 20:33 GMT+1]
Bob Hodges(Colors):"There's two bulls standing on top of a mountain. The younger one says to the older one: "Hey pop, let's say we run down there and fuck one of them cows". The older one says: "No son. Lets walk down and fuck 'em all"
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?04.03.2006. u 22:45 - pre 219 meseci
Veoma vazna cinjenica - WinXP, kao i svi ostali MS desktop operativni sistemi dozvoljavaju svega deset (10) istovremenih konekcija! Posto vec imas vise od 10 racunara (a kasnije mozda i vise), to znaci da nece moci bas svi istovremeno na Net. U praksi se to vrlo verovatno nece ni desiti, ali veci problem je DB server - nece mu moci pristupati svi istovremeno. Pored toga, ne bavim se SQL serverima, ali mislim da se MS SQL moze instalirati samo na Server OS (bar Enterprise i Standard verzije; ima i neki Personal Edition, on moze na desktop, ali ja ne znam cemu sluzi; da se DB admini ne uvrede, nije mi to posao).

Za AV moze i "obican" Kaspersky ili Norton, ali naravno, neko treba da brine o apdejtu, jer Corporate ili Enterprise verzija i nema bas nekog smisla na dial-up-u. Zasto? Na primer Symantec Corporate ce svaki put skidati oko 12MB definicija i kojecega bez obzira na ucestanost apdejta. Ako je na svakom racunaru "obican" Norton, svaki racunar ce skidati 100 do 300KB novih definicija u zavisnosti od ucestanosti apdejta. Dakle, 12 racunara X 200KB =2400KB ~ 2.5MB, sto je mnogo manje nego u slucaju Symantec Corporate. Ako preduzece ima 2000 racunara, Corporate itekako ima smisla. Za Kaspersky i ostale proizvodjace ne znam kako rade, svakako se raspitaj.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
*.ptt.yu.

ICQ: 319256294


Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?06.03.2006. u 12:13 - pre 219 meseci
Hvala na informacijama !
Ovo za MSSQL cu proveriti na istoimenom forumu.
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?06.03.2006. u 23:15 - pre 219 meseci
Citat:
plavigor: Veoma vazna cinjenica - WinXP, kao i svi ostali MS desktop operativni sistemi dozvoljavaju svega deset (10) istovremenih konekcija! Posto vec imas vise od 10 racunara (a kasnije mozda i vise), to znaci da nece moci bas svi istovremeno na Net. U praksi se to vrlo verovatno nece ni desiti, ali veci problem je DB server - nece mu moci pristupati svi istovremeno. Pored toga, ne bavim se SQL serverima, ali mislim da se MS SQL moze instalirati samo na Server OS (bar Enterprise i Standard verzije; ima i neki Personal Edition, on moze na desktop, ali ja ne znam cemu sluzi; da se DB admini ne uvrede, nije mi to posao)...


Zar se to ogranicenje od max 10 konekcija ne skida (vrlo lako) nekim programcicem?
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?07.03.2006. u 00:32 - pre 219 meseci
@smark
Ne bih rekao. Da postoji, mislim da bi to odavno bilo poznato i sirokim narodnim masama i uveliko se koristilo, a prodaja MS servera bi bila ugrozena. Mozda gresim...
Postoji nesto drugo... Na veoma lak nacin se na WinXPsp2 moze zaobici ogranicenje o jednoj aktivnoj sesiji, tj. na lak nacin je moguce da vise osoba istovremeno radi na jednom racunaru.

@milig
P.S. Razlika izmedju desktop i server sistema nije samo u broju konekcija... Ima tu jos mnogo sto-sta u korist servera koji upravo na mrezi dobija pravi i jedini smisao. Ako ste krenuli u legalizaciju softvera, nece vam biti problem jedan server.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.BVCOM.NET.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?07.03.2006. u 00:44 - pre 219 meseci
Moze biti da sam ja tu nesto pobrkao. Mislio sam na patch EvID4226, koji uklanja zabranu od max 10 (half-open) konekcija u win xp sp2.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
195.252.113.*



+265 Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?07.03.2006. u 07:38 - pre 219 meseci
Ova prica o sql serveru je donekle zasenila pricu o mrezi. Slazem se da postavljanje ozbiljne multijuzer aplikacije na kilavu osnovu lici kao kupiti jaguara od 500 konja i onda ga prebaciti na gas jer je jeftinije. Moja je primedba u smeru da SVE treba uozbiljiti. Prvo se treba doneti odluka dali kupujes sistem kod mikrosofta ( mnooogo skupo ) ili ces ponesto krpiti sa linuksom. Treba li reci da ima mnogo dobrih kombinacija koje ce ustedeti lovu bez gubitaka performansi ali administrator i programeri moraju da su na nivou. Dajlap konekcija se u ozbiljnom poslovanju koristi samo u slucaju zemljotresa ili nato bombardovanja. Ako oces nesto iole ozbiljno posveti jednu masinu ( linuks ? ) ili ruter samo za to. Moras doneti i odluku cemu ce ta konekcija na internet sluziti. Prosla su vremena kada je imejl zauzimao neku sicu u protoku. Ljudi su se odvikli od teks moda i razmenjuju sve i svasta. Moja firma ( 20tak onlajn juzera ) dnevno progura 70-100 Mega poste! Neka je pola od toga privatno, brojke su jos uvek velike...

I da, red je da konacno usvojimo u terminologiju da je hom i smol ofis kategorija za 3, nategnuto do 4 slabo opterecena racunara. Sve preko nije jeftino i nije za ovu temu !
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
*.vdial.verat.net.

ICQ: 319256294


Profil

icon Re: Da li je ovakav LAN ostvariv ?07.03.2006. u 11:56 - pre 219 meseci
Preduzece o kome je rec je mala opstinska uprava koja nema sredstava da plati ni skup hardver ni skup softver (tako mi je receno) i koja ima samo jednog informaticara.

Inace, znam da su drzavne institucije dobile Microsoft licence (ugovor izmedju Vlade i Microsoft-a), ali ne znam da li je taj ugovor jos uvek vazeci. Da li neko zna nesto vise u vezi sa tim ?
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Da li je ovakav LAN ostvariv ?

[ Pregleda: 3500 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.