Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?

[es] :: MySQL :: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?

[ Pregleda: 3983 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
*.ptt.yu.

ICQ: 319256294


Profil

icon Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?26.03.2006. u 16:07 - pre 219 meseci
U mojoj firmi ce uskoro biti instalirana peer to peer mreza sa 12 racunara (winwp). Planirao sam da na jednom od njih postavim MySQL Server i da pocnem sa izradom nekih web-based aplikacija (PHP) ISKLJUCIVO ZA POTREBE FIRME. U jednoj od tema ovog foruma sam procitao da je Oracle "pazario" InnoDb Storage Engine, pa bih molio da mi neko odgovori na sledeca pitanja :

1. Da li u mom slucaju sme da se koristi MySQL baza ili mora da se kupi neka licenca?

2. Da li postoji neka "skroz" besplatna baza na koju takodje mogu da se konektujem preko php-a ?
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?26.03.2006. u 16:11 - pre 219 meseci
Boljeg odgovora od ovog nema...

http://www.mysql.com/company/legal/licensing/

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?27.03.2006. u 23:39 - pre 219 meseci
Citat:
milig: U mojoj firmi ce uskoro biti instalirana peer to peer mreza sa 12 racunara (winwp). Planirao sam da na jednom od njih postavim MySQL Server i da pocnem sa izradom nekih web-based aplikacija (PHP) ISKLJUCIVO ZA POTREBE FIRME. U jednoj od tema ovog foruma sam procitao da je Oracle "pazario" InnoDb Storage Engine, pa bih molio da mi neko odgovori na sledeca pitanja :

1. Da li u mom slucaju sme da se koristi MySQL baza ili mora da se kupi neka licenca?


Da. Jedini problem ti moze praviti prica ako ti budes koristio InnoDB ili BDB tabele - i to samo u scenariju "sledeca verzija nece to moci da koristi". Ovo moze uticati na buducnost MySQL-a, ali nikako ne utice na tvoj projekat. MyISAM tabele nisu nicim ogranicene (osim cinjenice da nemas transakcije).

Citat:

2. Da li postoji neka "skroz" besplatna baza na koju takodje mogu da se konektujem preko php-a ?


Probaj PostgreSQL. BSD licenca je najbesplatnija za koju ja znam :). Nije uopste losa baza, a nije opterecena ovakvim problemima. Ako bi morao birati izmedju MyISAM MySQL-a i PostreSQL-a Postgre ti je bolji izbor za bilo koji ozbiljniji projekat. Izbor Inno ili BDB tabela za MySQL dosta popravlja pricu, ali kao sti si sam primetio, razvoj te price je na klimavim nogama.


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
*.ptt.yu.

ICQ: 319256294


Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?28.03.2006. u 08:28 - pre 219 meseci
Hvala na informacijama !
Utesna je cinjenica da se besplatno mogu koristiti MyISAM tabele.

[Ovu poruku je menjao milig dana 28.03.2006. u 09:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?28.03.2006. u 11:22 - pre 219 meseci
Citat:
milig: Hvala na informacijama !
Utesna je cinjenica da se besplatno mogu koristiti MyISAM tabele.


Nisi me shvatio... Mozes ti koristiti Inno tabele besplatno, nije to problem. Problem ce doci kad MySQL bude trebao da obnovi svoju licencu za koriscenje InnoDB struktura, pa Oracle bude u fazonu "moze, ali za... " pa im da neku sumanutu cifru. To moze dovesti do toga da dalji razvoj MySQL-a prestane, bar na polju koriscenja tih tabela, sto moze dalje voditi tome da ti ostane neka "konacna" verzija koja ima Inno, i da ih vise nece biti. Ako ta verzija bude imala i neki bug, mozes imati problem...

To su samo spekulacije sta se moze desiti u budcnosti - i nikako ne uticu na to sta ti sad mozes koristiti.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.infonova.at.

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?28.03.2006. u 11:31 - pre 219 meseci
MySQL AB je angazovao par developera FireBird baze, pa ce pokusati nesto sprckati kao zamjenu za InnoDB.
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

delalt

Član broj: 68360
Poruke: 198
81.93.74.*



Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?28.03.2006. u 16:20 - pre 219 meseci
Evo nešto u paketu, baš za tvoje potrebe:

http://www.janus-software.com/phpserver.html

 
Odgovor na temu

milig
Igor Miloradovic
informaticar
Despotovac

Član broj: 57330
Poruke: 85
*.ptt.yu.

ICQ: 319256294


Profil

icon Re: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?29.03.2006. u 08:55 - pre 219 meseci
Citat:
nkrgovic: Nisi me shvatio... Mozes ti koristiti Inno tabele besplatno, nije to problem. Problem ce doci kad MySQL bude trebao da obnovi svoju licencu za koriscenje InnoDB struktura, pa Oracle bude u fazonu "moze, ali za... " pa im da neku sumanutu cifru. To moze dovesti do toga da dalji razvoj MySQL-a prestane, bar na polju koriscenja tih tabela, sto moze dalje voditi tome da ti ostane neka "konacna" verzija koja ima Inno, i da ih vise nece biti. Ako ta verzija bude imala i neki bug, mozes imati problem...



E sad sam shvatio. Hvala na strpljenju !

Hvala i ostalima za informacije o firebird-u !
 
Odgovor na temu

[es] :: MySQL :: Da li mora da da se plati licenca za MySQL ... ?

[ Pregleda: 3983 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.