Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu

[es] :: Advocacy :: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8232 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu22.04.2006. u 17:41 - pre 219 meseci
http://easylinux.wordpress.com/
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu22.04.2006. u 21:01 - pre 219 meseci
kad smov ec kod user-friendlness... ja sam zagrizen liinuxovac.. mrzim windowse iz dna duse.. mrzim registar, mrzim wizarde.. volim .conf fajlove, volim konzolu.. nemojte samo da mi kazete da sam na strani windowsa..

ali kad sam namesta guifications za gaim 2.0b3 (oni toaster kvadratici dole desno kad ti neko nesto kaze na msn-u).. compile ne prolazi.. ja.. koji nemam bas nesto pojma o c-u sam morao rucno da editujem jedan .c fjajl, da dodam jedan argument jednoj funkciji da bi compile prosao normalno
isto za pdf kad sam hteo sa pdftotext (xpdf paket) da izvadim text iz zasticenog fajla.. umesto neke lepe funkcije treba sve lepo da se pregrepa text, da se nadje koja funkcija i gde proverava dali je .pdf fajl zasticen i treba rucno skinuti to.. i opet kompajlirati

user friendlyness.. moj ku**c.. ali jos uvek bolje od windowsa gde uopste ne postoji tamogucnost.. kad neradi.. ne radi.. nema nista da se popravi
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7177 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu22.04.2006. u 21:10 - pre 219 meseci
Citat:

user friendlyness.. moj ku**c.. ali jos uvek bolje od windowsa gde uopste ne postoji tamogucnost.. kad neradi.. ne radi.. nema nista da se popravi


Resource Kit? Anyone? :) Uostalom imas XP Embedded gde mozes da buildujes sistem iz komponenti.

Naravno treba to i znati, jel ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu22.04.2006. u 22:02 - pre 219 meseci
Ne samo da postoji Windows XP Embedded, postoji čak i free trial verzija od 90 dana.. Samo neće da zove, i ne instalira se sama... Potreban je onaj famozni dupli klik...

Inače, to što u Windowsu nema potrebe zajebavati se sa prekompajliravanjem programa, kernela, jurenja dependencies-a, i ostale čarima sa Linuxa, svako normalan smatra kao prednost, a ne kao nedostatak...

Osim naravno, ako nisi naprženi klinac, koji misli da je guru ako ume da rekompajlira kernel, ili prepravi path za resource u C kodu...


 
Odgovor na temu

MadTexel
Beograd

Član broj: 5611
Poruke: 33
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 00:25 - pre 219 meseci
Citat:

kad smov ec kod user-friendlness... ja sam zagrizen liinuxovac.. mrzim windowse iz dna duse.. mrzim registar, mrzim wizarde.. volim .conf fajlove, volim konzolu.. nemojte samo da mi kazete da sam na strani windowsa..

ali kad sam namesta guifications za gaim 2.0b3 (oni toaster kvadratici dole desno kad ti neko nesto kaze na msn-u).. compile ne prolazi.. ja.. koji nemam bas nesto pojma o c-u sam morao rucno da editujem jedan .c fjajl, da dodam jedan argument jednoj funkciji da bi compile prosao normalno
isto za pdf kad sam hteo sa pdftotext (xpdf paket) da izvadim text iz zasticenog fajla.. umesto neke lepe funkcije treba sve lepo da se pregrepa text, da se nadje koja funkcija i gde proverava dali je .pdf fajl zasticen i treba rucno skinuti to.. i opet kompajlirati

user friendlyness.. moj ku**c.. ali jos uvek bolje od windowsa gde uopste ne postoji tamogucnost.. kad neradi.. ne radi.. nema nista da se popravi


Eto, osetio si na sopstvenoj koži "čari" GPL-a i činjenice da sam možeš (ili moraš) da menjaš kod. Izgleda da su svim pobornicima GPL-a usta puna dostupnog sourca kada se to navodi kao prednost nad programima zatvorenog koda, ali kad treba da se menja kod, ups, pa većina ljudi nisu programeri ili znaju samo skript jezike. Za windows nisi sasvim u pravu. Source koji se ne može iskompajlirati je manje upotrebljiv od bilo kog iskompajliranog programa, bez obzira koliko on bagova imao. Jedina prednost je što kad imaš source možeš da ispraviš bagove, ali to je lakše reći nego učiniti. I ne znam da je iko za Windows izbacivao tako bagovite programe, dok sam kod GPL-a često viđao da program samo trsne od pogrešno pritisnutog tastera, čak ni core dump ne ostavi.

Btw, da si malo više gledao registry (rekao bih da nisi), video bi da je dosta stvari solidno zaguljenija od conf fajlova, naročito zato što je dobar deo njih slabo (bolji slučaj) ili nikako dokumentovan. COM/OLE se naslanja na registry, a oni su bitna prednost Windowsa nad ostalim platformama što se tiče desktop/office primena.

Pitanjce: šta ti je windows uradio pa ga mrziš? ako je to neka konkretna verzija, podeli to sa nama. :)

One word, one instruction, one cycle. RISC.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 00:37 - pre 219 meseci
"user friendlyness" je za sada moguc jedino ako strogo koristis unapred pripremljene pakete, tacno za odredjenu distribuciju, tacno za odredjenu verziju. Sve ostalo je "moze, ali ne mora da bidne".

Sto se tice Windowsa i da i u njima sve moze da se podesi i namesti kad zatreba i ako zatreba, moram da vam verujem na rec, nisam u stanju to ni da potvrdim, ni da negiram. Medjutim, zbunjuje me ono "samo treba znati". Zar ne vazi isti princip i za Linux? A sto se tice da u Windowsu ne treba nista podesavati, kompajlirati, itd., itd., ne treba dok ne treba, a posle korisnik ne zna sta da radi, jer mu o tome niko nista nije ni govorio - "Samo ti klikci, sinko, i sve ce biti u redu". Moram priznati da je taj trend prisutan i kod Linuxa, ali jos nije dostigao svoj maksimum, jer se mnogo kasnije okrenuo desktopu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 01:21 - pre 219 meseci
Citat:
tdjokic:
Sto se tice Windowsa i da i u njima sve moze da se podesi i namesti kad zatreba i ako zatreba, moram da vam verujem na rec, nisam u stanju to ni da potvrdim, ni da negiram. Medjutim, zbunjuje me ono "samo treba znati". Zar ne vazi isti princip i za Linux? A sto se tice da u Windowsu ne treba nista podesavati, kompajlirati, itd., itd., ne treba dok ne treba, a posle korisnik ne zna sta da radi, jer mu o tome niko nista nije ni govorio - "Samo ti klikci, sinko, i sve ce biti u redu". Moram priznati da je taj trend prisutan i kod Linuxa, ali jos nije dostigao svoj maksimum, jer se mnogo kasnije okrenuo desktopu.


Evo necu spominjat komercijalne programe, vec samo opensource. Svaki opensource program koji je iole dobar i sluzi necemu je portan za windowse. Evo, recimo GIMP. Znas kako se na Windowsima instalira? Skines dva .exe filea, njega i gtk toolkit. Instaliras GTK, next next finish, pa onda GIMP, next next finish. To je ona "user friendliness" Windowsa. Mozes ti komotno da skines source za Win32, uzmes MinGW sa workaroundom, i rucno iskompajliras. Nitko ti ne brani. Bitno je da nemoras ako neces.

Rucno kompajliranje je odlicna stvar - ako je sigurno da ce Makefile radit na svakoj podrzanoj platformi bez da korisnik mora radit dirty hackove po Makefileu, ili jos gore, direktno po sourcevima programa. Medjutim, rucna kompilacija ne sluzi kao glavna metoda instalacije programa, vec pomocna. Jer kad netko pripremi binary paket, bio to BSD-ov .tbz, Linuxov .rpm, .deb, ili Windows installer setup, taj binary paket je prekompajliran za jedan jedini instruction set - u 90% slucajeva to je i386. Tada, ako imas source sa svim skriptama, mozes editirati konfiguracijske fileove da ukljuce switcheve prilikom kompajlerske procedure, tako da na kraju dobijes binary koji ima optimizacije za recimo SSE3, 3DNow! x, ili neke druge stvari nevezane za procesor, vec za ostali hardware.

To je pogotovo korisno kad imas recimo ports sistem na BSD-u, pa globalno mozes namjestit sve te cake. Medjutim, od distribucije do distribucije Linuxa variraju stvari, pa je kao u mulazovom slucaju, potrebna zajebancija da bi se nesto uopce iskompajliralo. A da ne govorimo o binary-ima, tek tu vlada nered. Sta mislis da neki programer moze odrzavat n binary paketa, zato sta postoji n distribucija koje nisu medjusobno kompatibilne.

Standardi. Ono sta najvise Linuxu fali.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 06:56 - pre 219 meseci
Nego, nesto vam se nikad nije desilo da installer/uninstaller ne obavi svoj posao u windowsu? meni se je desavalo, eto, i da upropasti instalaciju. Lakoca odrzavanja sistema dolazi i sa cenom, koja je za neke previsoka. Nemoguce je naterati windows da mnoge stvari ne radi automatski, sto je mozda dobro za vecinu, ali za neke nije. Za venturu, ako mislis da dependency problem ne moze da postoji u windowsu, gresis. Imam jednu igru (to je Bloodrayne 2) koja dolazi bez DirectX koji joj je potreban (verzija devet). Opet, neke programe nisam mogao pokretati jer uz njih nije dolazio VB6 runtime (dependencies, tj biblioteke koje su potrebne!). Dakle vi to o automatskom odrzavanju sistema i da nema dependency problema u windowsu pricajte nekom drugom. Bar je nemoguce da uklanjanje programa pod linuxom, bsd upropasti registry, koji ni sveti Ilija ne moze da administrira jer je namerno ukomplikovan. Zato, kad se takve stvari dese, kako ne moze covek da se snadje u registry, jedino sto pomaze je reinstalacija, a koja god *nix instalacija pet godina ima da radi, makako je mucio (nov X, novi kde, novi gnome, sve iz sorsa). Ne vidite problem? problem je sto je rucna administracija registry baze u windowsu nemoguca i sto nijedna instalacija ne loguje promene na sistemu ako se izuzmu stari neki win95 installeri koji jesu, a zato da ne plasimo joe consumera. Moze od windowsa da bude dobar sistem ali bi makar bilo potrebno registry prebaciti u text fajl i logovati svaku promenu sistema prilikom instalacije. To bi sprecilo i sav moguc spyware, jer umesto nekih kljuceva (1234-5678} jednostavno bi u konfiguracionom fajlu tekst editorom sprecio automatsko pokretanje malicioznog servisa.

VRLO BITNO:
Ne govorite mi da "treba imati poverenje u vendora sw". Kazaa.

Cak i da imam sw takvog kvaliteta pod unixom, raspakujem tar sa gzip -dc stogod.tgz | tar -xv i ne pokrecem skripte i mogu i skripte da proverim, jesu li u redu. A vi instalirajte kazaa, pa reinstalirajte.

pisci spyware i malware upravo to i rade zato sto windows nije transparentan sistem, nemas pojma sta ce neki installer da uradi, nista se ne loguje, nista ne moze da se proveri, a kada kliknes na installer vec je prekasno.

To da mi objasnite zasto je tako. Zasto instaler samo ne prekopira exe u program direktorijum a dllove u c:\windows\system32 bez petljavine po registry? hebem mu majku, zar je tesko napraviti novu asocijaciju za tip fajla preko explorera?

ne pricajte mi da to joe consumer ne moze da uradi - otvori explorer i ode na options->file types ilio kako vec bese? Sam je koncept windowsa dusu dao za spyware.

Kad je joe consumer (dakle npr. neki knjigovodja) mogao pre 20 godina da koristi dos i IBM PCjr. moze i da napravi asocijaciju u exploreru.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.04.2006. u 08:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 10:18 - pre 219 meseci
@Ivan Dimkovic
Resource Kit?

1. nemam pare za adobe acrobat Rk ili sta vec da dam samo zbog jednog pdf-a
2. nemam namere da pisem nov software

ajd kazi mi gde u acrobat readeru (free) da brisanjem samo pet linija koda omogucim da procita i iskopira text is zasticenih dokumenata?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 11:08 - pre 219 meseci

Citat:
mulaz: 1. nemam pare za adobe acrobat Rk ili sta vec da dam samo zbog jednog pdf-a


Acrobat Reader je besplatan.

Citat:
mulaz: 2. nemam namere da pisem nov software


A i zašto bi?

Citat:
mulaz: ajd kazi mi gde u acrobat readeru (free) da brisanjem samo pet linija koda omogucim da procita i iskopira text is zasticenih dokumenata?


Ako je neki dokument zaštićen od kopiranja, onda je vrlo verovatno da to ne bi ni trabao da kopiraš, jer je dokument pod copyright-om... Lepo zatražiš od autora dokumenta dozvolu za kopiranje, kažeš mu koji te deo zanima i za šta ti treba, i ako se autor slaže, on će ti poslati nezaštićenu verziju u nekom drugom formatu.

 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 11:21 - pre 219 meseci
.. ili lepo obrises pet linija u pdftotext.cc fajlu.. iskompajliras.. izvadis text.. izvadis onaj deo texta koji ti treba, da ne treba da prekucavas na ruke.. posaljses kolegu koji to smesti lepo u semminarski rad, napise da je to citat auotra Johna Smitha u kojoj publikaciji ej to napisano itd itd.

na linuxu imas bar mogucnost zaobici to, na windowsima ima sta? Advanced pdf password recovery? brute force.. dve tri nedelje 24/7 i mozda nadje password :)

Kako sam rekao na pocetku.. linux nije user friendly.. ali naprednijim userima daje sve mogucnosti koje bi ikad mogle da jim zatrebaju
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 15:48 - pre 219 meseci
Naprednije opcije kao zaobilazenje kopirajta? :) omfg! ima 101 razlog zasto je unix (pa i linux iako je definitivno najgora implementacija unixa) bolji od windowsa, a ti nadje kopiranje zasticenih pdfova!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu23.04.2006. u 17:00 - pre 219 meseci
dobro no.. zaobilazivanje copyrighta je glup primer.. ali ovo moze da se primeni u sve svrhe.. kad imas source.. imas sve mogucnosti.. skompajlirana aplikacija zavisi samo od tebe. Kad ga nemas.. to sta kaze developer.. tako ce biti.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

MadTexel
Beograd

Član broj: 5611
Poruke: 33
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 01:38 - pre 219 meseci
Citat:
.. ili lepo obrises pet linija u pdftotext.cc fajlu.. iskompajliras.. izvadis text.. izvadis onaj deo texta koji ti treba, da ne treba da prekucavas na ruke.. posaljses kolegu koji to smesti lepo u semminarski rad, napise da je to citat auotra Johna Smitha u kojoj publikaciji ej to napisano itd itd.

na linuxu imas bar mogucnost zaobici to, na windowsima ima sta? Advanced pdf password recovery? brute force.. dve tri nedelje 24/7 i mozda nadje password

Kako sam rekao na pocetku.. linux nije user friendly.. ali naprednijim userima daje sve mogucnosti koje bi ikad mogle da jim zatrebaju


Koliko se sećam, GhostScript uopšte ne gleda zaštitu PDF fajlova. Izgleda da si džabe krečio. Ah da, i radi na Windowsu.

Dokle više sa ovom žvakom oko toga da korisnici mogu da menjaju source? Jedno je "moći" a drugo je "znati". Najveći broj ljudi ne zna.

Za modifikaciju programa source je savršeno nepotrebna stvar. DivX 3 je nastao hakovanjem onog MS enkodera. Vidi tata, bez ruku (i bez sourca).

Većina programera (sem baja tipa RMS :>) ne zna sve oblasti programiranja. Na temi o RMSovom dolasku u Beograd sam postavio par pitanja na temu ispravljanja bugova, dao sam i link. Zamisli, od svih ljubitelja Linux/GPL-a niko se nije javio sa komentarom. Da li niko nije pogledao to, ili niko nije uspeo da uoči bug, to ne bih znao. Da li bi ti umeo da ispraviš grešku u nekom programu za statistiku, površinsko modeliranje, rendering, FEA? Ne mislim na greške koje se pojave na početku, nego one manje očigledne, kad recimo program ponekad daje rezultate koji nisu uvek sasvim tačni. Hteli GPL zealoti (a većina nisu programeri) da priznaju ili ne, običan korisnik mora da čeka da se neko smiluje i napravi mu nešto.

Uzgred budi rečeno, da li su ljudi koji koriste ozbiljne CAD, CFD, elektro, matematičke i slične programe početnici, dok su oni koji umeju da malo prčkaju po sistemu "napredni korisnici"? Po toj logici dete od 13 godina može da bude "napredan korisnik" a neko ko radi na računaru i pravi pare time je "običan korisnik". Da li si ti "napredan korisnik" svojih kola? Ako se nešto pokvari, umeš li da zameniš deo, ako nemaš deo da ga na licu mesta napraviš..?


GPL programi za simboličku matematiku su ili nepostojeći ili nula (izem ti program kojem je integral tg(x)dx nemoguća misija). Za numeričku stvari stoje malo bolje, postoji Octave kao klon MATLABa, ali džaba sve to kad nema toolboxova. A SciLab po GPL kriterijumima nije free, iako stiže sa sourceom. FSF postoji više od 20 godina, a algebra i analiza "malo" više, dakle bilo je dovoljno vremena da se naprave upotrebljivi GPL programi za to. Gde su? Da je to tako nepotrebna stvar ne bi postojali ni Maple ni Mathematica.

P.S. Silni poznavaoci a fale čćšđž.
One word, one instruction, one cycle. RISC.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 07:48 - pre 219 meseci
Citat:
mulaz
ajd kazi mi gde u acrobat readeru (free) da brisanjem samo pet linija koda omogucim da procita i iskopira text is zasticenih dokumenata?


Aha, znaci po definiciji Linuxovaca "napredni korisnik" je u stvari mali hacker koji bi da krsi copyright - mali borac za "slobodu" koji bi i drugima da "objasni" da moraju da budu slobodni ;-)

Za pocetak, kao sto vec neko rece - postoji GhostScript koji radi savrseno na Windowsu a i dzabe je i odradice to sto vec hoces. Osim toga kopiranje zasticenih PDF-ova je ilegalno, a Windows aplikacije podsticu ekonomiju i omogucavaju ljudima da zive od softvera i sadrzaja koji naprave - za razliku od Linux modela gde je sve moguce ali samo para nema, al zato svi treba da "dele".

Drugo, kao sto MadTexel rece - dosadni ste bre vise sa tim "Linux Naprednim Koriscnicima" - ispada da su "napredni korisnici" ljudi koji mogu da kompajliraju kernel i provale PDF fajl - nisam jos video da neko trazi da zaposli takvu vrstu "naprednih korisnika" ;-)

Citat:
mulaz
dobro no.. zaobilazivanje copyrighta je glup primer.. ali ovo moze da se primeni u sve svrhe.. kad imas source.. imas sve mogucnosti.. skompajlirana aplikacija zavisi samo od tebe. Kad ga nemas.. to sta kaze developer.. tako ce biti.


Stanje na trzistu kaze: Who cares? ;-) Developer komercijalne aplikacije ce da svira kako kupci hoce, ako zeli da zaradi pare i opstane na trzistu - dok developer open-source programa kaze 'ako hocete feature, napravite ga'

Koliko ljudi ima vremena i zivaca da kopa po tudjem izvornom kodu? Jako malo.

Ti zaista mislis da mozes ugraditi neki napredni feature u tudj source kod za kratko vreme i bez obaveznih problema koje ces morati da testiras i otklanjas? Onda, bez uvrede, nisi bas puno programirao u zivotu - kao ni mnogi GPL advokati ;)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 08:24 - pre 219 meseci
Citat:
Ti zaista mislis da mozes ugraditi neki napredni feature u tudj source kod za kratko vreme i bez obaveznih problema koje ces morati da testiras i otklanjas? Onda, bez uvrede, nisi bas puno programirao u zivotu - kao ni mnogi GPL advokati ;)


Upravo tako.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 09:38 - pre 219 meseci
Ja sam sebican covek, svoje probleme smatram "najvecim problemima na svetu". Pustite vi te vase napredne feature i njihovo ugradjivanje u source kod i slicne akrobacije, nista se ja to ne razumem. Ali, mene je Windows posteno zezno sa nekim svojim featureom za instalaciju obicnog winmodema. Instalirao sam ga, radio je. Posle sam morao nesto da menjam, ovamte, onamte, modem "se pokvario". Sve zivo sam probao i na kraju prodao modem, sa upozorenjem kupcu da je modem sumnjiv.

A modem ispravan! Nisam znao da su tamo negde ostali repovi od prve instalacije i nikako nije hteo ponovo da ga instalira. Nece, a nista ne javlja. Ispada, da i u Windowsu "treba znati" ili si propao. Kliktanje vazi samo donekle, posle nastaju problemi, sto nam dokazuju i brojni forumi Windows korisnika.

Bilo je to odavno, pa vec cujem poznati komentar da taj Windows nije bio dobar, a da je ovaj sada majka. Kako to poznato zvuci - "probaj 20 distribucija, pa ce ti neka raditi".

Neko je spomenuo auto i kvar na sred puta, gde bi vozac morao sam da napravi deo odmah tu. Ne kazemo mi to. Radi se o vozacu koji zna da zameni postojeci rezervni deo, od kojih neke "nosi sa sobom" (zna sta treba uraditi) a neke moze da "poruci" (pita forum) i to standardnim alatom, koji ima vecina vozaca. Windows vise lici na neki super savrseni ekstra hi-tech auto, koji se, gle cuda ipak kvari, pa kad se pokvari niti znas sta se pokvarilo (ili ne pise nista, ili pise nesto sto znaju samo zaista strucni ljudi), niti znas da eventualno zamenis deo, a trebaju ti specijalni alati (znanje). U americkim filmovima je jedna od standardnih komicnih situacija kad je neko prisiljen da vozi auto sa mehanickim menjacem, jer iz nekog razloga nije mogao da nadje auto sa automatskim menjacem.

Eto, to bi bila dobra analogija - Windows je sa "automatskim menjacem" a Linux sa klasicnim. Klasican menjac nesto spretniji korisnik moze da popravi. Ako on ne zna, naci ce se neko da mu pomogne. A automatksi menjac ne zna niko ziv da popravi, osim neki super servis. Takodje bi moglo da se kaze, kao sto je neko rekao: "Po prvi put imam osecaj da ja vladam racunarom, a ne on sa mnom." kad je poceo da koristi Linux. Mozda je taj osecaj lazan, ali je prilicno indikativan - ljudi su otkrili da ih MS tretira kao "klik, klik" imbecile, sto nekima odgovara, ali nekima ne.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 09:51 - pre 219 meseci
@Tdjokic,

Navodis probleme sa drajverima za hardver - mislim govoriti to u kontekstu rasprave o Windowsu i Linuxu je ipak malo... znas ;-) Mislim da je Linux daleko daleko daleko iza Windowsa po podrsci za hardver pa je tvoj Winmodem problem ipak samo jedan iznimak. Naravno, tebi to i treba da bude najvazniji problem na svetu - ali imaj u vidu da si vrlo verovatno neki jako jako mali izuzetak - Winmodemi obicno sasvim lepo rade na Windowsu, inace se ne bi ni prodavali tako dobro kako su se prodavali.

Citat:

Eto, to bi bila dobra analogija - Windows je sa "automatskim menjacem" a Linux sa klasicnim. Klasican menjac nesto spretniji korisnik moze da popravi. Ako on ne zna, naci ce se neko da mu pomogne. A automatksi menjac ne zna niko ziv da popravi, osim neki super servis. Takodje bi moglo da se kaze, kao sto je neko rekao: "Po prvi put imam osecaj da ja vladam racunarom, a ne on sa mnom." kad je poceo da koristi Linux. Mozda je taj osecaj lazan, ali je prilicno indikativan - ljudi su otkrili da ih MS tretira kao "klik, klik" imbecile, sto nekima odgovara, ali nekima ne.


Ovo jednostavno nije tacno i obicno potice od Linux korisnika koji nemaju iskustvo sa naprednim koriscenjem Windowsa - iz razloga u koje ne zelim da zalazim. Windows ima vrlo visoku sistemsku konfigurabilnost (Resource Kitovi), modularnost sistema na strani vendora (Embedded XP/NT Kit, kome treba), izuzetno opseznu dokumentaciju (MSDN), vrlo dubok pristup samim osnovama sistema (Platform SDK + DDK) kao i UNIX shell (SFU ili, ko voli GNU - mingw) kome treba. Malo li je za jedan "automatski menjac"? ;-)

Tretira korisnike kao "klik klik" imbecile? Pre bih rekao da samo imbecili kojima treba nesto vise nisu u stanju da citaju dokumentaciju i nadju sebi sta treba. Ne vidim kako bi takvi nasli nesto pametnije u Linuxu osim eto metodom grube sile posto Linux malo toga dozvoljava sa "klik klik" metodom pa covek mora da nauci stosta da bi poslao svoj mail preko dial-up konekcije.

Ne, Microsoft Windows nema takvu skalabilnost i fleksibilnost konfigurisanja sistema kao recimo jedan Solaris - ali, da budemo iskreni, to nema ni Linux pa ne znam zasto bi to neko potezao kao argument u ovoj diskusiji.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.04.2006. u 10:55 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 10:42 - pre 219 meseci
Ponesto je i u pravu. Malo li je kada install za drajver odbije da instalira isti zato sto nemas IE 5.098765 ili visi (instalacija HP drajvera za stampac)? To doduse nije problem do windowsa i Microsofta, vec do HP, ali takve stvari nisu bas retke, a upropaste dan. Da im hebem majku, i Ghostscript hp drajvere su trebali da naprave da proveravaju koja je verzija Firefoxa na sistemu! Sto nisu? Windows ima problem sto sw vendori imaju isuvise kontrole nad funkcionisanjem sistema na koje korisnik ne moze uticati, a ni admin (malware i registry). To je problem samog koncepta, koji MS nece da menja (i btw, mogao bi bar Vistu vec jednom da napravi da se butuje u limited account po instalaciji, da sw vendori pocnu i da pisu programe kojima ne trebaju administratorske privilegije, takvih programa je izuzetno malo. Cekamo. Od 1993.)

Jos jedan biser, sa ovog mog kompa. nforce drajveri zahtevaju directx 9 da se setup pokrene (starije verzije nisu) a ti mi objasni kako isti da skine covek sa microsoft.com ako nema drajver za mreznu pa samim tim ni internet???

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 24.04.2006. u 11:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu24.04.2006. u 11:04 - pre 219 meseci
Hmm koliko znam iz verzije u verziju Microsoft gradualno postrozuje sta driver-vendori smeju/mogu da rade sa sistemom - daleko je to od savrsenog, ali ipak ide ka boljem.

Sto se Viste i limited naloga tice - mislim da nije problem u MS-u vec u zahtevima za backward kompatibilnost - to se moze resiti jedino striktnim zahtevima za Vista logo (da softver MORA da radi na multiuser sistemu) i jos jednom tranzicijom - ovako ako bi odsekli korisnike XP softvera, ne bi ni imali kome da prodaju Vistu ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux for human beings? A windows users perspective to Ubuntu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8232 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.