Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)

[es] :: C/C++ programiranje :: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)

[ Pregleda: 3307 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)18.05.2006. u 13:13 - pre 218 meseci
Da li mi itko može prikazati kako da primjenim CLX aplikaciju. Što to uopće točno znači da je to cross-platform aplikacija? Treba mi konkretno primjer. Da li se može CLX aplikacija napravljena u Borlandu pod windowsima pokrenuti i pod Linuxom? Imam SuSE 10, pa me zanima da li se na njemu ikako može pokrenuti ta aplikacija tj. iskoristiti se to CLX svojstvo.
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)18.05.2006. u 14:07 - pre 218 meseci
CLX aplikaciju pravis na BCB-u da bi moga kasnije da je kompajliras na BCB-u za Linux koji se zove Kylix (aktuelna je verzija 3). To CLX znaci Cross Platform Class library (ovo bas ne odgovara skracenici? ),a cita se na engleskom "kliks". Vidi o tome ovde http://www.blong.com/Conferences/DCon2001/VCLvsCLX/VCLvsCLX.htm

Evo ti primer: Pravis u BCB-u na Windowsu nesto sto hoces da kasnije sastavis na Linuxu, uzmes source toga sto si napravio, otvoris ga kao projekat u Kylix-u, onda Kylix malo radi na tome da sredi neke stvari koje su specificne u vezi Linuxa u odnosu na Windows, ako sve prodje kako treba dobijes projekat na Kylixu u onda pritisnes ono malo dugme sa zelenim trouglom i dobijesh Linux aplikaciju koja je u skoro svemu slicna onoj koju si napravio na Windowsu (skoro, ali ne sasvim )
Citat:
Da li se može CLX aplikacija napravljena u Borlandu pod windowsima pokrenuti i pod Linuxom?

NE MOZE se pokrenuti, zato sto ta dva sistema nemaju veze jedan s drugim i zato sto se tu radi o kompajliranim programima, tj. binarnom(masinskom) kodu a ne bytecode-u virtuelne mashine (kao npr. Java).

CLX svojstvo se odnosi SAMO na izvorni kod tvoje aplikacije, A NE na vec kompajlirani program. Kada se programi sastave, tj. kompajliraju, oni su potpuno prilagodjeni operativnom sistemu i nemoguce ih je pokrenuti na nekom drugom OS (osim pomocu npr. Wine emulatora na Linuxu, sto je svinjarija, pricam iz iskustva). Uz to, sa ti programima se standardno distribuiraju i neke dodatne biblioteke (na Linuxu shared objects umesto DLL), npr. mogu da ti navedem za moj program (klijent za baze podataka) koji sam pravio na Kylix-u 3 (OE):

libborcrtl.so.1.0, libborqt-6.9.0-qt2.3.so, libborrunwind.so.6.0

- to se upakuje u instalaciju zajedno sa tvojim programom i moze se pokrenuti na svakom Linuxu, ali se Kylix moze instalirati samo na nekim distribucijama: SuSE 7.1, Mandrake 9.0...ja sam ovo pravio na Mandrake 9.0-zasto ti ovo pricam?
Zato sto NE MOZES instalirati Kylix 3 na SuSE 10 (ja imam SuSE 9.2) u cilju kompajliranja tog CLX koda sa BCB-a,odn. mozes ga instalirati, ali okruzenje ne moze da se pokrene zbog nekompatibilnosti standardne POSIX C biblioteke (Libc) biblioteke (a tu nema pomoci). Ali zato mozes bez problema pokretati program na SuSE 9.2-10 koji si napravio na Mandrake 9.0.
Valjda ti ovo malo objasnjava ovu (komplikovanu) situaciju

Pozdrav!

Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)18.05.2006. u 17:17 - pre 218 meseci
Gdje mogu nabaviti taj Kylix 3? Hvala
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)18.05.2006. u 19:18 - pre 218 meseci
Pokusaj na Borlandovom sajtu http://www.borland.com/products/downloads/download_kylix.html

Jos jednom: to se moze pokrenuti samo na nekim distribucijama (vidi detaljnije o tome):
-RedHat 7.x
-Mandrake 9.x
-SuSE 7.x

SuSE 9.x - 10 otpadaju, sto znaci da bi morao instalirati neku od njih da bi pokrenuo Kylix IDE.
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)19.05.2006. u 15:23 - pre 218 meseci
Kylix se ne razvija već nekoliko godina i mahom je baziran na nekoj obsoletnoj verziji wine-a, tako da je najbolje zaobići ga u širokom luku...
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
..26.static.techtelnet.com.ar.

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)19.05.2006. u 16:04 - pre 218 meseci
Citat:
cynique: Kylix se ne razvija već nekoliko godina i mahom je baziran na nekoj obsoletnoj verziji wine-a, tako da je najbolje zaobići ga u širokom luku...


Baš tako. Kylix je odavno mrtav i napušten.
Ako hoćeš pravu portabilnost onda ili piši u javi ili u C++ sa wxWidgets.

Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)19.05.2006. u 17:39 - pre 218 meseci
Drugim riječima, ništa od CLX-a...
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)22.05.2006. u 23:11 - pre 218 meseci
Jos nesto sto se tice Kylix-a:
bez obzira sto je Kylix projekat 'otisao u stecaj' i ne radi se na njegovom odrzavanju,
mislim da je Kylix bio (i ostao) jedini smisleni nacin za pravljenje grafickih programa
na Linuxu. E sad, to sto je taj projekat docekan neprijateljski od strane Linux programera
je druga stvar, a neke ubedljive razloge za to dosad nisam uspeo da nadjem. Moguci
razlozi bi mogli biti: nejasna licenca za Kylix 3 OE (to je neka verzija LGPL licence koja, koliko se secam,
'eksplicitno zabranjuje upotrebu programa napravljenih u ovom okruzenju u komercijalne
svrhe'), onda ogranicenja vezana za distribuciju pratecim biblioteka, samo okruzenje koje
je valjda Linux programerima "smrdelo" na Windows i sta ja znam.

To sto je Kylix sto kaze @kiklop74, "mrtav i napusten" ne znaci da se ne moze primeniti za
razvoj komercijalnih aplikacija koje se oslanjaju na baze podataka (npr. ERP sistema), jer
profesionalna verzija sadrzi dosta vizuelnih/nevizuelnih komponenata koje su vrlo upotrebljive.
U Kylix-u se programira u VCL-stilu a mogu se koristiti i standardne LIBC funkcije i prakticno
sve klase koje su napisane u C++ itd. Po meni, Kylix 3 Professional je sa svojom cenom (oko
240 dolara koliko se secam) nevidjeno povoljna ponuda za razvojno okruzenje za razvoj aplikacija
na svetu, gledajuci mogucnosti i udobnost koju pruza.

Inace velika je steta sto projekat nije odrzavan i nije pratio razvoj QT interfejsa, jer bi ljudi sada
mozda za male pare imali ludnicu od okruzenja, sa svim onim QT klasama i to uz IDE u Visual Basic
stilu! Ovako imamo za C++ QT Dizajner koji je u GPL verziji jedva upotrebljiv, a u jedna profesionalna
licenca kosta oko 1400 evra. Mozda ce Mono/C#/MonoDeveloper uspeti tamo gde je Kylix zeznuo
stvar i postati neka vrsta standarda i na Linuxu (doduse u C#).

Toliko u nesrecnom Kylix-u

[Ovu poruku je menjao Mr. Rejn dana 23.05.2006. u 00:12 GMT+1]
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
*.fibertel.com.ar.

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 00:56 - pre 218 meseci
Citat:
Mr. Rejn:
To sto je Kylix sto kaze @kiklop74, "mrtav i napusten" ne znaci da se ne moze primeniti za
razvoj komercijalnih aplikacija koje se oslanjaju na baze podataka (npr. ERP sistema), jer
profesionalna verzija sadrzi dosta vizuelnih/nevizuelnih komponenata koje su vrlo upotrebljive.
U Kylix-u se programira u VCL-stilu a mogu se koristiti i standardne LIBC funkcije i prakticno
sve klase koje su napisane u C++ itd. Po meni, Kylix 3 Professional je sa svojom cenom (oko
240 dolara koliko se secam) nevidjeno povoljna ponuda za razvojno okruzenje za razvoj aplikacija
na svetu, gledajuci mogucnosti i udobnost koju pruza.
[Ovu poruku je menjao Mr. Rejn dana 23.05.2006. u 00:12 GMT+1]


Kylix se moze primeniti na razvoj aplikacija ali je u principu neozbiljno zapocinjati razvoj u necemu sto ce za par meseci ili godinu biti skoro nemoguce pokrenuti (ovde govorim o razvojnom okruzenju) na novijim distribucijama linuxa.

Linux kao operativni sistem je veoma promenjiv i fluidan. Upravo zbog toga je esencijalno imati source kod baziran na potpuno otvorenim resenjima da bi sve to moglo da se posle iskompajlira na odredjenoj mashini sa GNU gcc.

Jeste da je kylix mnogo lep za razvoj ali nije dobar za pocinjanje nove, ozbiljne aplikacije zbog trenutnih i buducih problema sa odrzavanjem koje sam naveo.

Kada sam bio suocen sa istim izborom 2004 izabrao sam umesto kylix-a gcc, cisti c++ i STL. Odluka se pokazala potpuno ispravnom. U pocetku jeste bilo teze ali sada stvar radi dobro i kompajlira se na skoro bilo kojoj distribuciji linuxa (takodje i na windowsu) bez problema.

Sto se tice vizuelnog dizajna tu je wxWidgets i DialogBlocks koji radi i na win i na linuxu.


Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

Mr. Rejn
Deki Karamatijević
Sremčica

Član broj: 2514
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 10:11 - pre 218 meseci
Citat:
Kylix se moze primeniti na razvoj aplikacija ali je u principu neozbiljno zapocinjati razvoj u necemu sto ce za par meseci ili godinu biti skoro nemoguce pokrenuti (ovde govorim o razvojnom okruzenju) na novijim distribucijama linuxa.

To stoji, pa IDE odavno nije moguce pokrenuti na novim distribucijama, vec od Mandrake 9.x, SuSE 7.x kao sto sam gore napisao..ali to u sustini nije problem-na disku se moze imati npr. kombinacija SuSE 10 / Mandrake 9.0 (npr. ja sam radio sa Kylix 3 OE na Mandrake 9.0) i onda taj budjavi distro koristiti samo za razvoj. Mislim da je bitno da to sto si napravio mozesh da pokrenes na svakom novom ditstro-u (to je ono na sta se cilja), naravno uz to da se u instalaciju tvojih programa stavlja i onaj monstruozni .so sa Qt stvarima.
Citat:

Kada sam bio suocen sa istim izborom 2004 izabrao sam umesto kylix-a gcc, cisti c++ i STL. Odluka se pokazala potpuno ispravnom. U pocetku jeste bilo teze ali sada stvar radi dobro i kompajlira se na skoro bilo kojoj distribuciji linuxa (takodje i na windowsu) bez problema.

To takodje stoji, bcc32 != gcc/g++ ali moze da bude veoma upotrebljiv za stosta, sto se tice STL-a Kylix 3 (kao i BCB6) radi sa
STLport-om, znaci za konzolne programe, servere, GUI-programe..oni thread objekti takodje rade super.
Samo jbg-a, jos nisam video da se to negde koristi ovde kod nas(kada bih imao svoju firmu onda bih gnjavio zaposlene da rade iskljucivo na Kylix-u hehehe )
Ag + Na -> Xe
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 13:39 - pre 218 meseci
A postoji li ikakav drugi prihvatljivi C++ razvojni alat pod linuxom? Onaj KDE Development mi je baš spetljan i nema teorije da se snađem.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 13:49 - pre 218 meseci
Citat:
itf: A postoji li ikakav drugi prihvatljivi C++ razvojni alat pod linuxom? Onaj KDE Development mi je baš spetljan i nema teorije da se snađem.


Ukratko, ne. Isprobao sam ih gomilu prošle godine i na kraju radim sa vim-om i g++om iz komandne linije. KDevelop je definitivno najgori od svih koje sam probao, a nešto bolji je recimo MinGW Studio mada ni on nije vredan pažnje.

E sad, vidim da se pojavila podrška za C++ u NetBeans-u, ali koliko to vredi stvarno ne znam; rađen je u Javi i kladim se da je spor.
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 13:51 - pre 218 meseci
Pa ja stvarno te ljude ne kužim. Očajnički se trude ljude privući na linux, linux ovo... linux ono... a sama podrška za razvoj aplikacija je nikakva. Da je to barem kako treba već bi sigurno postojala hrpa programa i sam linux bi bio prihvatljivije okruženje.
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
..26.static.techtelnet.com.ar.

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 14:25 - pre 218 meseci
Citat:
itf: A postoji li ikakav drugi prihvatljivi C++ razvojni alat pod linuxom? Onaj KDE Development mi je baš spetljan i nema teorije da se snađem.


Od besplatnih najbolji je Eclipse + CDT iako je podosta spor. Kao plus ako instaliras redhat fedora core 5 imas vec instaliran eclipse.
http://www.eclipse.org/downloads/

Od komercijalnih preporucujem Visual Slickedit jer veoma lici na MS Visual studio, ima integrisan debugger i podrsku za CVS.
http://www.slickedit.com/


Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 15:41 - pre 218 meseci
Sad sam skinuo ovaj Eclipse. Vidim unutra EXE program. To je za windowse a mže se raditi i za linux ili...?
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
..26.static.techtelnet.com.ar.

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)23.05.2006. u 18:05 - pre 218 meseci
Citat:
itf: Sad sam skinuo ovaj Eclipse. Vidim unutra EXE program. To je za windowse a mže se raditi i za linux ili...?


Mora da si promashio poshto jasno pishe koji fajl je za koji operativni sistem.

Dakle za eclipse za C++ razvoj pod linuxom ti treba sledece:

1. JDK 1.5.x (ovo se skida sa SUN-ovog sajta)
2. Eclipse runtime binary
http://download.eclipse.org/ec...latform-3.1.2-linux-gtk.tar.gz
3. Eclipse JDT binary
http://download.eclipse.org/ec...dropFile=eclipse-JDT-3.1.2.zip
4. FTP-WebDAV support
http://download.eclipse.org/ec...e=eclipse-FTP-WebDAV-3.1.2.zip
5. CDT plugin
http://www.eclipse.org/downloa...pse.cdt-3.0.2-linux.x86.tar.gz

instalaciju same eclipse obavljas sa ovim skriptom pod pretpostavkom da su svi skinuti fajlovi u istom direktorijumu:

tar -xvzpf eclipse-platform-3.1.2-linux-gtk.tar.gz
tar -xvzpf org.eclipse.cdt-3.0.2-linux.x86.tar.gz
unzip -o eclipse-FTP-WebDAV-3.1.2.zip
unzip -o eclipse-JDT-3.1.2.zip

Kao rezultat ovoga dobices poddirektorijum eclipse i u njemu izvrsni fajl eclipse. Ako nemas instaliranu system wide javu onda treba pokrenuti eclipsu sa sledecom skriptom koju treba snimiti u pomenuti poddirektorijum eclipse.

#!/bin/sh
# /inst/Eclipse3.1/eclipse zameniti sa adekvatnim folderom na vasoj masini
# isto vazi i za /inst/jdk1.5.0_04/bin/java koja je putanja JDK na mojoj mashini

cd /inst/Eclipse3.1/eclipse
/inst/Eclipse3.1/eclipse/eclipse -vm '/inst/jdk1.5.0_04/bin/java' -vmargs -server -Dorg.eclipse.swt.browser.internal.flash -Xmx340m -Djava.library.path=/usr/lib


Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)25.05.2006. u 00:54 - pre 218 meseci
Neces naci nesto kvalitete Visual Studia za Linux. Ni blizu. Jedino ako si navikao na DevCpp, ima i verzija za Linzdu. Jest da sam s njom imao gadnih problema, zakucavanje, al dobro...

Ako si (kao ja ;)) pobornik starog dobrog Turbo C++-a, imas dva alata koja pokusavaju mimicirat ovo Borlandovo okruzenje, Motor, i FWM/XFWM.

Eclipse je dobar, i uzasno spor. Meni jos i sporiji na FreeBSD-u, jer sam ga dosada koristio sa emulacijom Jave kroz ABI. Mozda se popravi u brzini sad kad je izasao native paket za BSD.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.fsb.hr.



+9 Profil

icon Re: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)01.06.2006. u 17:20 - pre 217 meseci
Jeste li vi svi baš sigurni da se Kylix ne može pokrenuti na novijim distribucijama? Mislim da su ovdje na ElliteSecurity-u pronašli nekakvo rješenje (a sad nikako da to pronađem) da se može pokrenuti na SuSE 10.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: CLX - Gdje to primjeniti? (BCB)

[ Pregleda: 3307 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.