Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dizajn Bilborda

[es] :: Web dizajn i CSS :: Dizajn Bilborda

[ Pregleda: 8425 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lorenco
Beograd

Član broj: 5542
Poruke: 18
*.nets1.dialup.memodata.net

Sajt: www.lorencostudios.com


Profil

icon Dizajn Bilborda08.01.2003. u 09:41 - pre 259 meseci
U kom programu mogu da dizaniram bilbord ili poveci plakat.

Hitno ! Hvala vam.
 
Odgovor na temu

Miodrag Bogdanovic
Beograd

Član broj: 7259
Poruke: 2
*.beotel.net

ICQ: 136877766
Sajt: www.branddesign.co.yu


Profil

icon Re: Dizajn Bilborda08.01.2003. u 10:07 - pre 259 meseci
U bilo kom vektorskom programu
npr. Corel Draw, Adobe Illustrator, Macromedia Freehand...
mada mozes i u Photoshop-u... najbolje u kombinaciji :)

Bitno je da pripremu radis u rezoluciji 300dpi, ...ali posto ocigleno ne znas sta ti treba i kako se to radi, preporucujem ti da se obratis nekome ko ima malo vise iskustva...
(pretpostavljam da ne bi postavljao pitanje koje si postavio da si radio pripremu za stampu - za bilo sta, tj. nesto manje od plakata i bilborda)
...mozes se bez razloga namuciti... zato ti preporucujem da potrazis "profesionalnu pomoc" :)

Dobro se raspitaj kod studija kod koga ce se filmovati ili kod stamparije, oni ce ti sigurno pomoci.

Srecno

mitja

Miodrag Bogdanovic
[email protected]
www.branddesign.co.yu
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.41.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda08.01.2003. u 22:20 - pre 259 meseci
Obicno se radi 300dpi 10 x manje.
Zavisi za kog provajdera radis, ima nekoliko razlicitih formata:
1. Alma Quatro Pisa 4x3m
2. Standradni 5x2.5m
3. Skoro-standardni 5,04x2,38m

i ostali (Pisa 8x3m)...
Znaci, prvo proveri to, zatim se radi u formatu 10 puta manjem od konacne velicine, sto znaci ako radis 4x3m spremi file 40x30cm u 300dpi

Uradi u cemu hoces ali kada ga saljes moras da ga rasterizujes i snimis kao TIFF ili Photoshop EPS.

To je to.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 00:15 - pre 259 meseci
e tako reci. a ne onaj sto kaze "ma samo radi 300dpi".

ja znam sigurno da se ni obicni plakati (red velicine oko pola metra) ne rade na 300dpi, a kamo li bilbordi.

ovo objasnjava dobro. i ako sam dobro izracunao, ovo ispada u sustini 3dpi (ili bese 30?)...
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.41.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 00:28 - pre 259 meseci
30dpi (10 x manje :-))

Postoji nekoliko tehnologija stampe billboarda. Do skoro su se svi stampalu u grckoj sa sada mislim da skoro svaki provider ima svoju stampu a pocele su da stampaju usluzno i neke druge agencije.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 00:33 - pre 259 meseci
chek, a zar 300dpi ne znaci 300 tacka po kvadratnom incu? ako je po kvadratnom, onda ako obe dimenzije smanjish 10x, onda je povrsina manja 100x.

ako nije kvadradno, onda je 10x definitivno...

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.41.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 00:39 - pre 259 meseci
1 x 1 inch slika u rezoluciji 300dpi ima 300x300 = 90,000 tacaka
1 x 1 inch slika u rezoluciji 30dpi ima 30x30 = 900 tacaka

Znaci po jedinici duzine.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Miodrag Bogdanovic
Beograd

Član broj: 7259
Poruke: 2
*.beotel.net

ICQ: 136877766
Sajt: www.branddesign.co.yu


Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 02:04 - pre 259 meseci
Citat:
zombie / DDG:
e tako reci. a ne onaj sto kaze "ma samo radi 300dpi".

ja znam sigurno da se ni obicni plakati (red velicine oko pola metra) ne rade na 300dpi, a kamo li bilbordi.


He he :)
"Onaj" mu je rekao da se posavetuje sa stamparijom jer nije hteo da coveka opterecuje i potencijalno zbunjuje sa hrpom podataka.

I i dalje mislim da je najbolje ili da ovde iznese sta mu je tacno potrebno (bilbord ili poveci (?!) plakat) ili da pita onoga sa kime ce stampati - To. :)

Bice mu veselo ako krene da stampa B2 (50cm x 70cm) u 30dpi ;))
Istina je inace da se skoro sve moze filmovati i u rezeluciji od 220dpi i da bude odlicno odstampano (sto je povezano sa linijaturom stampanja - ali nisam toliki strucnjak da bih mogao dublje da objasnjavam ;)
Ali sustina je u razlici izmedju stampe plakata u klasicnoj stampariji (do A1) gde nema Boga da ces dobiti ista kvalitetno bez bar 220 dpi i stampe bilborda.

Bluesman je, naravno, u pravu sto se tice stampe bilborda. Ali mislio sam da je bolje da mu to kaze stamparija direktno :)

Citat:
bluesman:
Uradi u cemu hoces ali kada ga saljes moras da ga rasterizujes i snimis kao TIFF ili Photoshop EPS.


Mislim da ce i svaki vektorski format (koji stamparija prihvata :) odgovarati - .cdr, .ai, a narocito .eps (ne mora Photoshop) i .ps - ali opet mora da se konsultuje sa stamparijom oko detalja (jer se razlikuju stamparije i njihovi ukusi ;))
Nisam bas specijalizovan za pripremu jer imam mnogo iskusnijeg coveka od mene, ali ovo je i mog iskustva ;)
S najboljom namerom :)

Citat:
bluesman:
Postoji nekoliko tehnologija stampe billboarda. Do skoro su se svi stampalu u grckoj sa sada mislim da skoro svaki provider ima svoju stampu a pocele su da stampaju usluzno i neke druge agencije.


Ja sam pre 3-4 godine stampao bilbord u Zajkonu (Xeikon) ispod Brankovog mosta u Beogradskoj luci i to za Metropolis bilborde cini mi se. Alma Q - je stampala u Grckoj. Metropolis i slicni (koji su se stampali i kod nas) se stampaju i lepe iz traka sirine (cini mi se) nesto oko 30-35cm, a u Grckoj su stampani oni "komadni" iz jednog dela.
U pitanju je digitalna stampa, sto znaci da nema filmovanja i samo im se donosi file kao priprema. U skorije vreme cuo sam da ima jos dosta (dosta boljih) digitalnih stamparija pored Zajkona.

Srdacan pozdrav
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.34.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Dizajn Bilborda09.01.2003. u 11:05 - pre 259 meseci
Sto se tice rasterizovanja, naravno da svako moze da procita vektorski format ali cisto iz iskustva govorim da je bolje i bezbolnije (manje te boli glava i manje pametuju :-)) ako rasterizujes file.

I danas se stampa iz traka ali to zavisi i od provajdera i od kampanje. Ali to ne treba njega da zanima.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Dizajn Bilborda

[ Pregleda: 8425 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.