Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)

elitemadzone.org :: TechZone :: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)

[ Pregleda: 6093 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

western

Član broj: 108183
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)28.08.2006. u 14:55 - pre 214 meseci
Predpostavljam da je malo ko upoznat sa ovom temom, ali bih zamolio one koji znaju nesto vise da potpomognu privatan projekat pronalazenja zdravije alternative suzavcu (za "mirnodopsku" upotrebu, konkretno projekat skrivene kamere).

Potreban je gas koji ima epitete tipa smrdljiv/odvratan/nepodnosljiv/neskodljiv po zdravlje. Nakon kraceg istrazivanja namece se resenje gasova iz porodice Merkaptan, ciji glavni predstavnik Etan Etiol (Ethanethiol) nosi prestiznu nagradu najodvratnijeg mirisa na svetu (po Ginisovoj knjizi rekorda).

Medjutim isti je donekle stetan za ljudsko zdravlje (mada samo pri dugom izlaganju ali opet...), tako da je zdrava, ali po efektu slicna alternativa Metanetiol ili kako je kod nas poznat Metilmerkaptan.

Isti se koristi za davanje blagog mirisa gasovima za grejanje i autogasu. Ali u nesto vecoj koncentraciji daje smrad koji je dovoljan da deluje na osobu na nacin da ista zeli da sto pre napusti mesto kontaminacije. :)
Takodje je potpuno neskodljiv po zdravlje, ako izuzmemo mucninu koju izaziva sam smrad pri duzem izlaganju.

Posto ga koriste uglavnom rafinerije, industrija, i hemijske laboratorije, namece se pitanje kako se moze nabaviti ovaj gas u manjim kolicinama. Gas je u potpunosti legalan i nalazi se na listi dozvoljenih supstanci cak i za upotrebu u prehrambenoj industriji tako da s legalne strane to ne bi trebao biti veci problem. Ali sumnjam da je neko u Pancevackoj rafineriji spreman da "natoci" kanister ovog gasa po zelji (ili mozda jeste?).

Ukoliko neko sa moze da pomogne u nabavci molio bih ga da mi posalje PM.
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)28.08.2006. u 15:38 - pre 214 meseci
Nije Etan Etiol,
pogresno si rastavio engleski naziv "ethanetiol", ono sto ti treba je Etan TIOL, ili eng. Ethane TIOL (mada neprevilno je pisati razdvojeno).

Zanci tebi trebaju jedinjenja iz klase Tiola. Etantionl je molekul odgovoran za poznatu reputaciju tvora, jasno se oseti cak u konc. 1 na 50 miliona molekula vazduha. Kao sto rece tioli se dodaju u plin u minimalnim kolicinama, dajuci karakteristican miris plinu (butan, propan nemaju miris).

Ne znam kako ces ga nabaviti, i ne bi bilo pametno da ti neko iz rafinerije pretoci (ako je moguce?) neku kolicinu u bocu, jer oni sigurno koriste cist metantiol, a ti da ga ispustis u takvom obliku, svi bi se pogusili...
 
Odgovor na temu

western

Član broj: 108183
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)28.08.2006. u 22:12 - pre 214 meseci
Da, u pravu si, etil tiol je u pitanju, ali iako se i on koristi kao dodatak gasu, ne odgovara zbog mogucih uticaja na zdravlje. I iskreno se nadam se da mi ne koristimo taj gas u nasim sistemima.

U sustini bi bilo kakva alternativa slicnog mirisa, koja moze da se nabavi relativno lako, odgovarala.

Miris sumpora (na pokvarena jaja) je takodje neprijatan, medjutim ipak podnosljiv (meni nikada nije preterano smetao kad sam se susretao s njim). Suzavac naravno ne dolazi u obzir.

Metilmerkaptan je po zahtevima prvi na listi a i bezopasan je, medjutim problem je pronaci ga. I naravno, ne u ekstremno visokim koncentracijama.
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)29.08.2006. u 08:25 - pre 214 meseci
@western, pokvarena jaja mirišu ne na čist sumpor već na vodoniksulfid koji je otrovan.
Što se metilmerkaptana tiče probaj da ga potražiš u Jugolaboratoriji u Beogradu. Ja sam kod njih uspevao da nabavim i neke na izgled nedobavljive stvari. Naravno sačekaš neko vreme da uvezu...
Pogledaj i ovo: http://www.elitesecurity.org/t205812-Nesto-extra-smrdljivo
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)29.08.2006. u 09:24 - pre 214 meseci
ctrl alt del je u pravu pogledaj u Jugolaboratoriji ili nekoj od slicnih firmi koje prodaju lab. materijal. Malo je nezgodno sto si se odlucio bas za metilmerkaptan, zato sto sje gas. I drugi visi tioli (propantiol, butantiol, pentantiol...) imaju vrlo neprijatan miris a nisu u gasovitom vec u tecnom stanju, sto ti je mnogo zgodnije. Najbolje ti je da pitas hemicara za savet ili prosetas do hem. fakulteta i raspitas se koje jedinjenje bi ti najvise odgovaralo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Neškodljiva alternativa suzavcu, merkaptan gas (za svrhe prakticne šale)

[ Pregleda: 6093 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.