Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

videoteka u access-u

[es] :: Access :: videoteka u access-u

[ Pregleda: 6728 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rainman1977
zemlja dembelija

Član broj: 7771
Poruke: 84
*.teol.net

ICQ: 200221484


Profil

icon videoteka u access-u25.02.2003. u 00:56 - pre 257 meseci
Pokusavajuci da napravim neki mali programcic u access-u dosao sam do malog(mozda )problema.Naime,radim prog. videoteku.postavka glasi:obekat se u razlicitom broju uzima i vraca sa razlikom.Trenutno stanje treba da automatski pokaze kolicinu artikla nakkon uzimanja inakon vracanja.Dajem primer:jedan film u videoteci ima vise kopija,clan uzima 2 kopije i nakon odredjenog vremena vraca. E sad treba da automatski mi sabere trenutno stanje i vracenih kopija.Slicno principu biblioteke.Pokusavao sam u upitima ali ne ide(mozda nisam dobro postavio izraze?).Dali mozda ima neki drugi nacin?Nov sam pa ako nisam bas dobro objasnio unapred se izvinjavam.
i don't like money oh yea,i love it
 
Odgovor na temu

jaha
JAHIC ALMIR
TUZLA

Član broj: 7430
Poruke: 38
*.as54.tz.bih.net.ba.



Profil

icon Re: videoteka u access-u26.02.2003. u 20:45 - pre 257 meseci
Postoji realna opasnost da zbog loše postavljenog pitanja ostaneš bez odgovora, ali pošto si nov, kao što kažeš, ja ću pretpostaviti da sam te razumio.

U jednoj tablici bi trebali biti podaci o filmovima (tu bi trebao biti i podatak o ukupnom broju kopija nekog filma), u drugoj su transakcije tj. slogovi koji opisuju podizanja i vraćanja filmova.
Trenutno stanje nekog filma (broj kopija u videoteci) je rezultat jednostavne matematičke operacije između ukupnog broja kopija (TABLICA FILMOVA) i svih transacijskih slogova (TABLICA TRANSAKCIJE).

Ako ti kojim slučajem padne na um da u TABLICI FILMOVA držiš i podatak koliko je ukupno kopija izdato, onda to polje moraš stalno ažurirati bilo podizanjem bilo vraćanjem (i tu se kriju razne opasnosti, i vjeruj mi da je polje koje je rezultat operacije nad drugim poljima pametnije(obavezno) izbaciti.

Znači, upit koristiš da saznaš da li je kopija dostupna. Ako je videoteka "velika" pa ima npr. po 10 kopija svih filmova i ako su svaki dan sve kopije u prometu opet na kraju godine neće biti kritična brzina izvršavanja upita.

Moram da ti kažem na kraju, da niti sam kada radio program za videoteku, a pogotovo ne u Accessu, isto tako ne zaboravi da sam samo pretpostavio da sam te razumio, pa ako nisi zadovoljan odgovorom, pojasni malo bolje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: videoteka u access-u

[ Pregleda: 6728 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.