Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena

[ Pregleda: 5011 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena24.04.2003. u 01:56 - pre 254 meseci
Čitam ovaj novi pravilnik i jedna stavka me oduševila:

Citat:

SUSPENZIJA KORIŠĆENJA NAZIVA DOMENA

(1) YUNIC će deaktivirati registrovani naziv domena ako se nazivom domena izaziva i podstiče nacionalna, rasna, verska ili druga neravnopravnost ili ako se nazivom domena izaziva ili raspiruje nacionalna, rasna, verska i druga mržnja i netrpeljivost.

(2) YUNIC je dužan da u slučaju iz stava 1. ovog člana, odmah, a najkasnije u roku od 24 časa od trenutka deaktivacije, obavesti registranta o deaktivaciji naziva domena, uz pouku da se zaštitu svojih prava obrati sudu.


Nije mi jasno, ako sve registracije idu preko NIC-a (posredno ili neposrednio) čemu registracija nekog "uvredljivog" domena, ako će posle da ga gase? Ko i kako procenjuje šta je uvredljivo? Ako npr. imam domen www.ajhejtnigers.in.yu da li prolazi? Ako mi je ime Ajhejt Nigers, nemam pravo na domen sa svojim imenom? :o)

P.S. Nemam ništa protiv AfroAmerikanaca. A ni AfroAfrikanaca :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena24.04.2003. u 16:31 - pre 254 meseci
Za sve ovakve stvari, bitna je praksa, koju naše pravosuđe nema.

Isto tako, „druga neravnopravnost“ se ističe i domenom kao što je „veliki-nos.co.yu“, „debeli.co.yu“ i sličnim imenima.

Svakako, uvek imamo problem „šta je to uvredljivo“, pošto je svaki iskaz u manjoj ili većoj meri uvredljiv za bar jednu osobu na ovom svetu. Uostalom, to je problem logičke prirode, i nigde nije i ne može biti rešen u potpunosti (kao uostalom i izraz „crnja“ ili „crnac“, što predstavlja „uvredu“ u mnogim društvima, bez obzira što su oni koje tako nazivaju „tamnijeg tena“; isto tako, ne znam kako su zaključili da je ono majmunsko uzvikivanje na utakmicama uvreda za crnce).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena24.04.2003. u 17:20 - pre 254 meseci
Ipak mislim da je glupo zabranjivati bilo kakva imena. Uostalom kome je stalo može da registruje .com ili sličan domen. Mnogo je važnije zabraniti držanje takvog materijala ("... nacionalna, rasna, verska ili druga neravnopravnost ...") na serverima koji su u YU. Npr. domen www.hitler.org ima "nezgodno" ime, ali sajt se bavi istorijom, ne podstiče mržnju i sl.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena25.04.2003. u 03:50 - pre 254 meseci
Zbog navedenog (sve je uvredljivo za nekoga), ja ne bih voleo ni zabranjivanje sadržaja.

Uzmimo sajt „linux.org.yu“, i zamislimo da tu stoji sadržaj koji kaže kako je Linuks najbolji operativni sistem, Vindous mu nije ni prineti, i slično. Sad, da li će tu biti „uvredljivog“ sadržaja za, npr. Majkrosoft, i da li bi takvu stranicu zaista trebalo zabraniti?

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena25.04.2003. u 04:24 - pre 254 meseci
Svašta. Ravnopravnost rasa i naroda se garantuje domaćim zakonima i međunarodnim poveljama. Svaki Afro koji ima srpsko državljanstvo po zakonu ima ista prava kao i Srbin. Nisam primetio da se negde pominje ravnopravnost proizvoda.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena26.04.2003. u 00:40 - pre 254 meseci
Ne govori se nipošto o ravnopravnosti proizvoda, već o ravnopravnosti ljudi. A, proizvodi su, naravno, proizvodi, delo nekog čoveka. Neravnopravnost prema proizvodima znači neravnopravnost prema određenim licima.

Hm, mislim da sam video više od jednog sajta sa tematikom „I hate Bill [Gates]“. Ako takva stranica ne „podstiče na mržnju“, onda ne znam šta podstiče.


Usput, šta je „druga mržnja i netrpeljivost“, ako ne i mržnja prema ljudima koji su nešto napravili (a time su morali nekome nešto uskratiti). To je sastavni deo ljudske kulture, i ne može se „zabraniti“.

Meni to sve liči na one „kulturne“ reklame iz serijala „Nije teško biti fin“, gde svakakve gluposti pokazuju i pričaju (tu mislim na njihove „kulturne“ zaključke).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Pravilnik o registraciji NICYU - ime domena

[ Pregleda: 5011 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.