Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Josip Broz Tito - Biografija - Podsećanje - Godišnjica smrti

[es] :: Nauka :: Josip Broz Tito - Biografija - Podsećanje - Godišnjica smrti
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 26667 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Josip Broz Tito - Biografija - Podsećanje - Godišnjica smrti04.05.2003. u 20:00 - pre 255 meseci
smrti Josipa Broza predsednika bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije iliti SFRJ.

Tito, koji je rođen 1892. godine u Kumrovcu, vladao je Jugoslavijom i komandovao njenom vojskom od završetka Drugog svetskog rata do smrti, 4. maja 1980.

Umro je u Ljubljani, a sahranjen u Kući cveća u Beogradu.

- Bio je predsednik Komunističke partije Jugoslavije,
- Doživotni predsednika SFRJ i
- Jedini je imao vojni čin Maršala Jugoslovenske narodne armije,
- Jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih koji je okupljao, uglavnom, afričke i azijske države.

Toliko...još mi samo nedostaje muzička podloga iz filma/serije "Grlom u jagode"


Biografija - Josip Broz Tito

Josip Broz je rodjen u Kumrovcu u tadašnjoj Austrougarskoj, a tačan dan njegovog rodjenja se ne zna i pominju se 7. maj 1892. godine i 25. maj iste godine koji se kasnije slavio kao njegov rodjenjdan i Dan mladosti.

Izučio je bravarski zanat, a kasnije je kao vojnik austrougarske ratovao i protiv srpske vojske u Prvom svetskom ratu, da bi ga 1915. godine na istočnom frontu zarobila ruska vojska. Potom je pobegao iz zarobljeništva i učestvovao u Oktobarskoj
revoluciji.

U Jugoslaviju se vratio 1920. godine i postao član Komunističke partije, a njen lider 1937. godine. Rukovodio je partizanskim jedinicama u Drugom svetskom ratu. Po oslobodjenju 1945. godine postao je predsednik Vlade FNRJ i njen ministar odbrane.

Od 1953. godine biran je stalno za predsednika Republike da bi za doživotnog predsednika SFRJ izabran 1974. godine, a iste godine i za doživotnog predsednika Saveza komunista Jugoslavije. Nosio je i titulu maršala, bio vrhovni komandant oružanih snaga i predsednik Saveta nacionalne odbrane. Tito je bio i počasni član svih akademija u našoj zemlji i doktor vojnih nauka, a tri puta je dobijao i tadašnje najveće priznaje orden Narodnog heroja.

Na medjunarodnom planu ostaće upamćen po tome što se nije priklonio volji Staljina 1948. godine, ali i po žestokim obračunom sa političkim neistomišljenicima u zemlji i po zlu čuvenom Golom otoku u kome su završavale pristalice Moskve.

Bio je i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja.

Godišnjica Titove smrti godinama je obeležavana oglašavanjem sirena u vreme njegove smrti - 15.05 sati , kada su mu gradjani odavali poštu zastajući na ulicama, poslu, kao i obilaskom njegovog groba - "Kuće cveća" u Beogradu, na Dedinju.

Taj izraz najpre poštovanja, zatim navike, polako je zamirao i potpuno nestao prilikom raspada Jugoslavije početkom devedestih godina. Sećanje na Tito, skoro potpuno zamrlo, sporadično je počelo da se obnavlja sa produbljivanjem duboke ekonomske krize nastale kao posledica sukoba i ratova na tlu nekadašnje Jugoslavije.

p.s.

Josip Broz Tito preminuo je na 4. maja 1980. godine, na sedmom spratu Kliničkog centra u Ljubljani. Sahranjen je u Beogradu 8. maja, na pogrebnoj svečanosti bez pandana u dotadašnjoj modernoj istoriji sveta. Tek je nedavni posmrtni oproštaj od pape Jovana Pavla Drugog u novom, duboko izmenjenom vremenu i u novom milenijumu, nadmašio ono što se dogodilo povodom Titove smrti. Od kada je, posle dočeka Nove 1980. otišao u bolnicu, u tom centru čekalo se samo na jednu poruku iz Ljubljane: „Utakmica je počela”. Bio je to šifrovani znak da je Tito preminuo.

[Ovu poruku je menjao secret dana 05.05.2005. u 22:33 GMT+1]
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...05.05.2003. u 00:35 - pre 255 meseci
bravar je bio majstor ...

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.cg.yu



+1365 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...05.05.2003. u 01:08 - pre 255 meseci
Odajmo pocast najvecem pankeru svih vremena.
Noooooooo future!
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

darko1
Srbija

Član broj: 1487
Poruke: 17
*.direcpceu.com



Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...05.05.2003. u 02:29 - pre 255 meseci
i jedini MARSAL vojske do sada
za sada bez dobrog potpisa
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...05.05.2003. u 18:52 - pre 255 meseci
Citat:
Tyler Durden:
Odajmo pocast najvecem pankeru svih vremena.


HMH ???

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

shiggy
Bg

Član broj: 1367
Poruke: 121
*.beotel.net



Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 02:59 - pre 255 meseci
Bila je neka emisija skoro na BK baš o Joži i ....
Zgrozio sam se ... Odvalio nas je za sva vremena majku mu .....
 
0

kviz00
Marko Milicic
Aleksinac

Član broj: 9843
Poruke: 98
*.17.EUnet.yu

Sajt: www.kviz00.cjb.net


Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 04:40 - pre 255 meseci
U knjizi (englesko izdanje) kje se kod nas prevodi kao VLADARI IZ SENKE kazu da je JOZA bio englez, koji je poslat u jugu da pripremi razbucavanje za 50 god. jer tada, odnosno sada ime necemo vise biti korisni u ratu protiv SSSR!!


Ser Joza je bio kul tip (ali njihov)
KVIZ ZNANJA NA SRPSKOM JEZIKU
WWW.KVIZ00.CJB.NET
 
0

suncasin
Grbavica NS

Član broj: 9407
Poruke: 87
*.InfoSky.Net

ICQ: 229062029


Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 15:31 - pre 255 meseci

Sta god da se sada prica, jedno je cinjenica. Bio je car. Najbolji igrac u hladnoratovskom periodu - igrac na obe strane. Hmm. ko se ne seca neka pita roditelje kako se zivelo.

RIP Tito
ne doneti odluku znači doneti odluku
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 19:02 - pre 255 meseci
Zbog te igre na obe strane (nesvrstani) smo mi i najebali tako.

I još ćemo dugo da ispaštamo zbog toga.

 
0

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.dialup.mindspring.com



+2 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 22:12 - pre 255 meseci
Ma josip je bio placeni izdajica, covece citajte neke knjige...zato nam je i bilo sta nam je bilo... Najmrze mi je kad neko kaze, bilo nam je dobro dok je broz vladao... Te bih sve pobio..
 
0

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 22:14 - pre 255 meseci
Citat:
Te bih sve pobio..

Uf, al si opasan
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 22:41 - pre 255 meseci
Citat:

Ma josip je bio placeni izdajica, covece citajte neke knjige...zato nam je i bilo sta nam je bilo...


Kada neka vecina (izmanipulisana ili ne) 100 godina pravi identicne katastrofalne istorijske greske moze se samo suditi o sistemu obrazovanja koji stvara takvu vecinu a ne o izabranim pojedincima - tako da - mozda se satrap ne bi zvao Josip Broz, nego mozda Pera Mikic - ali bi krajnji ishod bio isti. Isto se moze primeniti i na Slobodna Milosevica, itd - u poslednjih par godina se radi na formiranju istitucija i zastitnih mehanizama od potencijalnih buducih "najvecih sinova", "spasioca", "ujedinitelja", "dalekovidih" itd...

Dakle - problem uzroka i posledice - "bilo nam je sta je nam je bilo" jer i dalje vazi sistem negativne selekcije i ljudi se ne uce da razmisljaju vec da slusaju.

Btw - najveca greska copavog Zagorca je bila sto nije prihvatio da SFRJ bude medju osnivacima EEZ (pretece danasnje EU), po cijem ubedjenju/nalogu/itd.. nije vise ni bitno, ali je svakako taj potez verovatno najveca greska spoljne politike SFRJ za svo vreme njenog postojanja. Da je odluceno drugacije, danas bi svi bili "core" deo EU bez gubitka od 10-30 godina koliko su sve ex-YU zemlje (osim Slovenije) imale zbog kretenske politike "odabranih".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

BORG
Aleksandar (Sasa) U.
*NIX System/Network Administrator
BL-RS

Član broj: 200
Poruke: 916
*.dialup.blic.net

ICQ: 46124351
Sajt: bitches.kicks-ass.net


Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...07.05.2003. u 23:19 - pre 255 meseci
Citat:
01011011:
Ma josip je bio placeni izdajica, covece citajte neke knjige...zato nam je i bilo sta nam je bilo... Najmrze mi je kad neko kaze, bilo nam je dobro dok je broz vladao... Te bih sve pobio..



O boze ... - ovo moram reci i ako ne vjerujem u istog.


With a PC, I always felt limited
by the software available.
On Unix, I am limited only by my knowledge.

--Peter J. Schoenster
 
0

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 00:20 - pre 255 meseci
Gospodine 01011011, koliko imate godina da nešto ovako izjavite?

Očigledno da vam je pojam "DIKTATURA PROLETERIJATA" i još neki lažno demokratski nepoznat. Shvatite, živeti treba i lepo je, pa je čovek prinuđen, bez obzira na ubeđenja, da neke situacije prihvati. Nažalost, ja lično sam bio i Titov pionir i Titov omladinac a na sreću nikad komunista. Nije bilo izbora. A iskreno i empirijski u njegovo doba se zaista u ovoj zemlji mnoooooogo bolje živelo, evo ja kažem pa vi izvolite........
 
0

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 03:05 - pre 255 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Kada neka vecina (izmanipulisana ili ne) 100 godina pravi identicne katastrofalne istorijske greske moze se samo suditi o sistemu obrazovanja koji stvara takvu vecinu a ne o izabranim pojedincima - tako da - mozda se satrap ne bi zvao Josip Broz, nego mozda Pera Mikic - ali bi krajnji ishod bio isti. Isto se moze primeniti i na Slobodna Milosevica, itd - u poslednjih par godina se radi na formiranju istitucija i zastitnih mehanizama od potencijalnih buducih "najvecih sinova", "spasioca", "ujedinitelja", "dalekovidih" itd...

Dakle - problem uzroka i posledice - "bilo nam je sta je nam je bilo" jer i dalje vazi sistem negativne selekcije i ljudi se ne uce da razmisljaju vec da slusaju.


Da, slazem se. Nije nam Tito kriv nego smo mi krivi. Sistem negativne selekcije: Neko (od starijih) mi je pricao kako se seca ogromnog clanka u Politici od pre jedno 10-15 godina, dakle pre svog ovog sranja, ogromnog text-a preko cele strane u kome se mi (Srbi) hvalimo kako u nekom telu u vrhu zemlje (ne znam tacno kako se to telo tacno zvalo, u svakom slucaju cinilo ga je po nekoliko predstavnika iz svake republike) dakle u tom drzavnom organu struktura clanova Srba je bila oko 80-90% radnika i ostatak intelektualci dok Slovenci i Hrvati imaju obrnuto (skoro sve intelektualce), i sad mi se time hvalimo u Politici! Takodje poznato je da su se Srbi mnogo vise primali na komunizam nego Hrvati i Slovenci, npr. dok u Srbiji nije bilo moguce imati privatnu firmu sa vise od par radnika u Sloveniji su bez ikakvih problema postojale firme od par desetina radnika...itd...itd... da ne pricam o tome da su Hrvati slobodno isli u svoje crkve a Srbi nisu smeli ni da krste dete. Za ovo nisu krivi ni Tito ni Hrvati ni Slovenci vec lokalni komunisticki nepismeni dripci!
E sad to sto je Engleska '44. okrenula ledja Drazi i prihvatila Tita, i jos neke stvari koje su se posle toga desavale su sasvim druga prica, i ne bi valjalo o tome pricati ovde na forumu jer bio moglo predaleko da ode...
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
0

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.dsl.chcgil.ameritech.net



+2 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 05:44 - pre 255 meseci
Za ovu osobu gore, imam 22 godine, necu da se sad prepirem, ali "Mnogo nam je bilo dobro".
 
0

darko1
Srbija

Član broj: 1487
Poruke: 17
*.direcpceu.com



Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 09:39 - pre 255 meseci
Bilo nam je mnogo dobro... jes kad su se zaduzili sa tim kreditima koje mi i dan danas otplacujemo.... mislim mi radnici... to je jedno nasledje koje ne bi trbalo da postoji. Isto to sada rade i ove demokrate. Samo krediti krediti i krediti koji se plasiraju ko zna kako ali jos ni jedan kredit nije stigao recimo (primera radi) u fabriku u mom mestu koja je nekada zaposljavala 70% stanovnistva a sada ima 100 radnika koji nisu platu dobili godinu dana. Iste greske se prave non stop bilo koja vlast da dodje. Kazu sjasi kurta da uzjasi murta
za sada bez dobrog potpisa
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 10:19 - pre 255 meseci
Citat:

Neko (od starijih) mi je pricao kako se seca ogromnog clanka u Politici od pre jedno 10-15 godina, dakle pre svog ovog sranja, ogromnog text-a preko cele strane u kome se mi (Srbi) hvalimo kako u nekom telu u vrhu zemlje (ne znam tacno kako se to telo tacno zvalo, u svakom slucaju cinilo ga je po nekoliko predstavnika iz svake republike) dakle u tom drzavnom organu struktura clanova Srba je bila oko 80-90% radnika i ostatak intelektualci dok Slovenci i Hrvati imaju obrnuto


Tacno, to je gadjanje u centar problema. Nebeski narod jednostavno nije u stanju da se sluzi metodama komparacije, utvrdjivanja cinjenica i, jao, donosenja odluka u skladu sa cinjenicama - vec samo u skladu sa emocijama, licnom koristi ili reproduktivnim organima - ili od straha od specijalnih sluzbi (OZNA, UDBA, RDB, KOS, ...) . Zasto? Jer ih niko nije ni naucio da postoji bolje - Tj. ljudi koji umeju da misle se jos u osnovnoj/srednjoj skoli odbacuju kao nepodobni i formira se vladavina prosecnih i poslusnih.

Ja se uopste ne zezam, zavrsio sam elitnu beogradsku gimnaziju krajem XX veka, a i dalje je bilo nemoguce polemisati sa dobrim delom profesora oko istorijskih "cinjenica" ili koristiti neku drugu literaturu (zamisli... drugu literaturu... kako bre smes) - ali zato oni koji su ucili kako profa kaze - oni su mnogo dobri, oni ce da zavrse fakultet (istom logikom) a onda ce da nadju posao - a vi... vi cete da cistite djubre :) Radnici ünd postena inteligencija, istorija se ponavlja. Mogu samo da zamislim kako je tek u nekoj provinciji ako je u centru Beograda bilo ovako.

Tako da covek mora da trpi torturu neverovatnim velicanjem price o cuvenoj viljusci na dvoru Nemanjica (samo na dvoru, je li - obicna raja je viljusku a boga mi i WC verovatno videla tek pocetkom XX veka, neki - buduca radnicka elita, i kasnije), sto je vizantijski obicaj koji smo mi morali primenjivati jer smo im bili vazali dobar deo vremena (dok su Svabo i Englez jeli rukama... al' Englez u to vreme otvorio Cambridge ... ali nasa viljuska... 'bes sto je i dan danas 20% ljudi nepismeno) - zatim jedva da izdrzi velicinu sopstvenog naciona. Da uci o godisnjem outputu banana Buhrine Faso 1970-1971 (Geografija) umesto da uci elementarne stvari o berzi i trzisnom poslovanju, itd.. itd... itd..




E, sa takvom vecinom je moguce raditi sve i svasta - od KPJ eksperimenata sa bravarem iz kumrovca, preko nacionalistickih eksperimenata ex-komunistickog aparatckika Slobe Milosevica (koja ironija) i ubedjivanja vascele Srbije da je zrtva masonsko-zionske tajne vlade, do floskula "zna Srbija" koje su magicno resenje svih problema nebeskih Srbalja - kada se nekom pomene da "ne zna Srbija" i da treba dosta da se radi i izmeni u korenu ... jbg, taj mora da je strani placenik - nece svabo cipelom ovde krociti vise nikad - no passaran :)






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 11:05 - pre 255 meseci
Citat:
'bes sto je i dan danas 20% ljudi nepismeno


Ne preteruj.
Nepismeno je 10,1% ljudi. Cak je na Kosovu nepismeno 17% ljudi. Ovo su podaci iz udzbenika iz geografije za 3. razred gimnazije.
Ako su ti ostali argumenti zasnovani na ovako pouzdanim podacima, tvoja prica ne vredi mnogo.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7173 Profil

icon Re: Danas je 23 godine od...08.05.2003. u 11:50 - pre 255 meseci
Citat:

Ne preteruj.
Nepismeno je 10,1% ljudi. Cak je na Kosovu nepismeno 17% ljudi. Ovo su podaci iz udzbenika iz geografije za 3. razred gimnazije.
Ako su ti ostali argumenti zasnovani na ovako pouzdanim podacima, tvoja prica ne vredi mnogo.


Mozda sam i preterivao sa nepismenoscu, a tu je i fakat da postoji nekoliko normi za nepismenost (mogucnost citanja/pisanja ili, recimo, zavrsena osnovna skola, itd..). Ali je i 10.1 % katastrofalan !!! procenat uzimajuci u obzir da je u vecini zapadnoevropskih zemalja taj broj 0%

Ostatak price nema mnogo argumenata koji se zasnivaju na nekim statistickim podacima - tako da u moju pricu mozes a i ne moras da verujes, mada je ona toliko ocigledna da cak i oni sa socijalnim slepilom ne mogu da ne primete posledice.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

[es] :: Nauka :: Josip Broz Tito - Biografija - Podsećanje - Godišnjica smrti
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 26667 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.