Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?

[es] :: Nauka :: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20143 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?10.05.2003. u 14:38 - pre 254 meseci
U poslednje vreme sve češće se priča o tome da će SCG firme dobiti značajnije poslove u obnovi Iraka, međutim odmah je krenula i priča da će iste dobijati isključivo poslove vezane za obnovu mesta koji su gađana municijom/bombama sa osiromašenim uranijumom, kao što je to slučaj s bombama za razbijanje bunkera, koje su bačene na rezidencije Sadama Huseina u centru Bagdada.

Vojni stručnjaci navode da se u municiji koju su američke i britanske snage koristile u Iraku nalazilo od 300 grama do čak sedam tona osiromašenog uranijuma. Ipak veruje se da je na Irak ovog proleća bačeno ukupno preko 2.000 tona osiromašenog uranijuma. Poređenja radi, tokom prethodnog rata s Irakom 1991. godine na tu zemlju je palo 940.000 projektila, odnosno "samo" 283 tone osiromašenog uranijuma.

Toksičnost osiromašenog uranijuma proučava se već pola veka, a da još uvek ima oprečnih mišljenja stručnjaka o njegovoj štetnosti.

Šta je to?

Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum? To je proizvod dobijen preradom iskopane rude uranijuma. Većina radioaktivnih izotopa vadi se iz rude da bi se upotrebili za nuklearno oružje i atomske elektrane. Ono što ostane je manje radioaktivni izotop 238, odnosno osiromašeni uranijum. Gotovo je dva puta gušći od olova i zapaljiv je pri udaru, što ga čini krajnje efektivnim u probijanju oklopa.

Vojni stručnjaci su početkom sedamdesetih godina počeli da ugrađuju osiromašeni uranijum u zrna i vrhove konvencionalnih, nenuklearnih projektila, granata i metaka. Svaki projektil ima oko 350 grama osiromašenog uranijuma, i taj deo oružja se zove "penetrator". Kada uranijumski "penetrator" pogodi tenk, "penetrator" i oklop delimično omekšaju pod pritiskom. Prema plastičnom opisu koji dolazi iz Pentagona, projektil s osiromašenim uranijumom prolazi kroz tenk kao "zagrejan nož kroz puter".

O razmerama opasnosti koju predstavlja osiromašeni uranijum ima nesuglasica. Ali stručnjaci se slažu u tome da se svaki otrovni i radiološki rizik uvećava zbog osobine osiromašenog uranijuma da se pri udaru razveje u finu prašinu koja dugo ostaje u prirodi ili telu.

"Samo jedna jedina čestica osiromašenog uranijuma u limfnim čvorovima može da razori ceo imunološki sistem", izjavio je doktor Rodžer Kogil na londonskoj konferenciji posvećenoj vezi osiromašenog uranijuma i kanceroznih oboljenja u Iraku.


A gde smo mi?

Priče da je Nato koristio oružje s osiromašenim uranijumom prilikom bombardovanja Jugoslavije pojavile su se u javnosti samo nekoliko dana od otpočinjanja rata, ali su ovakve informacije na Zapadu tretirane kao "propaganda Beograda". Međutim, kada je utvrđeno da je na desetine vojnika Kfora koji su služili na Kosovu obolelo od leukemije i drugih oblika raka.

Predstavnici Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu čovekove okoline posetili su jedanaest mesta koja su najvećim delom pod kontrolom italijanskog i nemačkog kontingenta na Kosmetu. Od tih jedanaest, povišenu radijaciju zabeležili su na osam mesta, a činjenica je i da četiri godine od završetka bombardovanja, na terenu još možete pronaći delove radioaktivne municije.

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?12.05.2003. u 13:10 - pre 254 meseci
Thunderbolt A-10 "Warthog", jurisni avion namenjen za borbu protiv tenkova i bunkera, standardno je opremljen podvesenim topom sa rotacionim cevima (Getling) kalibra (valjda) 20mm, koji koristi municiju sa osiromasenim uranijumom. Ovi avioni su tesko oklopljeni i nisu namenjeni za velike brzine i dolet, tako da skoro da nisu ni bili korisceni izvan teritorije Kosova, koja im je bila u doletu. E sad, problem sa Kosovom je sto je ta oblast kruna Balkanskog poluostrva i na njoj se sva tri sliva (Jadranski, Egejski i Crnomorski) sastaju, tako da sta god se nalazilo na Kosovu, to curi niz reke u sva tri mora.

Mozda imamo vise srece nego pameti sto nemamo napravljene sisteme za navodnjavanje u meri u kojoj nam trebaju?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?12.05.2003. u 16:08 - pre 254 meseci
A ko je autor onog prvog teksta?

Ja lično mislim da je glupost sve što se priča o osiromašenom uranijumu i da smo ne znam kako zatrovani od tog bombardovanja. Da je to tačno, i da je tačno ovo iz secret-ove poruke gde se kaže da samo jedna čestica može da razori imunološki sistem, mislim da bi smo već osećali posledice, imali povećanu stopu mortaliteta makar u nekim oblastima, a kao što vidite ni posle nekoliko godina ništa nije preko tih reka oteklo sa kosova niti na bilo koji drugi način stiglo do nas.

Sve je to bila antiratna propaganda prethodnog režima. Da problem postoji, videli bismo posledice i raznorazne organizacije za zaštitu prirodne okoline bi odavno reagovale. Ali nigde u Srbiji nema radijacije, gajimo i jedemo povrće sa njiva u blizini bombardovanih fabrika pa niko još nije umro od toga, itd..
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?12.05.2003. u 16:47 - pre 254 meseci
hehehe, može je mnogo rastegljiva reč. Može se tumačiti i kao: "može a i ne mora".

Sa druge strane, u poslednje vreme sam čuo za mnogo malignih obolenja kod ljudi koje poznaju ljudi koje poznajem. I neki moji u familiji (doduše mahom stariji) su od onda dobili rak i umrli. To ne mora biti posledica bombardovanja, mnogi upiru prstom u Černobil (odloženo dejstvo, dok koncentracija u živim organizmima polako ne dostigne prag), ali svejedno, čini mi se da su pre 20-30 godina većina ljudi koji su tad umrli, a da sam ih znao, umrli od srca ili šloga. O malignim oboljenjima se tad pričalo kao o nečem čudnom i retkom. Danas i manje ljudi puši i manje njih pije žestoka pića, životinjska mast je maltene prognana iz jelovnika, ljudi su mahom svesni da je izlaganje Suncu opasno, rekao bih da su faktori rizika smanjeni, a ovamo...rak je na prvom ili drugom mestu kao uzrok smrti. Još uvek niko ne ume, ili ne sme, da kaže zašto. Kao da niko ne pravi statističku, epidemiološku analizu, osim u nekim slučajevima (Arsen u izvorištima vode u jednom gradu u Bačkoj sa visokom stopom malignih obolenja). Verujem da je na delu čuveno "neuznemiravanje javnosti" (da nije u toku neki "Kućni red"?).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net



+7169 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?12.05.2003. u 17:32 - pre 254 meseci
Gojko,

Ta recenica je jednostavno izbacena iz konteksta. Tacna je koliko i da jedan neutrino moze da izazove rak kod coveka ako bas pogodi neko mesto u DNK i ako sistem za korekciju pri replikaciji zakaze - ali je verovatnoca da se to desi vrlo mala.

Osiromaseni uranijum je kao i svaki teski metal pre svega toksican, i gde god "koalicija voljnih" nabaca hiljade tona raznoraznih teskih metala to mesto je kontaminirano za dug period - da je DU neskodljiv, u USA bi ga upotrebljavali za baterije ili nesto slicno.

O radioktivnosti DU se jos i moze raspravljati, ali to ni u kom slucaju ne umanjuje njegovu toksicnost za zivotnu okolinu.

Citat:

Sve je to bila antiratna propaganda prethodnog režima. Da problem postoji, videli bismo posledice i raznorazne organizacije za zaštitu prirodne okoline bi odavno reagovale.


U savrsenom svetu, da - ali u ovom nasem.. bas i ne, a i protiv DU su mnoge svetske organizacije za zastitu prirodne sredine. Statistike povecanja maligniteta u Srbiji su neumoljive - na zalost. DU verovatno ne igra tu kljucnu ulogu, koliko propast celali svakako ima udela u povecanju broja malignih bolesti - sigurno ih ne smanjuje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?12.05.2003. u 17:41 - pre 254 meseci
Citat:
i da je tačno ovo iz secret-ove poruke gde se kaže da samo jedna čestica može da razori imunološki sistem, mislim da bi smo već osećali posledice



"One single particle of depleted uranium lodged in the lymph node can devastate the entire immune system," Dr. Roger Coghill, an experimental biologist, told the conference on links between depleted uranium (DU) and cancers in Iraq.

on http://cndyorks.gn.apc.org/news/articles/iraq/du2.htm


Citat:
Sve je to bila antiratna propaganda prethodnog režima. Da problem postoji, videli bismo posledice i raznorazne organizacije za zaštitu prirodne okoline bi odavno reagovale.


Peka Havisto, koji predsedava projektima Unep-a vezano za osiromaseni uranijum kaže...clilck links below

http://news1.beograd.com/srpsk...ja/bbc/030325_muci_Balkan.html
&
http://www.panonijapress.co.yu/060/plutonijum060.htm

Citat:
Ali nigde u Srbiji nema radijacije, gajimo i jedemo povrće sa njiva u blizini bombardovanih fabrika pa niko još nije umro od toga, itd..


Prema mapi koju je Nato prosledio Ujedinjenim nacijama, u Srbiji ima nekoliko ciljeva u Preševskoj dolini koji su gađani ovom vrstom oružja, kao i pojedina mesta u Crnoj Gori. Ciljevi u Beogradu nisu gađani ovom vrstom municije. Odnoso municija zbog doleta aviona A10 i njihovog "smeštaja" na pojedinim aerodromima bila je ograničena na manji deo (južne i stare) Srbije, odnosno CG.


Plus još dok sam bio u Bujanovcu dolazili su "eksperti" za ispitivanje povećanja radijacije i sl... pogledajte linkove ispod, tj. pojedine delove zvaničnih saopšenja koje govore o...

http://bujanovacpress.yubc.net/download/Obavestenje428.doc
http://bujanovacpress.yubc.net/download/Obavestenje429.doc
http://bujanovacpress.yubc.net/download/Obavestenje444.doc
http://bujanovacpress.yubc.net/download/Obavestenje%20454.doc
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?13.05.2003. u 05:19 - pre 254 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Sve je to bila antiratna propaganda prethodnog režima. Da problem postoji, videli bismo posledice i raznorazne organizacije za zaštitu prirodne okoline bi odavno reagovale. Ali nigde u Srbiji nema radijacije, gajimo i jedemo povrće sa njiva u blizini bombardovanih fabrika pa niko još nije umro od toga, itd..

Osiromaseni uranijum ima odlozeno dejstvo, tek cemo da ga osetimo mada vec sad se oseca pogotovo u Bosni, na znam za tacne podatke ali pricali su mi ljudi koliko je povecan broj obolelih od raka u nekim mestima za koja se zna da su zatrovana uranijumom, cak sam slusao na tv-u i neke nase doktore da pricaju da je vec sad ovde kod nas povecan broj obolelih od raka i slicnih oboljenja, ali da se tek ocekuje lavina. Problem sto to niko kod nas ne prica je da verovatno niko nema yaya da izadje tome u susret ili se prica mada tiho a kada to cujemo skloni smo odbacivanju tih podataka (psihologija - mehanizmi potiskivanja). Takodje ovde postoje 2 razlicita mehanizma delovanja, jedan je taj sto te cestice mogu direktno da udju u organizam, ali druga stvar koja je verovatno mnogo opasnija je sto ce sav taj uranijum sa Kosova da se ugradi u lanac ishrane kroz vode i zemljiste i onda smo tek najebali...Sto se tice raznoraznih organizacija za zastitu prirodne okoline nemam neko preterano poverenje u njih, oni deluju gde i kako njima to odgovara, cak i ako neko progovori nesto vrlo brzo se sve to zataska - secate se slucajeva obolelih italijanskih vojnika - bilo je aktuelno pre jedno godinu-dve, ko se sad jos seca toga? Sve moze da se plati - kao sto npr. kompanije koje proizvode mobilne telefone placaju zdravstvene ustanove da cute o tome sta su ustvari otkrile o zracenju doticnih...




"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?13.05.2003. u 10:08 - pre 254 meseci
Broj obolelih od raka u Srbiji se drasticno povecao za poslednjih 15 god, ima dosta studija na tu temu. Ne mislim da je osiromaseni uranijum tu igrao neku presudnu ulogu, ali svakako je doprineo da situacija bude jos losija.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?13.05.2003. u 12:12 - pre 254 meseci
E broj obolelih od raka se povećao u celom svetu i ne vidim zašto tako olako povezujete mesta gde je padao uranijum sa brojem obolelih. Pa znate i sami koliko poznatih uzročnika raka postoji.

Poenta je da više ljudi umre od raka pluća izazvanog PUŠENJEM, nego od tog osiromašenog uranijuma protiv koga se svi bune, a nije dokazano da je IKO umro od posledica trovanja posle bombardovanja. To su samo špekulacije. Što se ne bunite malo protiv pušača, da se to zabrani na javnim mestima, neka puše kod kuće? Zašto ja da trpim to, stalno me neko truje, možda i ja dobijem na kraju rak pluća?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?13.05.2003. u 12:44 - pre 254 meseci
Pa i jeste zabranjeno pusenje na javnim mestima samo sto to retko ko postuje. Kada bismo krenuli da zatrpavamo policiju pozivima da neko pusi na javnom mestu mozda bi se nesto promenilo. Ali slobodno zovi policiju jer ti imas i pravo i obavezu da ih zoves ako neko krsi zakon :-)

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?13.05.2003. u 13:07 - pre 254 meseci
Gojko, meni se čini da je broj pušača u opadanju (ovako, prostim gledanjem i nabrajanjem u mojoj okolini), ipak ljudima ponešto od zdravstvene propagande, a naročito preko američkih filmova i serija, uđe u uši.

Ali zato primećujem, nosom, naročito otkako je ovo sparno vreme, koliko se trujemo putujući automobilima i udišući sveže izduvne gasove na neposrednom mestu nastanka. Negde sam čitao su da aditivi koji se dodaju bezolovnom benzinu umesto tetra-etil-olova kancerogeni, tako da možemo i na njih (a i na olovo, naravno) da pokažemo prstom kao na mogućeg krivca. Ovo je mnogo intenzivniji izvor zagađenja od cigareta, a i domašaj mu je mnogo veći, jer zagađuje i lanac ishrane. Ipak, niko više ne obraća pažnju na taj problem, koji je (gle čuda) prvi put spomenut u vreme naftne krize sedamdesetih, valjda kao deo propagandne operacije "kiselo grožđe". Sad niko neće da lane nešto protiv naftne i automobilske industrije, svi su spremni da prihvate rizik, jer ne smeju ni da zamisle kako bi živeli bez njih, a narocito kako bi skupo ratovali bez njih ili kad ne bi postojala civilna potrošnja koja diktira veliki obim proizvodnje, čime cene i troškove drži na niskom nivou. Okolo-naokolo i dođosmo opet na ratnu mašineriju kao glavnog posrednog ubicu na planeti.
A ipak, ne mogu ni ja da se odreknem auta... , ali bih voleo da je napravljen drugačije, što bi sigurno moglo, samo kada bi hteli to da urade.
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?14.05.2003. u 05:24 - pre 254 meseci
Pa dobro, sad mozemo do sutra da nabrajamo raznorazne uzrocnike raka, kao sto su orbit zvake, coca-cola tj. svi oni proizvodi koji u sebi sadrze neke od onih opasnih E-xx supstanci. Medjutim nije poenta bila u tome vec u uranijumu, i slazem se da on nije jedini uzrocnik raka, daleko od toga, ali je sigurno to da su podrucja bombardovana raketama sa DU izuzetno opasna po zdravlje ljudi, mozda mi ovde to necemo preterano osetiti, ali ljudi koji zive na tim podrucjima sigurno hoce. Pa koliko je bilo prica o obolelim vojnicima Nato-a od tzv. balkanskog sindroma (cini mi se da su ga tako nazvali) naravno nazivaju to "sindromom" jer naravno ne smeju da kazu da je to zapravo od DU, samo sto se takve price vrlo brzo zataskaju.
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?14.05.2003. u 09:57 - pre 254 meseci
Podrucja bombardovana >bilo kakvim< bombama su opasna za zivot zbog:

1. Ostataka koji mogu da eksplodiraju
2. Toksicnosti teskih metala od kojih se bombe prave
3. Radioaktivnosti nekih elemenata (recimo DU, mada ih ima jos)
4. Poremecaja ekosistema

2. i 3. povecavaju i kancerogenost a i kontaminiraju zemlju teskim metalima pa samim tim i voce, povrce i zivotinje koje se hrane istim - dakle, ceo lanac ishrane je zatrovan.

Sto je najgore, "konvencionalno" oruzje pravi istu ako ne i vecu stetu od DU oruzja (zato sto se DU oruzje koristi za usku namenu, a "konvencionalno" sa sve "pametnim" bombama se baca svuda i u enormnim kolicinama) i sve to je tema za jednu duzu studiju.





DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?21.02.2004. u 14:10 - pre 244 meseci
SAD svetskoj javnosti prezentirale podatke o efektima 31.000 projektila sa osiromasenim uranijumom preciziravsi 112 lokacija.

Parlamentarna delegacija Velike Britanije, (koja je bila u poseti Beogradu), zatrazila je od naseg vojnog vrha stav u vezi pomenute municije.

Odgovor VJ bio je: "Nasa ocena je da je municija sa osiromasenim uranijumom izuzetno opasna za zdrave ljude, i da ce ta opasnost biti dugotrajna. Vasi vojnici oboljevaju i umiru, i vasi strucnjaci ocenjuju da je municija bezopasna. Na vama je da ocenite sta je istina, a ona je samo jedna. Tragicno je sto niko ne govori o ugrozenosti stanovnistva koje zivi na teritoriji po kojoj je dejstvovano"


Dodatak nevezan za "uranijum", ali...:
Na terioriji tadasnje Jugoslavije baceno je preko 23.000 tona bombi. U njenom vazdusnom prostoru je bilo preko 32.000 aviona, i utroseno je preko 130.000 tona avionskog goriva. Posto se radi o malom prostoru i kratkom vremenu aktivnosti, samo ovi parametri su dovoljni za zakljucak da je prirodnoj sredini nanesena ogromna steta povezana sa njenim narusavanjem i zagadjenjem, i sa fizickim delovanjem i poremecajima nizih slojeva troposfere.

Prvi put u istoriji oruzanih konflikata bombardovani su i razruseni objekti hemijske industrije. Eksperti su posledice takvog delovanja oceninili ekoloskom katastrofom. Nekoliko egzatnih pokazatelja potvrdjuju navedenu ocenu.

U Dunav i Moravu slilo se vise od 530 kubnih metara nafte, 17.000 tona naftnih derivata, 3.000 tona alkalijuma, 800 tona sone kiseline, preko 1.000 tona etilen-hlorida, osam tona metalne zive i njenih hlorida i sulfida, nekoliko tona piralena, i drugog opasnog materijala.

Karakteristicna su desavanja posle bombardovanja velikog naftno-hemijskog i hemijskog peduzeca Azotara i Petrohemija u Pancevu, i rusenja fabrike koja je proizvodila radioaktivni amonijak, koje je izvedeno 18. aprila. Stvoren je ogromni oblak u kome je koncentracija radioaktivnog amonijaka sto puta bila veca od dozvoljene. Oblak se prosirio i zahvatio teritorije susednih zemalja na istoku. Naucnici su jos tada taj oblak nazvali evropskom ekoloskom katstrofom.

Ako se svemu doda podatak, da je pre agresije na Jugoslaviju na teritoriji Republike Srpskei, upotrebljeno oko 11.000 projektila sa osiromasenim uranijumom, onda je slika o ekoloskom stanju na Balkanu jasnija.

Majk Dzeminson

[Ovu poruku je menjao secret dana 23.02.2004. u 11:43 GMT]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?21.02.2004. u 14:53 - pre 244 meseci
Nesrecna prica o usiromasenom uranijumu koji je zadesio BiH i SCG je dovoljno losa i svakako bi DU trebalo zabraniti medjunarodnim konvencijama ili njegovu upotrebu svesti na najmanju mogucu meru.. Takodje za bombardovanje hemijskih instalacija i izazivanje ekoloskih opasnosti treba podneti prijave medjunarodnom sudu pravde i slicnim institucijama za odgovorne koji su takve stvari naredili.

Medjutim.. ovde bih takodje pomenuo jos neke stvari koje se ponekad gube iz vida a usko su povezane sa kancerogenim oboljenjima.

- Koliko se u balkanskim zemljama postuju norme, recimo nivoa EU, prilikom proizvodnje/gradjevine itd? Pri ovome mislim prvenstveno na ekoloske norme - standarde o zagadjenju sredine, otpustanju gasova, emitovanju EM i svih ostalih zracenja, i sl..?

- Uzevsi u obzir indeks korupcije, da li je realno reci da su takve norme apsolutna prepreka za uvoz neceg toksicnog / formiranje nezdravog proizvodnog procesa, i sl...?

- Koliko se stite radnici u ugrozenim okolinama? Da li neko ima neke statisticke podatke o broju kancerogenih oboljenja i ostalih poremecaja nastalih usled nepostovanja pravila/normi (ili slabih pravila/normi) koje sam naveo? Recimo - Bor, posledice teske industrije na kraj? Elemir / voda u Zrenjaninu - koja se ne resava decenijama dok konacno neko nije objavio da je puna arsena, i sl..?

Za vreme bombardovanja je takodje pomenuto izlivanje piralena iz trafo stanica - da li je ljudima takodje poznato da smo mi jedna od retkih zemalja koja uopste koristi piralen, tj. nije presla na novija ulja za transformatore? Naravno, krivac za bombardovanje objekata sa koncentracijom piralena treba da bude identifikovan i tuzen - ali opet ostaje tuzna cinjenica da je neko u EPS-u pre 30-35 godina odlucio da kupi ovaj otrov iako su vec tada zemlje EEZ uveliko izbacivale piralen kao izuzetno kancerogeno i toksicno jedinjenje... kako li su se ponasali u drugim "koncernima" kada im se nudilo jeftino otrovno resenje i skuplje ali zdravije.. mogu samo da zamislim ...


Ne bih da prejudiciram nista, ali misljenja sam je da Srbija i pre bombardovanja imala izuzetno los rezultat postovanja eko-normi, a bombardovanje je tu situaciju ucinilo mnogo gorom - kontaminacijom terena teskim metalima i na odredjenim lokacijama - radioaktivnim otpadom.

Cele ove price sam se setio, jer u nekom skroz neformalnom razgovoru o ulaganjima u Srbiju sa nekim ljudima iz EU cuo i da je cinjenica o nizim normama i standardima za radnike (ne samo manje plate, vec minimumi uslova za rad, standardi kojih moras da se pridrzavas i sl..) i proizvodne procese jedna od zanimljivijih stvari koja nas cini konkurentnim :( Na zalost. Jasno je da striktne norme nisu izvodljive dok ekonomija ne dodje na neki pristojan nivo, ali opet.. kad si poznat po tome, nije bas neka uteha.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?21.02.2004. u 16:46 - pre 244 meseci
Da se malo i ja ukljucim u temu. Kod nas se godinama proizvodi potkalibarna municija od teskih metala, uglavnom na bazi volframa koji spada u teske metale. Niko ne pominje gde je takva municija upotrebljivana (inace je u pitanju protivoklopna municija) DU se koristi samo zato sto je nesto jeftiniji od volframa i sto ga ima u dovoljnoj kolicini, pa se volfram koristi u druge svrhe (ekonomija, bato). Kod nas se dugo vodila polemika o upotrebi DU u istu namenu, ali se odustalo jer ga kod nas jednostavno nema na raspolaganju u dovoljnoj kolicini.

- Niko ne pominje sulude kolicine vinil hlorid monomera (VCM) koja je pustena iz Panceva
- Niko nepominje da smo druga zemlja na svetu po broju pusaca (odmah iza Turske)
- Niko ne pominje postrojenja za preradu kadmijuma u otvorenim pecima

Pored toga na q su mi se popele price o "kancerogenim E-xxx" aditivima, zato sto zvuce strasno i opasno a kod nas se dodaju aditivi koji nisu ni klasifikovanikao aditivi jer su opasni.

Sve ove price su igranje sa statistikom kojom se moze dokazati sve kao u : "Ako su covek i slon teski 5 tona, Koliko je prosecna tezina coveka? 2.5t?" Mislite o tome . . .
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?22.02.2004. u 00:40 - pre 244 meseci
Vidim naslov DU, onda brzo scrollnem, pa odjednom naletim na "zakon o zabrani pusenja na javnim mestima" :),onda opet ozbiljna rasprava, pa da nastavimo malo neozbiljnije (ne zamerite :)).
Sto bi jedna od profesorki rekla: "Ah, Boze, strasno je to povecanja broja ljudi obelelih od raznih oblika raka...Eto ja ne pusim....ali jedem dzem (wtf?)" .... "Ma ustvari sve je kancerogeno, ma radite sta hocete :)".

E, da zasto dzem ... znate kako uvek kada se uhvati ona skramica od budji na povrsini dzema, a mi je najcesce fino skinemo i koristimo dzem ili pekmez. A ono, skinuli smo potpuno benigan deo gljive, jedan od najjacih prirodnih kancerogena aflatoksin uvek pada na dno tegle (produkt gljive Aspergillus parasiticus i Aspergillus flavus, koje se mogu naci u sastavu budji pekmeza).
Tako da onaj ko pomaze, ili uzme zadnju kasiku - je ustvari najvise najeb*o... :)

zakljucak: iza svakog ugla vreba Dragan Kojic - Keba

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?23.02.2004. u 12:06 - pre 244 meseci
Da, ovo sa bombardovanjem je sad postala dimna zavesa za zagađivače, umesto da se diže uzbuna i traži odgovornost sadašnjih i budućih prekršilaca (pa i donosilaca, kad nisu adekvatni) propisa, ponavljaće se "mi smo bili bombardovani" kao ono "mi smo petsto godina bili pod Turcima". Ukratko, "što da se džaba trudimo, ionako je zagađenje toliko da šta god radili ostaće skoro isto..."
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Sta je, zapravo, osiromaseni uranijum?24.02.2004. u 21:49 - pre 244 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
- Koliko se stite radnici u ugrozenim okolinama?

:)))))))))))

Citat:
Da li neko ima neke statisticke podatke o broju kancerogenih oboljenja i
ostalih poremecaja nastalih usled nepostovanja pravila/normi (ili slabih
pravila/normi) koje sam naveo?

Bio je jedan izveštaj koji je statistički obrađivao respiratorne bolesti
u području gde se smešta pepeo iz Termoelektrana, ali ne znam šta je bilo
sa njime. Čak ne bih rekao ni da je namerno sakriven, jednostavno, ljudi
su ga ignorisali. Ako ne vidiš opasnost, onda i nema opasnosti...

Citat:
Za vreme bombardovanja je takodje pomenuto izlivanje piralena iz trafo
stanica - da li je ljudima takodje poznato da smo mi jedna od retkih
zemalja koja uopste koristi piralen, tj. nije presla na novija ulja za
transformatore?

E pa baš i nije tako. Piralen je i kod nas postepeno izlazio iz upotrebe.
Ne zaboravi da se uništavanje piralena plaća.
Mislim da je najmanje u jednom slučaju došlo do izlivanja piralena koji
je bio uskladišten pred uništavanje (ili "pred uništavanje"), ali svakako
nije bio korišćen ni za šta.

Citat:
Ne bih da prejudiciram nista, ali misljenja sam je da Srbija i pre
bombardovanja imala izuzetno los rezultat postovanja eko-normi

....i to NAŠIH eko-normi, koji su ceo vek iza evropskih standarda.

--
“Never underestimate the power of human stupidity.”
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?01.03.2004. u 05:24 - pre 244 meseci
Nisam baš od početka pratio temu, ali moram da se uključim sa par komentara:

Citat:
Takodje za bombardovanje hemijskih instalacija i izazivanje ekoloskih opasnosti treba podneti prijave medjunarodnom sudu pravde i slicnim institucijama za odgovorne koji su takve stvari naredili.

Tu postoji jedan mali problem. Sumnjam da će se neko iz naše vlasti usuditi da tako nešto uradi – bar u narednih 10 godina, naročito kada se uzme u obzir da takva tužba ne bi imala praktično nikakvih izgleda na uspeh (il’ bi se proglasili nenadležnim, ili ne bi bilo dokaza, ili nešto treće). Druga opcija je masovno podnošenje privatnih tužbi. Tu se javlja problem finansiranja – država, iz gore navedenih razloga, to ne bi smela da radi, neka NVO – hm, I don't think so. I tako opet od svega ništa ne bi bilo. A sem toga, bez finansijske, pravne i naučne podrške jako teško bi bilo dokazati da je nečije oboljenje ili eventualna smrt uzrokovana baš NATO bombardovanjem – kad se uzmu u obzir svi štetni uticaji kojima smo bili izloženi proteklih godina.

Citat:

Za vreme bombardovanja je takodje pomenuto izlivanje piralena iz trafo stanica - da li je ljudima takodje poznato da smo mi jedna od retkih zemalja koja uopste koristi piralen, tj. nije presla na novija ulja za transformatore? Naravno, krivac za bombardovanje objekata sa koncentracijom piralena treba da bude identifikovan i tuzen - ali opet ostaje tuzna cinjenica da je neko u EPS-u pre 30-35 godina odlucio da kupi ovaj otrov iako su vec tada zemlje EEZ uveliko izbacivale piralen kao izuzetno kancerogeno i toksicno jedinjenje... kako li su se ponasali u drugim "koncernima" kada im se nudilo jeftino otrovno resenje i skuplje ali zdravije.. mogu samo da zamislim ...

Još manje je poznato da su za vreme sankcija ljudi masovno krali Piralen iz transformatora (naročito po selima) i koristili ga za premazivanje podova i drvne građe!
BTW, za PCB jedinjenja (u koja spada i Piralen) se još 40-tih godina prošlog veka znalo da su štetna za životnu sredinu i što je još gore, da su veoma postojana što znači da je potrebno da prođu vekovi da bi se razgradila. Naravno, visoki profiti koje su proizvođači ostvarivali od njihove prodaje su bili isuviše velik izazov, te su PCB tek 70-tih godina zabranjeni u USA a zatim i u Evropi. Na žalost, do tada je hemijska industrija, predvođena kompanijom Monsanto (koja se, ako se ne varam, danas bavi proizvodnjom GM hrane!!!) uspela da zagadi bukvalno čitavu planetu tako da danas praktično svako živo biće na Zemlji u sebi ima tragove tih hemikalija. Ah da, kasnije se ispostavilo da pored toga što su izuzetno kancerogeni, PCB (iliti polihlorovani bifenili) izazivaju genetske mutacije kod ljudi...

Citat:
Koliko se stite radnici u ugrozenim okolinama?

Iz mog iskustva (rad u hem. industriji), mogu reći da je svest o zaštiti kod naših ljudi nerazvijena. Uostalom, vremenom se čovek opusti, tako da ako u početku i poštuje sve mere zaštite, kasnije prestane to da radi ako nema nekoga da ga na to primora. A u sveopštem haosu nikoga nije briga za takve trice i kučine.

Citat:
Niko ne pominje sulude kolicine vinil hlorid monomera (VCM) koja je pustena iz Panceva

...i koji se još uvek nalazi u podzemnim depoima hemijskog kompleksa, zajedno sa još jednim «finim» jedinjenjem po imenu EDC.

Pored sveg ovog zagađenja, 15-godišnje preplavljenosti domaćeg tržišta prehrambenim artiklima sumnjivog (najblaže rečeno) porekla, neslavnog rekorda u konzumiranju cigareta i dugogodišnjih stresova usled poznatih događanja, biće jako teško utvrditi šta je uzrok povećanog mortaliteta...onda kad se neko bude setio da napravi istraživanje na tu temu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Šta je, zapravo, osiromašeni uranijum?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20143 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.