Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc u vezi Table Space-ova

[es] :: Oracle :: Pomoc u vezi Table Space-ova

[ Pregleda: 2928 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DART_VEJDER
crna gora

Član broj: 58050
Poruke: 84
*.crnagora.net.



Profil

icon Pomoc u vezi Table Space-ova19.10.2006. u 22:02 - pre 212 meseci
moze li mi ko objasniti samo u par recenica svrhu TABLE SPACE-ova?
Ne nesto puno kao u nekoj knjizi , nego cisto kroz neki logicki ili prakticni primjer...
(Knjiga je na engleskom pa mozda grijesim, mozda se misli na obicnu tabelu?? :-) )

Korisnik vidi samo tabele u njegovom table space-u?
kako sys pregleda podatke iz kolone "ime" iz tabele "ljudi" iz table space-a "Primjer" koja je table space korisnika Mirko?? (nemam oracle, probao bih sam...) citam neku knjigu na engleskom pa ne mogu bas da shvatim princip rada sa table space-ovima...
Mozda je pitanje stvarno glupo, ali mi samo objasnite bar najkrace sto mozete samo da bih mogao nastaviti dalje...

potrazio sam na najcesce postavljana pitanja, ali tamo nema nista...??
kod žorža ti je ka' u banku!!
oko? sto ce ti oko??
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.edn.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc u vezi Table Space-ova20.10.2006. u 09:14 - pre 212 meseci
Pozdrav!

Posto nemas oracle za probati, onda odgovor moze da bude i ovakav:
TABLESPACE ti je vid fajl sistema. Administratoru (a i bazi) je bitno da moze da rasporedi fajlove u kojima smesta svoje podatek na OS FS. Prilikom instalacije bazni podaci se rasporede na nakoliko fajlova (TABLESPACE). Kasnije, pravila lepog ponasanja (i jos po necega) nalazu da se podaci neke aplikacije smestau u drugim fajlovima (tablespace).
Posto samo citas, dok ne vidis to uzivo, jos plasticniji prikaz:

Dodao si tabelu IMENIK u word dokumentu MOJA_KANCELARIJA koja je smestena u folder FIRMA. A sef je dozvolio tebi da snimas u folder FIRMA i da mozes da koristis prostor u dokumentu MOJA_KANCELARIJA a ti (ili sef) si nekom kolegi dozvolio da moze da koristi podatke iz tvoje tabele IMENIK.
IMENIK = tvoja tabela
MOJA_KANCELARIJA = TABLESPACE
FIRMA = odredjeni prostor na disku gde se nalazi MOJA_KANCELARIJA
SEF = DBA ili neko ko ima odgovarajuce privilegije (ili ROLE)

Otprilike to tako funkcionise. Doduse, ovo je krajnje banalizovan primer i nije bas fizicka slika stanja ali logicki gledano, to bi bilo to. Samo sto ima tu cela filozofija kako i sta gde smestati, ko je ko u bazi i sta moze da radi, i zasto bi trebalo neke stvari tako da radi... Pazi, Oracle se ne koristi, uglavnom, kao baza za 5-6 tabele sa 20ak podataka vec kao baza od N tabela sa 20ak i vise MILIONA podata i sve to treba organizovati kako u logickom tako i u fizickom smislu...


PS. Najvece putovanje pocinje prvim korakom. Samo ti citaj i gledaj da se dokopas toga i u praksi.
http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Pomoc u vezi Table Space-ova20.10.2006. u 12:58 - pre 212 meseci
U tvom primeru "Mirko" jeo ŠEMA. Svaki korisnik predstavlja jednu šemu, objekti te šeme (tabele, indeksi itd) mogu biti smešteni u različite TABLESPACE, a ko će videti koju tabelu zavisi od privilegija koje su postavljene. Opet, iz tvog primera puno ime tabele LJUDI je MIRKO.LJUDI, pa bi sys rekao:

select ime from mirko.ljudi;

TABLESPACE se ovde nigde ne vidi, ali to nije ni bitno, to je samo način kako organizovati prostor na diskovima.

Mirko može da dozvoli pristup svojoj tabeli tako što će reći:

grant all on ljudi to public;

Umesto PUBLIC to može da se stavi ime nekok drugog korisnika, umesto ALL može da se stavi neka druga privilegija.

Da bi Mirko mogao da smesti tabelu u neki tablespace, mora da dobije dozvolu od nekog korisnika, na primer SYSTEM:

alter user mirko quota 100M on primer default tablespace primer;

Čime system daje useru Mirko pravo da u tablespace primer "potroši" 100MB prostora za svoje objekte, pa mu još i daje da mu je to default tablespace za sve nove objekte koje pravi.
 
Odgovor na temu

DART_VEJDER
crna gora

Član broj: 58050
Poruke: 84
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pomoc u vezi Table Space-ova20.10.2006. u 15:48 - pre 212 meseci
Hvala na odgovorima...

sad mi je nesto malo jasnije, ali opet sebi postavljam pitanje cemu ustvari TABLE SPACE-ovi...

Mislim... zar se nije sve moglo uraditi sa odredjenim constraints-ima , tabelama i Bazama...??

Ali ok... citam dalje pa mozda shvatim... ;-)

ne, mislim...Moglo je sve funkcionisati i bez Table space-ova?? Npr. zamislite da ih sada maknemo, jednostavno da ne postoje...STA gubimo??
Mislim, ja SIGURNO grijesim, ali tako trenutno razmisljam...

Vjerovatno cu se kasnije smijati sam sebi :-)

Hvala jos jednom!
cao!


kod žorža ti je ka' u banku!!
oko? sto ce ti oko??
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Pomoc u vezi Table Space-ova20.10.2006. u 16:34 - pre 212 meseci
Tvoje je pitanje ekvivalentno pitanju zašto imamo foldere? Zašto sve ne bismo stavili u jedan katalog? Lepo pomešaš Word dokumente sa operativnim sistemom i sve i dalje lepo radi...

Većina korisnika nikada nije ni svesna toga da postoji TABLESPACE, ali stavi se u ulogu administratora. Zamisli da organizuješ bekap, a da ti je sve u jednom tejbl spejsu. Zamisli da prestane da ti radi aplikacija za knjigovodstvo, zato što je neko stavio u bazu muziku sa svog diska i napunio sav raspoloživi prostor. Zamisli da crkne jedan disk. pa da umesto da vraćaš iz bekapa jedan tejbl spejs, moraš da vratiš celu terabajtnu bazu...

Kada budeš bio u ulozi DBA bićeš srećan što imaš tako nešto...
 
Odgovor na temu

[es] :: Oracle :: Pomoc u vezi Table Space-ova

[ Pregleda: 2928 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.