Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356779 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mojickamala
Marija Mojic
Beograd

Član broj: 64743
Poruke: 22
*.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja04.01.2006. u 19:36 - pre 222 meseci
Izvinite za kašnjenje, ali, sada su se slegli utisci.
Klima je apsolutno odlična, nije mnogo bučna, ne troši puno struje (u novembru je radila non-stop i ceo račun je bio 2500din!!!), greje lepo, zgodno je što ima tajmer, odlično je što ima POWERFULL mode, odlično što sa krilcima možeš da radiš šta hoćeš, Spoljna jedinica nije preterano bučna, filteri se lako peru, na prašinu u kući sam skoro zaboravila, veš se osuši za par sati ispod klime, mnogo mi je lakše da provetrim kuću...
Nije mi žao ni 1/70000 dinara koje sam dala za klimu+montaža.
Monteri su bili ok, dosta lepo su uradili posao, a posle par dana je gazda njihov zvao da pita da li smo zadovoljni uslugom (!?!).
Sve naj-naj.
Jedina negativna stvar- kada uđe u defrost, ako nije na AUTO duva hladno.
Ali, to je zanemarljivo, jer je uvek na AUTO, tada najbolje radi.

UPUCAJTE MARFIJA
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.smin.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja09.01.2006. u 11:33 - pre 222 meseci
Kako duva hladno? Svaka klima kad udje u defrost ukljucuje tzv. "prevent cold airflow funkciju", odnosno prekine bilo kakvo duvanje iz unutrasnje jedinice. Isto tako i kad krenes sa grejanjem, dok temp. na isparivacu ne dostigne mislim 28-31 stepen, klima unutra ne bi smelo da duva (jel bi to mi osetili kao jako hladan vazduh).

E sad mozda moze da bude "superheat prevention" odnosno da klima nekad (zavisno od temperature isparivaca na unutrasnjoj jedinici) aktivira jedan od zastitnih sistema od preopterecenja kad se naglo iskljuci mod grejanja - 30 sec. izduvava vaduh iz unutrasnje jedinice.
Ali to se meni jednom ili dvaput desilo za 4 godine...

Ili si mislila na to kad zavrsi defrost pa ponovo krene da duva?

P.S. Zasto ga koristis u auto modu? Taj mod moze nekad da aktivira hladjenje, a spoljna jedinica ne sme da hladi ako je napolju ispod 5 stepeni... odnosno moze ako ima instaliran dodatak za teske uslove rada... Meni obe klime rade bez ikakvih problema u modu grejanja.
 
0

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.ptt.yu.



+39 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja09.01.2006. u 11:57 - pre 222 meseci
a zasto ne valja da hladi kada je napolju toliko?
Ja tokom cele godine drzim klimu na 16 stepeni i skoro non-stop je ukljucena, osim kada luftiram sobu i umem da iskljucim nocu, al sa otvorenim prozorom....
Nemanja Jakovljevic
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.smin.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja10.01.2006. u 08:31 - pre 222 meseci
Prvo, u svakom uputstvu pise na do koje temperature sme da se koristi hladjenje/grejanje. Svaka upotreba klime van propisanih temperatura je dodatno opterecenje za kompresor. A i ponistava garanciju ako se utvrdi da je klima radila izvan propisanih uslova.

Kompresor se preopterecuje ako se recimo pali hladjenje na ispod 5 stepeni (spoljna). Ili grejanje na -15 ako je klima predvidjena da greje do -5. Ipak, sve novije klime imaju zastitu tako da se, u slucaju da dodje do preopterecenja, klima iskljucuje na odredjeno vreme. Postoji i VELIKI problem i ako je u prostoriji ispod 14 stepeni, moze doci do zaledjivanja isparivaca na unutrasnjoj jedinici sto NIKAKO nije dobro (realno se nece zalediti bas na toj temp, ali ako je u prostoriji desetak stepeni i ukljucuje se klima na hladjenje zaledice se jako brzo unutrasnji isparivac).

Ukoliko imas inverter klimu, ona moze da hladi bez problema i kad je temp cak i -5 (spoljna), ali opet unutrasnja temperatura mora da bude barem petnaestak stepeni... cak i obicna klima moze da hladi i na manje od 5 stepeni spoljne temp, ali ako je unutra 20 i vise stepeni. Mada to ipak itekako opterecuje kompresor vise nego sto je dozvoljeno.


 
0

velikin

Član broj: 82699
Poruke: 8
*.net81-67-76.noos.fr.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja27.01.2006. u 20:30 - pre 222 meseci
Pozdrav svim "klimasima" i onima koji to zele da budu !!

Moram vam priznati da sam upravo na ovom forumu saznao osnovne podatke o klima uredjajima, kao i o njihovom odabiru, odrzavanju ... Sad , bilo bi jako interesantno da nam prenesete iskustva sa vasim klima uredjajima u ovim hladnim danima (oko -20 C).

P.S.

Jos uvek sam u grupi onih koji zele da postanu "klimas", verujem ne zadugo.
 
0

viktorparacin
tehnicar za emisionu tehniku

Član broj: 10615
Poruke: 397
*.tehnicom.net.

Sajt: www.barkan.rs


+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja27.01.2006. u 20:39 - pre 222 meseci
kazes da si citao?
pa odgovor ti je :
"muci se da postigne zadatu temperaturu jer je ucinak mnogo manji"
pozdrav!
Prime focus 1.60m, Nokia9800, Dreambox 500HD, Total TV-maximum, Xperia Go,
Yamaha RX-V395, Bose AM5 III, Sony CDP-XE700, Daikin FTKX35, ...
 
0

velikin

Član broj: 82699
Poruke: 8
*.net81-67-76.noos.fr.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja27.01.2006. u 20:58 - pre 222 meseci
Predpostavka je da deklarisane klime do (oko -8 C) nebi ni trebalo komentarisati uzimajuci u obzir ovako niske temperature, ali zasto bi se mucile klime koje su, predvidjeno deklaracijom (- 20 C), sposobne da "normalno" funkcionisu, uzimajuci u obzir da su u maksimalnom rezimu aktivnosti.

Hvala na brzom odgovoru
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.02.2006. u 01:03 - pre 221 meseci
Sezona se priblizava, a ja bih da budem jedan od prvih koji ce da pazari klimu, da ne bih upao u guzvu i vise cene.

Kakvo je trenutno stanje, sta biste preporucili od jeftinijih modela?
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.ilink.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.02.2006. u 09:07 - pre 221 meseci
Nije ni jednoj klimi problem da radi na -20. Razlika je sto inverteri, zbog malo viska elektronike koja regulise brzinu kompresora i spoljnog ventilatora i meri malo cesce zadate temp., za nekih 20% brze dostize zadate temperature i time za toliko stedi i struju. Zato se napise u uputstvu da radi na -20. Obicnoj klimi treba 20-30% duze vremena da dostigne tu temperaturu jer nema logiku (elektorniku) koja omogucava da se regulise brzina rotacije kompresora (inace, postoje i klime sa scroll kompresorima, vecina najnovijih invertera, oni imaju jos bolji ucinak).

Prostim recima, inverter u zavisnosti od spoljne i zadate temp. regulise brzinu (jacinu) rada kompresora (sto je naravno preciznije) i samim tim je veca iskoriscenost (usteda struje i brze postize zadatu temp.). Dok kod ne-inverter klime kompresor uvek radi uvek na istoj brzini i snazi dok ne dostigne zadatu temp i postoji i radi na principu ukljuci-iskljuci (iskljuci se kad dostigne zadanu temp. i onda se ponovo ukljucuje kad temp. padne, dok kod invertera nema takvih ciklicnih intervala, vec se regulacijom brzine postize precizno odrzavanje temp.).

A sto se tice opterecenja kompresora zbog -20 potpuno je isto i na inverteru i obicnoj klimi. Ulje se zgusne pa se zgusne i hladni start je uvek los po kompresor (pomesa se sa vlagom, posto je teze ulje ide dole i maltene kondenz ulazi u kompresor, a zamislite kakva je voda kao sredstvo za podmazivanje). Uglavnom su najbolji Toshiba kompresori jer koriste najbolju varijantu Suniso sintetickih ulja koje se zgusnjavaju na otprilike -25.

Neke, ali samo neke, klime imaju cold start pack, odnosno crankase heater - grejac kucista kompresora koji odrzava temperaturu ulja uvek na oko 0 stepeni u ekstremnim uslovima. Uglavnom ga imaju klime od 18.000 BTU i navise, retko kad se ugradjuje u 12.000 BTU i manje klime.

Ja dosad nisam imao (vec 4 godine) nikakvih problema sa klimama na -20. Odlicno rade - poenta je samo, kad znate da ce biti temp. ispod -10, da preko noci i kad niste u kuci ostavite klimu da odrzava 20 stepeni recimo i onda pocnite postepeno da dizete temp. kad ste kuci. Nemojte je uopste gasiti (bilo obicnu, bilo inverter klimu). kad je temp. ispod -10. Nema hladnog starta, ne opterecuje se automatski time kompresor i bolji je ucinak. Meni je sad na -15 drzala klima (obe klime) bez problema 25 stepeni unutra. I zasad nijedan jedini problem sa klimama.

I, da, redovno ciscenje klime, OBAVEZNO proveriti da li DEFROST funkcija radi kako treba (razledjivanje).
 
0

velikin

Član broj: 82699
Poruke: 8
*.net81-67-76.noos.fr.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.02.2006. u 09:40 - pre 221 meseci
Hvala na prakticnom objasnjenju "cozmo_im". Veoma ohrabrujuci podaci za nas kojima je, osim u letnjim uslovima, klima interesantna i zimi. Dali je moguce "lako" uociti da klima ima cold start pack, odnosno crankase heater i gde potraziti taj podatak.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.ilink.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.02.2006. u 10:35 - pre 221 meseci
U uputstvu, ili shemi ako je ima. Nasi prodavci su u to upuceni ko mali Mujica u raketnu tehnologiju... obicno negde pise da ima crankcase heater, bilo u uputstvu ili shemi, ili stoji da je prilagodjen za ostre uslove. Inace, taj mali grejac trosi 24W na sat (smesno) i moze da se nadogradi na bilo koju klimu, koliko sam video vecina klima ima opciono prikljucak za njega. A da li to neko radi ovde... tesko.
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.02.2006. u 10:45 - pre 221 meseci
>
Ljudi, dajte molim vas savet sta je trenutno najbolji odnos/cena kvalitet na trzistu, pazario bih ovih dana klimu. Hvala!
 
0

velikin

Član broj: 82699
Poruke: 8
*.net81-67-76.noos.fr.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja09.02.2006. u 19:36 - pre 221 meseci
Posle malo razmisljanja, procenio sam da bi mi odgovarao jedan Kopernikus. Na njihovom sajtu, kopernikus.co.yu, sam nasao zanimljive modele i u uzi izbor stavio MASTER 18 - MASX84BU3. Posto na sajtu nisam uspeo da pronadjem dovoljno detalja, obratio sam im se direktno preko Emaila sa pitanjima:

- dali poseduje inverter
- dali ima cold start pack, odnosno crankase heater (grejac ulja u kompresoru pri niskim temperaturama)
- dali je cena od 405€ VP ili MP
- koliko kosta ugradnja i redovni godisnji servisi
- koji je period pokriven garancijom i pod kojim uslovima
- dali imaju ovlascenog dilera i servis u Paracinu ili okolnim gradovima

Posle dva pokusaja da stupim u kontakt sa njima i dalje nisam dobio odgovor (sto im bas i nije neki marketinski potez). Primetio sam da ima dobrih poznavaoca klima uredjaja, pa se nadam da bi neko od vas mogao da mi da odgovor bar na neko od ovih pitanja.

Pozdrav i hvala unapred
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja09.02.2006. u 19:43 - pre 221 meseci
Pa zar ti cinjenica da ti nisu odgovorili na dva e-maila nije dovoljna?
 
0

viktorparacin
tehnicar za emisionu tehniku

Član broj: 10615
Poruke: 397
195.252.85.*

Sajt: www.barkan.rs


+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja09.02.2006. u 21:09 - pre 221 meseci


- nema
- ima
- MP




- otvori PP


Pozdrav!
Prime focus 1.60m, Nokia9800, Dreambox 500HD, Total TV-maximum, Xperia Go,
Yamaha RX-V395, Bose AM5 III, Sony CDP-XE700, Daikin FTKX35, ...
 
0

nnnn
c.g

Član broj: 70860
Poruke: 61
213.149.123.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja11.02.2006. u 06:04 - pre 221 meseci
Da li zna neko koliko treba da bude isparenje kad klima radi na grijanje,recimo kod LG klima.Hvala
 
0

nnnn
c.g

Član broj: 70860
Poruke: 61
213.149.123.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja19.02.2006. u 05:54 - pre 221 meseci
Nije valjda da ne zna niko koliko treba da bude isparenje na klimama prilikom grijanja?
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
195.252.106.*



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.02.2006. u 09:04 - pre 221 meseci
Sta podrazumevas pod "isparenje"??

Ako mislis na isusivanje, tj. odvodjenje vlage, oibcno svaka bolja klima mora da drenira 1.5L kondenzata na sat.

Nema veze sa grejanjem/hladjenjem vec sa kolicinom vlage u trenutku kad je klima ukljucena. Pri suvim zimskim danima, izaci ce jako malo kondenzata, i obratno...
 
0

nnnn
c.g

Član broj: 70860
Poruke: 61
213.149.123.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.02.2006. u 05:48 - pre 221 meseci
Mislim kad spojis manometar koliko u barima treba da pokazuje prilikom grijanja.
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.ilink.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.02.2006. u 08:49 - pre 221 meseci
To mora da pise u uputstvu za klimu.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356779 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.