Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore

[es] :: SOHO Networking :: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore

[ Pregleda: 6432 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
*.skylogicnet.it.



Profil

icon Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore26.10.2006. u 10:01 - pre 213 meseci
Prijatelj mi je rekao da prilikom instalacije ozbiljnih mreza (preko 60 korisnika) sa Cisco opremom i sl. mor da vodim racuna o kvalitetnom kabliranju. Izmedju ostalog vazna stavka je kvalitetan izbor RJ-45 konektora. O cemu treba da vodim racuna kad ih kupujem (mislio sam da su svi isti)? Kako da izaberem najkvalitetnije?
pantarei
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
*.skylogicnet.it.



Profil

icon Solid CAT 6 UTP kablovi za novu kompjutersku mrezu26.10.2006. u 12:24 - pre 213 meseci
Nedavno sam za potrebe nove kompjuterske mreze narucio CAT 6 UTP kabal. Dobio sam o d firme Belden (koja slovi za odlicnu firmu) dva kotura od po 100m. Za neke manje potrebe sam ga vec probao i radi korektno. Pitanje je sledece; kabal je solid tj napravljen je tako d je svaka parica od punog bakra i malo je nezgodan za krimpovanje. Posto jos nisam nabavio konektore RJ45 jer jos trazim najkvalitetnije), zanima me da li je ovaj kabal dobar za razvlacenje mreze za 60-70 korisnika ili moram da trazim "obican" - meki kabal? Dali su svi CAT 6 napravljeni da budu tvrdi? Ustvari postavio sam nekoliko pitanja, ali se nadam da modovi nece zameriti jer sebradi o srodnoj tematici.
pantarei
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.dynamic.sbb.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore26.10.2006. u 18:21 - pre 213 meseci
Spojio sam ove dve teme u jednu, nadam se da nemas nista protiv.

Postoji naravno i stranded (licnasti) CAT 6 kabl. I jedan i drugi tip kabla ima svoje prednosti i mane. Solid core kabl je manje otporan na uvijanja i savijanja iz ociglednih razloga, dovoljno je da jedno (jedino) jezgro pukne. Medjutim on ima nesto bolje karakteristike kako se povecava duzina u odnosu na stranded core kabl, i manje je podlozan uticaju vlage. Dakle ako se radi o "staticnoj" mrezi, gde se kablovi nece svaki cas pomerati, ovo je sasvim dobar izbor. Stranded core bi mogao da koristis za neke manje segmente ako se pomeraju cesto...

Za konektore je najsigurnije da pogledas cenu :) Koliko se secam sada ima nekih kategorije 5 i 6 (razlika u ceni ocigledna), s tim da ne moras da koristis oklopljene konektore posto ne koristis ni shielded kablove.


Pozdrav



Ovo verovatno moze i u HomeNet.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore27.10.2006. u 17:03 - pre 213 meseci
Citat:
pantarei011: Nedavno sam za potrebe nove kompjuterske mreze narucio CAT 6 UTP kabal. Dobio sam o d firme Belden (koja slovi za odlicnu firmu) dva kotura od po 100m. Za neke manje potrebe sam ga vec probao i radi korektno. Pitanje je sledece; kabal je solid tj napravljen je tako d je svaka parica od punog bakra i malo je nezgodan za krimpovanje.
Na wall kablove se ne stavljaju konektori. Oni uglavnom idu od peč panela koji je u ormanu pa do kutijice koja je na ili u zidu. U ormanu se peč panel kratkim fly kablovima sa konektorima spaja na ruter/svič ili šta je već tu dok se s druge strane koriste peč kablovi od utičnice do mrežne kartice ili sviča.
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 276



+63 Profil

icon Re: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore27.10.2006. u 17:04 - pre 213 meseci
E ako o ovome nije vec 100 puta pisano na ovom forumu...

Ukratko:
Postoje dve vrste UTP kabla i svaka vrsta ima svoju namenu:
1. Licnasti UTP kabel - namenjen je za pravljenje tkzv "office" ili "patch" kablova za vezu izmedju mrezne uticnice na zidu i drugih mreznih uredjaja (hub-a, switch-a, racunara, stampaca...). Ovaj kabel je meksi i laksi za rukovanje. Standardni prikljucak za ovaj kabel je muski RJ45 konektor. Kod njega se elektricna veza ostvaruje tako sto "iglica" konektora prodje izmedju licni kabla. Ukoliko se kabel u konektoru malo pomeri kontakt se i dalje ostvaruje upravo zbog toga sto "iglica" naleze na vise licni, pa neka skoro uvek daje kontakt.

2. Kabel sa punim presekom zice: wall cable. Namenjen je za razvod mreze po objektima. Ovaj kabel se na patch panele i na zidne uticnice kaci na drugaciji nacin od onog licnastog. Kontakt na patch panelu je u obliku slova V. Kabel se alatom zvanim "puncher" utisne u to "slovo" V tako da se stranice slova useku malo u kabel. Ovaj kabel nije zgodan za krimpovanje u muske RJ45 konektore zato sto veoma cesto "iglica" sklizne pored zice. U prvo vreme tu postoji elektricni kontakt ali lako moze da se desi da se taj kontakt izgubi (napr. kabel se malo pomeri ili bakar oksidira) i onda pocinju problemi sa mrezom. Isto tako licnasti kabel nije dobar za razvlacenje mreze jer ako se puncherom prikopca na onaj "V" konektor, moze lako da se desi da se licne preseku skroz i da vremenom kabel ispadne iz konektora.

Ukoliko zelis dobro uradjenu mrezu trebaju ti oba kabla: svaki od njih ima svoju tacno odredjenu namenu. Tvrdi (puni presek) ide po zidu od patch panela do mrezne uticnice na zidu, a meki licnasti ide od mrezne uticnice na zidu (ili switch-a, etc...) do racunara.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore30.10.2006. u 00:09 - pre 212 meseci
jaoo dje me nadje sa RJ-45 konektorima!

Dakle... nemojte da se smejete.

Uzmem RJ-45 zabice za jedan segment mreze koji prosirujemo. 10-ak zabica, potrebna kolicina kabla, kapice... switch... sve sto je potrebno.
Krimp kljesta u ruke, kablove... RJ-45 zabice, kapice.... sredim sve po protokolu. Ajd da nakacim na switch... pa u kompove.... kad nece. WTF... nesto tesko ide. Jeeedva uguram u switch.... vidim uplink ne svetli. Tj. zasvetleo u pocetku i posle minut prestao. Komp jedan... nece da udje u mreznu! Komp drugi ... nece ni tamo! Ajde poguraj malo.. udje nekako jedva. Pre toga u tim kompovima su bili drugi kablovi i zabice i sve je normalno bilo. Ali ove nove zabice izgleda sire nego sto treba. Ajd izvuci kablove - nece... jedva usli u mreznu ali nece napolje nikako! A imam 100 kg zive vage... jedva izvukoh kabl!

Epilog: switch u diskutabilnom stanju (izdrali mu se kontakti verovatno..), sjebem dve mrezne na dva kompa. Mrtve.. ne vide se uopste. Na drugom samo vrti da nema kabla
Zbog fuckin' RJ-45 ZABICA. Da da ono malo plasticno govance koje ulazi u ethernet portove. Sta reci?! MADE IN NOVI PAZAR.



 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore30.10.2006. u 10:37 - pre 212 meseci
Pa dobro, ja sam mislio da se podrazumeva da se uzima nešto firmirano a ne bilo šta. Jednom prilikom smo dobili ponudu za kompenzaciju od neke naše fabrike kablova, ne sećam se dal' beše iz Jagodine ili Zaječara, pa smo proverili kablove. Od desetak kotura je samo jedan prošao test, svi ostali su imali neki prekid. Naravno da smo odbili i vratili se proverenim, od par stotina kotura koje smo upotrebili nijedan ali nijedan nije imao prekid. Slično je i sa konektorima ... mada si ti iz prve morao da vidiš da ne upada. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Kako da izaberem kvalitetne RJ-45 konektore

[ Pregleda: 6432 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.