Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kazaljke sata i kinematika?

[es] :: Fizika :: Kazaljke sata i kinematika?

[ Pregleda: 4738 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Smilebey
Easy Smilebey
Kod kuće

Član broj: 48170
Poruke: 58
*.wiso.uni-erlangen.de.

Sajt: www.art-bike.biz


Profil

icon Kazaljke sata i kinematika?02.11.2006. u 09:32 - pre 212 meseci
Pozdrav svima koji se ulkjucuju u ovu temu.
Zanima me bas ovaj zadatak. Procitao sam ga u nekoj zbirci, medjutim nema resenja a ja ne znam kako da pocnem.
A zadatak je sledeci: Za koliko vremena ce se poklopiti velika i mala kazaljka na satu? Resenje pomocu kinematike.
Hvala svakome ko moze pridoneti resenju ovog zadatka.

"Na svetu postoje dve stvari koje su beskonačne. To su univerzum i čovekova glupost. Ali za univerzum nisam baš siguran!"
Albert Einstein
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kazaljke sata i kinematika?02.11.2006. u 12:36 - pre 212 meseci
Uzmi da mala i velika kazaljka zaklapaju neki ugao (alfa1 i alfa2) u t0. Ugaona brzina velike kazaljke je 2pi/1h, a male kazaljke 2pi/12h. Posle vremena t uglovi treba da se poklapaju. Ugao (put) koji kazaljke pređu je brzina * t odnosno treba da rešiš

alfa1 + omega1*t = alfa2 + omega2*t

pa je onda t = (alfa1 - alfa2)/(omega2 - omega1)
 
Odgovor na temu

Smilebey
Easy Smilebey
Kod kuće

Član broj: 48170
Poruke: 58
*.wiso.uni-erlangen.de.

Sajt: www.art-bike.biz


Profil

icon Re: Kazaljke sata i kinematika?03.11.2006. u 14:00 - pre 212 meseci
Hvala za ideju, medjutim potpuno tacno nije ovo resenje.
Jer ako uzmem kao jeda slucaj da je v.kazaljka na 3h a m.kazaljka na npr. 6h to bi bilo tacno medjutim u koliko uzmemo obrnuto dobicemo negativan rezultat tj. pre koliko vremena su se te dve kazaljke poklopile. Zato sam dalje "cackao" i primetio ukoliko uzmemo samo ugao izmedju v. i m. kazaljke (tj. alfa) dodje se do potpuno tacnog rjesenja tj. t=alfa/(omega1-omega2). Napomena: Ugao alfa uzima se od kraka velike kazaljke (Prvi krak) do kraka male kazaljke, iduci u smjeru kretanja kazaljki na satu.

"Na svetu postoje dve stvari koje su beskonačne. To su univerzum i čovekova glupost. Ali za univerzum nisam baš siguran!"
Albert Einstein
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kazaljke sata i kinematika?03.11.2006. u 16:32 - pre 212 meseci
Nije mi ni bila ideja da dam kompletno rešenje, čak sam napisao i više nego što sam hteo. Naravno, treba drugačije računati kada je velika kazaljka ispred, ili iza male kazaljke...

Kada je velika kazaljka "malo" ispred male, tada ni putevi ne mogu da se izjednače, nego velika treba da pređe 2pi više nego mala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kazaljke sata i kinematika?

[ Pregleda: 4738 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.