Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?

[es] :: VoIP :: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21771 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?10.12.2006. u 16:27 - pre 210 meseci
Cuo sam da u ugovoru za ADSL (kod Telekoma i ostalih ISP-ova) stoji da se link ne sme koristiti za VOIP.

Da li neko moze ovo da potvrdi ili demantuje?

Bio bih zahvalan ako bi neko okacio ovde kopiju ugovora.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?10.12.2006. u 19:17 - pre 210 meseci
Red bi bio, da na sajtu Telekoma stoji tekst Ugovora, da potencijalni korisnik vidi uslove u detalje. Medjutim, a buduci da ...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

smsnet

Član broj: 53593
Poruke: 129
*.beobug.com.



+1 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?12.12.2006. u 09:07 - pre 210 meseci

Postoji ta klauzula, ali nije bash najjasnija ( bar je tako bilo pre 1god ) Genralno, smesh da koristish skype, ali ne smes da terminirash pozive iz inostranstva, jer to najvishe boli Telekom. Ne smes da uzmes 756Kbps i dve analogne linije i da radish voip :)

Ukoliko je neko uzeo adsl preko Telekoma neka nam prekuca/skenira taj deo ugovora.
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
217.24.19.*



+8 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 08:20 - pre 210 meseci
i ne samo skype, vec sve sto ti hoces, bilo koju opremu, bilo koju applikaciju, samo bez terminisanja poziva na fixnu i od fixne
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
217.24.19.*



+8 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 08:22 - pre 210 meseci
mada bih stvarno voleo da vidim u kom telekomovom ugovoru je striktno zabranjeno koriscenje voip-a

terminisanje poziva je veoma shirok pojam u voip-u
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
212.188.150.*



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 10:20 - pre 210 meseci
Ranije su usluge ala "skype out" bile zabranjene ugovorom.

Vise nisu (proverio sam kod 2 ISP-a).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 10:29 - pre 210 meseci
Nema nikakve potrebe da Telekom eksplicitno zabranjuje komercijalnu terminaciju sa korisnickih (privatnih) ADSL linija - iz prostog razloga sto je to ilegalno i ovako i onako bez odgovarajuce licence za pruzanje takve usluge - i to po vise osnova.

Tako da i bez klauzule mogu da iskljuce DSL prikljucak jer je u pitanju krsenje zakona o telekomunikacijama, ukoliko postoji osnovana sumnja da neki korisnik radi komercijalnu terminaciju, tj. izigrava telefonsku kompaniju bez licenci i dozvola.

O tome u principu i ne bi trebao da se brine Telekom, vec poreska uprava i trzisna inspekcija :-)

Sto se tice VoIP-a za licnu upotrebu, to svakako ne mogu da zabrane - i bice da su izbacili te klauzule ugovora jer je to ilegalno ogranicavanje usluge korisnicima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
212.188.150.*



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 10:41 - pre 210 meseci
Konacno neko informisan :)

Konkretno me zanima, da li je legalno da internet kafe pruza uslugu VOIP telefoniranja (npr. da naplacuje musterijama koriscenje Skype Out usluge)?

Siguran sam da ih vec dosta ovo radi, ali da li je to legalno?
 
Odgovor na temu

blagec
novi sad

Član broj: 91980
Poruke: 66
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 12:24 - pre 210 meseci
Lepo ti je covek rekao, terminacija poziva se odnosi na fiksnu i sa fiksne telefonije, dakle...
 
Odgovor na temu

blagec
novi sad

Član broj: 91980
Poruke: 66
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 12:28 - pre 210 meseci
Da, zaboravih reci, ukoliko Telekom odluci da zabrani koriscenje VoIP-a on ce to svakako da uradi.Jos uvek osecaju da nisu ugrozeni njihovi interesi pa se i ne jede puno oko toga.Uostalom kakav je to zakon o telekomunikacijama koji je u interesu Telekoma.Znaci, monopol je jos uvek tu...
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
212.188.150.*



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 12:41 - pre 210 meseci
Hoces da kazes da se ista pravila primenjuju za internet kafe i na telekom kompanije?!

Znaci svaki internet kafe treba da ima ISP licencu jer prodaje internet korisnicima?!?

Meni zvuci malo nenormalno...
 
Odgovor na temu

blagec
novi sad

Član broj: 91980
Poruke: 66
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 14:55 - pre 210 meseci
Malo me nisi dobro razumeo.Terminacija poziva o kojoj mi razgovaramo je na zapadu vec odavno razvijen sistem koji koriste ogroman broj VoIP provajdera, na kraju krajeva i nacionalni telekomi njihovi koriste VoIP za razgovor vani( recimo Callback sistem).Sustina je da tebi u principu u Srbiji nece niko zabraniti da nudis uslugu jeftinog telefoniranja prema inostranstvu i fizickim i pravnim licima a da pri tome ne koristis recimo Telekomove resurse(fiksnu telefoniju ili mobilnu).Dakle, Internet je neogranicen pojam i ustvari nema limita sto se tice nekih stvari.Ako ti (ili neko) koristis fiksni broj telefona kako bi rutirao VoIP pozive vani nece se dobro provesti.Koliko ja znam, a znam nekoliko provajdera koji javno nude VoIP Call Shop sistem jer vec imaju razvijen sistem naplate VoIP poziva svojim korisnicima.Dalje ne bih u detalje ali ako te interesuje to javi se na PP.Nadam se da sam sada bio malo jasniji

Pozdrav
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
212.188.150.*



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?13.12.2006. u 15:52 - pre 210 meseci
Ljubazni sluzbenik iz Telekoma je odgovorio na moje pitanje :)


Poštovani,

pitanje VOIP usluga se trenutno nalazi u pravnoj proceduri pred nadležnim ustanovama, shodno čemu je Telekom Srbije ad u obavezi da sačeka ishod i eventualno povoljno rešenje.

Čim se ostvare zakonske regulative vezane za VOIP, obavestićemo sve zainteresovane korisnike, do tada korišćenje usluge je nezakonito i podleže krivičnoj odgovornosti.

S poštovanjem,
DIREKCIJA ZA USLUGE

 
Odgovor na temu

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?17.12.2006. u 02:07 - pre 210 meseci
Bas nam ovaj odgovor od telekoma dao nade ...

Nema sumnje da je legalno kad bi internet korisnici sami kupili negde SIP VOIP gateway konfigurisati i platiti kredit sa kredit karticama i upotrebiti VOIP telefoniranje. Zasto bi ih ja ili neko drugi zaustavio da rade tako nesto.

Ali, kad bi im ja olaksao celu proceduru:
Ja sam internet provajder, nudio bih SIP voip gateway svakom mom korisniku, konfigurisanje, naplatu kredita kod mene bez kredit kartice, i bez provizije(a dobio bih proviziju od voip provajdera kao agent).

U principu to nije nista nego olaksanje mojim klientima, uz to i neki mali profit.
Ali gledajuci legalnu stranu iz telekomovog ugla, dali smem to da radim?





 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?17.12.2006. u 10:55 - pre 210 meseci
Ako sam skapirao dobro, ilegalno je da se firma u Srbiji bavi prodajom VOIP usluge.

Legalno: Korisnik sam kupi uslugu u inostranstvu (Skype Out).

Ilegalno: Firma u Srbiji, koja korisniku (pre)prodaje tu uslugu.


Pomaganje musterijama bi bilo npr traffic shaping i sl... to sto ti hoces da radis je cista preprodaja (primas novac, koji prosledjujes dobavljacu, za proviziju... pa to je definicija preprodaje ).
 
Odgovor na temu

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?17.12.2006. u 11:26 - pre 210 meseci
Citat:
hecky:
Pomaganje musterijama bi bilo npr traffic shaping i sl... to sto ti hoces da radis je cista preprodaja (primas novac, koji prosledjujes dobavljacu, za proviziju... pa to je definicija preprodaje :)).


Ok, mozes i tako da mislis.
Ali sa korisnikove strane to je besplatna usluga, oni nista ne gube nego dobice bolje uslove. Imace iste cene kao da su platili kredit karticom, plus konfiguracija i tehnicka podrska besplatno.
Nema neki profit, dobro sto VOIP provider daje proviziju da prekrijemo te troskove tehnicke podrske i bankarnih transfera.


Citat:
hecky: Ako sam skapirao dobro, ilegalno je da se firma u Srbiji bavi prodajom VOIP usluge.

Legalno: Korisnik sam kupi uslugu u inostranstvu (Skype Out).

Ilegalno: Firma u Srbiji, koja korisniku (pre)prodaje tu uslugu.


Ako je ovo tacno onda moze da se nadje legalno resenje ovoga sto ja hocu da radim:

1. Ja mogu legalno prodavati VOIP gateway ili preporucujem gde da kupe, to spada pod racunarskom opremom neli?
2. Moji korisnici idu u banku da plate kredit, ili otvore kredit kartice.

Niko ne preprodaje uslugu.
Moji korisnici imace provizije za bankarski transfer. Nema svako kredit karticu, dosta vise mucenja.
To ti je ista prica, ali nesto teze za kliente.
Kad oni sve to mogu da urade sami, zasto bi bilo nelegalno da im neka firma pomaze?



p.s
U ovim forumima ima tendencije i paranoje da budemo sto legalni. DOk znam puno firme koje preprodaju voip usluge u srbiji, dali neko ima tacnije podatke dali je neko od njih kaznjen, i zasto, ili samo smo paranoicni i plasimo se od telekoma?




 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?17.12.2006. u 20:58 - pre 210 meseci
Sta da ti kazem....

Prodavanje VOIP usluge u Srbiji je KRIVICNO delo (to sto si ti smislio je prodaja crno na belo... pitaj advokata).

E sad, postoji sansa da te niko nece dirati.

Medjutim, ako te BUDU dirali, naje*ebao si!
 
Odgovor na temu

mohachi
Novi Sad

Član broj: 120600
Poruke: 5
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?18.12.2006. u 13:30 - pre 210 meseci
Ima ovde ljudi i koji su vec prikopcani na Telekomov ADSL pa bi bilo lepo da testiraju VOIP preko Skype-a i Live Messenger-a, cisto radi nas ostalih. Ja sam vec u jednoj drugoj diskusiji zamolio da neko da svoja iskustva ali niko mi nije odgovorio a mislim da bi bilo fer...
 
Odgovor na temu

Ilic Igor
Vlasnik
Vlami d.o.o.
Beograd

Član broj: 14961
Poruke: 756
91.148.99.*

ICQ: 46969546
Sajt: www.gradjevinskinajlon.rs


+5 Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?18.12.2006. u 19:38 - pre 210 meseci
Smelo se i preko dial-upa.


http://www.gradjevinskinajlon.rs/
Gradjevinski najlon i džakovi za šut.
 
Odgovor na temu

blagec
novi sad

Član broj: 91980
Poruke: 66
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?19.12.2006. u 07:58 - pre 210 meseci
Ljudi zasto mesate babe i zabe vec po ko zna koji put!Ako vec hocete da razbijete famu oko zakonske regulative sto se tice VoIP-a proverite licno kod republicke agencije za telekomunikacije.Pretpostavljam da im ne postavljate dobra pitanja u vezi toga i da Vam veoma brzo zamazu oci.Ja sam dobio konkretan odgovor upravo iz razloga sto sam postavio konkretno pitanje.Sasvim je realno da je koristenje VoIP-a u licne svrhe dozvoljeno inace bi pohapsili oko 100 000 gradjana u Srbiji koji vec koriste VoIP.Ako se u VoIP-u koriste telekomove komunikacione mreze to jos uvek nije dozvoljeno ali se ceka kraj godine kada bi telekom trebao da pocne sa davanjem licenci VoIP operaterima za rad.Do tada je sve ovo prazna prica sto se tice ozbiljnijeg bavljenja VoIP-om.Obzirom da nismo u EU a i pitanje je kada cemo biti, telekom jos uvek drzi monopol sto se tice sve ove price.Ako ti koristis VoIP samo preko Interneta, ne koristeci telekomove resurse, onda je to koristenje interneta po zakonu o komunikacijama EU, a ne telefoniranje i kradja medjunarodnog telefonskog saobracaja.A posto je EU daleko jos uvek smatram da shvatate poentu ove price.Koliko sam ja upucen, veliki broj firmi u Srbiji koristi VoIP, pa im to jos niko nije zabranio.
 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: U Srbiji VOIP preko ADSL-a sme ili ne sme?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21771 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.